Рішення від 25.05.2022 по справі 460/12088/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2022 року м. Рівне №460/12088/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д.Є. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доУправління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , компенсації, як фізичній особі, яка надає послуги з догляду на непрофесійній основі в розмірі 7519,52 грн;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , компенсації, як фізичній особі, яка надає послуги з догляду на непрофесійній основі з урахуванням прожиткового мінімуму, затвердженого на момент фактичного здійснення виплати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що протиправна бездіяльність відповідача порушує право позивача на отримання компенсації, як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вказав, що у спірних правовідносинах діяв в межах наданих повноважень, відтак підстави для задоволення позову відсутні.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації з заявою про призначення їй компенсації, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, оскільки вона здійснює догляд за хворим батьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який двічі переніс інсульт та згідно висновку ЛКК потребує стороннього догляду, наявного в матеріалах справи.

02.03.2021 р. позивач звернулася до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради - Мельник В.М. з заявою щодо виплати компенсації за послуги з догляду за її батьком. Не отримавши відповіді на вказану заяву від 02.03.2021 р., 10.03.2021 р., позивач звернулася зі скаргою щодо ненадання відповіді та вимогою виплатити належні ОСОБА_1 кошти.

Листом № К-962,1162 від 31.03.2021 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради ОСОБА_1 повідомлено, що до 14.12.2020 року прийом заяв від жителів ОСОБА_3 на оформлення всіх видів державних соціальних допомог та прийняття рішення про призначення допомоги здійснювало управління соціального захисту Рівненської райдержадміністрації, перевірку правильності призначення допомоги, формування відомостей на виплату допомог здійснював Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту розвитку адміністративних послуг, соціальної, молодіжної політики та спорту Рівненської обласної державної адміністрації, а перерахування коштів в банківські установи та Рівненську дирекцію АТ “Укрпошта” для проведення виплат громадянам здійснювало управління соціального захисту Рівненської райдержадміністрації.

Разом з тим 02.03.2021 року позивач звернулася до начальника Рівненського обласного управління АТ “Ощадбанк” - Прокопчука Р.Є. зі скаргою, в якій повідомила, що за інформацією органів соцзахисту, на рахунок ОСОБА_1 перераховано кошти в розмірі 7519,52 гривень, проте вказані кошти на рахунок не надходили.

На вказану скаргу позивачем отримана відповідь Рівненського обласного управління АТ “Ощадбанк” від 04.03.2021 р., в якій зазначено, що банк зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня здійснити зарахування соціальних виплат на рахунки фізичних осіб за умови отримання фінансування та відомостей від відповідних структур Управління соціального захисту. Станом на 04.03.2021 року до філії Рівненське обласне управління АТ “Ощадбанк” не надходило фінансування на виплату ОСОБА_1 зазначеної суми у розмірі 7519,00 грн.

10.03.2021 року позивач звернулася з заявою щодо виплати належної їй суми соціальної допомоги до Рівненського міського голови, на що отримала відповідь №К-1123/21 від 09.04.2021 року. Виконавчим комітетом Рівненської міської ради у вказаній відповіді повідомлено позивача, що до 14.12.2020 року прийом заяв від жителів ОСОБА_3 на оформлення всіх видів державних соціальних допомог та прийняття рішення про призначення допомоги здійснювало управління соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрацїї.

10.03.2021 року ОСОБА_1 зверталася з заявою щодо порушення її прав щодо невиплати грошових коштів по догляду за батьком згідно висновку ЛКК в сумі 7519,52 грн. до Рівненського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Рівненській області.

Згідно відповіді від 08.04.2021 року № 1042/200/04-2021, перевіркою встановлено, що грошову допомогу зобов'язане виплатити Управління соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації, а копії матеріалів звернення позивача скеровано на ім'я начальника Управління соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрацїї Вадима Максютинського для проведення перевірки та вжиття заходів в межах компетенції.

23.03.2021 року позивач звернулася до заступника міського голови зі скаргою щодо відсутності соціальних виплат, на що отримала відповідь № К-1162/3 від 15.04.2021 року, якою ОСОБА_1 повідомлено, що Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради здійснює нарахування та виплату всіх видів державних соціальних допомог жителям смт. Квасилів з лютого 2021 року, а нарахування та виплату всіх видів допомог жителям ОСОБА_3 по січень 2021 року здійснювало управління соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації. Разом з тим, управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради для з'ясування періоду, за який позивачу не проведена виплата, надіслано запити в Управління РДА та Центр.

Водночас, згідно відповідей Управління РДА № 559/01- 21/21 від 18.03.2021 та № 664/01-21/21 від 01.04.2021 станом на 31 березня 2021 року, призначена позивачу компенсація за період з 10.10.2020 по 31.01.2021, згідно виплатних відомостей за січень 2021 року не виплачена у зв'язку з відсутністю фінансування.

25.03.2021 року позивач повторно звернулася до начальника управління соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрацїї - В.П.Максютинського з проханням виплатити нараховані позивачу кошти.

У відповіді начальника Управління РДА зазначено, що виплата позивачу компенсації за період з жовтня 2020 року по січень 2021 року на загальну суму 7519,52 грн. була включена до виплатних відомостей за січень 2021 року, а також позивача повідомлено, що районним бюджетом профінансовані компенсаційні виплати, які були включені до виплатних відомостей за грудень 2020 року в повному обсязі, а станом на 01.01.2021 заборгованість по виплаті компенсаційних послуг з районного бюджету відсутня. Внаслідок приєднання Квасилівської територіальної громади до територіальної громади міста Рівного була проведена передача особових справ одержувачів усіх видів державних соціальних допомог, виплат і компенсацій (Акт від 06.01.2021 року), а також передана база даних АСОПД КОМТЕХ-соц одержувачів державних допомог до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради у грудні 2020 року. У зв'язку з ситуацією, що склалася, Управлінням РДА надіслано запит з питання надання роз'яснення щодо правомірності проведення виплати компенсації до Департаменту розвитку адміністративних послуг, соціальної, молодіжної політики та спорту Рівненської облдержадміністрації.

06.05.2021 року позивач звернулася до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації з проханням виплатити нараховані кошти в сумі 7519,52 грн.

Відповіддю від 12.05.2021 № 01-36-03-02/2526 ОСОБА_1 повідомлено, що за вказаним видом компенсації Центр виплату не здійснює.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача стосовно виплати належних сум, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України "Про соціальні послуги".

Згідно п. 17 ст. 1 Закон України "Про соціальні послуги" соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації послуг.

Порядок №859 встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є:

особами з інвалідністю I групи;

дітьми з інвалідністю;

громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;

невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;

дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306).

Компенсація не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду особам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, якщо такі особи отримують соціальні послуги догляду вдома, паліативного догляду, стаціонарного догляду.

Компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчим органом міської міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади (далі - структурний підрозділ) за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Пунктом 7 Порядку №859 визначено перелік документів для призначення і виплати компенсації.

Відповідно до п. 14, 16-18, 20 Порядку №859 компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається структурним підрозділом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.

Для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім'ї фахівцями структурного підрозділу. Форма акта про проведення обстеження сім'ї затверджується Мінсоцполітики.

Якщо фізична особа надає соціальні послуги за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, але має інше зареєстроване місце проживання, обстеження сім'ї для встановлення факту догляду є обов'язковим.

Суми компенсації, не отримані своєчасно фізичною особою, яка надає соціальні послуги, виплачуються за минулий період, але не більш як за 12 місяців, що передують місяцю звернення за їх отриманням.

Суми компенсації, не отримані фізичною особою, яка надає соціальні послуги, з вини структурного підрозділу, який їх призначає та виплачує, виплачуються за минулий період без обмеження будь-яким строком. При цьому виплата за минулий період проводиться з урахуванням прожиткового мінімуму, затвердженого на момент виплати.

Суми компенсації, що нараховані фізичній особі, яка надає соціальні послуги, та залишилися недоотриманими у зв'язку з її смертю, виплачуються за весь період по місяць (включно), що настає за тим, у якому сталися зміни, членам її сім'ї.

На кожну фізичну особу, яка надає соціальні послуги та отримує компенсацію, відповідним структурним підрозділом формується особова справа, в якій зберігаються матеріали, необхідні для призначення компенсації.

Структурні підрозділи, що призначають та виплачують компенсацію, здійснюють контроль за наданням соціальних послуг фізичними особами, які надають соціальні послуги.

Рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади про відмову у призначенні компенсації може бути оскаржено в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.

Будь-яких зауважень з приводу змісту поданої заяви та доданих до неї документів, відповідачем у згаданому листі не зазначено.

Закон України «Про соціальні послуги» та Порядок прямо не визначають коло осіб, ясі в розумінні вказаних нормативно-правових актів є членами сім'ї отримувача соціальних послуг.

Пунктом 23 Порядку у разі коли до заяви про призначення допомоги на догляд додано не всі необхідні документи, заявнику повідомляється, які документи необхідно додати. У разі подання решти документів не пізніше трьох місяців з дня відправлення повідомлення про необхідність їх подання днем звернення вважається день прийняття або відправлення заяви про призначення такої допомоги.

Виходячи із наведеного суд приходить до висновку що позивач відповідно до постанови КМУ № 859 від 23.09.2020 має право на визначений вид компенсації який був вказаний нею в поданих заявах. Водночас відповідачем пдійшов до вирішення заяви формально та немотивовано відмовив в призначенні такої допомоги.

З матеріалів справи судом встановлено, що згідно відповідей Управління РДА № 559/01- 21/21 від 18.03.2021 та № 664/01-21/21 від 01.04.2021 станом на 31 березня 2021 року, призначена позивачу компенсація за період з 10.10.2020 по 31.01.2021, згідно виплатних відомостей за січень 2021 року не виплачена у зв'язку з відсутністю фінансування.

Відповідачем вказана обставина не заперечується.

Вказані обставини свідчать, що право позивача на отримання вказаного виду допомоги не оспорюється, а посилання на відсутність фінансування, як на підставу не виплати належних позивачеві сум, суд оцінює критично.

Таким чином, позивач довів правомірність заявлених позовних вимог, відтак суд вважає їх законними. обґрунтованими та такими, що відповідають дійсним обставинам справи.

Щодо частини позовних вимог зобов'язального характеру, судом встановлено наступне.

За правилами ч. ч. 3-4 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно- правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зі змісту наведених норм випливає, що втручанням у дискреційні повноваження суб'єкту владних повноважень може бути прийняття судом рішень не про зобов'язання вчинити дії, а саме прийняття ним рішень за заявами заявників замість суб'єкта владних повноважень.

Тобто законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

При цьому судом враховується, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

З метою відновлення порушених прав позивача слід зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , компенсації, як фізичній особі, яка надає послуги з догляду на непрофесійній основі.

Стосовно вимоги позивача про урахування прожиткового мінімуму, затвердженого на момент фактичного здійснення виплати, суд зазначає наступне.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Приписами ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.

Відповідно до ч.7 ст. 246 КАС України, висновок суду про задоволення позову чи відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог не може залежати від настання або ненастання певних обставин (умовне рішення).

В матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач відмовить у здійсненні виплати позивачу належних сум без урахування прожиткового мінімуму, затвердженого на момент фактичного здійснення виплати.

З огляду на викладене, суд вважає неможливим розглядати вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти дії у майбутньому у зв'язку з вірогідним настанням певних наслідків, оскільки у суду на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення стосовно законності таких дій.

Таким чином, в задоволенні цієї частини позовних вимог суд відмовляє.

Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , компенсації, як фізичній особі, яка надає послуги з догляду на непрофесійній основі в розмірі 7519,52 грн.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , компенсації, як фізичній особі, яка надає послуги з догляду на непрофесійній основі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації (вул.Соборна, 366 А,м.Рівне,33024, ЄДРПОУ/РНОКПП 03195412)

Повний текст рішення складений 25 травня 2022 року

Суддя Д.Є. Махаринець