м. Вінниця
06 червня 2022 р. Справа № 120/1024/22-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лука-Мелешківської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Лука-Мелешківської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю прийнятого рішення сільською радою, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,10 га на території Лука-Мелешківської сільської ради з підстав того, що бажана для позивача земельна ділянка перебуває у комунальній власності Вінницької територіальної громади.
Відповідно до ухвали про відкриття провадження від 10.02.2022 року розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено строк для надання відзиву.
Представником відповідача надано відзив на адміністративний позов, яким заперечує щодо заявлених позовних вимог. Зазначає, що рішенням № 787 від 01.10.2021 року Лука-Мелешківська сільська рада вирішила відмовити позивачу у наданні дозволу щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га у власність з тих підстав, що така ділянка перебуває у комунальній власності Вінницької територіальної громади.
Ухвалою від 10.05.2022 року у Лука-Мелешківської сільської ради та головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області витребувано додаткові відомості стосовно місця розташування земельної ділянки кадастровий номер 0520682800:02:007:0398, (кадастровий номер ділянки, який було зазначено позивачем у клопотанні від 06.08.2021 року).
18.05.2022 року на виконання вимог ухвали від 10.05.2022 року відповідачем надано додатково пояснення, що розглядаючи графічні матеріали земельної ділянки з якими позивач звернувся до сільської ради за кадастровим номером 0510100000:03:059:0677, містить ідентифікатор ділянки, яка міститься на території міста Вінниця (0510100000 код КОАТУУ), що входить в межі міста Вінниця.
Також зазначено, що відповідно до класифікатора КОАТУУ ідентифікатором села Лука-Мелешківська є 0520682803 код КОАТУУ.
20.05.2022 року управлінням Держгеокадастру також надано пояснення щодо ухвали від 10.05.2022 року, зазначено про те, що Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 року "Про введення воєнного стану в Україні" запроваджено воєнний стан.
У зв'язку з чим, наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 7а "Про зупинення роботи автоматизованої системи Державного земельного кадастру та публічної кадастрової карти" від 24.02.2022 року призупинено роботу автоматизованої системи Державного земельного кадастру в апараті Держгеокадастру та його органах, тому в управління відсутня можливість ідентифікувати бажану для позивача земельну ділянку, яка межує із земельною ділянкою за кадастровим номером 0520682800:007:0398.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що 06.08.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Лука-Мелешківської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з метою подальшої передачі безоплатно у власність в межах населеного пункту с. Лука-Мелешківська Вінницької області орієнтовним розміром 0,10 га (межує із земельною ділянкою 0520682800:02:007:0398), за графічними матеріалами, що надаються додатково.
Розглянувши клопотання позивача, Лука-Мелешківська сільська рада враховуючи рекомендацію постійної комісії Лука-Мелешківської сільської ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин, охорони природи, житлово-комунального господарства та комунальної власності, прийняла рішення № 787 від 01.10.2021 року, яким вирішила відмовити у задоволенні такого клопотання, а підставою для відмови слугувало те, що земельна ділянка перебуває у комунальній власності Вінницької територіальної громади.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням сільської ради, позивач звернувся в суд з цим адміністративним позовом.
Надаючи оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частинами 2 та 3 статті 78 Земельного кодексу України, право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до пунктів "а" та "б" частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями комунальної власності територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
За змістом частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, зокрема, землі житлової та громадської забудови.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до положень пункту "г" частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
За змістом ст.59 Закону №280/97-ВР визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
З аналізу наведених норм чинного законодавства та в контексті спірних правовідносин встановлено, що процедура отримання у власність земельної ділянки розпочинається із подання повноважними суб'єктами відповідного клопотання (про надання дозволу на розробку проекту землеустрою). Водночас, належною та законодавчо передбаченою реакцією відповідного суб'єкта владних повноважень (місцевої ради) є виключно розгляд по суті вказаного клопотання на пленарному засіданні ради та прийняття відповідного рішення (ст. 59 Закону №280/97-ВР) як окремого правового акту індивідуальної дії, та виключно про надання відповідного дозволу саме на розробку проекту землеустрою або відмову в цьому з відповідним мотивуванням.
Наведені висновки узгоджуються з висновками, викладеними в постанові Верховного Суду від 18.09.2018 в справі №823/15531/16, які в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України враховуються судом при прийнятті даного рішення.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, нормами Земельного кодексу України визначено вичерпний перелік документів з якими заявник бажаючи отримати у власність земельну ділянка має звернутися до органу місцевого самоврядування, так і визначено вичерпний перелік для відмови у наданні відповідного дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як встановлено судом, 06.08.2021 року позивач звернувся до Лука-Мелешківської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з метою подальшої передачі безоплатно у власність в межах населеного пункту с. Лука-Мелешківська Вінницької області орієнтовним розміром 0,10 га (межує із земельною ділянкою 0520682800:02:007:0398), за графічними матеріалами, що надаються додатково.
До клопотання позивачем також долучено графічні матеріали, із зазначенням орієнтовного місця знаходження бажаної для нього земельної ділянки, яка межує із земельною ділянкою кадастровий номер 0510100000:03:059:0677.
Розглянувши клопотання позивача, сільською радою прийнято рішення № 787 від 01.10.2021 року, яким остання вирішила відмовити у задоволенні такого клопотання, а підставою для відмови слугувало те, що земельна ділянка, яка зазначена у графічних матеріалах за кадастровим номером 0510100000:03:059:0677 перебуває у комунальній власності Вінницької територіальної громади.
Із зазначеного слідує, що Лука-Мелешківською сільською радою не було належним чином досліджено клопотання та додані до них графічні матеріали та не було встановлено розбіжності у зазначених кадастрових номерах земельних ділянок. Що в свою чергу свідчить про те, що належна оцінка клопотанню ОСОБА_1 , від 06.08.2021 року надана не була. А відтак, неправильно визначено підстави для відмови у задоволенні такого клопотання.
Отже, зазначене свідчить про те, що прийняте рішення Лука-Мелешківської сільської ради № 787, 15 позачергової сесії 8 скликання від 01.10.2021 року є необґрунтованим та прийняте з порушенням норм Земельного кодексу України. А відтак підлягає скасуванню.
Одночасно, суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги - зобов'язати Лука-Мелешківську сільську раду надати дозвіл позивачу на виготовлення проекту землеустрою, виходячи з наступного.
Частиною 3 статті 245 КАС України встановлено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Разом з тим, суд не уповноважений встановлювати наявність чи відсутність всіх підстав для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки.
Крім того, прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності усіх підстав для відмови, може бути необґрунтованим та призвести до порушення закону.
Тому, клопотання позивача підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, а суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови не надання оцінки та не встановлення певних обставин органом місцевого самоврядування з цього питання.
Суд зауважує, що такий спосіб захисту, як зобов'язання Лука-Мелешківську сільську раду прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи.
Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Матеріали справи не містять доказів, що свідчили б про відсутність можливості та наміру суб'єкта владних повноважень прийняти обґрунтоване та законне рішення з урахуванням позиції суду.
Відтак, з урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Лука-Мелешківську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та прийняти рішення по вказаній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення суду також зазначаються порядок і строк виконання судового рішення, надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
У зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/202, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указом Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15.03.2022 року № 2119-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Отже, на дату ухвалення рішення у цій справі в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 року № 389-VIII.
Законом України від 24.03.2022 року № 2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022 року, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України.
Вказаним Законом розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, як безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Таким чином, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.
Оскільки розгляд сільською радою клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки передує рішенню про передачу або відмову у передачі земельної ділянки у власність, суд доходить висновку про існування обставин, що унеможливлюють виконання відповідачем рішення суду в зобов'язальній частині, а тому відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України наявні підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до припинення (скасування) в Україні воєнного стану.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Розподіл судових витрат у цій здійснюється відповідно до вимог ч. 3 статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_1 ) до Лука-Мелешківської сільської ради (вул. Центральна, 2, с. Лука-Мелешківська, Вінницький район, Вінницька область, ЄДРПОУ 04329856) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 787, 15 позачергової сесії 8 скликання Лука-Мелешківської сільської ради від 01.10.2021 року "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 ".
Зобов'язати Лука-Мелешківську сільську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 06.08.2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, в межах населеного пункту с. Лука-Мелешківська Вінницької області орієнтовним розміром 0,10 га.
Відстрочити виконання рішення суду у зобов'язальній частині до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесенні витрати зі сплати судового збору у розмірі 496,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Лука-Мелешківської сільської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович