Рішення від 06.06.2022 по справі 120/1452/22-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

06 червня 2022 р. Справа № 120/1452/22-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Томашпільської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Томашпільської селищної ради (далі - відповідач або Рада ), у якому просила суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення 8 сесії 9 скликання Томашпільської селищної ради від 12.01.2022 року № 2338 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність»;

- зобов'язати відповідача надати дозвіл позивачу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0000 га, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 0523980300:05:000:0574, загальньою площею 16,0258 га, за межами населеного пункту с. Олександрівка Тульчинського району Вінницької області, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.

Позовні вимоги мотивовані протиправним рішенням Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області 19 позачергової сесії 8 скликання № 2338 від 12.01.2022 року, яким відмовлено позивачу в наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0000 га, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 0523980300:05:000:0574, загальньою площею 16,0258 га, за межами населеного пункту с. Олександрівка Тульчинського району Вінницької області, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 09.02.2022 року, прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 262 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву. Цією ж ухвалою витребувано у відповідача завірені належним чином копії: протоколу голосування постійної комісії з питань промислової політики, підприємництва, агропромислового комплексу, земельних відносин, розвитку особистих підсобних господарств, охорони навколишнього природного середовища, та з питань поводження з безхазяйними відходами та комунальною власністю; висновки та рекомендації постійної комісії з питань промислової політики, підприємництва, агропромислового комплексу, земельних відносин, розвитку особистих підсобних господарств, охорони навколишнього природного середовища, та з питань поводження з безхазяйними відходами та комунальною власністю; Регламенту Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області; протоколу засідання 19 позачергової сесії 8 скликання Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області з результатами поіменного голосування від 12.01.2022 року (у повному обсязі, з підписом посадової особи, яка виготувала протокол); оскаржуваного рішення № 2338 від 12.01.2022 року та документів, які бралися до уваги при прийнятті цього рішення.

11.04.2022 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що рішенням 12 позачергової сесії 8 скликання Томашпільської селищної ради № 1448 від 30.08.2021 року земельну ділянку з кадастровим номером 0523980300:05:000:0574 (загальна площа земельної ділянки 16,0258 га) було включено в Перелік земельних ділянок право оренди на які виставлено на земельні торги.

Тому, Рада повторно розглядаючи заяву позивача про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, прийняла рішення № 2338 від 12.01.2022 року про відмову у такому дозволі з підстав передбачених ч. 7 ст. 118 ЗК України (невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам закону, а саме: ч. 5 ст. 136 ЗК України, оскільки дана земельна ділянка сформована та включена до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону).

Також відповідач вказує, що позивач посилаючись на витяг № НВ - 0500155522022 від 21.01.2022 року зазначає, що відсутні будь-які офіційні відомості щодо продажу земельної ділянки із кадастровим номером 0523980300:05:000:0574 (загальна площа земельної ділянки 16,0258 га.) на земельних торгах.

Однак, відповідач наголошує, що підставою відмови слугувало включення зазначеної позивачем у викопіюванні земельної ділянки в Перелік на земельні торги.

Враховуючи наведене, відповідач просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

11.04.2022 року відповідач надав до суду, витребувані ухвалою суду від 09.02.2022 року документи.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши інші докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

17.05.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Томашпільської селищної ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, яка знаходиться за межами населеного пункту села Олександрівка Тульчинського району Вінницької області.

Рішенням 9 чергової сесії 8 скликання Томашпільської селищної ради №1230 від 25.06.2021 року позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0100 га, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 0523980300:05:000:0574 загальною площею 16,0258 га на території с. Олександрівка Тульчинського району (за межами населеного пункту) із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення 01.03).

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернулась з цим позовом до суду.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 06.10.2021року по справі №120/8439/21-а адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення 9 чергової сесії 8 скликання Томашпільської селищної ради №1230 від 25.06.2021 року.

Зобов'язано Томашпільську селищну раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, яка знаходиться за межами населеного пункту села Олександрівка Тульчинського району Вінницької області, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання вказаного рішення суду, Томашпільська селищна рада повторно розглянула заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Олександрівка, Тульчинського району, Вінницької області кадастровий номер 0523980300:05:000:0574 загальною площею 16,0258 га.

Рішенням 19 позачергової сесії 8 скликання Томашпільської селищної ради №2338 від 12.01.2022 року відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га, із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 0523980300:05:000:0574 загальною площею 16,0258 га , за межами населеного пункту с. Олександрівка , Тульчинського району, Вінницької області, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення 01.03).

При прийнятті вказаного рішення, Рада керувалася ст. 12, ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України (невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, а саме: ч. 5 ст. 136 Земельного Кодексу України, оскільки дана земельна ділянка сформована та включена до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону), ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та врахувала рекомендації постійної комісіїселищної ради з питань промислової політики, підприємництва, агропромислового комплексу, земельних ресурсів, розвитку особистих підсобних господарств, охорони навколишнього природного середовища, та з питань поводження з безхазяйними відходами та комунальною власністю.

Вважаючи таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до положень ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Конкретні категорії земель визначені у частині першій статті 19 ЗК України, до яких належать, зокрема, землі сільськогосподарського призначення.

Згідно із ст. 116 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульований положеннями ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III.

Нормами ч. 6 ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Із аналізу вищезазначених положень слідує, що законодавцем у ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III передбачено підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Дійсно як зазначає позивач, включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги не передбачено серед підстав для відмови у наданні дозволу на виготовлення документації із землеустрою, визначених у ч.7 ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III, проте така підстава для відмови передбачена у ст. 136 ЗК України.

Згідно із ч. 5 ст. 136 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Верховний Суд неодноразово розглядав справи, де поставало таке ж питання і сформував висновок, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної чи комунальної власності права оренди на які виставляється на земельні торги є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Ця правова позиція є усталеною адже була підтримана в постановах Верховного Суду, зокрема, від 03.04.2018 у справі № 815/3059/17, від 23.01.2020 у справі № 620/1058/19, від 28.10.2020 у справі № 819/1976/17, від 22.10.2020 у справі № 815/7279/16.

Застосовуючи цей підхід до справи, що розглядається, суд звертає увагу, що на момент розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою та прийняття відповідачем рішення з цього питання, ділянка якої стосувалося клопотання, була включена до переліку земельних ділянок, права оренди на які можуть бути реалізовані на земельних торгах.

Ця обставина підтверджується копією долученого до відзиву рішення 12 позачергової сесії 8 скликання Томашпільської селищної ради № 1448 від 30.08.2021 року, відповідно до якого включено до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону), земельні ділянки загальною площею - 1800,4675 га в кількості 266 шт. з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно додатку №1. Згідно додатку до цього рішення під № 124 земельну ділянку з кадастровим номером 0523980300:05:000:0574 (загальна площа земельної ділянки 16,0258 га) було включено в Перелік земельних ділянок право оренди на які виставлено на земельні торги. Тобто, бажана для заявника земельна ділянка включена до Переліку земельних ділянок, право оренди на які реалізовуються на конкурсних основах (земельних торгах).

Тому, в силу приписів ч. 5 ст. 136 ЗК України, це є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу.

Правова позиція щодо застосування норм права у схожих правовідносинах також викладена Верховним Судом у постановах від 30.03.2021 у справі № 2040/6485/18 та від 13.04.2021 у справі № 818/1470/18, від 29.07.2021 у справі № 120/1317/19.

При цьому приписи ст. 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що включення до переліку і виставлення земельної ділянки на торги не є тотожним, проте віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах, вже є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Відтак, відповідач у повній відповідності із нормами Земельного кодексу України прийняв оскаржене у цій справі рішення від 12.01.2022 № 2338 та правомірно відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. За таких обставин відсутні підстави для задоволення позовних вимог та скасування спірного рішення.

З огляду на це, позовна вимога про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, теж не підлягає задоволенню, адже є похідною від позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення.

Відтак, перевіривши доводи учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення від 12.01.2022 року № 2338 про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Враховуючи, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, підстави для стягнення в користь позивачки сплаченого нею при зверненні до суду судового збору відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Томашпільської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

відповідач: Томашпільська селищна рада (код ЄДРПОУ: 04326218, площа Т. Шевченка, буд.1, смт. Томашпіль, Тульчинський район, Вінницька область, 24200)

Повне судове рішення складено та підписано суддею: 06.06.2022 року.

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна