вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
20.07.10Справа №2а-7741/10/9/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді
Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в АРК
про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій
за участю:
позивач - ОСОБА_3, довіреність №БН від 22.06.09р.;
відповідач - не з'явився.
Суть спору: ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим про визнання протиправною та скасування відмови від 13.10.09р. за № 7/1-6047 та зобов'язання надати дозвіл на виконання будівельних робіт по переплануванню і возведенню прибудови до квартири АДРЕСА_1.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення був повідомлений належним чином. Надав суду заперечення на позов, у якому також просив розглянути справи за відсутності свого представника.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
Відповідно до ст. 1 Положення «Про Державну архітектурно-будівельну інспекцію» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2006 р. N 1434 державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінрегіонбуду і йому підпорядковується.
Відповідно до п. 1 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку і будівництва України від 19.11.2007 р. №317 (далі - положення про інспекції) Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю) є територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції (далі - Держархбудінспекція), входять до сфери її управління, підзвітні і підконтрольні їй.
Отже, Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.
Враховуючи суб'єктний склад сторін та правову природу спірних правовідносин, а також те, що спір, який виник між сторонами по справі, є публічно-правовим, інший порядок судового оскарження спірної постанови державного виконавця для позивача законодавством не передбачений, справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
На підставі договору дарування від 03.06.1999р., засвідченим приватним нотаріусом Сімферопольського міського нотаріального округу ОСОБА_4, реєстровий № 1737, ОСОБА_2 є власником трикімнатної АДРЕСА_1 загальною корисною площею 36,7 кв. м. (а.с. 7).
Рішенням виконавчого комітету Центральної районної ради м. Сімферополя АР Крим № 231 від 09.09.08р. був затверджений акт міжвідомчої комісії Виконкому Центральної районної ради м. Сімферополя АР Крим про зберігання для подальшого пред'явлення до здачі до експлуатації самовільно збудованих споруд за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15).
Згідно з Державними будівельними нормами України ДБН В.2.2.-9-99. «Громадські будинки та споруди» розроблений Робочий проект по переплануванню і возведенню прибудови до квартири АДРЕСА_2, який був узгоджений з органами пожежного нагляду та санітарного контролю, з відділом архітектури та дизайну районного середовища (а.с. 16-20).
Позивач звернувся до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю про отримання дозволу на виконання будівельних робіт по переплануванню і возведенню прибудови до квартири АДРЕСА_1, що належить позивачу на підставі договору дарування квартири від 03.06.1999р.(а.с. 21).
13.10.09р. листом № 7/1-6047 відповідач відмовив позивачу в наданні дозволу на виконання вищевказаних робіт у зв'язку з відсутністю у позивача документів, що засвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію (а.с.8) .
Відповідно до п. 4 ч. 4 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку і будівництва України від 19.11.2007 р. №317 Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до покладених на них завдань видають замовникам і реєструють в установленому порядку дозвіл на виконання підготовчих робіт і дозвіл на виконання будівельних робіт (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт, розширення і технічне переоснащення підприємств).
Згідно п. 2.1. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури і житлової політики України від 05.12.2000 р. №273, для отримання дозволу на виконання будівельних робіт забудовник (замовник) повинен подати до інспекції держархбудконтролю такі документи:
а) заяву забудовника (замовника);
б) рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування;
в) документ, що посвідчує право власності забудовника (замовника) чи право користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, на якій буде розміщено об'єкт містобудування;
г) комплексний висновок державної інвестиційної експертизи;
ґ) документи про призначення відповідальних виконавців робіт (виконроба, осіб, що виконують технічний нагляд, авторський нагляд);
д) затверджену в установленому порядку проектну документацію (будівельний генеральний план та паспорт фасаду в двох примірниках, пояснювальна записка для реєстрації).
Відповідно до п. 5.2. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури і житлової політики України від 05.12.2000 р. №273 дії посадовців інспекцій держархбудконтролю з питань реєстрації об'єктів і видачі дозволів на виконання будівельних робіт можуть бути оскаржені в судових органах в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Крім того, необхідно зазначити, що преамбула Закону України «Про планування і забудову територій» від 20 квітня 2000 року № 1699-III передбачає, що цей закон встановлює правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій і спрямований на забезпечення сталого розвитку населених пунктів з урахуванням громадських і приватних інтересів.
Стаття 1 вищезазначеного закону передбачає, що територія це частина земної поверхні у визначених межах (кордонах) з властивими їй географічним положенням, природними та створеними діяльністю людей умовами та ресурсами, а також з повітряним простором та розташованими під нею надрами.
Пункт 2 частини 3 статті 29 цього ж закону встановлює, що у разі, якщо замовник (забудовник) не є власником чи користувачем земельної ділянки, також подається нотаріально засвідчена згода власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки, а якщо ділянка перебуває у користуванні, - нотаріально засвідчені згоди власника та користувача земельної ділянки на її забудову.
Як було вказано вище, підпунктом «в» п. 2.1. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №273 від 05.12.2000р., передбачено, що для одержання дозволу на виконання будівельних робіт забудовник (замовник) повинен подати до інспекції держархбудконтролю документ, що посвідчує право власності забудовника (замовника) чи право користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, на якій буде розміщено об'єкт містобудування.
Згідно ст. 1 Закону України від 16.11.1992р. № 2780-XII «Про містобудування», містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.
Також, згідно п.п. 3.1.3 Правил визначення вартості будівництва Державних будівельних норм України, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 р. № 174 (зі змінами), до будівельних робіт, крім іншого, відносяться: роботи зі зведення будівель і споруд: земляні; улаштування збірних і монолітних залізобетонних і бетонних, цегляних, блокових, металевих, дерев'яних та інших будівельних конструкцій, підлог, покрівель; опоряджувальні роботи.
Таким чином, з аналізу зазначених правових норм вбачається, що надання документів, підтверджуючих право користування або власності на земельну ділянку для отримання дозволу на виконання будівельних робіт необхідно тільки у випадку, коли йдеться мова про нове будівництво на вільній земельній ділянці, на якій немає будівель, будинків та споруд.
Реконструкція квартири позивачем є одним із самостійних видів будівельних робіт, який не пов'язаний з забудовою земельної ділянки.
Вимога відповідача про відведення земельної ділянки лише під одну з квартир, розташованої на першому поверху багатоповерхового житлового будинку суперечить земельному законодавству України. Діюче земельне законодавство України не передбачає передачу землі в користування чи власність під одну з квартир в багатоповерховому будинку. Земельна ділянка під трьохповерховою будівлею, розташованою на АДРЕСА_1 знаходиться в користуванні ЖЕО Центрального району м. Сімферополя та не може бути вилученою, оскільки сама житлова будівля в цілому також знаходиться на балансі комунального підприємства.
Крім того, згідно з п. 1 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України з стимулювання будівництва» № 509-VI від 16.09.2008 р. дозвіл на будівництво об'єкту містобудування, вихідні дані (архітектурно - планувальне завдання, технічні умови відносно інженерного забезпечення) і дозвіл на виконання будівних робіт, отримані до вступу в силу ряду підпунктів, в тому числі підпункту 17 пункту 10 розділу 1 даного закону, зберігають дію протягом двох років з дня вступу в силу даного закону, а у відношенні об'єктів містобудування, будівництво яких вже почато - до завершення їх будівництва.
Рішенням виконавчого комітету Центральної районної ради м. Сімферополя АР Крим № 231 від 09.09.08р. був затверджений акт міжвідомчої комісії Виконкому Центральної районної ради м. Сімферополя АР Крим про зберігання для подальшого пред'явлення до здачі до експлуатації самовільно збудованих споруд за адресою: АДРЕСА_1.
Таким чином, відмова Інспекції Державного архітектурного - будівельного контролю в АР Крим у наданні позивачу дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції квартир не ґрунтується на законі та нормативно - правових актах, регулюючих правовідносини, що склалися у даному випадку та порушує права позивача.
За таких обставин, суд вважає, що відмова Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим від 13.10.09р. за № 7/1-6047 у наданні позивачу дозволу на виконання будівельних робіт по переплануванню і возведенню прибудови до квартири АДРЕСА_1, що належить позивачу на підставі договору дарування квартири від 03.06.1999р., є протиправною, а позовні вимоги - обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Під час судового засідання оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
У повному обсязі постанову буде складено 23.07.10р.
Керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати відмову Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим від 13.10.09р. за № 7/1-6047.
3. Зобов'язати Інспекцію Державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим надати ОСОБА_2 дозвіл на виконання будівельних робіт по переплануванню і возведенню прибудови до квартири АДРЕСА_1, що належить позивачу на підставі договору дарування квартири від 03.06.1999р.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі - з дня складення у повному обсязі, у разі проголошення у відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Цикуренко А.С.