02 червня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/12871/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/12871/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАФ Гарант" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
13.10.2021 директор Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАФ Гарант" (надалі - позивач, ТОВ "ПАФ Гарант") Товстошкур О.С., діючи від імені та в інтересах зазначеного Товариства, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Полтавській області), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.05.2021 №0029240901, яким до Товариства за порушення вимог пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України на підставі п. 1281.1 ст. 1281 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 120 000,00 грн.
Наявність обставин, які свідчать про порушення прав платника податків позивач пов'язує з необґрунтованістю висновку фактичної перевірки щодо не обладнання шістьома рівнемірами-лічильниками на резервуарах, введених в експлуатацію на акцизному складі, з огляду на обставини надання до перевірки та фіксування в акті перевірки факту встановлення рівноміра DELPHI 485/Exd/SS/K на систему з шести ємностей сполучених трубопроводом.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Зобов'язано ТОВ "Паф Гарант" надати засвідчені належним чином копії технічної документації на 6 ємностей РГС-75 сполучених трубопроводом та докази введення їх в експлуатацію; дані щодо введення в експлуатацію рівнеміра DELPHI 485/Exd/SS/K; довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри.
12.11.2021 до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача зазначає, що за наслідками фактичної перевірки ТОВ "Паф Гарант" встановлено факт порушення платником вимог п.п. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України в частині не обладнання рівнеміром-лічильником рівня товарів (продукції) стаціонарного резервуару, розташованого на акцизному складі (а.с. 26-27).
Ухвалою суду від 07.12.2021 клопотання представника ГУ ДПС у Полтавській області щодо розгляду за його участю справи №440/12871/21 залишено без задоволення.
Позивач правом надання відповіді на відзив не скористався.
Розгляд справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80, п. 82.3 ст. 82 ПК України, наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 21.04.2021 №956-П (а.с. 40) та направлень на перевірку від 21.04.2021 № 1261 (а.с. 41) та №1262 (а.с. 39) посадовими особами ГУ ДПС у Полтавській області була проведена фактична перевірка ТОВ "Паф Гарант" (код ЄДРПОУ 32478714) за місцем фактичного провадження діяльності за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, смт. Гоголеве, вул. Ради Європи, 15.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Паф Гарант" взято на податковий облік 29.07.2003 за № 04-04 та зареєстровано платником акцизного податку 28.03.2016 за №3034. ТОВ "Паф Гарант" видані ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі та зберігання пального, а саме:
- оптова торгівля пальним, за наявності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990514202000064, термін дії з 03.06.2020 по 03.06.2025;
- зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) реєстраційний номер 16060414202100080. термін дії з 22.03.2021 по 22.03.2026;
- зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) реєстраційний номер 16060414202001030, термін дії з 10.04.2020 по 10.04.2025.
Під час перевірки за адресою акцизного складу №1010776 Полтавська обл., Великобагачанський район, смт. Гоголеве, вулиця Ради Європи, буд. 15 було здійснено огляд території та складено відповідний акт від 29.04.2021 (а.с. 38), яким зафіксовано, що на території акцизного складу розміщені 6 ємностей РГС-75, які під'єднані до трубопроводу. Залишок пального в зазначених резервуарах відсутній.
Крім того на території акцизного складу розміщені 8 ємностей, в тому числі РВС-200 в кількості 5 шт., РВС-400 в кількості 2 шт. та РВС-3000 в кількості 1 шт. Зазначені ємності підприємством використовуються для зберігання олії соняшникової.
З баз даних Архіву електронної звітності Єдиного вікна подання електронної звітності встановлено, що згідно з поданими акцизними накладними на акцизний склад №1010776 Полтавська обл., Великобагачанський район, смт. Гоголеве, вулиця Ради Європи, буд. 15 протягом періоду, що перевірявся, поставлено пального на загальну кількість 40029 л.
З огляду на цей факт перевіряючими зроблено висновок про те, що підприємством здійснюється діяльність з придбання пального для подальшого його використання в господарській діяльності товариства, зберігання та/або продажу.
Під час перевірки посадовим особам ТОВ "Паф Гарант" надано запит про надання документів та проведення інвентаризації залишків підакцизної продукції від 28.04.2021 №16444/6/16-31-09-01-28.
У відповідь ТОВ "Паф Гарант" листом від 29.04.2021 №121 були надані завірені копії документів: договір поставки №20/09/18-КП від 20.09.2018, згідно з яким ТОВ "СБПМ" (пн 36424641, м. Київ, вул. Пирогівський шлях, буд. 34, корпус 4) зобов'язується поставити та передати у власність ТОВ "Паф Гарант" продукцію Н-Гексан; видаткову накладу №1340 від 31.08.2020 на поставку товару Н-ГЕКСАН, код УКТЗЕД 2710122500, в кількості 27,2 т на загальну суму 1111058,75 грн; специфікацію №4 від 31.08.2020 на товар N-Гексан (вир-ва Ромпетрод, Румунія); договір поставки №ДП 34/2020-ТЛПГ від 03.11.2020, укладений між ТОВ "Тестрайт ЛПГ" (пн 43592319, м. Київ, пр. Науки, буд. 55А, група нежилих приміщень 421); специфікація №1 на товар магнітострикційний рівнемір DELPHI 485/Ехd/SS/К довжиною до 3,5 м; шафа контролю рівнеміра; компенсація проведення оцінки відповідності рівнемірів DELPHI вимогам технічних регламентів за модулем F; видаткова накладна №54 від 02.12.2020 на поставку магнітострикційного рівнеміра DELPHI 485/Ехd/SS/К довжиною до 3,5 м та шафи контролю рівнеміра; акт надання послуг №55 від 02.12.2020 на виконання робіт: компенсація проведення оцінки відповідності рівнемірів DELPHI вимогам технічних регламентів за модулем F на загальну суму 2359,20 грн.
Станом на дату закінчення перевірки дані щодо введення в експлуатацію рівнеміра DELPHI 485/Exd/SS/K відсутні. Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри ТОВ "Паф Гарант" не подано.
У Додатку 1_1 "Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального згідно із підпунктом 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу" до декларації акцизного податку поданого 20.04.2021 реєстраційний номер 9091230596 за березень 2021 року ТОВ "Паф Гарант" задекларовані наступні залишки пального на кінець звітного періоду за кодами товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД, а саме:
- 2710194300 (Важкі дистиляти (газойль) - 468,5992 тис.л.;
- 2710124512 (інші бензини) - 187,8777 тис.л.
Висновками акту ГУ ДПС у Полтавській області від 30.04.2021 №2843/16-31-09-01/32478714 (а.с. 30-33) зафіксований факт не обладнання рівнеміром-лічильником рівня товарів (продукції) стаціонарного резервуару, розташованого на акцизному складі, а саме - з 01.04.2020 по 29.04.2021 встановлено відсутність шести рівнемірів - лічильників на резервуарах, введених в експлуатацію на акцизному складі, що є порушенням вимог п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.
На підставі висновків перевірки ГУ ДПС у Полтавській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.05.2021 №0029240901, яким відповідно до пункту 1281.1 статті 1281 Податкового кодексу України до ТОВ "Паф Гарант" застосовано штрафну санкцію в сумі 120 000,00 грн (а.с. 34).
Вважаючи це податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Фактичною перевіркою встановлено факт порушення платником вимог п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України в частині не обладнання рівнеміром-лічильником рівня товарів (продукції) стаціонарного резервуару, розташованого на акцизному складі.
Відповідно до п. 230.1 ст. 230 ПК України, акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.
За приписами пп. 230.1.2 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Відповідно до вимог ст. 230 ПК України постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку (надалі - Порядок №891).
Резервуар, за визначенням наведеним у пп. 3 п. 2 Порядку №891, законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці.
Відповідно до пп. 4 п. 2 Порядку №891, обіг пального - будь-які операції, що передбачають: фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції); фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).
Враховуючи норми пункту 22 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України, відповідно до пункту 12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України, розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Тобто, при визначенні загальної місткості розташованих на акцизному складі резервуарів приймаються до уваги стаціонарні споруди або ємності, які призначені для здійснення операцій, що передбачають фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального чи/або фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне та його зберігання. При цьому акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Як видно зі змісту акту перевірки, для зберігання пального позивач використовує 6 резервуарів. Проведеною перевіркою встановлено факти не обладнання цих шести резервуарів рівнемірами-лічильниками рівня пального, тоді як відносно наявного рівнеміра DELPHI 485/Exd/SS/K до перевірки не надано даних щодо введення його в експлуатацію. Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри ТОВ "Паф Гарант" не подано.
Згідно з п. 1281.1 ст. 128 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Відповідно до пункту 18 підрозділу 5 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України, норми пункту 1281.1 статті 1281 цього Кодексу застосовуються:
- з 1 липня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);
- з 1 жовтня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);
- з 1 квітня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);
- з 1 липня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу (незалежно від загальної місткості резервуарів, розташованих на акцизному складі такого розпорядника), а також до вітчизняних підприємств, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне).
Виходячи із встановлених фактичною перевіркою фактів наявності у позивача - розпорядника акцизного складу шести резервуарів необладнаних зареєстрованими рівнемірами-лічильниками податковий орган визначив суму штрафних санкцій у розмірі 120 000,00 грн (6 резервуарів х 20 000,00 грн).
Заперечуючи правомірність висновків перевірки, позивач у позові зазначає про те, що норма абзацу третього підпункту 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України дозволяє не обладнувати витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки.
З метою отримання доказів на підтвердження того, що діяльність ТОВ "Паф Гарант" з приводу зберігання та реалізації пального підпадає під дію зазначеної норми, суд ухвалами від 18.10.2021 та від 23.02.2022 вживав заходів щодо витребування технічної документації на 6 ємностей РГС-75 сполучених трубопроводом та докази введення їх в експлуатацію; дані щодо введення в експлуатацію рівнеміра DELPHI 485/Exd/SS/K; довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри.
Проте будь-якої реакції з цього приводу позивач не виявив, доказів не надав, як і не повідомив суду причини ненадання таких доказів.
У зв'язку з цим суд визнає усі твердження позивача з приводу неправомірності висновків перевірки голослівними і до уваги не приймає.
Натомість суд акцентує увагу на нормах Податкового кодексу України, якими встановлено обов'язок суб'єкта (розпорядника акцизних складів, де розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів) обладнати акцизні склади рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у строк не пізніше 01.01.2020.
За відсутності ж доказів обладнання акцизних складів рівнемірами-лічильниками та відсутності реєстрації їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у встановлений строк закон виключає можливість провадження суб'єктом операцій з обігу пального та його зберігання.
Тож зважаючи на наявність визначеного законом обов'язку позивача обладнати резервуари, які використовуються для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання рівнемірами-лічильниками, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі станом на 01.01.2020, та встановлені перевіркою факти їх відсутності з 01.04.2020 до 29.04.2021, суд визнає правомірним висновок перевірки та подальше застосування до позивача податковим органом штрафних (фінансових) санкцій за відповідне порушення податкового законодавства.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про те, що відповідач при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 21.05.2021 №0029240901 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, з урахуванням всіх обставин, необхідних для прийняття такого рішення.
За таких обставин адміністративний позов належить залишити без задоволення.
За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Паф Гарант" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити тез задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку впродовж тридцяти днів з моменту його підписання в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун