Дата документу 02.06.2022
Справа № 334/9263/21
Провадження № 3/334/175/22
02 червня 2022 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Фетісов М.В., розглянувши справу про порушення митних правил, яка надійшла з Запорізької митниці, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за частиною першою статті 483 Митного кодексу України,
за участю: представника Запорізької митниці Матченка С.Б.,
встановив:
22.07.2021 о 09.13 годині в зоні митного контролю залу приліт міжнародного аеропорту м. Запоріжжя під час оформлення у митному відношенні пасажирів авіарейсу № 6482 ««Шарм-Ель-Шейх - Запоріжжя» ОСОБА_1 самостійно обрала для проходження митного контролю «зелений коридор», де митний контроль здійснюється у спрощеному порядку. Після перетину ОСОБА_1 «зеленої смуги» на підставі положень пункту 4 статті 336 та статті 342 Митного кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування ОСОБА_1 . На запитання співробітника митниці щодо наявності в її багажі предметів для декларування, ОСОБА_1 повідомила, що не має з собою таких предметів. Під час проведення митного огляду багажу та ручної поклажі ОСОБА_1 встановлено, що у дорожній валізі ОСОБА_1 серед особистих речей знаходились: картонна коробка з написом «Hairtonic» та картонна коробка з написом «Віо Forte». Під час огляду вказаних картонних коробок встановлено, що у картонній коробці з написом «Hairtonic» поряд з 6 (шістьма) блістерами з написом «Hairtonic» по 10 капсул загалом 60 капсул, знаходиться лікарський засіб «1, 2, 3» у кількості 2 (два) блістера по 10 пігулок в кожному загалом 20 пігулок, який містить прекурсор «псевдоефедрин» сумарною вагою 0,6 г. У картонній коробці з написом «Віо Forte» поряд з 6 (шістьма) блістерами з написом «Віо Forte» по 10 капсул загалом 60 капсул, знаходиться лікарський засіб « 1, 2, 3» у кількості 2 (два) блістера в одному блістері 10 (десять) пігулок, в другому 9 (дев'ять) пігулок, який містить прекурсор «псевдоефедрин» сумарною вагою 0,57 г. Прекурсор «псевдоефедрин» віднесений до списку 1 таблиці IV Постанови Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770. ОСОБА_1 митну декларацію не заповнювала, до інспекторів митниці з приводу декларування не зверталась. На момент проходження митного контролю дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України вищевказаних предметів (лікарського засобу) ОСОБА_1 не надала. Таким чином, ОСОБА_1 перемістила через митний кордон України товари, обмежені до такого переміщення з приховуванням від митного контролю, шляхом надання одним товарам вигляду інших, чим вчинила порушення митних правил, передбачене частиною першою статті 483 Митного кодексу України (далі - МК України).
Представник Запорізької митниці Матченко С.Б. в судовому засіданні вважав, що ОСОБА_1 винна у вчиненні адміністративного правопорушення, зазначеного у протоколі про порушення митних правил, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до відповідальності за частиною першою статті 483 МК України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась. Повідомлялась належним чином про дату, час і місце розгляду справи. Причини неявки не повідомила. Заяву про відкладення розгляду справи не подала.
Згідно зі статтею 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Частина перша статті 483 МК України передбачає адміністративну відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших^ засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно до статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Згідно зі статтею 366 МК України двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України. Канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» ввезення (імпорт) наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на територію України - переміщення через митний кордон України наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів наркотичних засобів і психотропних речовин з території іншої держави на територію України; наркотичні засоби - речовини природні чи синтетичні, препарати, рослини, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів - види діяльності з: культивування рослин, включених до Переліку наркотичних засобів; психотропних речовин і прекурсорів, розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, пересилання, придбання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення з території України, транзиту через територію України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів наркотичних засобів і психотропних речовин, включених до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що дозволяються і контролюються згідно з цим Законом; Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (далі - Перелік) - згруповані у списки наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин, включені до таблиць І-ІУ згідно із законодавством України та міжнародними договорами України. Перелік та зміни до нього затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу і публікуються в офіційних друкованих виданнях.
У статті 18 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» зазначено, що ввезення на територію України, вивезення з території України чи транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», особи, винні в порушенні законодавства про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з висновком експерта № 1420003700-0635 від 20.08.2021 в наданих на дослідження зразках з маркуванням «Лікарський засіб «1, 2, 3»» виявлено 1-феніл-2- (метиламіно)пропанол (ефедрин, псевдоефедрин), ацетамінофен (парацетамол) та y-(4-xлopфeнiл)-N,N-дuмeтил-2-піридин-пропамін (хлорфенірамін, дексхлорфенірамін). 1-феніл-2- (метиламіно)пропанол, який існує у вигляді двох оптичних ізомерів під назвами ефедрин і псевдоефедрин, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 № 770, віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV Список № 1).
Згідно з вимогами статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані докази, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 МК України, яке кваліфікується як переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом надання одним товарам вигляду інших.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно зі статтею 487 МК України, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Згідно зі статтею 33 КУпАП суд при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не притягувалась, не працює. Обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність не встановлені.
Враховуючи вказане та характер вчиненого правопорушення, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями 458, 459, 461, 483, 487, 520 МК України, статтями 23, 33, 40-1, 252, 280, 283, 284 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 МК України, та накласти на неї стягнення у виді 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме в сумі 1 030 (одна тисяча тридцять) гривень 98 копійок, з конфіскацією цих товарів, а саме: 6 (шести) блістерів з написом «Hairtonic» по 10 капсул загалом 60 капсул, 6 (шести) блістерів з написом «Віо Forte» по 10 капсул загалом 60 капсул, лікарського засобу «1, 2, 3» у кількості 3 (трьох) блістерів по 10 пігулок та 1 (одного) блістеру з 9 пігулками загалом 39 пігулок, який містить прекурсор «псевдоефедрин».
Стягнути з ОСОБА_1 витрати на зберігання товару, що є безпосереднім предметом порушення митних правил, в сумі 7 (сім) гривень 06 копійок на рахунок: отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГм.Запоріжжя/21081100, рахунок № UA848999980313010106005008479, ЄДРПОУ: 37941997, код класифікації доходів бюджету: 21081100, код банку 899998, банк отримувача: Державна казначейська служба України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: