Постанова від 19.07.2010 по справі 2а-3250/10/13/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

19.07.10Справа №2а-3250/10/13/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Ольшанській Т.С. , при секретарі судового засідання Барабановій А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом

за позовом ОСОБА_1

до Державного підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" в особі Ленінського відділу Кримської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" Л

про визнання протиправними дії та спонукання до виконання певних дій

за участю представників сторін:

представника позивача - ОСОБА_3, посвідчення НОМЕР_1;

представник відповідача - не з'явився;

Обставини справи: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державного підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" в особі Ленінського відділу Кримської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" про визнання протиправними дії відповідача по відмові в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,0500 га, яка розташована за адресою: АР Крим, Ленінський район, с. Золоте, для розміщення тимчасової споруди (риболовецького стану) та зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію даного договору оренди земельної ділянки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що вказана відмова в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки прийнята на незаконних підставах, чим порушено право позивача як орендаря вказаної земельної ділянки.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, 19.07.2010 надав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю явку представників відповідача у судове засідання з причини виробничої необхідності, але ж доказів такої необхідності не надав.

Керуючись ст. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень,належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявній у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням 11-ї сесії Бєлінської сільської ради 24 -го скликання від 25.12.2003 ОСОБА_1 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки для розміщення тимчасової споруди (риболовецького стану) загальною площею 0,0500 га, яка розташована за адресою: АР Крим, Ленінський район, с. Золоте.

На підставі дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки, державним інспектором по використанню та охороні земель Ленінського району були затверджені Умови відводу земельної ділянки.

19.10.2006 року Державною Азово - Чорноморською екологічною інспекцією Міністерства охорони навколишнього природного середовища України наданий Висновок № 11/1948 про погодження матеріалів проекту землеустрою по відводу земельної ділянки ОСОБА_1 для розміщення тимчасової споруди (риболовецького стану) загальною площею 0,0500 га, яка розташована за адресою: АР Крим, Ленінський район, с. Золоте.

Рішенням 34-ї сесії Бєлінської сільської ради 5 -го скликання від 27.08.2009 (а.с.6) стверджений проект землеустрою по відводу земельної ділянки ОСОБА_1 для розміщення тимчасової споруди (риболовецького стану) загальною площею 0,0500 га, яка розташована за адресою: АР Крим, Ленінський район, с. Золоте та передано у оренду строком на 5 років вказану земельну ділянку загальною площею 0,0500 га для розміщення тимчасової споруди (риболовецького стану).

На підставі вказаного рішення, між Бєлінською сільською радою та ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі площею 0,0500 га, розташованої у Ленінському районі, с. Золоте.

У вересні 2009 позивач звернувся до відповідача про здійснення державної реєстрації вказаного договору оренди земельної ділянки.

Листом від 22.02.2010 за вих. №24-03/0164 (а.с.7) відповідач відмовив позивачу в державної реєстрації договору оренди, посилаючись на те, що він укладений без проведення торгів (аукціону).

Відмовляючи в реєстрації договору оренди, відповідач в даному листі посилається на положення абзацу 3 п. 1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, стосовно того, що у випадку прийняття відповідним органом рішення про узгодження місця розташування об'єкту або надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008 надання в оренду земельних ділянок з земель державної або комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). При цьому відповідач в листі вказав, що даний абзац діяв протягом одного року з моменту набрання чинності Законом України №509 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.2008.

Позовні вимоги підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 140 Конституції України встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади -мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.

Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

До виключної компетенції селищних рад, передбачених ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Порядок регулювання земельних відносин встановлений Земельним кодексом України (далі ЗК України).

Серед передбачених ст.12 ЗК України повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.

Право оренди земельної ділянки -це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

Відповідно до частин 1,2 ст.116 ЗК України (в редакції, яка діяла на час надання відповідачем відмови позивачу) встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до положень частин 1,2 ст. 124 ЗК України (в редакції, яка діяла на час надання відповідачем відмови позивачу), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до положень ст. 118,123 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок здійснюється за проектами відводу цих ділянок, за умови звернення у відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який розглядає заяву та дає відповідь на цю заяву. Рішення органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади про відмову у наданні земельної ділянки у користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

З аналізу зазначених вище положень ЗК України вбачається, що у разі отримання земельної ділянки, необхідно звернення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування з заявою про надання згоди для складання проекту відведення необхідної земельної ділянки.

Відповідно до абзацу 3 п. 1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.2008, № 509-VI у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Відповідно до положень п.2 розділу ІІ Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.2008, № 509-VI вказана норма діє протягом 1 року з моменту набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” опубліковано у виданні Голос України 14.10.2008 N195. Таким чином вказана норма діяла до 14.10.2009.

Як було зазначено вище, Бєлінської сільської ради рішенням від 25.12.2003 надала дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки для розміщення тимчасової споруди (риболовецького стану) загальною площею 0,0500 га, яка розташована за адресою: АР Крим, Ленінський район, с. Золоте, а рішенням Бєлінської сільської ради від 27.08.2009 передано ОСОБА_1 у оренду строком на 5 років земельну ділянку, яка розташована за адресою: АР Крим, Ленінський район, с. Золоте загальною площею 0,0500 га для розміщення тимчасової споруди (риболовецького стану).

З матеріалів справи вбачається, що Бєлінська сільська рада вирішила питання про передачу земельної ділянки в оренду в період коли діяла норма, встановлена абзацом 3 п. 1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, а саме 27.08.2009.

За таких підстав, суд приходить до висновку, що Бєлінська сільська рада, як орган місцевого самоврядування, до виключних повноважень якого, відповідно до положень ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, віднесено вирішення питань регулювання земельних відносин, прийняла рішення про надання земельної ділянки в оренду позивачу в порядку встановленому абзацом 3 п. 1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, яка на цей час передбачала передачу в оренду земельних ділянок із земель державної та комунальної власності без проведення земельних торгів (аукціонів).

Слід вказати, що припинення дії норми встановленої абз. 3 п. 1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України вже після прийняття вказаного рішення не може бути підставою для повторного вирішення питання про надання вказаної земельної ділянки в оренду за результатом проведення аукціону (конкурсу).

Також не може бути підставою для відмови у проведенні державної реєстрації договору оренди земельної ділянки припинення дії норми встановленої абз. 3 п. 1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України на час звернення позивача до відповідача щодо проведення такої реєстрації, оскільки матеріали справи свідчать про наявність на час звернення рішення компетентного органу щодо надання в оренду земельної ділянки позивачу, при цьому відповідач не наділений повноваженням приймати рішення про встановлення порядку надання земельної ділянки в оренду відповідно до положень ЗК України та Закону України “Про оренду землі”.

Правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, визначені в Законі України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”. У ст. 2 зазначеного Закону вказано, що земельні ділянки є об'єктами нерухомого майна, право користування якими строком більш ніж один рік підлягає державної реєстрації (ст.4 Закону).

Статтею 24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” визначено, що може бути відмовлено у державній реєстрації прав, якщо: заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі; із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна; заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване. Відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

У порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надані докази існування будь-яких, передбачених ст. 24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” підстав для відмови позивачу у державній реєстрації укладеного договору оренди земельної ділянки.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відмовляючи позивачу у реєстрації зазначеного вище договору оренди земельної ділянки, відповідач порушує встановлене чинним законодавством України право позивача на оренду земельної ділянки, діє способом, який непередбачений законодавством України, в наслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.

Під час судового засідання, яке відбулося 19.07.2010, оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Постанову складено та підписано у повному обсязі 22.07.2010.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправною та скасувати відмову Державного підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" в особі Ленінського відділу Кримської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" в здійсненні державної реєстрації договору оренди землі між Бєлінськю сільською радою та ОСОБА_1 від 22.02.2010 № 23-03/0164.

3. Зобов'язати Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" в особі Ленінського відділу Кримської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" здійснити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 0,0500 га кадастровий номер 0122781200:03:001:0017, що укладений між Бєлінськю сільською радою та ОСОБА_1.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3,40 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ольшанська Т.С.