02 червня 2022 року м. Кропивницький справа № 340/2128/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про заміну сторони виконавчого провадження - боржника його правонаступником в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у місті Кропивницькому ради (25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул.Архітектора Паученка, 53/39, код ЄДРПОУ - 03197629)
провизнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у місті Кропивницькому ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Вказане судове рішення набрало законної сили у зв'язку із чим 12.01.2022 року видано виконавчий лист.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 19.01.2022 року відкрито виконавче провадження ВП №68219198 щодо примусового виконання виконавчого листа.
26.05.2022 року на адресу суду від державного виконавця надійшло подання про заміну сторони виконавчого провадження - боржника його правонаступником в адміністративній справі.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, подання передано на розгляд головуючому судді Жуку Р.В.
Ухвалою суду від 26.05.2022 року подання про заміну сторони виконавчого провадження призначено до розгляду у судовому засіданні на 02.06.2022 року.
У судове засідання учасники справи не прибули, що відповідно до частини 2 статті 379 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши питання про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов до таких висновків.
Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Процесуальне правонаступництво унормовано статтею 52 КАС України, згідно з якою у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Частиною 5 статті 15 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Судом установлено, що Кропивницькою міською радою прийнято рішення №49 від 02.02.2021 року "Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Кропивницької міської ради", яким вирішено утворити виконавчий орган зі статусом юридичної особи - департамент соціальної політики Кропивницької міської ради, Подільській районній у місті Кропивницькому раді ліквідувати управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у місті Кропивницькому ради.
На виконання цього рішення Подільська районна у місті Кропивницькому рада прийняла рішення №25 від 25.02.2021 року “Про припинення виконавчого органу зі статусом юридичної особи - управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у місті Кропивницькому ради шляхом приєднання (реорганізації) до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради”.
У реєстраційних документах, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572) міститься Положення про департамент соціальної політики Кропивницької міської ради (надалі - Положення).
Так, у пункті 1.2 цього Положення передбачено, що департамент продовжує виконувати повноваження у сфері соціального захисту населення Подільської та Фортечної районних у місті Кропивницькому рад.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань департамент соціальної політики Кропивницької міської ради зареєстрований як юридична особа 11.02.2021 року. Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у м. Кропивницькому ради з 02.03.2021 року перебуває у стані припинення.
Тож натепер діяльність та адміністративна компетенція юридичної особи Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у м. Кропивницькому ради як суб'єкта владних повноважень припинилася, а його функції і зобов'язання у публічно-правових відносинах перейшли до іншого суб'єкта владних повноважень - департамент соціальної політики Кропивницької міської ради.
У пункті 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" наголошено, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Подібна правова позиція щодо публічного правонаступництва органів державної влади викладена у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 11.10.2019 року у справі №812/1408/16.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд вбачає, що управлінські функції та адміністративна компетенція Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у м. Кропивницькому ради як суб'єкта владних повноважень припинилася, а його функції і зобов'язання у публічно-правових відносинах перейшли до його правонаступника - департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради. Саме цей суб'єкт владних повноважень наразі є органом соціального захисту населення, який здійснює нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, тому й він має виконувати рішення суду про перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 та 2021 роки.
Таким чином подання державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження - боржника його правонаступником підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.248, 256, 379 КАС України, суд, -
1.Подання державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
2.Замінити боржника у виконавчому провадженні ВП №68219198 - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у м. Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ - 03197629), на його правонаступника - Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ - 43947572).
3.Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали суду, апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук