03 червня 2022 р. № 400/9791/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув упорядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:Виконавчого комітету Вознесенської міської ради, пл. Центральна, 1,Вознесенськ,Миколаївська область,56500,
до відповідача:Громадського формування з охорони громадського порядку "Соколи", вул. Шмідта, 9,Вознесенськ,Миколаївська область,56500,
про:припинення юридичної особи,
Позивач, Виконавчий комітет Вознесенської міської ради звернувся до адміністративного суду з позовом до Громадського формування з охорони громадського порядку «Соколи» про припинення діяльності шляхом примусового розпуску, а саме ліквідувати (припинити) юридичну особу Громадське формування з охорони громадського порядку «Соколи».
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач участі в забезпеченні правопорядку на території міста не бере.
Вищевказане громадське об'єднання фактично існує формально, чим порушує вимоги чинного законодавства. Виконавчий комітет повідомляв відповідача про необхідність звітувати щодо діяльності громадського формування перед виконавчим комітетом міської ради, але голова громадського формування надав відповідь, що для саморозпуску організації не можу зібрати достатню кількість члені формування.
Позивач обґрунтував позов посиланням на ст.8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», відповідно до яких діяльність громадського формування з охорони громадського порядку може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до Закону, а також ст.25 Закону України «Про громадські об'єднання» передбачено, що припинення громадського об'єднання здійснюється за рішенням громадського об'єднання.
Відповідач відзиву на позов не надав.
Суд розглянув справу відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
Громадське формування з охорони громадського порядку «Соколи» зареєстровано, як юридична особа 07.10.2016, відповідно до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону».
Відповідно до Статуту, громадське формування створюється як громадське формування на добровільних засадах з метою сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам та органам виконавчої влади у запобіганні та припиненні кримінальних і адміністративних правопорушень, захисті життя та здоров'я громадян.
20.07.2021 до виконавчого комітету Вознесенської міської ради надійшов лист Вознесенського районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Миколаївській області, в якому повідомлялось, що відповідач протягом останнього року участі в охороні громадського порядку не бере, заходів що припинення адміністративних правопорушень не вживає, допомоги працівникам Вознесенського РУП ГУНП не надає, ГФ «Соколи» останні два роки існує формально і жодної передбаченої законом та Статутом діяльності не здійснює.
Голова формування звернувся до позивача із заявою, в якій просить розпустити ФГ «Соколи», оскільки вони не здійснюють свою статутну діяльність, питання саморозпуску вирішити не можуть, оскільки не збирається достатня кількість членів формування та немає бажання цим займатись.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону.
У разі порушення громадським формуванням вимог чинного законодавства щодо його діяльності за заявою реєструючого органу його діяльність може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.
Суд розглядає заяву реєструючого органу про заборону діяльності громадського формування і приймає відповідне рішення у термін до 30 днів з моменту надходження заяви до суду.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.25 Закону України «Про громадські об'єднання» припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Згідно з ч.1 ст.28 Закону громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону.
Відповідно до ст.36 Конституції України, утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються.
Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань.
Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях.
Таким чином, ст.8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» передбачає лише загальну норму про можливість заборони громадського об'єднання в судовому порядку у разі порушення ним вимог чинного законодавства.
Але підстави та процедура заборони громадського формування передбачені у ст.28 Закону України «Про громадські об'єднання» - виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону.
Відповідно до ч.5 ст.28 Закону України «Про громадські об'єднання», інші підстави для заборони діяльності громадського об'єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються.
У цьому випадку, позивачем не наводиться жодних аргументів на порушення відповідачем вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 Закону України «Про громадські об'єднання».
Позивачем не доведено суду, що цілі або дії громадського формування спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення.
Невиконанні відповідачем статутних завдань не може бути підставою для заборони діяльності громадського формування.
Таким чином, позивач всупереч ст.77 КАС України не довів суду, що існують передбачені чинним законодавством підстави для заборони діяльності відповідача.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позову Виконавчого комітету Вознесенської міської ради (пл. Центральна, 1,Вознесенськ,Миколаївська область,56500 04056569) до Громадського формування з охорони громадського порядку "Соколи" (вул. Шмідта, 9,Вознесенськ,Миколаївська область,56500 40881980) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко