Рішення від 08.06.2022 по справі 300/8099/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" червня 2022 р. справа № 300/8099/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та здійсненні виплати позивачу з 01.01.2018 у розмірі 71% вислуги років та провести перерахунок і виплатити пенсію відповідно до наданих оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 та станом на 01.01.2021 для перерахунку пенсії, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01.01.2018 для підвищення раніше нарахованої пенсії з урахуванням 71% грошового забезпечення та здійснити виплату недоплачених коштів; зобов'язати відповідача здійснити з 01.02.2020 та з 01.01.2021 перерахунок пенсії позивачу відповідно до наданих оновлених довідок Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.10.2021 № 9/1/4081 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та провести виплати за перерахованою пенсією, з урахуванням виплачених сум та здійснити виплату недосплачених коштів.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області безпідставно знизило відсотковий розмір пенсії з 71% до 70% грошового забезпечення, що призвело до неправильного визначення розміру пенсії та її виплату позивачу з 01.01.2018 в розмірі нижчому, ніж передбачено законодавством. ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки внесені зміни до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", у відповідності до якої з 01.01.2018 мало місце здійснення спірного перерахунку, не змінювала і не вводила в дію нові відсоткові значення грошового забезпечення, із якого обраховується основний розмір пенсії. Також на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 в справі № 300/1725/21 Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2020 та станом на 01.01.2021 для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2020. Так, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/6453/18 діє редакція пункту 4 постанови № 704, а тому відповідач зобов'язаний з 01.02.2020 та з 01.01.2021 здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до наданих оновлених довідок Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.10.2021 № 9/1/4081.

Ухвалою від 15.12.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.01.2022 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 13.01.2022 № 0900-0902-8/1462 на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. У відзиві представник відповідача зазначив, що на час призначення позивачу пенсії загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, не повинен перевищувати 90% грошового забезпечення. Згідно з пунктом 23 розділу 11 Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України” до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” внесено зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії, а саме цифри "80" замінено цифрами "70". Вважає, що позивачу правомірно проведено перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 70% грошового забезпечення, визначеного відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. При цьому, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив, що зміни в законодавстві щодо зменшення відсоткового розміру пенсії не призвели до зниження розміру останньої, що спростовує факт звуження прав позивача на пенсійне забезпечення. Представник відповідача вказав на те, що особам, яким пенсія призначена після 01.01.2018 обчислення пенсії при максимальному обчисленні календарної вислуги років, пенсія призначається у максимальному розмірі - 70%. Тобто при однаково прирівняній посаді, а також, при однаковому обчисленні вислуги років, однаковому званню, та однаковій кількості вислуги років, яка звільнилася після 01.01.2018 отримує менший розмір пенсії у зв'язку із врахуванням меншого відсоткового відношення, а саме 70%, як це передбачено чинним законодавством. Щодо нових довідок про розмір грошового забезпечення позивача, то представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернув увагу на те, що структурні підрозділи мають право видавати та направляти відповідні довідки до відповідача для проведення перерахунку пенсії лише після направлення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідних списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, до вказаних структурних підрозділів. Також представник відповідача вказав на закінчення шестимісячного строку звернення до суду з даним позовом. Відповідач просить відмовити в задоволенні позову (а.с. 36-39).

24.01.2022 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла від позивача відповідь на відзив від 21.01.2022. Позивач зазначив, що підставою для перерахунку відповідачем пенсії є відповідна заява позивача разом з доданими документами, в тому числі, довідки державного органу, з якого звільнена особа. Таким чином, після отримання нових довідок про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2020 та станом на 01.01.2021, відповідач зобов'язаний з 01.02.2020 та з 01.01.2021 здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до наданих оновлених довідок Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.10.2021 № 9/1/4081. Щодо перерахунку пенсії у розмірі 71% грошового забезпечення, то позивач зазначив, що відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та не може змінюватися під час перерахунку вже призначеної пенсії. Що стосується строку звернення до суду, то відповідно до частини третьої статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” право пенсіонера на виплату пенсії за минулий час, вчасно не виплаченої з вини пенсійного органу, не обмежується будь-яким строком (а.с. 53-56).

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України та 10.07.1998 звільнений зі служби у запас, вислуга років на службі становить 27 років (календарних 22 роки), що підтверджується копією протоколу за пенсійною справою № 0901000195 (Міноборони) від 01.12.2017 (а.с. 30).

Відповідно до протоколу за пенсійною справою № 0901000195 (Міноборони) від 01.01.2018, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, при цьому ОСОБА_1 визначена надбавка за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення (а.с. 31).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 в справі № 300/3099/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.10.2020 № 12/1489.

На виконання вказаного судового рішення від 28.01.2021 в справі № 300/3099/20 відповідач з 01.04.2021 здійснив перерахунок пенсії позивача в розмірі 70% грошового забезпечення, визначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.10.2020 № 12/1489, в якій зазначено складові та суми грошового забезпечення за посадою старший офіцер групи розвідки штабу управління 38 АК: посадовий оклад - 5220,00 грн., оклад за військовим званням - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3315,00 грн., надбавка за таємність (15%) -783,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6464,25 грн., премію (35%) - 1827,00 грн., всього 19019,25 грн. (а.с. 49).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 в справі № 300/1725/21 за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язано Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нові довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 та станом на 01.01.2021 для перерахунку з 01.02.2020 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в яких посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в первинній редакції).

На виконання вказаного судового рішення від 22.06.2021 у справі № 300/1725/21 Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної видав ОСОБА_1 довідки від 27.10.2021 № 9/1/4081 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 та про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 (а.с. 21-22).

В довідці від 27.10.2021 за № 9/1/4081 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 для перерахунку пенсії згідно рішення суду у справі № 300/1725/21 вказано, що відповідно до постанови КМ України № 704 за посадою старший офіцер групи розвідки штабу управління 38 АК грошове забезпечення становить: посадовий оклад - 5890,00 грн., оклад за військовим званням - 1680,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3780,75 грн., надбавка за таємність (15%) - 883,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) - 7380,75 грн., премія (35%) - 2061,50 грн., всього 21680,75 грн. (а.с. 21).

В довідці від 27.10.2021 за № 9/1/4081 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 для перерахунку пенсії згідно рішення суду у справі № 300/1725/21 вказано, що відповідно до постанови КМ України № 704 за посадою старший офіцер групи розвідки штабу управління 38 АК грошове забезпечення становить: посадовий оклад - 6360,00 грн., оклад за військовим званням - 1820,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4090,00 грн., надбавка за таємність (15%) - 954,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) - 7975,50 грн., премія (35%) - 2226,00 грн., всього 23425,50 грн. (а.с. 22).

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 09.11.2021, в якій просив: вжити заходи щодо перерахунку пенсії відповідно до 71% грошового забезпечення з 01.01.2018; вжити заходи щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до оновлених довідок з 01.02.2020 та з 01.01.2021 (а.с. 17).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом № 9303-8772/Д-02/8-0900/21 від 01.12.2021 повідомило ОСОБА_1 , що згідно Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років не може перевищувати 70 % грошового забезпечення. Так, змін щодо збільшення відсотків максимального розміру пенсії до чинної статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не вносилися, нових умов, порядку та розмірів для перерахунку пенсії особам, зазначеним в пункти 1, 2 Постанови № 103, Кабінетом Міністрів України не визначено, а тому у відповідача немає ні законних підстав, ні відповідних повноважень для проведення позивачу пенсії (а.с. 9).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та здійсненні виплати позивачу з 01.01.2018 у розмірі 71% вислуги років та провести перерахунок і виплатити пенсію відповідно до наданих оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 та станом на 01.01.2021 для перерахунку пенсії, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся з цим позовом до суду, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01.01.2018 для підвищення раніше нарахованої пенсії з урахуванням 71% грошового забезпечення та здійснити виплату недоплачених коштів; зобов'язати відповідача здійснити з 01.02.2020 та з 01.01.2021 перерахунок пенсії позивачу відповідно до наданих оновлених довідок Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.10.2021 № 9/1/4081 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та провести виплати за перерахованою пенсією, з урахуванням виплачених сум та здійснити виплату недосплачених коштів.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Щодо позовної вимоги в частині оспорення дій відповідача з 1 січня 2018 року відсоткового значення розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія з 71% до 70%, то суд зазначає таке.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Статтею 63 Закону №2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1, 2 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт третій Порядку № 45).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України (далі КМ України, Уряд) прийняв постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, відповідно до якої, серед іншого, затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років (далі - Постанова № 704).

Згідно з пунктом 2 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103). Цією постановою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”

Отже, за змістом вказаних вище законодавчих приписів, підставою для перерахунку раніше призначених пенсій за правилами коментованого Закону в першу чергу є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та подання органами, передбаченими цим Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України.

ОСОБА_1 з 11.07.1998 отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII як особа, що має відповідний для призначення цього виду пенсії стаж служби (27 років). При прийнятті в 1998 році рішення про призначення пенсії за вислугу років її основний розмір визначено в розмірі 71% від суми грошового забезпечення заявника.

Матеріалами справи засвідчено обставину здійснення Управлінням у відношенні до позивача перерахунку пенсії 01.04.2018 на підставі Постанови № 103 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій за № ХД19107/ від березня 2018, виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, за відповідної посадою, станом на 01.03.2018 (а.с.46, зворотній бік а.с. 46).

Здійснюючи такий перерахунок пенсії відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління ПФ України в області обґрунтовує необхідністю застосування основного розміру пенсії у відсотках від грошового забезпечення, встановленого законодавством на момент проведення чергового перерахунку пенсії, що в даному випадку становить 70% сум грошового забезпечення, як це передбачено частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції станом на 1 квітня 2018 року (а.с. 47, зворотній бік а.с. 47).

Суд в спірному випадку не може повністю погодитися з такими доводами відповідача та обґрунтуванням правомірності таких дій, з огляду на таке.

Так, згідно пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на час введення в дію - 01.01.1992) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше.

Відповідно до вимог пункту "а" частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на час введення в дію - 01.01.1992) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою вказаної статті Закону № 2262-ХІІ (в редакції на час введення в дію - 01.01.1992) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, - 80 процентів.

До Закону № 2262-ХІІ вносилися неодноразово зміни, за змістом яких значення коментованого відсотка для вказаної категорії осіб зріс до 90, 100 і 95 відповідно.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 за №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

В подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 за №1166-VII, який набрав чинності 01.04.2014, внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (на підставі якої позивачу в квітні 2018 року обраховано спірний розмір пенсії), згідно яких цифрове значення "80" замінено цифрами "70" (максимальний розмір пенсії).

Таким чином, з 01.04.2014 положення частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 80% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №1166-VII, замінивши такий граничний розмір на 70%.

Отже, на момент виникнення спірних правовідносин (як 01.01.2018 так і 01.04.2018) було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до коментованої статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, надавши оцінку наведеним нормам матеріального права, суд вважає, що внесені законами зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а потім 70% грошового забезпечення не можуть застосовуватися при перерахунку вже призначеної пенсії за умови, врахування однакового розмір грошового забезпечення для однієї і тієї ж категорії військовослужбовців, прирівняних до них осіб (за посадовою, званням і вислугою років).

Порядок перерахунку призначених пенсій колишнім військовослужбовцям і прирівняних до них осіб урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала. Такий порядок в частині відсоткового значення обрахунку основного розміру пенсії не змінений і постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103, тому застосування у спірному випадку (з 01.01.2018 по 01.04.2019) органом пенсійного фонду статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є помилковим.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019, ухваленій у зразковій справі №240/5401/18 (Пз/9901/58/18).

Обставини правовідносин за період з 01.01.2018 по 01.04.2019, на переконання суду щодо помилкового зменшення при перерахунку пенсії до 70 відсотків суми грошового забезпечення, із якої обчислено основний розмір пенсії, та необхідності здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 77 відсотків відповідної суми грошового забезпечення, з 01.01.2018, - частково відповідає ознакам типової справи, визначених у рішенні суду, ухваленого за результатом розгляду Верховним Судом зразкової справи № 240/5401/18 (Пз/9901/58/18).

З огляду на вищенаведене, суд у цій справі дійшов висновку, що Головним управлінням ПФУ в області при здійсненні перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_2 на виконання Постанови №103, якою установлено для перерахунку склад грошового забезпечення військовослужбовця станом на березень 2018 року, використовуючи довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 11/918 від 16.03.2018, складену за показниками станом на 01.03.2018 без включення щомісячних додаткових видів забезпечення і премії, протиправно зменшено розмір процентної складової основної частини пенсії із 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Обставини правовідносин за період з 01.01.2018 по 01.04.2019, на переконання суду щодо помилкового зменшення при перерахунку пенсії до 70 відсотків суми грошового забезпечення, із якої обчислено основний розмір пенсії, та необхідності здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 71 відсотків відповідної суми грошового забезпечення, з 01.01.2018, - частково відповідає ознакам типової справи, визначених у рішенні суду, ухваленого за результатом розгляду Верховним Судом зразкової справи №240/5401/18 (Пз/9901/58/18), а тому суд при вирішенні цієї справи враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні в зразковій справі № 240/5401/18.

Стаття 13 Закону № 2262-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (перерахунку пенсії) визначала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Водночас суд зауважує, що порядок перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців урегульований не статтею 13 Закону № 2262-XII, а іншими нормами права, а саме: статтею 63 Закону № 2262-XII, Порядком № 45 (з урахуванням змін, внесених Постановою № 103).

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення, який регламентується різними нормами права. При цьому норми, що регламентують порядок проведення перерахунку пенсії за вислугу років, не передбачають зміни (зменшення) відсоткового розміру основного розміру пенсії при проведенні її перерахунку. Отже, відсотковий розмір грошового забезпечення при перерахунку пенсії залишається сталим (не змінюється) та застосовується у розмірі, визначеному на момент призначення пенсії.

Враховуючи, що норма частини другої статті 13 Закону № 2262-XII врегульовує правовідносини щодо призначення нових, а не здійснення перерахунку раніше призначених пенсій за вислугу років, то застосування відповідачем цієї норми при перерахунку пенсії ОСОБА_1 в березні 2018 року є помилковим; таке помилкове правозастосування свідчить про протиправність дій відповідача, оскільки спричинило отримання позивачем пенсії у розмірі, суттєво меншому за визначений Законом. Оскільки при перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 відповідач невірно визначив (занизив) її основний розмір (70% від суми грошового забезпечення за відповідною посадою замість 71%), то суд дійшов висновку про порушення права позивача на належне соціальне забезпечення (у розмірі, визначеному Законом № 2262-XII).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківській області при здійсненні перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 на виконання Постанови № 103, якою установлено для перерахунку склад грошового забезпечення військовослужбовця станом на березень 2018 року, використовуючи довідку про розмір грошового забезпечення, складену за показниками станом на 01.03.2018 без включення щомісячних додаткових видів забезпечення і премії, протиправно зменшено розмір процентної складової основної частини пенсіїі з 71% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Окремо суд вважає за необхідне звернути увагу сторін на те, що вказаний вище сформований висновок про право позивача на перерахунок, обчислення і виплату пенсії за вислугу років у розмірі 71% відповідних сум грошового забезпечення стосується саме забезпечення, яке визначено у попередній довідці, виданій обласним військовим комісаріатом в березні 2018 (9945,00 грн.), у відповідності до положень Постанови № 103 і Порядку № 45, які були чинними в період з 01.01.2018 по 05.03.2019 (зворотній бік а.с. 46, 47).

Складові грошового забезпечення позивача в такій довідці (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) визначені обласним військовим комісаріатом на підставі введеної в дію із 01.03.2018 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Так, Постановою № 704 з 01.03.2018 значно підвищено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів та додаткових видів грошового забезпечення (їх відсоткове значення) військовослужбовців, чого не мало місце при призначенні в липні 1998 року пенсії позивачу, і якому із старого складу відповідного грошового забезпечення пенсію обчислено в розмірі 71% суми його грошового забезпечення.

Надалі рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними, серед іншого, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою від 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у коментованій справі без змін.

Надалі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду №826/6453/18 від 29.01.2020 (http://reestr.court.gov.ua/Review/87361222) визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яким вносилися зміни у Порядок № 45 (зокрема, у пункти 1, 2, 3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).

З наведеного слідує, що з 05.03.2019, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, пункт 1 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення військовослужбовців для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

У зв'язку із вказаним спірні правовідносини додатково врегульовані правовими висновками, сформованими Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 і Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24.06.2020 в зразковій справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/20/19).

Верховний Суд, постановляючи рішення у зразковій справі № 160/8324/19, відновив право колишнього військовослужбовця на включення до складу грошового забезпечення, із якого обчислюється пенсія, щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премія, а також на відповідний перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі нових довідок про таке забезпечення.

Тому суд у цій справі вважає, що з цієї дати (01.04.2019), виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

У зв'язку із цим і мало місце ухвалення судом 28.01.2021 рішення у справі № 300/3099/20, що набрало законної сили 02.03.2021 та виконано відповідачем, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії позивача з 01.04.2021 (а.с. 49-50).

Втім потрібно зважати на те, що військовослужбовці, яким призначається пенсія з 01.03.2018 мають право на розрахунок її розміру, виходячи із значення саме 70% грошового забезпечення із врахуванням основних і додаткових її видів/складових, оскільки Урядом значно підвищено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів та додаткових видів грошового забезпечення (їх відсоткове значення) такої категорії посадових осіб.

Разом з тим, мають місце обставини, за яких особи, покликаючись на висновки, сформовані Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 і Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24.06.2020 в зразковій справі №160/8324/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/20/19), бажають отримати від уповноважених органів з 05.03.2019 нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії хоча і за показниками, які вже виплачувалися за Постановою № 704 станом на 01.03.2018, однак із включенням до неї додаткових щомісячних її видів і премії, а також одночасно розраховують на обчислення пенсії із урахуванням такої довідки в значенні, більшому ніж 70% сум грошового забезпечення.

Відтак може скластися ситуація (а у досліджуваному випадку вже склалася), за якої військовослужбовці, які до звільнення займали одну і ту ж посаду (рівнозначні посади), мають одне і те ж звання, одну і ту ж вислугу років, одинакові додаткові види грошового забезпечення та розмір премії, матимуть різний розмір пенсії. Так ті військовослужбовці, які вийшли на пенсію до 01.03.2018 претендують і вимагають в судовому порядку відсоткове значення більше ніж 70% (до 90%), яке в спірному випадку становить 71% (хоча їх грошове забезпечення не обчислювалося за правилами Постанови № 704), а ті, що отримали право на пенсію після 01.03.2018 - не більше 70%.

Суд переконаний, що таке правове тлумачення норм права, які регулюють спірні правовідносини не відповідає вимогам статті 46 Конституції України, оскільки є несправедливим по відношенні до колишніх чи діючих військовослужбовців, що отримали/отримують право на пенсію після 01.03.2018, та створює дискримінацію у праві на належне пенсійне забезпечення однієї і тієї ж категорії громадян, які мають право на пенсійне забезпечення.

Визначення різних підходів до порядку обчислення розміру пенсійного забезпечення однієї категорії громадян порушує принцип рівності всіх громадян у їх правах, зокрема у праві на справедливе встановлення пенсії, як елементу верховенства права в Державі, що закріплено в статтях 8, 21, 24, 46 Конституції України.

Таким чином, у колишнього військовослужбовця, який отримає нову довідку про склад грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 05.03.2019 на підставі Постанови № 704 відповідно до рішення суду в зразковій справі №160/8324/19, відбудуться фактичні зміни у пенсійній справі останньої і відповідно в правовому регулюванні цих відносин, які визначають порядок перерахунку її пенсії, так як попередній розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у відповідності до Постанови № 103 взятий станом на 01.03.2018.

Отже, з урахуванням викладеного, відпадуть процесуальні підстави керуватися і застосовувати правову позицію, викладену Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019, ухваленої у зразковій справі № 240/5401/18 (Пз/9901/58/18), оскільки зміняться фактичні обставини правового регулювання спірних правовідносин на підставі іншої постанови Великої Палати Верховного Суду в постанові від 24.06.2020 в зразковій справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/20/19).

З огляду на таке необхідно зважати на рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, в якому Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Отож, у випадку перерахунку призначеної пенсії військовослужбовця на підставі оновленої довідки, за показниками станом на 05.03.2019 за правилами Постанови № 704 (із включенням додаткових щомісячних видів грошового забезпечення і премії), таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може бути реалізоване на підставі закону, який втратив чинність.

У подібних правовідносинах Верховний Суд у постанові від 20.01.2021 по справі №640/1744/20 дійшов висновку, що право на перерахунок призначеної пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку (звернення особи у встановленому порядку до відповідного суб'єкта владних повноважень).

Такий підхід до врегулювання спірних правовідносин, на переконання суду у цій справі, є достатньо справедливим.

Аналогічний підхід щодо обчислення розміру пенсії та відсотків від заробітку для нарахування пенсійних виплат при проведенні її перерахунку з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99, застосований Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у відношенні до іншої категорії осіб-пенсіонерів, виплата пенсій яким здійснюється не із солідарної системи пенсійного фонду, а за рахунок коштів Державного бюджету України, зокрема колишніх співробітників органів прокуратури та суддів.

В даному випадку мова йде про позицію суду касаційної інстанції, визначеної в:

- постановах від 08.09.2021 (адміністративне провадження № К/9901/13961/20) у справі № 340/3185/19 (http://reestr.court.gov.ua/Review/99458809) та від 20.01.2021 (адміністративне провадження № К/9901/27613/20) у справі № 640/1744/20 (http://reestr.court.gov.ua/Review/94264232), в яких предмет спору стосувався перерахунку пенсії працівників прокуратури, що вийшли на пенсію при дії положення закону із правом на обрахунок пенсії від заробітку до 90%, а при отриманні нової довідки із значно вищим складом заробітної плати - до 70%;

- постанові від 27.09.2021 (провадження № К/9901/25475/21) у справі № 580/585/21, в якій предметом спору є перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із урахуванням нових довідок про розмір грошового забезпечення (із значно більшим розміром, в порівнянні до такого, який отримувався до набуття права на відставку), на час видачі яких положення спеціального закону про право відповідного обчислення розміру утримання від 80% до 90%, втратило чинність.

Верховний Суд у таких постановах, переглядаючи спори про не врахування органами пенсійного фонду при перерахунку пенсії колишніх прокурорських працівників з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, сформував правовий висновок, за змістом якого право на перерахунок призначеної пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку (звернення особи у встановленому порядку до відповідного суб'єкта владних повноважень). При цьому не має значення з настанням якої обставини позивач пов'язує право на перерахунок пенсії, оскільки як було зазначено судом вище, перерахунок призначеної пенсії цим категоріям осіб може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може ґрунтуватися на законі, який втратив чинність.

Верховний Суд в складі Судової палати з розгляд справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в останній актуальних постанові від 21.12.2021 (адміністративне провадження № К/9901/15917/21) у справі № 580/5962/02 (https://reestr.court.gov.ua/Review/102170925) дійшов висновків, які є ідентичними до спірних правовідносин:

"24. Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 №6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

25. Ураховуючи наведене, до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набрання чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, оскільки застережень щодо застосування норми, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, Закон № 1697-VII не містить та не встановлює окремого порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням норми Закону № 1789-XII, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках та яка діяла на момент призначення пенсії, тобто одночасного застосування норм, які передбачені різними законами."

"27. Ураховуючи наведене, розмір відсотків, який враховується під час перерахунку пенсії має бути співмірним із тим, який застосовується під час призначення пенсії працівникам прокуратури. Встановлення різних підходів до порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку пенсії після набуття чинності Законом № 1697-VII порушує справедливий баланс між інтересами працівників прокуратури, яким пенсія призначається відповідно до цього Закону та тими, яким вона була призначена відповідно до Закону №1789-XII, ставить у нерівне становище працівників прокуратури, які отримали право на пенсію відповідно до Закону №1697-VII".

"32. З огляду на наведене, на спірні правовідносини поширюються положення частини другої статті 86 Закону №1697-VII, у силу вимог яких пенсія працівникам прокуратури призначається (перераховується) в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.

33. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 у частині здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.".

Як і у цій адміністративній справі, на час отримання позивачем (колишнім військовослужбовцем) нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 і звернення до органу пенсійного фонду за перерахунком пенсії, кореспондуючись до коментованих висновків Верховного Суду, суд касаційної інстанції вказує, що положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 за №1789-ХІІ, яким передбачалося право на обчислення розміру пенсії працівників прокуратури до 90% розміру заробітку, вже не були чинними, а на час перерахунку за новою довідкою таке значення не може перевищувати 70%.

Щодо питання перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, суд касаційної інстанції також надав правову оцінку різним відсотковим значенням суддівської винагороди, які визначалися для суддів у відставці в розмірі від 80% до 90% до 08.06.2016 (при застосуванні суддівської винагороди за правилами Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 2453-VI в редакції від 07.07.2010) та від 50% (при застосуванні значно підвищеної суддівської винагороди за правилами Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII в редакції від 02.06.2016).

Так, у коментованій вище постанові Верховного Суду зазначено:

"Отже, оскільки чинним Законом № 1402-VIII передбачені інші розміри суддівської винагороди та розмір відсотків від неї для нарахування щомісячного грошового утримання, то відсутні правові підстави для обрахунку щомісячного грошового утримання судді одночасно за складовими, які передбачені для різних формул обрахунку грошового утримання (розміру щомісячної суддівської винагороди) за Законом № 1402-VIII, а розміру відсотку - за Законом № 2453-VI.

Колегія суддів зазначає, що зворотне зумовить неоднакове визначення розміру довічного грошового утримання суддів, що вийшли у відставку відповідно до Закону №2453-VI, та тих, які вийшли або вийдуть у відставку відповідно до Закону №1402-VIII. Вказане призведе до дискримінації останніх та суперечитиме положенням частини першої статті 126 Основного Закону України щодо гарантування незалежності суддів".

У вказаних двох категоріях пенсіонерів (колишніх працівників органів прокуратури і суддів) Верховний суд дійшов єдиного висновку, що у випадку перерахунку призначеної пенсії, таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може бути реалізоване на підставі закону, який втратив чинність, в протилежному випадку порушуватиметься принцип співмірності в одному періоду часу між правами на пенсію однієї категорії колишніх працівників одного виду професій за ідентичними посадами, зокрема, між особами яким пенсія перераховується, і яким вона призначається вперше.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 (провадження № 14-435цс18) у справі № 755/10947/17 зазначила, що під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду (http://reestr.court.gov.ua/Review/79834955).

У досліджуваному випадку суд керується саме останніма правовими висновками Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду в постановах ухвалених 21.12.2021 (справа № 580/5962/02), 27.09.2021 (справа № 580/585/21), 08.09.2021 (справа № 340/3185/19) і від 20.01.2021 (№ 640/1744/20).

Вказане узгоджується із положеннями частини п'ятої статті 242 КАС України.

Окрім цього суд вказує на те, що в спірному випадку, ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 по 10.12.2021 (день звернення до суду з цим позовом) для перерахунку пенсій отримав від уповноваженого органу дві довідки, зокрема:

- довідку про розмір грошового забезпечення, видану в березні 2018 року відповідно до Постанови № 103 за відповідною (прирівняною) посадою за показниками станом на 01.03.2018, в загальній сумі 9945,00 грн. (без включення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії) (зворотній бік а.с. 46);

- довідку про розмір грошового забезпечення № 12/1489 від 19.10.2020, видану станом на 5 березня 2019 року (день набрання чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 862/3838/18, яким визнано протиправними та нечинними окремі положення Постанови № 103), в примітках якої вказано, що довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, на загальну суму 19019,25 грн. (із включення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії) (зворотній бік а.с. 50).

Суд констатує, що розмір обрахунку при нарахуванні (не виплаті) основної пенсії із застосуванням 70% грошового забезпечення за даними нової (останньої) довідки № 12/1489 від 19.10.2020 (19019,25 грн.) за показниками станом на 05.03.2019 є в два рази більшим від розміру пенсії, обчисленого в значенні 71%, виходячи із відомостей попередньої довідки від березня 2018 року за показниками станом на 01.03.2018 (9945,00 грн.).

Зважаючи на вказане, суд вважає, що при застосуванні різних відсотків (71% і 70%) із врахуванням відомостей довідок уповноваженого органу № 12/1489 від 19.10.2020 (станом на 05.03.2019) і від березня 2018 року (станом на 01.03.2018) не має місце зменшення фактично нараховано (не виплаченої) пенсії. Суд вказує, що в розумінні статті 1 першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини, майном є нараховані суми пенсії, виражені в грошовому еквіваленті (в національній валюті - гривні), а не розрахунова величина для розрахунку пенсії - відповідний відсоток від сум грошового забезпечення.

Отже, суд переконаний, що в спірному випадку не відбулося звуження права позивача на гарантоване законом справедливе пенсійне забезпечення, зокрема його права на «мирне володіння майном» - нарахованою сумою пенсії, зокрема й внаслідок його перерахунку при виконанні рішення суду у справі № 300/3099/20.

Цілком ідентичною є остання сформована судову практику із вказаної категорії спорів, зокрема такими є постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.04.2022 у справі № 300/5696/21, від 03.05.2022 у справі № 3300/6471/21, від 24.05.2022 у справі № 300/5975/21 за змістом висновків яких позовні вимоги осіб, пенсія яких призначена за правилами Закону № 2262-ХІІ підлягають до задоволенню лише до моменту зміни грошового забезпечення із включенням/урахуванням щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення та/або їх збільшення, тобто до 01.04.2019 (для колишніх військовослужбовців і прирівняних до них осіб), і до 01.12.2019 (для колишніх співробітників органів внутрішніх справ) відповідно. Апеляційний суди погоджується із правилом застосування "нова довідка (із збільшеними показниками забезпечення) - нові відсотки (ті, що діють на час перерахунку)".

Суд звертає увагу на некоректне покликання позивача на фактичні обставини і висновки, встановлені Верховним Судом у зразковій справі № 240/5401/18 (Пз/9901/58/18), зокрема:

- по перше, із дати ухвалення Верховним Судом (як судом першої інстанції) 04.02.2019 рішення в досліджуваних правовідносинах змінилися спірні фактичні обставини, оскільки в зразковій справі № 240/5401/18 оскаржуваний перерахунок з 01.01.2018 в першу чергу мав місце на виконання Постанови № 103 (про що зазначено в мотивувальній і резолютивній частинах судового рішення). Під висновки такої зразкової справи у досліджуваному випадку частково підпадає довідка про розмір грошового забезпечення від березня 2018 року, оформлена станом на 01.03.2018 (9945,00 грн.). Однак станом на день ухвалення рішення у справі № 300/3099/20 і на час вирішення цієї справи - № 300/8099/21, Постанова № 103 вже не діє через визнання всіх її положень нечинними, тоді як при обчисленні розміру пенсії позивач наполягає на врахуванні вже нової довідки № 12/1489 від 19.10.2020 (на суму 19019,25 грн.);

- по друге, хоча і правовий зміст частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ не зазнав змін, однак змінився підхід Верховного Суду до вирішення подібних публічно-правових спорів. Оскільки останні наповнилися новим змістом за фактичними обставинами, а саме: позивач в судовому порядку з 01.04.2019 отримав право на перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, який в два рази перевищує той, що був врахований при перерахунку пенсії позивача в березні 2018 року за показниками станом на 01.03.2018;

- по третє, рішення суду у зразковій справі № 240/5401/18 ухвалено на відновлення порушених прав станом на 04.02.2019 (з метою відновлення порушеного права в ретроспективі), а його резолютивний зміст не може за правилами процесуального закону врегульовувати будь-які правовідносини на майбутнє.

Підсумовуючи, суд вважає, що адміністративний позов в частині позовної вимоги щодо визначення відсоткового значення основної частини пенсії (71%), виходячи із довідки № 12/1489 від 19.10.2020, в частині вимог за період з 01.04.2019 не підлягає до задоволення.

Щодо позову в частині зобов'язання відповідача здійснити з 01.02.2020 та з 01.01.2021 перерахунок пенсії позивачу відповідно до наданих оновлених довідок Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.10.2021 № 9/1/4081 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та провести виплати за перерахованою пенсією, з урахуванням виплачених сум та здійснити виплату недосплачених коштів, то суд вказує на таке.

Пунктом 4 Постанови № 704 у первинній редакції було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Уряд планував ввести цю редакцію Постанови в дію (набрання чинності) з 1 січня 2018 року (пункт 10 Постанови № 704 в редакції від 30.08.2017).

Надалі Уряд двічі змінював плани з приводу дати введення в дію свого рішення про збільшення грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, постановою від 27 грудня 2017 № 1052 “Про внесення зміни до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704” Кабінет Міністрів України відклав набрання чинності Постановою № 704 до 01.01.2019 шляхом внесення відповідних змін до пункту 10 цієї постанови.

Надалі, 21.02.2018 на реалізацію частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103).

Постановою № 103 серед іншого внесені такі зміни до Постанови № 704:

1) пункт 4 викласти в такій редакції:

“ 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.”;

2) у пункті 10 цифри і слова “ 1 січня 2019 року” замінити цифрами і словами “1 березня 2018 року”.

Отже, рішення Уряду про збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб (Постанова № 704) введене в дію з 01.03.2018 на підставі Постанови № 103. При цьому Кабінет Міністрів України ще до введення в дію Постанови № 704 змінив підхід до визначення розмірів окладів військовослужбовців, а саме: змінну розрахункову величину “розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)” Уряд замінив на сталу величину “розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року”.

Так, посадові оклади усіх військовослужбовців Управління розраховані на підставі Постанови № 704 (в редакції, введеній в дію Постановою № 103) виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, що складав на цю дату 1762 грн. Оскільки після прийняття постанови № 103 Уряд не приймав будь-яких рішень щодо збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, розміри посадових окладів військовослужбовців відповідача (в тому числі за посадою, яку займав позивач до виходу на пенсію) залишаються незмінними до дати судового розгляду справи.

Суд визнає загальновідомою ту обставину, що в період з 01.03.2018 до дати розгляду справи по суті Уряд не приймав будь-яких рішень, що призвели б до збільшення розміру посадових окладів військовослужбовців в Україні.

Оцінюючи ці обставини суд дійшов до такого висновку: оскільки підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (зокрема, за посадою, котру займав позивач на момент звільнення) не відбулося, то відсутні передбачені частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ підстави для перерахунку пенсії заявника.

Оцінюючи інші аргументи сторін суд враховує таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2020 № 1038 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2006 р. № 1644 і від 30 серпня 2017р. № 704” зміст приміток до вищевказаної постанови приведено у відповідність до пункту 4 Постанови № 704 у чинній редакції.

29 січня 2020 року пункт 6 Постанови № 103 втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18. Разом з тим, доводи позивача про “відновлення дії первинної редакції” Постанови №704 є помилковими, оскільки ця “первинна” редакція (від 30.08.2017) жодного дня не діяла та була змінена Урядом ще до набрання Постановою № 704 чинності. Суд вважає, що внаслідок згаданого судового рішення в нормативному регулюванні утворилася прогалина, котра повинна бути заповнена шляхом прийняття рішення уповноваженим органом влади - Кабінетом Міністрів України. До цього часу відсутні встановлені законодавством підстави для перерахунку грошового забезпечення військовослужбовців.

Суд також враховує, що позивач у заяві до відповідача від 09.11.2021 вимагав обчислення розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням, як складових грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2021, виходячи розрахункової величини “розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)”.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. При вирішенні цього спору суд враховує такі правові висновки Верховного Суду щодо релевантних норм права та їх застосування до спірних правовідносин, викладені в постанові від 18.02.2021 у справі № 200/3775/20-а:

“ 43. Таким чином дії відповідача при обчисленні позивачу посадового окладу та окладів за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14, відповідають вимогам пункту 4 постанови № 704 та є правомірними.

44. Також суди попередніх інстанцій обґрунтовано зауважували що пунктом 3 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 6 грудня 2016 року № 1774-VІІІ, який набрав чинності 1 січня 2017 року, установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

45. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 грудня 2019 року у справі №240/4946/18 зазначала, що за загальним правилом дії норм права у часі, у зв'язку з набранням чинності Законом № 1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат, і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом.

46. Оскільки норма пункту 3 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 6 грудня 2016 року № 1774-VІІІ не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за положення пункту 4 постанови № 704, у редакції до внесення змін постановою № 103, а також додатків 1 та 14 постанови № 704, то не вбачається правових підстав для перерахунку розміру посадового окладу позивача та окладу за військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

47. Правова позиція Верховного Суду у вказані категорії справ була сформована у постановах від 11 лютого 2021 року у справах № 200/3774/20-а, № 200/3747/20-а, № 240/11952/19 та колегія суддів не вбачає підстав для відступу від неї”.

Отже, є помилковим твердження позивача, що з 01.01.2021 року розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу для обчислення розміру перерахованих пенсій повинні визначатися на підставі норми пункту 4 Постанови № 704 в редакції на момент її прийняття, а саме: “розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14”.

Навіть якщо пристати на тлумачення позивача щодо “відновлення дії” пункту 4 Постанови № 704 в його первісній редакції, то такий суперечить пункту 3 розділу II Закону № 1774, котра має вищу юридичну силу. Тому відсутні правові підстави для обчислення (зміни) розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням заявника для виготовлення та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу із використанням згаданої розрахункової величини.

Що стосується довідок Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.10.2021 № 9/1/4081, виданих на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 в справі № 300/1725/21, то суд звертає увагу на те, що сам факт оформлення Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, не може бути безумовною підставою для здійснення перерахунку пенсії.

Висновки суду, викладені у рішенні від 22.06.2021 у справі № 300/1725/21, щодо наявності підстав для видачі довідок виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, та на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII з врахуванням положень Постанови № 704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та надання її до ГУ ПФ в області для перерахунку основного розміру пенсії, не є підставою для звільнення від доказування в частині наявності підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2020 та 01.01.2021, оскільки правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду, який розглядає іншу справу, навіть частково пов'язану з нею.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 1 вересня 2020 року у справі № 907/29/19 звернула увагу на те, що обставини, які підлягають встановленню судом у справі, - це юридичні факти, тобто життєві обставини (дії, події), з якими правом пов'язується виникнення юридичних наслідків. Натомість правова оцінка - це висновок щодо застосування права за певних життєвих обставин. Правова оцінка може полягати, зокрема, у висновках, зроблених у зв'язку з установленими судом життєвими обставинами, про те, чи виникли юридичні наслідки та які саме, чи порушене право особи, чи виконане зобов'язання належним чином відповідно до закону та договору, чи певна поведінка є правомірною або неправомірною, чи додержано стороною вимог закону тощо.

Такий висновок суду відповідає висновку Восьмого апеляційного адміністративного суду, сформованого в постанові від 28.12.2021 за результатом розгляду справи № 500/2970/21.

Таким чином, належить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині зобов'язання відповідача здійснити з 01.02.2020 та з 01.01.2021 перерахунок пенсії позивачу відповідно до наданих оновлених довідок Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.10.2021 за № 9/1/4081 станом на 01.01.2020 та 01.01.2021.

Щодо дотримання позивачем строків звернення до суду з цим позовом, то суд вказує на таке:

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, перерахунок якої має здійснюватися у зв'язку із збільшенням/введенням в дію нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, і яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням відповідного перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05.04.2019 по справі 809/248/18.

Окремо суд надає оцінку посиланням відповідача на висновки, викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а (провадження № 11-345апп19).

Так, в зазначеній постанові Великою Палатою Верховного Суду сформовано певна правова позиція щодо застосування строків звернення до суду у справах про перерахунок раніше призначених пенсій.

Варто в першу чергу відмітити, що вирішені по суті спірні правовідносини у вказаній постанові найвищої судової інстанції регулювалися Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) і Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).

По друге, питання, яке було предметом судового розгляду у справі № 510/1286/16-а (провадження № 11-345апп19) стосувалося особи, якій пенсію призначено як державному службовцю, а в цій справі така пенсія призначена ОСОБА_1 як військовослужбовцю.

По третє, у вказаному судовому рішенні Велика Палата Верховного Суду надавала оцінку і застосовувала загальні норми пенсійного законодавства в частині строків перерахунку пенсії за попередній період, зокрема положення статті 87 Закону № 1788-ХІІ, статті 46 Закону № 1058-ІV і статей 51, 55 Закону № 2262-ХІІ (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:

1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;

2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.

Разом з тим питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду, що передує вирішенню спору по суті (стаття 99 КАС у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року, стаття 122 КАС), слід розмежовувати з питанням щодо застосування строку (періоду), за який проводиться перерахунок пенсії, у разі встановлення судом вини пенсійного органу.

При цьому у справі, яка розглядається № 300/8099/21, необхідність розрізняти правове регулювання положень, визначених частиною третьою статті 51 і частиною третьою статті 55 Закону №2262-ХІІ:

- у першому випадку йде мова про не нараховану і не виплачену пенсію внаслідок не проведеного перерахунку (за наявності підстав для її перерахунку) саме з вини не тільки пенсійного органу, але й і уповноваженого органу, який надає вихідні дані для такого перерахунку (не обмежується будь-яким строком), що має місце у цій справі № 300/8099/21;

- у другому ж випадку норма закону вказує на випадки нарахування пенсії (без перерахунку) та її не виплати виключно з вини органу пенсійного фонду (також не обмежується жодним строком).

Суд наголошує, що такого особливого визначення правовідносин, яке врегульовано положеннями частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ не міститься в жодній із статей Закону № 1788-ХІІ і Закону № 1058-ІV. Умовами застосування вказаної норми права є дії уповноваженого органу, який повинен самостійно видати у відношенні до пенсіонера (колишнього військовослужбовця), без активних дій такої особи, відповідну довідку для проведення перерахунку його пенсії, в той час, як застосована касаційним судом стаття 98 Закону № 1788-ХІІ вказує на виключні підстави для відповідного перерахунку пенсії особи - особисте подання таким пенсіонером до органу пенсійного фонду необхідних вихідних даних для перерахунку пенсії.

Велика Палата Верховного Суду застосувала у справі № 510/1286/16-а (провадження №11-345апп19) положення статей 87 і 98 Закону № 1788-ХІІ, а у цій справі регулювання спірних відносин визначено частиною третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ, що як за своїм змістом так юридичним визначенням є відмінними між собою.

З огляду на особливість спірних правовідносин і фактичних обставин відсутні підстави для застосування правових висновків, визначених Великою Палатою Верховного Суду в судовому рішенні по справі № 510/1286/16-а (провадження № 11-345апп19).

Також суд звертає увагу на відсутність у спірних правовідносинах "триваючої пасивної поведінки позивача", мова про яку йде у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо соціальних справ Касаційного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №240/12017/19 (адміністративне провадження № К9901/15971/20).

Таким чином, суд дійшов висновку, що подання позову в спірних правовідносинах, з огляду на протиправність дій відповідача щодо невиплати позивачу пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 в повному обсязі, не обмежено строками давності.

Підсумовуючи вищевказане, суд дійшов висновку задовольнити частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 71 % до 70 % сум грошового забезпечення в період з 01.01.2018 по 31.03.2019 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2018 по 31.03.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб”, у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. Відмовити в задоволенні решти позову.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

Сторони не понесли судових витрат у справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 71 % до 70 % сум грошового забезпечення в період з 01.01.2018 по 31.03.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2018 по 31.03.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб”, у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Відмовити в задоволенні решти позову.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , присілок Грабовець, село Ільці, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78704.

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.