Україна
19 липня 2010 р. справа № 2а-13299/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретарі < Призвище секретаря >
при секретарі Химич М.В.,
за участі представника позивача Дорохової О.М.,
представника відповідача Гнедого А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом прокурора Будьонівського району м.Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька до Публічного акціонерного товариства «Донецький заводобудівний комбінат» про стягнення заборгованості перед бюджетом,
Прокурор Будьонівського району м.Донецька звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Донецький заводобудівний комбінат» про стягнення заборгованості перед бюджетом, мотивуючи вимоги тим, що відповідач зареєстрований рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради 26.01.1994 року, взятий на податковий облік до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька. Проведеною прокуратурою перевіркою встановлено, що у відповідача виникла заборгованість перед бюджетом з податку з плати за користування земельною ділянкою державної і комунальної власності і станом на 17.05.2010 рік складає, з урахуванням часткового погашення та суми нарахованої пені, 43225,39 грн. Просив стягнути з відповідача зазначену суму.
Представником Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька 7 липня 2010 року були надані уточнення до адміністративного позову, в яких просив, враховуючи часткове погашення суми боргу, стягнути суму боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 41997,18 грн.
Прокурор в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Від нього не надходило заяв про відкладення розгляду справи. Причини неявки прокурора в судове засідання суду не відомі.
Представник позивача в судовому засіданні надала пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві, просила суд задовольнити позов в повному обсязі
Представником відповідача в судовому засіданні були надані письмові заперечення проти позовних вимог, відповідно до яких, відповідач визнав уточнені позовні вимоги частково, а саме в розмірі 2552,19 грн. Позовні вимоги, щодо стягнення суми нарахованої пені в розмірі 2552,19 грн. відповідач не визнав, та просив відмовити в задоволенні позовних вимог саме в цій частині.
За таких підстав, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю прокурора, на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов прокурора Будьонівського району м.Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька до Публічного акціонерного товариства «Донецький заводобудівний комбінат» про стягнення заборгованості перед бюджетом обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності ст. 361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Прокурор Будьонівського району м.Донецька у даному випадку представляє інтереси держави в суді, оскільки його дії спрямовані на захист інтересів держави шляхом заяви вимог про стягнення заборгованості на користь державного бюджету.
У відповідності до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Будьонівському районі м.Донецька є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідач Публічне акціонерне товариство «Донецький заводобудівний комбінат» здійснює підприємницьку діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, виданого виконавчим комітетом Донецької міської ради 26.01.1994 року, перебуває на податковому обліку Державної податкової інспекції в Будьонівському районі м.Донецька.
Податковий борг з податку зі сплати за користування земельною ділянкою державної і комунальної власності, станом на 07 липня 2010 року, з урахуванням часткового погашення, складає 41997,18 грн., який складається з заборгованості основного платежу та суми нарахованої пені.
Податковий борг по земельному податку виник згідно податкових декларацій, наданих відповідачем, а саме: №1461 від 05.02.2010 року (за січень 2010 року), №1461 від 05.02.2010 року (за лютий 2010 року), №1461 від 05.02.2010 року (за березень 2010 року), №1461 від 05.02.2010 року (за квітень 2010 року),.
Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про плату за землю», податок - обов'язків платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 цього Закону передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування”, податок на землю є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Судом встановлено, що відповідач подав податковий розрахунок земельного податку до податкового органу, в якому самостійно визначив суму податку. Після перерахунку, з урахуванням переплати у відповідача виникла заборгованість по несплаті земельного податку відповідно до законодавства у розмірі 39444,99 грн.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Крім того, відповідач має заборгованість з залишку не сплаченої пені у сумі 2552,19 грн.
Згідно з п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу по податковому зобов'язанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив узгоджені суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, позивачем у відповідності до п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону України на суму боргу нарахована пеня в загальному розмірі 2552,19 грн.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позовні вимоги про стягнення податкового боргу та стягує з відповідача на користь Державного бюджету заборгованість з податку на землю у сумі 41997,18 грн.
Згідно вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов прокурора Будьонівського району м.Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м.Донецька до Публічного акціонерного товариства «Донецький заводобудівний комбінат» про стягнення заборгованості перед бюджетом задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Донецький заводобудівний комбінат» на користь Державного бюджету заборгованість з податку з плати за користування земельною ділянкою державної і комунальної власності в розмірі 41997 (сорок одна тисяча дев'ятсот дев'яносто сім) грн. 18 коп., перерахувавши їх на р/р 3321181170003, код платежу 13050100, місцевий бюджет Будьонівського району м.Донецька, ОКПО 34686940, ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шальєва В.А.