"25" травня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/4087/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А.
при секретарі судового засідання Кастровій М.С.
розглянувши справу за позовом Керівника Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону (67707, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 11-б, код ЄДРПОУ 38296363) в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022), Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району (67701, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Лікарняна, 1-А, код ЄДРПОУ 08124865) до Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області (68540, Одеська обл., Болградський р-н, с. Бородіно, вул. Миру, 132, код ЄДРПОУ 04379203), Державного реєстратора Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Димитренка Дмитра Володимировича (68200, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, смт. Сарата, вул. Вернера Крістіана, буд. 84, код ЄДРПОУ 04379189)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю “Агро-Альянссервіс” (66442, Одеська обл., Ананьївський р-н, с. Долинське, вул. Свято-Успенська, буд. 136, код ЄДРПОУ 34280742)
про визнання незаконним та скасування рішень, витребування земельної ділянки
Представники:
Прокурор - Балишев М.В.;
Від МОУ -Добров Ю.І. (в порядку самопредставництва юридичної особи);
Від Білгород-Дністровської КЕЧ району - не з'явився;
Від Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області - не з'явився;
Від Державного реєстратора Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Димитренка Дмитра Володимировича - не з'явився;
Від третьої особи - не з'явився.
Суть спору:
Керівник Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону звернувся в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (далі - Позивач1, МОУ), Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району (далі - Позивач2, Білгород-Дністровська КЕЧ району) до Господарського суду Одеської області із позовом (з урахуванням клопотання про виправлення описок в позовній заяві від 10.01.2022 № 5-4-19 вих-22 (вх. № 918/22 від 13.01.2022) до Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області (далі - Відповідач1, Бородінська селищна рада), Державного реєстратора Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Димитренка Дмитра Володимировича (далі - Відповідач2, державний реєстратор Димитренко Д.В.) з вимогами про:
- визнання незаконним та скасування рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 № 125-VIII “Про прийняття земельних ділянок товарно сільськогосподарського виробництва з земель державної власності у комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Одеської області” щодо 4 земельних ділянок загальною площею 1 346,8273 га за кадастровими номерами: 5124780700:01:002:0375, 5124780700:01:002:0376, 5124780700:01:002:0377, 5124780700:01:002:0378;
- скасування рішення державного реєстратора Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області Димитренка Дмитра Володимировича щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) про реєстрацію права комунальної власності Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області на земельні ділянки, а саме рішення за:
1) індексним № 58660083 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0375;
2) індексним № 58662079 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0376;
3) індексним № 58662644 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0377;
4) індексним № 58663044 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0378;
- витребування у Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області (вул. Миру, 132, с. Бородіно, Болградського району, Одеської області, 68540, ідентифікаційний код 04379203) на користь держави в особі Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, ідентифікаційний код 00034022) земельних ділянок загальної площею 1346,8273 га, за такими кадастровими номерами:
1) 5124780700:01:002:0375 площею 514,0258 га;
2) 5124780700:01:002:0376 площею 108,7003 га;
3) 5124780700:01:002:0377 площею 292,9884 га;
4) 5124780700:01:002:0378 площею 431,1128 га.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати її за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс» та призначено підготовче засідання на 03.02.2022.
Протокольною ухвалою від 03.02.2022 відкладено підготовче засідання на 18.02.2022.
Протокольною ухвалою від 18.02.2022 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 09.03.2022.
Підготовче засідання призначене на 09.03.2022 не відбулося у зв'язку із зняттям справи з розгляду, про що складено відповідну довідку.
Ухвалою суду від 28.03.2022 призначено підготовче засідання на 04.05.2022.
Протокольною ухвалою від 04.05.2022 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 25.05.2022.
Прокурор та представник позивача - Міністерства оборони України в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили суд задовольнити їх.
Позивач - Білгород-Дністровська квартирно-експлуатаційна частина району не забезпечила явку свого повноважного представника до судового засідання засідання, про місце, дату та час повідомлена належним чином.
На адресу суду надійшло клопотання Білгород-Дністровської КЕЧ району від 24.05.2022 (вх. № 8646/22) в якому просило суд розглядати справу за відсутності свого представника за наявними матеріалами справи, а також зазначила, що підтримує позовні вимоги та просить позов у цій справі задовольнити.
Позовні вимоги, із посиланням на статтю 19 Конституції України, пункт 10 частини другої статті 16, статтю 21, статті 317, 319, 321, 393 Цивільного кодексу України, статтю 13, частину першу статті 19, статті 77, 78, 84, частину п'яту статті 116, 141, 142, частину третю статті 152, частину першу статті 155 Земельного кодексу України, статті 3, 9, 14 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 № 1934-XII, статті 1, 2 Закону України «Про використання земель оборони» від 27.11.2003 № 1345-IV, пункти 3, 4 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 № 5245-VI, частину третю статті 24, частину десяту статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, пункт 1 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, пункт 44 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22.12.1997 № 483, обґрунтовані незаконністю рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 № 125-VIII, яким вилучено із державної власності та переведено в комунальну власність земельні ділянки загальною площею 1 346,8273 га.
При цьому, прокурор та позивачі зазначають, що вказані ділянки розміщенні в межах земельної ділянки загальновійськового полігону «Тарутинський» загальною площею понад 24 тис. га (військове містечко № 11), яка знаходиться на обліку Білгород-Дністровської КЕЧ району, що підтверджується індивідуальною карткою обліку земельної ділянки № 97 (форма 403) Білгород-Дністровської КЕЧ району. А Бородінська селищна рада розпорядилась землями державної форми власності, без дозволу землекористувача та власника земельної ділянки та без прийняття відповідних рішень про зміну її цільового призначення.
Позовна вимога про скасування рішень державного реєстратора, із посиланням на пункт 1 частини першої статті 2, частини другу, третю статті 26, частину першу статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV, обґрунтовані їх незаконністю, оскільки вони ухвалені на підставі рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 № 125-VIII.
Позовна вимога про витребування земельних ділянок, із посиланням на статті 386, 387 Цивільного кодексу України, обґрунтована незаконністю заволодіння ними Бородінською селищною радою.
У Поясненнях від 29.04.2022 МОУ додатково звертає увагу на висновки Верховного Суду у постановах від 16.09.2015 у справі № 926/1017/14, від 16.02,2021 у справі № 916/2783/17, від 25.06.2019 у справі № 924/1473/15, від 22.03.2018 у справі № 5017/2972/2012 і від 24.04.2019 та у справі № 5017/3706/2012, згідно із якими, держава є власником земель оборони за законом, при цьому наявність чи відсутність у землекористувача документів на користування земельною ділянкою не змінює її правового статусу, оскільки його вже визначено законом.
Відповідач - Бородінська селищна рада Болградського району Одеської області не забезпечила явку свого повноважного представника до підготовчого засідання, про причини неявки суд не повідомила.
Бородінська селищна рада неодноразово повідомлялась про день, час, та місце розгляду справи. Зокрема, Відповідачем1 отримано ухвалу про відкриття провадження у справі від 04.01.2022, ухвали від 04.04.2022, від 21.02.2022, від 28.03.2022, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу вхід. від 27.01.2022 № 2095/22, від 16.05.2022 № 6838/22, від 19.05.2022 № 7095/22, від 24.04.22 № 7133/22. /а.с. 75, 163, 165, 166/.
Окрім того, інформацію про призначення засідання суду у цій справі було оприлюднено на офіційному веб-порталі Судової влади України.
Станом на 25.05.2022 у суду були відсутні відомості про отримання Бородінською селищною радою ухвали від 04.05.2022 про повідомлення сторін про судове засідання для розгляду по справі по суті на 25.05.2022. Однак, суд враховує висновок викладений у рішенні Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» (Заява № 3236/03), згідно із яким, сторони у розумні інтервали часу повинні вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження та зобов'язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами.
Отже враховуючи зазначене, можливість дізнатись про стан відомого Відповідачу1 судового провадження залежала виключно від його власного волевиявлення, який повинен був в розумні інтервали часу вживати всіх необхідних заходів, щоб дізнатись про стан відомого йому судового провадження. А відтак, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника Бородінської селищної ради.
Відповідач - Державний реєстратор Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Димитренко Дмитро Володимирович не забезпечив явку свого повноважного представника до судового засідання, про причини неявки суд не повідомив. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу вхід. від 24.05.2022 № 7334/22.
Відзиви на позовну заяву до суду не надходили.
Відповідно до частини дев'ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Третя особа - ТОВ «Агро-Альянссервіс» не забезпечило явку свого повноважного представника до судового засідання. Надало клопотання від 18.05.2022 (вхід. від 19.05.2022 № 8349/22) у якому просило здійснювати розгляд справи за відсутності його представника, а також зазначило, що вважає заявлені позовні вимоги законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши прокурора і представника позивача - Міністерства оборони України, суд
28.05.2021 Бородінською селищною радою Болградського району Одеської області прийнято рішення «Про прийняття земельних ділянок товарно сільськогосподарського виробництва з земель державної власності у комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Одеської області» № 125-VIII.
Відповідно до пункту 1 цього рішення в комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Одеської області прийнято земельні ділянки державної власності, зокрема, чотири земельні ділянки загальною площею 1 346,8273 га за кадастровими номерами: 5124780700:01:002:0375, 5124780700:01:002:0376, 5124780700:01:002:0377, 5124780700:01:002:0378.
Вказане рішення від 28.05.2021 № 125-VIII обґрунтоване посиланням на статті 117, 122, 125, 126 Земельного кодексу України, статтю 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України «Про землеустрій», Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», пункт 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України. /а.с. 53-54/.
10.06.2021 державним реєстратором Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області Димитренком Дмитром Володимировичем прийняті Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) про реєстрацію права комунальної власності Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області на земельні ділянки, а саме:
1) за індексним № 58660083 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0375;
2) за індексним № 58662079 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0376;
3) за індексним № 58662644 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0377;
4) за індексним № 58663044 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0378. /а.с. 55-58/.
04.06.2021 із посиланням на вказані рішення державного реєстратора від 10.06.2021 і на підставі рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 № 125-VIII до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесені записи про право комунальної власності Відповідача1, а саме: № 42421950 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0375 площею 514,0258 га, реєстраційний номер нерухомого майна 2381593351247; № 42423658 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0376 площею 108,7033 га, реєстраційний номер нерухомого майна 238168951247; № 42424107 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0377 площею 292,9884 га, реєстраційний номер нерухомого майна 2381709851247; № 42424597 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0378 площею 431,1128 га, реєстраційний номер нерухомого майна 2381734051247. /а.с. 59-62/.
Частиною першою статті 317 Цивільного кодексу України визначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтею 318 Цивільного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу. Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.
Частиною першою статті 319 Цивільного кодексу України передбачено, що Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до частин першої, другої статі 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Статтею 326 Цивільного кодексу України встановлено, що у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Згідно із пунктом «а» частини першої статті 13 Земельного кодексу України до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до пункту «ж» частину першу статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, зокрема: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.
Частинами першою, другою статті 77 Земельного кодексу України встановлено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.
Згідно із частинами четвертою, п'ятою статті 77 Земельного кодексу України порядок використання земель оборони встановлюється законом. Особливості відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом. Кошти, отримані від відчуження таких земельних ділянок, зараховуються до Державного бюджету України та використовуються виключно на потреби оборони відповідно до кошторису Міністерства оборони України у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Частинами першою, другою статті 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. Право власності на земельні ділянки, визнане за державою рішенням суду, реалізується органами виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, незалежно від органу, в особі якого судом визнане таке право за державою.
Статтею 14 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 № 1934-XII встановлено, що Збройні Сили України можуть здійснювати господарську діяльність згідно із законом. Земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування. Особливості правового режиму майна Збройних Сил України визначаються відповідним законом.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» від 21.09.1999 № 1075-XIV Міністерство оборони України як центральний орган управління Збройних Сил України здійснює відповідно до закону управління військовим майном, у тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами Збройних Сил України, в тому числі у разі їх розформування.
Статтею 1 Закону України «Про використання земель оборони» від 27.11.2003 № 1345-IV, встановлено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України (далі - військові частини).
Відповідно до частин першої, другої статті 2 Закону України «Про використання земель оборони» від 27.11.2003 № 1345-IV військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України. Особливості надання земельних ділянок військовим частинам під військові та інші оборонні об'єкти визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною четвертою статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 19.03.2014 у справі № 5017/3725/2012, за позовом заступника Білгород-Дністровського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району до Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області, Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Победа», яке набрало законної сили 04.04.2014, встановлені наступні обставини.
Постановою Ради народних комісарів Української РСР «Про відвід 20 000 гектарів землі на території Бородиньского, Тарутинського і Саратьского районів Ізмаїльської області для організації окружного арт полігону ОДВО» від 18.12.1945 № 2002/063 вирішено відвести на території Бородинського, Тарутинського та Саратського районів Ізмаїльської області під окружний артилерійський полігон Одеського військового округу 20 000 га землі (в межах визначених у схемі, що додавалась).
У подальшому, 10.06.1946 обласна комісія з передачі земель ОДВО, яка діяла на виконання Постанови Ради народних комісарів Української PCP від 18.12.1945 №2002/063 та Постанови Ізмаїльського обласного виконавчого комітету від 12.02.1946 № 53/9-ОП, склала акт передачі земельної ділянки, що відводиться під учбовий артилерійський полігон ОДВО на площі 23 600 га. При цьому в акті від 10.06.1946 зазначено, що під час відводу земель в натурі, у зв'язку з рельєфом місцевості (з метою включення деяких висотних пунктів) виникла необхідність у збільшенні площі артполігону, у зв'язку з чим фактично відведено під полігон на 3600 га більше, ніж було передбачено проектом, що було узгоджено районними організаціями.
Рішенням звуженого засідання Ізмаїльського обласного виконавчого комітету від 10.06.1946 № 7 «Про затвердження акту обласної комісії по передачі земель під артилерійський полігон Одеському військовому округу» було затверджено вказаний акт обласної комісії від 10.06.1946 про передачу земельної ділянки площею 23 600 га під учбовий артилерійський полігон Одеського військового округу.
Зі змісту акту інвентаризації земель Міністерства оборони України на території Тарутинського району Одеської області (інвентаризація проводилась на підставі розпорядження районної державної адміністрації № 11 від 22.02.1993), членами комісії фіксувалась належність земельної ділянки площею 23 943,8 га Тарутинського загальновійськового полігону.
Згідно довідки Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району від 07.08.2012 № 1162, станом на 01.08.2012 на картковому обліку Білгород-Дністровської КЕЧ району рахується земельна ділянка № 92 військового містечка 11 загальною площею 24 229,5 га, з яких військовий радгосп «Чорноморський» використовує земельну ділянку площею 689,83 га, на яку виготовлений Державний акт нового зразку № ОД23-120 від 05.06.1995.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 19.03.2014 у справі № 5017/3725/2012 визнано недійсним договір оренди землі №б/н від 28.12.2007 об'єкт оренди - земельна ділянка площею 1 341,35 га, кадастрові номери 1) 5124780700:01:002:0375, 2) 5124780700:01:002:0376, 3) 5124780700:01:002:0377, 4) 5124780700:01:002:0378) яка розташована на території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району Одеської області, укладений між Тарутинською районною державною адміністрацією Одеської області та Сільськогосподарським виробничим кооперативом «Победа». А також витребувано у Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Победа» та повернуто Міністерству оборони України зі складанням акту прийому-передачі земельну ділянку площею 1 341,35 га, яка розташована на території Веселодолинської сільської ради Тарутинського району Одеської області вартістю 24 839 971,75 грн.
На виконання наказу Господарського суду Одеської області від 19.03.2014 у справі № 5017/3725/2012 комісією у складі представників Міністерства оборони України, Білгород-Дністровської КЕЧ району та СВК «Победа» складено Акт прийому-передачі земельної ділянки від 22.10.2014, згідно із яким було витребувано та повернуто до Міністерства оборони України земельну ділянку площею 1 341,35 га, яка розташована за адресою: Одеська область, Тарутинський район с. Весела Долина. /а.с. 45/.
Отже, рішенням Господарського суду Одеської області від 19.03.2014 у справі № 5017/3725/2012 встановлено належність до земель оборони та власності держави в особі Міністерства оборони України земельних ділянок з кадастровими номерами 5124780700:01:002:0375, 5124780700:01:002:0376, 5124780700:01:002:0377, 5124780700:01:002:0378, щодо яких розглядається спір в цій справі, № 916/4087/21.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно із підпунктом 58 пункту 4 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-IX, який набрав чинності 27.05.2021, і на який Бородінська селищна рада посилається в оспорюваному рішенні від 28.05.2021 № 125-VIII, було доповнено пунктом 24 розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
Відповідно до підпункту «б» пункту 24 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, в редакції Закону України від 28.04.2021 № 1423-IX, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель оборони.
Отже, землі оборони не переходять у комунальну власність внаслідок набрання чинності Законом України від 28.04.2021 № 1423-IX, а для такого переходу необхідним є дотримання певних умов та окремої процедури, визначених законом.
Частиною п'ятою статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Окрім того, з огляду на наведений вище зміст норм пункту «ж» частини першої статті 19, частин першої, другої, четвертої, п'ятої статті 77 Земельного кодексу України для передачі земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, до комунальної власності необхідним є зміна їх цільового призначення з земель оборони на іншу категорію.
Також, згідно із частиною третьою статті 6 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» від 21.09.1999 № 1075-XIV відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
А Порядком відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил і Державної спеціальної служби транспорту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2013 № 436, визначено процедуру відчуження таких земельних ділянок лише на земельних торгах.
Отже Бородінська селищна рада, прийнявши рішення від 28.05.2021 № 125-VIII з порушенням норм пункту «ж» частини першої статті 19, частин першої, другої, четвертої, п'ятої статті 77, частини п'ятої статті 116 Земельного кодексу України, частин першої, другої статі 321 Цивільного кодексу України, безпідставно розпорядилась землями оборони, що відносяться до державної власності, без дозволу землекористувача і власника земельних ділянок та без прийняття відповідних рішень про зміну їх цільового призначення.
Відповідно до частини другої, пункту «г» частини третьої статті 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Частиною першою статті 155 Земельного кодексу України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Згідно із частиною першою статті 15, частиною першою, пунктом 10 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Частиною першою статті 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до частини першої статті 393 Цивільного кодексу України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Згідно із частиною десятою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
З огляду на наведене суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 № 125-VIII «Про прийняття земельних ділянок товарно сільськогосподарського виробництва з земель державної власності у комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Одеської області» щодо 4 земельних ділянок загальною площею 1 346,8273 га за кадастровими номерами: 5124780700:01:002:0375, 5124780700:01:002:0376, 5124780700:01:002:0377, 5124780700:01:002:0378.
Щодо позовної вимоги про скасування рішень державного реєстратора слід зазначити наступне.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із частиною третьою статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV, відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Внаслідок визнання судом незаконним та скасування рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 № 125-VIII на підставі якого проведено державну реєстрацію прав, підлягає скасуванню й рішення державного реєстратора про державну реєстрацію цих прав.
Суд відповідно до частини четвертої статті 236 Господарського процесуального кодексу України враховує висновки викладені у пунктах 57, 58 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 823/2042/16, згідно із якими, спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації речового права на нерухоме майно чи обтяження такого права за іншою особою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є цивільно-правовим. А тому вирішення таких спорів здійснюється за правилами цивільного або господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін. Належним відповідачем у справах за позовом про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації права чи обтяження має бути особа, право чи обтяження якої зареєстровано.
Отже, державний реєстратор Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Димитренко Д.В. не є належним відповідачем за позовною вимогою про скасування рішень про реєстрацію права комунальної власності Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області на земельні ділянки. А відтак, слід відмовити у задоволенні цієї позовної вимоги до нього.
З огляду на наведене суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги до Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області, як належного відповідача, про скасування рішення державного реєстратора Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області Димитренка Дмитра Володимировича щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) про реєстрацію права комунальної власності Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області на земельні ділянки, а саме рішення за:
1) індексним № 58660083 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0375;
2) індексним № 58662079 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0376;
3) індексним № 58662644 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0377;
4) індексним № 58663044 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0378.
Відповідно до частини першої статті 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
З огляду на встановлені обставини незаконного заволодіння Відповідачем1 майна, що знаходиться у державній власності, шляхом реєстрації свого права власності на нього, суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги про витребування у Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області (вул. Миру, 132, с. Бородіно, Болградського району, Одеської області, 68540, ідентифікаційний код 04379203) на користь держави в особі Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, ідентифікаційний код 00034022) земельних ділянок загальної площею 1 346,8273 га, за такими кадастровими номерами:
1) 5124780700:01:002:0375 площею 514,0258 га;
2) 5124780700:01:002:0376 площею 108,7003 га;
3) 5124780700:01:002:0377 площею 292,9884 га;
4) 5124780700:01:002:0378 площею 431,1128 га.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись частиною другою статті 19 Конституції України, частиною першою статті 15, частиною першою, пунктом 10 частини другої статті 16, частиною першою статті 21, частиною першою статті 317, статтею 318, частиною першою статті 319, частинами першою, другою статі 321, статтею 326, частиною першою статті 387, частиною першою статті 393 Цивільного кодексу України, пунктом «а» частини першої статті 13, пунктом «ж» частини першої статті 19, частинами першою, другою, четвертою, п'ятою статті 77, частинами першою, другою, третьою статті 78, частинами першою, другою статті 84, частиною п'ятою статті 116, частиною другою, пунктом «г» частини третьої статті 152, частиною першою статті 155, підпунктом «б» пункту 24 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, статтею 14 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 № 1934-XII, частиною другою статті 2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» від 21.09.1999 № 1075-XIV, статтею 1, частинами першою, другою статті 2 Закону України «Про використання земель оборони» від 27.11.2003 № 1345-IV, частиною третьою статті 6 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» від 21.09.1999 № 1075-XIV, частиною третьою статті 24, частиною десятою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, пунктом 1 частини першої статті 2, частиною третьою статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV, статтями 13, 73, 74, 75, 76-80, 86, 123, 124, 126, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. У задоволенні позову Керівника Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району до Державного реєстратора Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Димитренка Дмитра Володимировича - відмовити.
2. Позов Керівника Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району до Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області - задовольнити.
3. Визнати незаконним та скасувати рішення Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області від 28.05.2021 № 125-VIII «Про прийняття земельних ділянок товарно сільськогосподарського виробництва з земель державної власності у комунальну власність Бородінської селищної територіальної громади Одеської області» щодо 4 земельних ділянок загальною площею 1346,8273 га за кадастровими номерами: 5124780700:01:002:0375, 5124780700:01:002:0376, 5124780700:01:002:0377, 5124780700:01:002:0378.
4. Скасувати рішення державного реєстратора Саратської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області Димитренка Дмитра Володимировича щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) про реєстрацію права комунальної власності Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області на земельні ділянки, а саме рішення за:
- індексним № 58660083 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0375;
- індексним № 58662079 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0376;
- індексним № 58662644 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0377;
- індексним № 58663044 від 10.06.2021 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5124780700:01:002:0378.
5. Витребувати у Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області (вул. Миру, 132, сел. Бородіно, Болградського району, Одеської області, 68540, ідентифікаційний код 04379203) на користь держави в особі Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, ідентифікаційний код 00034022) земельні ділянки загальною площею 1 346,8273 га, за такими номерами:
1) № 5124780700:01:002:0375 площею 514,0258 га;
2) № 5124780700:01:002:0376 площею 108,7003 га;
3) № 5124780700:01:002:0377 площею 292,9884 га;
4) № 5124780700:01:002:0378 площею 431,1128 га.
6. Стягнути з Бородінської селищної ради Болградського району Одеської області (68540, Одеська обл., Болградський р-н, с. Бородіно, вул. Миру, 132, код ЄДРПОУ 04379203) на користь Білгород-Дністровської квартирно-експлуатаційної частини району (67701, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Лікарняна, 1-А, код ЄДРПОУ 08124865) витрати зі сплати судового збору в розмірі 77 929,06 грн. (сімдесят сім тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять гривень 06 коп.).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги в строк встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 06 червня 2022 р.
Суддя Ю.А. Шаратов