справа №380/7968/22
про залишення позовної заяви без руху
06 червня 2022 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., перевіривши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) про скасування постанови,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління (м. Львів) Міністерства юстиції України, у якій позивач просить скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 08.04.2022 ВП №68239434 про накладення штрафу за невиконання без поважних причин рішення Львівського окружного адміністративного суду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви в тому числі з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановила, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Ч. 3 ст.122 КАС України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені статтею 287 КАС України.
Згідно з ч.1 ст. 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.04.2022 Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Тарабан Оленою Олександрівною винесено постанову про накладення штрафу ВП №68239434.
Вказана постанова надійшла до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області 11.04.2022, що підтверджується відміткою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (№3216/14) на супровідному листі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів від 08.04.2022 №68239434.
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з цією позовною заявою 26.05.2022, тобто поза межами строку, встановленого п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України.
Разом з позовною заявою позивач подав заяву про поновлення строку на оскарження постанови про накладення штрафу від 08.04.2022 ВП №68239434. Вказує, що постанова від 08.04.2022 ВП №68239434 надійшла на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 11.04.2022. Позивачем подано позовну заяву до Львівського окружного адміністративного суду 21.04.2022, тобто у строк, встановлений КАС України. Однак, зважаючи на відсутність фінансування, Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області при подачі заяви не сплатило судовий збір, у зв'язку з чим вказану позовну заяву ухвалою від 27.04.2022 залишено без руху, а в подальшому ухвалою від 13.05.2022 повернуто позивачу. У зв'язку із відсутністю підстав, які перешкоджали сплаті судового збору, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно подало позовну заяву зі сплатою судового збору. Відтак просить поновити строк на оскарження постанови про накладення штрафу від 08.04.2022 ВП №68239434.
Щодо покликань позивача на те, що строк звернення до суду з цим позовом пропущений ним з поважних причин у зв'язку з відсутністю фінансування для сплати судового збору, суд зазначає, що поважними причинами пропуску звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджується належними доказами.
Відсутність бюджетного фінансування не надає суб'єкту владних повноважень права у будь-який необмежений час після спливу строку звертатись до суду із вказаним позовом.
Вказані обставини стосуються адміністративно-організаційної діяльності позивача як суб'єкта владних повноважень. Будь-які обставини, які пов'язані з цієї діяльністю, у тому числі, й ті, які негативно впливають на її ефективність, не можуть розцінюватись як такі, що надають підстави для застосування до об'єкта владних повноважень режиму «послаблення» у відносинах, що прямо чи опосередковано стосуються особи без такого статусу.
Крім того, суд зазначає, що звернення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з первинною позовною заявою у строк, встановлений КАС України, яка в подальшому була повернута позивачу ухвалою Львівського окржного адміністратвиного суду від 13.05.2022 у зв'язку з несплатою судового збору, не є підставою для поновлення строку звернення до суду із цією позовною заявою.
З огляду на викладене вище, суд визнає неповажними причини пропуску позивачем строку звернення до суду з цим позовом.
Як убачається з ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Таким чином, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків останньої, у відповідності до ч. 1 ст. 169 КАС України.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171, 248, 256, 294 КАС України, суддя
позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) про скасування постанови - залишити без руху.
Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали у такий спосіб: скерувати на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) або здати в канцелярію суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, вказавши інші підстави для поновлення строку та докази поважності причин його пропуску.
Процесуальні строки, встановлені цією ухвалою, можуть бути продовжені судом за заявою особи відповідно до пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 18 червня 2020 року № 731-IX.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сидор Н.Т.