Єдиний унікальний номер 317/652/22
Провадження № 3/317/304/2022
06 червня 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Сакоян Д.І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з відділу поліції № 6 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , офіційно не працевлаштованого, проживає: АДРЕСА_1 ,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,-
До Запорізького районного суду Запорізької області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Дослідивши даний адміністративний матеріал, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ч. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення розглядає певні питання, в тому числі чи правильно складений протокол або інші матеріали справи про адміністративні правопорушення, чи підсудний даний адміністративний протокол розгляду саме цьому суду.
У випадку якщо при підготовці до розгляду адміністративного матеріалу будуть виявлені недоліки в протоколі або в інших матеріалах справи, то такі документи направляються до органу, який склав такий матеріал про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ч. 1 ст. 256 КУпАП визначено, що протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, та є одним із основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити усі дані, необхідні для вирішення справи.
Згідно приписів ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Зазначеним вимогам протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 589836 не відповідає, оскільки містить некоректний виклад обставин стосовно місця вчинення правопорушення. Так, у протоколі зазначено лише назву району, назву населеного пункту та номер будинку, проте відсутня назва вулиці.
Крім того, ч. 2 ст. 9 КУпАП встановлено, що адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Адміністративним правопорушенням згідно ст. 173-2 КУпАП України визнається вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь фізичного, психологічного чи економічного характеру, що не спричинило тілесних ушкоджень.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Фізичне насильство - це форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 589836від 16.04.2022 зазначено, що 16.04.2022 о 08 год. 00 хв. ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , умисно штовхав, нецензурно висловлювався у бік своєї матері ОСОБА_2 , чим спричинив психологічне та фізичне насильство.
Аналіз диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вказує на те, що адміністративна відповідальність за домашнє насильство у формі фізичного насильства настає лише у разі, якщо таке насильство не спричинило тілесних ушкоджень потерпілій особі. При цьому, відмова потерпілого від судово-медичної експертизи ніякого значення не має, оскільки сама по собі наявність у потерпілого тілесних ушкоджень виключає кваліфікацію дій кривдника за ст. 173-2 КУпАП.
Ані протокол про адміністративне правопорушення, ані інші матеріали справи не містять об'єктивних даних, які б вказували на те, що у ході конфлікту потерпіла ОСОБА_2 не отримувала тілесних ушкоджень.
Більше того, зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення посилання на те, що ОСОБА_1 вчинене саме фізичне насильство, виключає можливість кваліфікації дій кривдника як домашнє насильство.
Отже, вчинення дій, про які йдеться у даному протоколі, може виключати адміністративну відповідальність і свідчити про наявність ознак кримінального правопорушення, проте наявних у справі даних наразі недостатньо суду для направлення матеріалів справи органу досудового розслідування чи прокурору у порядку ст. 214 КПК України.
Зважаючи на вищевикладене, суддя приходить до висновку, що адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП підлягає поверненню для доопрацювання та проведення ретельного з'ясування обставин події. У разі, якщо під час доопрацювання буде встановлено факт застосування ОСОБА_1 фізичного насильства, відомості про кримінальне правопорушення підлягають внесенню до Єдиного реєстру досудового розслідування.
Керуючись ст.ст. 9, 173-2, 245, 253, 278 КУпАП,-
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП повернути до відділу поліції № 6 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.І. Сакоян