Рішення від 07.06.2022 по справі 380/5236/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/5236/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2022 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції у Львівській області код ЄДРПОУ 40108833, місцезнаходження: 79007, м.Львів, пл. Генерала Григоренка, 3 (далі відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.08.2019 для перерахунку його пенсії з 01.09.2019;

- зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.08.2019 для перерахунку його пенсії з 01.09.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.08.2019 збільшено розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, а тому виникли підстави для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення поліцейського та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення поліцейського, розрахованого з урахуванням введеної Постановою № 988 надбавки за специфічні умови проходження служби.

17.05.2022 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що позивач не долучив доказів розпочатої Кабінетом Міністрів України та Пенсійним фондом України правової процедури перерахунку пенсій та надходження відповідних списків та повідомлень до відповідача. Представник відповідача зауважив, що надбавка за специфічні умови проходження служби передбачена ще у первісній редакції наказу № 260 від 06.04.2016. Відсутні рішення Кабінету Міністрів України станом на 01.09.2019 про збільшення грошового забезпечення чи введення нових видів грошового забезпечення.

Позивач 20.05.2022 подав до суду відповідь на відзив, обґрунтовану тими ж обставинами, що й позовна заява.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, письмові пояснення по суті спору до суду не подала.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 15.03.2022 суд залишив позовну заяву без руху, надав строк для усунення недоліків.

Ухвалою від 11.04.2021 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі, а також залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступне.

Позивач проходив службу в органах Національної поліції.

Після звільнення зі служби позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

27.11.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виготовити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення поліцейського для перерахунку пенсії, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), розмір премії станом на момент введення в дію та початку виплати “Надбавки за специфічні умови проходження служби”, тобто з 01.08.2019.

Листом від 13.12.2021 №Ч-171/31/01-202 відповідач повідомив позивача про те, що оскільки до Головного управління Національної поліції у Львівській області списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсії не надходили, виготовити запитувану довідку немає законних підстав.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.08.2019, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри грошового забезпечення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер) та премії та перерахунку з 01.09.2019 основного розміру пенсії протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон України №2262-ХІІ).

Відповідно до пункту “б” статті 1-2 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції, чинній станом на час призначення позивачу пенсії) право на пенсійне забезпечення на умовах вказаного Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 вказаного Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

У частині третій статті 43 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції, чинній станом на час призначення позивачу пенсії) встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - Постанова № 988), пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом МВС України від 06.04.2016 №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799) затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Зокрема, пунктами 4 - 10 розділу ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання “заслужений”; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

Суд встановив, що позивачу призначено пенсію за вислугу років у відповідності до пункту “а” статті 12 Закону України № 2262-ХІІ.

Як вбачається з протоколу за пенсійною справою №1313016976 від 01.01.2018 при призначенні позивачу пенсії її розмір обчислено із таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (в т.ч. премія).

Суд зауважує, що грошове забезпечення позивачу визначено у відповідності до положень Постанови № 988.

Таким чином, при призначенні позивачу пенсії враховано як основні, так і додаткові види грошового забезпечення.

Надаючи оцінку аргументам позивача про наявність підстав для видачі йому оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.08.2019, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок) пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У пункті 2 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з абзацом першим пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пунктів 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

При цьому, акцентує увагу на тому, що підставою для видачі довідки за заявою пенсіонера, як вбачається з наведених підзаконних нормативно-правових актів, є прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Відтак підставою для проведення перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення особам, які проходять службу в Національній поліції. При цьому, право підвищення грошового забезпечення зазначеним особам належить виключно Кабінету Міністрів України.

Отже, вирішальним питанням, з яким пов'язується виникнення у відповідача обов'язку оформити та видати довідку про грошове забезпечення, є прийняття після призначення позивачу пенсії рішення відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінився хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Суд звертає увагу на те, що після прийняття Постанови № 988, якою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, Кабінет Міністрів України не приймав жодних рішень про збільшення грошового забезпечення особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України №2262-XII.

При цьому, як вказав позивач, з 01.08.2019 збільшено розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, а саме встановлено виплату надбавки за специфічні умови проходження служби у розмірі 40%, з приводу чого суд зазначає таке.

Як вбачається з підпункту 1 пункту 1 Постанови №988, керівники органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення мають право встановлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

Системний аналіз наведених положень дає змогу дійти висновку про те, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, яку позивач просив включити в нову довідку для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, тобто може змінюватись в залежності від бюджетних асигнувань.

Таким чином, відповідні рішення керівників державних органів про зміну розмірів надбавки за специфічні умови проходження служби є внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для видачі нових довідок для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними рішеннями за специфічні умови проходження служби не можуть розповсюджуватися на осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ.

Суд вказує на те, що позивач не надав доказів зміни Кабінетом Міністрів України хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Зважаючи на викладені висновки, суд погоджується із позицією відповідача щодо відсутності підстав для видачу позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.08.2019 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.09.2019 основного розміру його пенсії.

Відтак відсутні підстави для зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.08.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри грошового забезпечення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.09.2019 основного розміру його пенсії.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 245 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя А.Г. Гулик