Справа № 137/145/22
(заочне рішення)
"08" червня 2022 р.
Літинський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Верещинської Я.С.
за участю секретаря Хижук Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в смт. Літин цивільну справу за позовом заступника керівника Вінницької окружної прокуратури Володимира Семенюка в інтересах держави в особі Літинської селищної ради до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки,
Заступник керівника Вінницької окружної прокуратури Володимир Семенюк в інтересах держави в особі Літинської селищної ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про витребування у нього земельної ділянки площею 2,0га, з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322, що розташована на території колишньої Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області. Просить стягнути з відповідача на користь Вінницької обласної прокуратури витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви та заяви про забезпечення позову.
В обґрунтування своїх позовних вимог представник позивача посилався на те, що Вінницькою окружною прокуратурою під час реалізації повноважень, зазначених ст.131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», встановлено випадок незаконного вибуття з державної у приватну власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 2,0 га, розташованої на території колишньої Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області. Так, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно установлено, що 11.05.2021 державним реєстратором Брацлавської селищної ради зареєстровано право власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером: 0522480800:01:000:0322, площею 2,0га. Підставою для державної реєстрації права власності на вказану земельну ділянку стало рішення 34 сесії 7 скликання Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області від 16.10.2020 №336 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та безоплатної передачі її у власність», відповідно до якого затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована на території Бірківської сільської ради, та передано безоплатно у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером: 0522480800:01:000:0322, площею 2,0га, для особистого селянського господарства, розташовану на території Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області. Водночас, як вбачається з інформації, отриманої з архівного відділу Вінницької районної державної адміністрації, 34 сесія 7 скликання Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області, яка відбулась 16.10.2020, не приймала рішення №336 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та безоплатної передачі її у власність». Натомість рішення за номером 336 приймалось 35 сесією Бірківської сільської ради 20.11.2020 та стосувалось питання відшкодування збитків Бірківської сільської ради від неотримання доходів за фактичне використання не витребуваних земельних часток (паїв).
Отже, з вищевикладеного вбачається, що на реєстрацію державному реєстратору речових прав Брацлавської селищної ради було надано підроблений документ - рішення 34 сесії 7 скликання Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області від 16.10.2020 №336 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та безоплатної передачі її у власність». За даним фактом Вінницькою окружною прокуратурою 09.12.2021 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021022110000217 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України. На даний час триває досудове розслідування вказаного кримінального правопорушення.
Окрім того, відповідно до інформації, отриманої від Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, земельна ділянка з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322 знаходиться за межами с. Залужне на території колишньої Бірківської сільської ради, а на даний час - на території Літинської селищної територіальної громади. Станом на 16.10.2020 розпорядником даної земельної ділянки було Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області і вона перебувала у державній власності. Таким чином, вищевказана земельна ділянка з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, вибула з державної власності поза волею власника - Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Отже, ОСОБА_1 незаконно набув право приватної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322, площею 2га, а тому необхідно витребувати зазначену земельну ділянку на користь законного власника.
Ухвалою Літинського районного суду Вінницької області 02.02.2022 провадження у справі відкрито та призначено підготовче судове засідання на 01.03.2022.
Одночасно, ухвалою від 02.02.2022 забезпечено позов шляхом: накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322, площею 2,0 га, що розташована на території колишньої Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області, яка на праві власності належить ОСОБА_1 ; заборони органам, які здійснюють реєстрацію речових прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322, площею 2,0 га, що розташована на території колишньої Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області; заборони відповідачу - ОСОБА_1 вчиняти дії, спрямовані на відчуження, поділ чи об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322, площею 2,0 га, що розташована на території колишньої Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області; заборони державним кадастровим реєстраторам вчиняти дії, спрямовані на внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо поділу чи об'єднання земельної ділянки з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322, площею 2,0 га, що розташована на території колишньої Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області.
01.03.2022 підготовче судове засідання відкладено на 04.04.2022. Ухвалою від 04.04.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 22.04.2022, який відкладено на 18.05.2022. 18.05.2022 розгляд справи відкладено на 08.06.2022 за клопотанням відповідача.
Прокурор Лащук В.М. через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за відсутності представника Вінницької окружної прокуратури. Вимоги позову підтримав в повному обсязі та не заперечив проти винесення заочного рішення.
Представник Літинської селищної ради Ткачук І.Г. подала до суду заяву про розгляд справи без участі представника селищної ради, проти заявленого позову та прийняття заочного рішення не заперечила.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило. Відзив на позов не подав. Доказів поважності неявки в попереднє судове засіданні суду не надав.
З урахуванням одночасного існування умов, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, судом ухвалено провести заочний розгляд справи.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, вважає встановленими наступні обставини.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна встановлено, що 11.05.2021 державним реєстратором Брацлавської селищної ради Вінницької області зареєстровано право власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером: 0522480800:01:000:0322, площею 2,0га (а.с.10-11). Підставою для державної реєстрації права власності на вказану земельну ділянку стало рішення Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області від 16.10.2020 №336.
До матеріалів справи долучено скан-копію вищевказаного рішення, що міститься в електронній формі у відповідній реєстраційній справі у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с.12). З наданої скан-копії вбачається, що рішенням 34 сесії 7 скликання Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області від 16.10.2020 №336 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та безоплатної передачі її у власність», затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована на території Бірківської сільської ради, та передано безоплатно у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером: 0522480800:01:000:0322, площею 2,0га, для ведення особистого селянського господарства,
З інформації, отриманої з архівного відділу Вінницької районної державної адміністрації, 34 сесія 7 скликання Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області, яка відбулась 16.10.2020, не приймала рішення №336 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та безоплатної передачі її у власність», згідно протоколу та списку рішень, прийнятих на сесії (а.с.13-17).
Рішення №336 приймалось 35 сесією 7 скликання Бірківської сільської ради від 20.11.2020 та стосувалось питання відшкодування збитків Бірківської сільської ради від неотримання доходів за фактичне використання не витребуваних земельних часток (паїв) (а.с.18).
Згідно інформації, отриманої від Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 30.12.2021 №0-2-0.6-10996/2-21, земельна ділянка з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322 знаходиться за межами с. Залужне на території колишньої Бірківської сільської ради, на даний час на території Літинської селищної територіальної громади. Станом на 16.10.2020 розпорядником даної земельної ділянки було Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області і вона перебувала у державній власності (а.с.19).
Вінницькою окружною прокуратурою в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» листом №50/1-562-21 від 13.12.2021 проінформовано Літинську селищну раду про виявлення вищевказаних порушень земельного законодавства з метою з'ясування позиції селищної ради щодо самостійного захисту права власності територіальної громади на спірну земельну ділянку (а.с.21,22).
Літинська селищна рада листом №2857 від 30.12.2021 повідомила Вінницьку окружну прокуратуру про те, що перевірка законності набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення не відноситься до її компетенції та просить про звернення до суду із позовною заявою в інтересах держави в особі Літинської селищної ради щодо витребування та повернення земельної ділянки (а.с.23).
Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно із ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Положеннями ч.ч.1, 2 ст.373 ЦК України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, право власності на неї гарантується Конституцією України, а набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
а) визнання прав;
б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
в) визнання угоди недійсною;
г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;
ґ) відшкодування заподіяних збитків;
д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно із ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до статті 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
У судовому засіданні підтверджено належними та допустимими доказами, що розпорядником спірної земельної ділянки з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322 станом на 16.10.2020 було Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області і вона перебувала у державній власності.
Водночас, внаслідок незаконних дій третьої особи, вказана земельна ділянки вибула із володіння її законного власника.
За умовами ч. 3 ст.12, ч. 1 ст.13 ЦПК України обов'язок доказування покладається на сторони у справі.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд звертає увагу на те, що відповідач не навів аргументів та не надав доказів на доведення правильності та обґрунтованості передачі йому у приватну власність спірної земельної ділянки.
Таким чином суд приходить до висновку, що вказана земельна ділянка вибула з володіння власника не за його волею, а виключно внаслідок незаконних дій третьої особи. Так, Бірківська сільська рада, жодних рішень щодо передачі цієї земельної ділянки у власність ОСОБА_1 не приймала.
Разом з тим, відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом (тобто з 27.05.2021) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України,національних галузевих академій наук);
б)оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Враховуючи вищевказані зміни до законодавства, спірна земельна ділянка повинна витребовуватись на користь нового власника Літинської територіальної громади в особі Літинської селищної ради.
Тому, суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку про наявність правових підстав для витребування від відповідача на користь Літинської селищної ради земельної ділянки площею 2,0га, з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322, що розташована на території колишньої Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області, задовольнивши таким чином позовні вимоги у повному обсязі.
Разом з тим, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3721,50грн (2481.00грн за подання позовної заяви до суду та 1240.50грн за подання до суду заяви про забезпечення позову). Витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст. 141 ЦПК України, слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 4, 5, 77-81, 141, 247, 263-265, 280-283, 354 ЦПК України, суд
Позов задовольнити.
Витребувати у ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Літинської селищної ради (вул. Соборна, 32, смт. Літин Вінницького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325963) земельну ділянку площею 2,0га, з кадастровим номером 0522480800:01:000:0322, що розташована на території колишньої Бірківської сільської ради Літинського району Вінницької області.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Вінницької обласної прокуратури (отримувач коштів: Вінницька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02909909, банк отримувача: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, рахунок: UА568201720343110002000003988) витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви та заяви про забезпечення позову в сумі 3721,50 (три тисячі сімсот двадцять одну гривню 50 копійок) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Заочне рішення набирає законної сили протягом тридцяти днів з дня його проголошення, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Літинська селищна рада, адреса: вул. Соборна, 32, смт. Літин, Вінницького району Вінницької області, Код ЄДРПОУ 04325963.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя : Верещинська Я. С.