Дата документу 06.06.2022
Справа № 334/1742/22
Провадження № 3/334/1274/22
06 червня 2022 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Фетісов М.В., розглянувши справу про адміністративні правопорушення, яка надійшли з Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 156 КУпАП,
встановив:
згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 24.05.2022 серії ВАБ № 677499, 24.05.2022 об 11.00 годині ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 здійснював реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку, чим порушив ст. 226 ПКУ та ст. 11 ЗУ «Про державне регулювання та обігу спирту та тютюнових виробів», чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що тютюнові вироби йому не належать. Проходячи по вулиці він побачив, як поліцейські збирались скласти на невідому йому жінку, яка торгувала цигарками, протокол, а він вирішив їй допомогти та взяв провину на себе.
На підтвердження вини ОСОБА_1 до протоколу про адміністративне правопорушення додані:
- протокол огляду від 24.05.2022,
- фотознімки.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною третьою ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Складом адміністративного правопорушення є передбачена нормами права сукупність ознак (елементів), за наявності яких те чи інше протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Таку сукупність ознак формують чотири складових елементи: об'єкт, об'єктивна сторона (характеризують зовнішню сторону правопорушення); суб'єкт та суб'єктивна сторона (характеризують внутрішню сторону правопорушення).
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
До протоколу про адміністративні правопорушення не додані докази того, що ОСОБА_1 є працівником торгівлі, громадського харчування, громадянином, який займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях. Отже, судді не надані докази того, що ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Крім цього, в протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_1 здійснював реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку. Але, вказаний склад адміністративного правопорушення передбачений ч. 1 ст. 156 КУпАП , а не ч. 3 ст. 156 КУпАП, інкримінованою ОСОБА_1 .
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
В судовому засіданні не доведено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП, через що у його діях відсутній склад вказаного адміністративного правопорушення.
За таких обставин, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. 156, 247, 283, 284 КУпАП, суддя
постановив:
закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП - за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Запорізької області через Ленінський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: