Справа № 141/238/22
Провадження №1-в/141/10/22
07 червня 2022 року смт. Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю представника СПД № 1 відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ст. лейтенанта поліції ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої внесено подання: ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника СПД № 1 відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_5 від 23.05.2022 року про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки с. Комарівка Теплицького району Вінницької області, жительки АДРЕСА_1 , раніше судимої вироком Теплицького районного суду Вінницької області від 20.05.2011 року за ч.2 ст. 121 КК України на строк 7 років позбавлення волі,-
25.05.2022 року до Оратівського районного суду Вінницької області надійшло подання начальника СПД № 1 відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_5 від 23.05.2022 року про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , згідно із яким після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_4 прибула на постійне місце проживання в с. Балабанівка, Вінницького району, Вінницької області, стала на облік в СПД № 1 відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області.
По місцю проживання ОСОБА_4 характеризується негативно, зловживає спиртними напоями, неодноразово порушувала громадський порядок, за що протягом року була неодноразово притягнута до адміністративної відповідальності.
Так, 22.05.2021 року ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 175-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді попередження.
06.07.2021 року ОСОБА_4 було ритягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 178 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 170 (сто сімдесят) грн.
03.08.2021 року ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 170 (сто сімдесят) грн.
13.12.2021 року ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 170 (сто сімдесят) грн.
15.12.2021 року ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 170 (сто сімдесят) грн.
27.04.2022 року відносно ОСОБА_4 було складено три адміністративних матеріали за вчинення правопорушень, передбачених ч.2 ст. 187 КУпАП, однак провадження у справі про адміністративні правопорушення закрито Оратівським районним судом Вінницької області на підставі п.1 ст 247 КУпАП.
Представник СПД № 1 відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області ст. лейтенант поліції ОСОБА_3 в судовому засіданні подання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити. Додатково зазначив, що ОСОБА_4 , можливо, буде вчиняти адміністративні правопорушення та порушувати громадський порядок.
ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення подання щодо встановлення адміністративного нагляду щодо неї.
Суд, заслухавши думку учасників судового процесу, розглянувши матеріали подання, доходить наступних висновків.
22.05.2021 року та 06.07.2021 року ДОП СПД № 1 ВП № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області л-нтом поліції ОСОБА_3 було винесено письмове попоредження ОСОБА_4 , яким проінформовано останню, що у випадку не припинення антигромадського способу життя, за нею може бути встановлено адміністративний нагляд із застосуванням встановлених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільнених з мість позбавлення волі» обмежень.
Згідно довідки-характеристики № 132-1 від 19.05.2022 року, ОСОБА_4 проживає в АДРЕСА_2 , без реєстрації За період проживання на території сільської ради характеризується посередньо, на даний час не працює.
Як вбачається з п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно п. «в» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону.
Поряд з цим, частиною 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» визначено порядок встановлення адміністративного нагляду. Зокрема, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. У поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань чи начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обгрунтування доцільності таких заходів. Разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.
Окрім цього, згідно вимог п. п. 4.4, 4.5 Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань 04.11.2003 N 1303/203 у разі, якщо особа, яка підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», незважаючи на письмове попередження органів внутрішніх справ продовжує порушувати громадський порядок і права інших громадян, учиняє інші правопорушення, за які чинним законодавством встановлена адміністративна відповідальність, дільничний інспектор міліції доповідає про це рапортом начальнику міськ-, райвідділу для прийняття рішення про доцільність встановлення за нею адміністративного нагляду. До рапорту додаються:
- копія вироку суду про попереднє засудження до позбавлення волі;
- довідка про перевірку на наявність судимостей;
- характеристика особи та матеріали, які свідчать про вчинені особою правопорушення і накладені стягнення:
- засвідчені копії протоколів та постанов про притягнення до адміністративної відповідальності;
- письмове попередження, винесене цій особі, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд;
- пояснення правопорушника;
- пояснення громадян, що характеризують їх поведінку;
- пропозиції щодо застосування обмежень дій піднаглядному;
- інші матеріали.
Начальник міськ-, райвідділу, розглянувши ці матеріали, приймає рішення щодо підготовки подання про встановлення стосовно цієї особи адміністративного нагляду, підписує його та разом з вищезазначеними матеріалами направляє до суду.
Суд наголошує, що завданням адміністративного нагляду, у відповідності до ст.2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» є запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Як вбачається з матеріалів подання, зокрема, зі змісту довідки-характеристики, вона не містить будь-яких даних про протиправну поведінку ОСОБА_4 щодо порушення нею прав інших громадян, зокрема, односельців. При цьому, до матеріалів подання не додано пояснення громадян, що характеризують поведінку ОСОБА_4 , в той час як Інструкція про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, передбачає подання пояснень громадян, що характеризують поведінку. Окрім цього, суду не надано вирок відносно ОСОБА_4 , довідку про перевірку на наявність судимостей, постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, письмове пояснення ОСОБА_4 .
Самі ж по собі факти вчинення вказаних правопорушень, без підтвердження іншими належними та допустимими доказами, в тому числі й таких, що характеризують особу, не свідчать про суспільну небезпечність ОСОБА_4 та систематичне умисне вчинення нею правопорушень, порушення прав інших громадян, а також про наявність ризиків вчинення ОСОБА_4 нових кримінальних правопорушень.
На підставі викладеного суд вважає, що матеріали подання про встановлення адміністративного нагляду не можуть слугувати належними та допустимими доказами необхідності встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду, не відповідають меті встановлення адміністративного нагляду та пропорційності обмежень, які просить начальник СПД № 1 відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_5 застосувати до ОСОБА_4 , не містять усіх необхідних документів, які свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для встановлення адміністративного нагляду, а тому у задоволенні подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 3, 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд над особами, що звільнилися з місць позбавлення волі», суд, -
У задоволенні подання начальника СПД № 1 відділу поліції № 4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_5 від 23.05.2022 року про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Оратівський районний суд Вінницької області протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1