вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
20.07.10Справа №2а-5752/10/9/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора м. Євпаторії АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим
до Громадської організації офіцерів запасу та правоохоронних органів "Залив"
про примусовий розпуск громадської організації
за участю представників:
позивача -не з'явився
відповідача - не з'явився;
прокурора - не з'явився
Прокурор м. Євпаторії в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим, Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовними вимогами до Громадської організації офіцерів запасу та правоохоронних органів «Залив» про її примусовий розпуск.
Державна податкова інспекція в м. Євпаторії АР Крим явку свого представника у судове засідання не забезпечила, про час, дату та місце його проведення повідомлена належним чином. Надала суду клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника.
Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради АР Крим явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення був повідомлений належним чином.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином через засоби масової інформації, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття у судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ними про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи.
Громадська організація офіцерів запасу та правоохоронних органів «Залив» 05.04.1995р. зареєстрована Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим (а.с.7).
Згідно з довідкою ДПІ м. Євпаторії АР Крим від 26.03.10р., останньою датою надання до податкових органів фінансової звітності є 25.07.02. (а.с.6).
Відповідно до частини 2 та 3 статті 1 Закону України «Про об'єднання громадян», об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політична партія або громадська організація.
Громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Суть позову полягає у вимогах про припинення відповідача-юридичної особи у зв'язку із неподанням податкової звітності на підставі статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців».
Згідно із ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
У той же час ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій
Згідно ч.4 ст. 14 Закону України «Про об'єднання громадян» реєстрація як один із способів легалізації (офіційного визнання) об'єднань громадян здійснюється Міністерством юстиції України, місцевими органами виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад.
Відповідно пп.7 п. б ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчим органам сільських селищних, міських рад були надані повноваження щодо реєстрації у встановленому порядку місцевих об'єднань громадян.
Закон України «Про об'єднання громадян» є спеціальним законом, який регулює порядок створення діяльності, припинення діяльності об'єднань громадян, їх права та обов'язки, відповідальність за порушення встановлених для цих об'єднань норм та правил.
Згідно із ст. 19 Закону України «Про об'єднання громадян», припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно із ст.24 Закону України «Про об'єднання громадян», об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.
Статтею 26 зазначеного закону передбачений порядок здійснення фінансового контролю. Так, об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Згідно із ст. 27 Закону України «Про об'єднання громадян», посадові особи легалізуючих органів об'єднань громадян та громадяни за порушення законодавства про об'єднання громадян несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність. Об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Згідно акту від 29.01.10р., робочою групою при виході за юридичною адресою відповідача встановлена його відсутність за адресою, зазначеною у статутних документах (а.с. 8).
Статтею 28 вищевказаного закону визначено вичерпний перелік стягнень, які можуть бути застосовані до об'єднання громадян за порушення законодавства, а саме: попередження; штраф; тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності; тимчасова заборона (зупинення) діяльності; примусовий розпуск (ліквідація).
Статтею 32 Закону України «Про об'єднання громадян» визначено порядок примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян, вичерпний перелік випадків, коли до об'єднання громадян застосовується даний вид стягнення, а також органи, яким надано право ініціювати примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.
Так, згідно із ст.32 вищевказаного закону, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Таким чином суд зазначає, що спеціальним Законом передбачено припинення діяльності об'єднання громадян шляхом його примусового розпуску (ліквідації) як спеціальна санкція за порушення норм Закону України «Про об'єднання громадян», яка, до того ж, має застосовуватися судом за поданням чітко визначеного кола осіб - легалізуючого органу або прокурора.
Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 16.02.10р. №119 громадській організації офіцерів запасу та правоохоронних органів «Залив» винесено попередження за порушення діючого законодавства у частині не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах, а саме, про зміну юридичної адреси (а.с. 9). Зазначене попередження було опубліковане у друкованих засобах (а.с. 12).
Після винесення зазначеного попередження, відповідач продовжував протиправну діяльність у вигляді не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах та не подаючи фінансову звітність до податкових органів.
Таким чином, оскільки позивачем по справі є Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради АР Крим - орган, рішенням якого було зареєстровано відповідача, а також те, що відповідач більше року не подає до податкових органів документи фінансової звітності та продовження здійснення відповідачем протиправної діяльності, шляхом не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах, а саме, про зміну юридичної адреси, суд, керуючись ст. ст. 28, 32 Закону України «Про об'єднання громадян», вважає, що Громадська організація офіцерів запасу та правоохоронних органів «Залив» підлягає примусовому розпуску.
За таких обставин суд задовольняє позовні вимоги.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
У повному обсязі постанову буде складено 23.07.10р.
На підставі викладеного, керуючись ст. 158-161, ч.1 ст. 162, 163, 167 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Громадську організацію офіцерів запасу та правоохоронних органів «Залив» (АР Крим, м. Євпаторія, вул. 60 річчя Жовтня, 15, кв. 37), зареєстровану 05.04.1995р. - розпустити.
Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі - з дня складення у повному обсязі, у разі проголошення у відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Цикуренко А.С.