про витребування доказів
07 червня 2022 року Київ №320/14194/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Київській області в частині не врахування страхового стажу за період з 01.01.2008 по 31.12.2009 в повному обсязі (24 місяці);
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Київській області в частині відмови ОСОБА_1 у внесенні змін до відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити дії, а саме - врахувати страховий стаж за період з 01.01.2008 по 31.12.2009 в повному обсязі (24 місяці) ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Київській області внести відповідні змін до відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з ухвалою від 05 листопада 2021 року, суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, встановив позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви у встановлений судом строк, 20.12.2021 до суду від позивача надійшла Позовна заява (з виправленими недоліками) про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить: зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити дії, а саме: внести відповідні зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, в яких доповнити і зазначити страховий стаж за період з 01.01.2008 по 31.01.2009 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податковий номер НОМЕР_1 .
22 грудня 2021 року Київський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання та визначив, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області відмовило у призначені йому пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу згідно з статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". А саме, при призначенні пенсії позивачеві відповідач не врахував два роки 2008 та 2009 зайнятості позивачем підприємницькою діяльністю, протягом яких останнім сплачувалися щомісячні страхові внески.
У відзиві на позовну заяву Головне управління Пенсійного фонду України зазначило, що згідно з індивідуальних відомостей про застраховану особу, відсутні відомості щодо сплати внесків, а також подання позивачем звітів щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до територіального органу Пенсійного фонду України за 2008-2009 роки.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За статтею 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, передбачено, що, період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу. Для підтвердження періоду здійснення підприємницької діяльності до 01 січня 2004 року можуть прийматись інші документи про сплату страхових внесків. Періоди підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, можуть зараховуватись до страхового стажу також на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку або спеціального торгового патента, або патента про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідки про реєстрацію особи як суб'єкта підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування.
Враховуючи доводи сторін та надані позивачем докази, суд вважає, що для повного встановлення фактичних обставин справи слід витребувати докази на підтвердження сплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) страхових внесків за період починаючи з 01.01.2008 по 31.12.2009, оскільки дана обставина є визначальною у встановленні можливості зарахування тих чи інших періодів його діяльності до страхового стажу.
Відповідно до частин першої та другої статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції станом на 01.01.2008), органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, здійснюють облік коштів Накопичувального фонду на накопичувальних пенсійних рахунках.
На кожну застраховану особу відкривається персональна облікова картка, в якій використовується постійний ідентифікаційний номер Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
З огляду на зазначене, від Головного управління Пенсійного фонду України слід витребувати:
інформацію персональної облікової картки ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) щодо сплати ним страхових внесків до Пенсійного фонду за період починаючи з 01.01.2008 по 31.12.2009;
відомості бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ).
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Беручи до уваги вказане, від Головного управління ДПС у Київській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (ідентифікаційний код 44096797), слід витребувати інформацію щодо сплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2008 по 31.12.2009.
Частиною четвертою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною третьою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне витребувати докази по справі від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та Головного управління ДПС у Київській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Керуючись статтями 9, 77, 80, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, (місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10):
- інформацію персональної облікової картки ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) щодо сплати ним страхових внесків до Пенсійного фонду за період починаючи з 01.01.2008 по 31.12.2009;
- відомості бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ).
Витребувати від Головного управління ДПС у Київській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (ідентифікаційний код 44096797; місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5-а): інформацію щодо сплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2008 по 31.12.2009.
Витребувані документи надати до суду у трьохденний строк з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити, що відповідно до положень статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, за неподання без поважних причин доказів, витребуваних судом, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Копію ухвали надіслати (вручити) особам, які беруть участь у справі, а також Головному управлінню ДПС у Київській області як відокремленому підрозділу Державної податкової служби України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Басай О.В.