Ухвала від 02.06.2022 по справі 160/11464/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 червня 2022 року Справа №160/11464/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа 160/11464/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23 березня 2020 року № 3636-4283/П-03/8-0400/20 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 березня 2020 року про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України “Про прокуратуру”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ в редакції Закону № 2663-ІII від 12.07.2001р., що діяла на час призначення пенсії, з 13.12.2019 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 року за № 18-19вих20, без обмеження суми пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат. Допущено негайне виконання рішення суду про присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у десятиденний строк звіт про виконання судового рішення, відповідно до вимог ст. 382 КАС України. Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року набрало законної сили 24.11.2020 року.

24.11.2020 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи у справі № 160/11464/20.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021 року відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020. Відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 в адміністративній справі № 160/11464/20.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 року заяву ОСОБА_1 про виправлення описки у виконавчому листі в адміністративній справі № 160/11464/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Виправлено описку допущену у виконавчому листі виданому 24.11.2020 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом по справі № 160/11464/20.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2021 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “ Про прокуратури”, за період з 13.12.2019 року в розмірі 224542,47 грн. у строк, що не перевищує п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратури», за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739,87 грн. у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “ Про прокуратури”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739,87 грн. у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.11.2021 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “Про прокуратури”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739,87 грн. у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “ Про прокуратури”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739,87 грн. у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “ Про прокуратури”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739, 87 грн. у строк, що не перевищує тридцяти днів з дня отримання даної ухвали.

25.05.2022 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року по справі №160/11464/20.

Заява обґрунтована тим, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 по справі № 160/11464/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії та нараховано доплату за період з 13.12.2019 по 31.12.2020 в сумі 224542,47 грн та допущено до негайного виконання про присудження виплати пенсій у межах суми стягнення за один місяць. Розмір пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" після перерахунку склав 37841,99 грн., та в подальшому виплачується щомісячно. Відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", пенсія виплачується уповноваженими на це державними органами за рахунок коштів Державного бюджету України. Обсяги асигнувань з Державного бюджету визначені Законами України «Про Державний бюджет України на 2020 рік" та "Про Державний бюджет України на 2021 рік", по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду". Згідно з пунктом 20 та 29 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить ОСОБА_1 не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Додатково повідомляє, що Пенсійний фонд України порушив питання перед Міністерством соціальної політики України про збільшення асигнувань з державного бюджету (бюджетна програма за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами та дефіциту коштів Пенсійного фонду") на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у 2021 році та щодо повторного відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми "Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду". Листом про виділення коштів від 25.08.2021 року за № вих. 0400-010506-5/112110 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Пенсійного фонду України, в якому просить розглянути питання щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати в сумі 206739,87 грн для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року по справі № 160/11464/20 в повному обсязі. Пенсійним фондом України надано лист-відповідь від 05.08.2021 року № 2800-030102-9/37962, в якому зазначено, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 р. №126, на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів державного бюджету України, передбачено 360,0 млн грн, які протягом І півріччя 2021 року були профінансовані в повному обсязі. Відтак, відповідач вважає, що виплата коштів на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року по справі №160/11464/20 щодо ОСОБА_1 здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Зважаючи на викладене, покладені судом зобов'язання вчинити певні дії виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. На підставі вищевикладеного, відповідач просить затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020р. по адміністративній справі № 160/11464/20.

Розглянувши питання про виконання судового рішення, суд приходить до висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року по справі № 160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратури», за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739,87 грн., не виконано, доказів не надано.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб'єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.

Суд зазначає, що рішення залишається невиконаним в частині виплати доплати за рішенням суду за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року, у розмірі 206 739,87 грн.

Встановлені судом обставини справи вказують на неможливість самостійного виконання відповідачем рішення суду у цій справі, що обумовлюється відсутністю у відповідача належного фінансового забезпечення та коштів, необхідних для виплати вказаної заборгованості.

Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі №373/436/17, від 15.05.2020 у справі №812/1813/18, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та від 19.02.2020 у справі № 821/1491/17, невиконання боржником (пенсійним органом) судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу (пенсіонеру) за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

При цьому, суд враховує, що основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.

Суд звертає увагу на те, що проблема невиконання рішень національних судів у соціальних спорах має загальнодержавний характер.

Проблема з виконанням рішення суду у цій справі не є індивідуальною, а охоплюється загальною проблемою належного виконання судових рішень в соціальних спорах, яка потребує системного підходу до її вирішення на найвищих рівнях органів державної влади.

На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 23.10.2020 у справі № 160/11464/20, з метою встановлення факту повного та належного виконання рішення суду.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

15.03.2022 року Верховна Рада прийняла Закон про затвердження Указу Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 року “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”. Таким чином, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 26 березня 2022 року на 30 діб, тобто до 25 квітня 2022 року.

Указом Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану до 25.05.2022 року, до Верховної Ради направлено проект Закону України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 18 квітня 2022 року №259/2022.

21.04.2022 року Верховна Рада прийняла Закон Про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні". Таким чином, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, тобто до 25 травня 2022 року.

Указом Президента України від 17.05.2022 року № 341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року станом на 90 діб, до Верховної Ради направлено проект Закону України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 17 травня 2022 року № 341/2022.

22.05.2022 року Верховна Рада прийняла Закон Про затвердження Указу Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні". Таким чином, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Отже, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року та продовженням його з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з урахуванням рекомендацій Ради суддів України стосовно роботи судів в умовах воєнного стану щодо виваженого підходу до питань, пов'язаних з встановленням різного роду строків, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 23.10.2020 року в адміністративній справі № 160/11464/20 - протягом 60-ти днів з дня отримання даної ухвали.

Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання відповідача про затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 р. по адміністративній справі № 160/11464/20 - відмовити.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/11464/20.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/11464/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ “ Про прокуратури”, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2020 року в розмірі 206 739, 87 грн., у строк, що не перевищує шістдесяти днів з дня отримання даної ухвали.

Копію ухвали направити сторонам по справі.

Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку та у строки, встановлені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник