Рішення від 02.06.2022 по справі 128/730/22

Справа № 128/730/22

РІШЕННЯ

Іменем України

02.06.2022 м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Васильєвої Т.Ю.,

секретар Кострюкова Л.В.,

за участі: представника позивача Блошенкіної М.П. , відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації для призначення житлової субсидії, надавши заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. На підставі поданих документів відповідачу ОСОБА_2 було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Позивач вказує, що відповідно до п. п. 8, 9 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції на момент призначення і виплати субсидії відповідачу), житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку). Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Відповідно до п. 16 вищевказаного Положення, громадянин, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

В поданій заяві про призначення житлової субсидії відповідач підписалася під тим, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміни в переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис, гривень), вона зобов'язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питання соціального захисту населення.

Позивач зазначає, що при перепризначенні житлової субсидії на неопалювальний сезон населенню було виявлено те, що відповідач ОСОБА_2 в 30-ти денний термін не повідомила управління про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства, а саме про реєстрацію її батька - ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з чим вона за період з жовтня 2019 року по червень 2020 року надмірно отримала кошти в сумі 5 308 грн 91 коп. у вигляді житлової субсидії.

Позивачем було надіслано повідомлення відповідачу про повернення надміру виплачених коштів, однак відповідач кошти управлінню не повернула, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду та просить суд стягнути з відповідача кошти в сумі 5 308 грн 91 коп. як такі, що виплачені з Державного бюджету у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг.

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 09.05.2022 було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у даній справі, відкрито провадження в справі, справу ухвалено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 35 - 36).

В судовому засіданні представник позивача Блошенкіна М.П. позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити. Суду пояснила, що відповідач звернулась за призначенням субсидії, їй було призначено субсидію та роз'яснено її обов'язки, в тому числі обов'язок повідомляти про зміни у складі сім'ї. При перевірці підстав для продовження нарахування призначеної субсидії на опалювальний сезон позивач отримав довідку від 20.05.2020, з якої стало відомо, що батько відповідача був зареєстрований в її будинку з 2019 року, тому відповідачка надмірно отримала житлову субсидію. Добровільно повернути надмірно отримані кошти відповідач відмовляється.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та в задоволенні позову просила відмовити. Пояснила, що батько її попросив зареєструвати його за адресою її проживання, вона принесла паспорт і необхідні для його реєстрації документи до сільської ради, де його було зареєстровано за її адресою, але батько з нею з того часу не проживав та участі в утриманні будинку не брав, фактично він проживає за іншою адресою. Позивач стверджує, що при призначенні субсидії за її заявою вона підписала всі неохідні документи, але не читала їх, тому й не повідомила управління про зміну складу зареєстрованих осіб.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Так, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.

ОСОБА_2 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації із заявою від 22.08.2018 про призначення житлової субсидії. Згідно поданої заяви, відповідач зобов'язалася у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміни в переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (а.с. 9).

Також 22.08.2018 разом з поданою заявою відповідач подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. У розділі I декларації «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване (для орендарів та внутрішньо переміщених осіб - фактичне) місце проживання у житловому приміщенні /будинку осіб» відповідач вказала, що в будинку зареєстровані ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (а.с. 10).

На підставі поданих відповідачкою ОСОБА_2 заяви та декларації, їй призначено субсидію, що підтверджується відповідними рішеннями про призначення субсидії уповноваженому власнику/наймачеві ОСОБА_2 (а.с. 11 - 14).

Відповідно до копії довідки, виданої виконавчим комітетом Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області за № 483 від 20.05.2019, для призначення житлової субсидії, склад зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 01.05.2019: ОСОБА_2 (заявник), ОСОБА_4 (син), ОСОБА_5 (син)(а.с. 15).

Згідно з копією розрахунку субсидії та рішення про призначення субсидії уповноваженому власнику/наймачеві ОСОБА_2 від 23.05.2019, ОСОБА_2 не призначалась житлова субсидія з 1 травня 2019 року з тих підстав, що вартість послуг в межах норм споживання не перевищує визначеного обов'язкового платежу сім'ї (а.с. 16).

Згідно з копіями розрахунків субсидії та рішень про призначення субсидії уповноваженому власнику/наймачеві ОСОБА_2 від 28.10.2019, ОСОБА_2 призначено житлову субсидію з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно та розраховано щомісячний розмір субсидії (а.с. 17 - 21).

Відповідно до копії довідки, виданої виконавчим комітетом Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області за № 344 від 22.05.2020, для призначення житлової субсидії, склад зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 01.05.2020: ОСОБА_2 (заявник), ОСОБА_4 (син) , ОСОБА_5 (син) ОСОБА_3 (батько), дата реєстрації якого - 07.08.2019 (а.с. 22).

Отже, судом встановлено, що відповідач після призначення їй субсидії вчинила дії щодо реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , її батька, ОСОБА_3 , 07.08.2019, така реєстрація була здійснена з її відома, однак ОСОБА_2 не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про дану обставину у встановлений місячний термін з часу настання даної події.

Відповідно до копії проведеного позивачем Розрахунку суми надмірно нарахованої субсидії, надміру виплачені кошти, що підлягають поверненню, визначено у розмірі 5 308 грн 91 коп. (а.с. 23).

Про необхідність повернення надміру виплачених коштів Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації повідомляло відповідача шляхом направлення Повідомлення про повернення надміру виплачених коштів (а.с. 24, 25).

В добровільному порядку повертати отримані суми житлової субсидії відповідач відмовляється.

Оцінивши докази в їх сукупності, суд керується наступними нормами.

Призначення житлових субсидій здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (далі - Положення).

Відповідно до п. 1 Положення (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 р. № 329, яка редакції діяла на момент призначення і виплати субсидії позивачем відповідачу), це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг; щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), а також житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік. Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п. п. 8, 9 Положення (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 р. № 329, яка редакції діяла на момент призначення і виплати субсидії позивачем відповідачу), житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку). Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Відповідно до абз. 1, 2 п. 16 вищевказаного Положення, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Як встановлено судом, відповідач після звернення із заявою про призначення житлової субсидії та призначення їй житлової субсидії зареєструвала ще одну особу у своєму будинку, а саме 22.08.2018 відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії, рішенням від 24.10.2018 їй було призначено субсидію, а 07.08.2019 відповідач зареєструвала в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 , однак не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про дану обставину.

Пунктом 13 Положення (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 р. № 329), передбачено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до абз. 16, 17 п. 16 вищевказаного Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

Відповідно до абз. 5, 10 п. 22 Положення (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 р. № 329), за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення. Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено.

Відповідно до абз. 14, 16 п. 22 Положення (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 р. № 329), у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином. У разі відмови управителя, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Згідно зі ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦПК України, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

Повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, які оцінено на предмет належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємного зв'язку, установивши, що дослідженими судом доказами підтверджено, що відповідач після призначення їй субсидії за відповідною адресою вчинила дії щодо реєстрації ще однієї особи у цьому ж житловому будинку, однак протягом місяця (30-ти календарних днів) не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про таку обставину шляхом подання відповідних документів, що вплинуло на право отримання нею субсидії, та внаслідок чого їй було надмірно виплачено відповідну суму житлової субсидії, розмір якої розраховано позивачем та відповідачем не заперечується, та не оспорюється, а тому суд приходить до висновку, що виплачена відповідачу субсидія підлягає поверненню, в зв'язку з чим позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі із зазначенням одержувача відповідних коштів, за рахунок яких було здійснено фінансування на оплату житлової субсидії відповідача.

Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача, зважаючи, що відповідно до ухвали суду від 09.05.2022 судом відстрочено сплату судового збору у даній справі до ухвалення рішення у справі, тому згідно вимог ст. 141 ЦПК України, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 481 гривні слід стягнути з відповідача на користь держави.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, ст. ст. 1212, 1213 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 141, 223, 247, 259, 263, 265, 268, 280 - 282 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 кошти в сумі 5 308 грн 91 коп., як такі, що виплачені з Державного бюджету у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на рахунок UA498201720343110018000016956, одержувач: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, МФО 820172, ЄДРПОУ 03191928, Держказначейська служба України, в призначенні платежу вказати: переплачена сума за використану субсидію у попередніх періодах, прізвище, ім'я, по батькові, село).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держависудові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 481 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, місцезнаходження: вул. Грибоєдова, 10А, м. Вінниця, поштовий індекс: 21032, код ЄДРПОУ 03191928.

Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складено 07.06.2022.

Суддя: