Рішення від 02.06.2022 по справі 320/12705/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2022 року Київ справа №320/12705/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі також - Позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі також - Відповідач, ГУ ПФУ у Київській області), в якому просить:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення з 01 січня 2018 року при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% грошового забезпечення;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 років 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року;

4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , із врахуванням раніше виплачених сум, з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення;

5) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, які полягають у відмові прийняти довідку Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсію відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум;

6) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області прийняти довідку Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсію відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 9590,00 грн, окладу за військовим званням - 1550,00 грн; надбавки за вислугу років 50% - 5570,00 грн; надбавки за особливості проходження служби 71% - 11864,10 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1918,00 грн, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особам, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі 20% - 1918,00 грн, преміювання 10% - 959,00 грн, всього 33369,10 грн у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2021 Позивачу поновлено строк для звернення до адміністративного суду та відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування заявлених позовних вимог Позивач зазначив, що протиправними діями щодо зменшення при перерахунку пенсії Позивачу відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% грошового забезпечення, а також щодо відмови у прийнятті довідки про розмір грошового забезпечення, Відповідач протиправно порушив гарантоване Основним законом України та державою право Позивача на належне пенсійне забезпечення, а також право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Представник Відповідача подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що до довідки про розмір грошового забезпечення Позивача включені додаткові види грошового забезпечення, які не передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №103, тому у Відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії Позивача. При цьому, визнання у подальшому в судовому порядку нечинними пунктів 1, 2 зазначеної постанови (рішення суду набрало законної сили 05.03.2019), не може мати наслідком визнання протиправними дії Відповідача щодо перерахунку пенсії, які були вчинені ним до визнання нечинною пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103.

Також представник Відповідача зазначив, що Відповідачем було правомірно перераховано пенсію Позивача, виходячи з 70% розмір грошового забезпечення, оскільки на момент виникнення у Позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018, Законом України №1166-VII від 27.03.2014 "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" було встановлено максимальний розмір пенсії, зокрема, для Позивача 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Натомість, Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що викладені Відповідачем у відзиві міркування та аргументи є безпідставними, оскільки, по-перше, застосування до Позивача норм Закону України №1166-VII від 27.03.2014 суперечить положенням статті 58 Конституції України; по-друге, зменшення розміру пенсії Позивача за рахунок виплати з 05 березня 2019 року лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року є протиправним, оскільки судовим рішенням скасовано обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії; по-третє, з 05.03.2019, тобто з моменту набрання чинності судовим рішенням, яким визнані нечинними пункти 1, 2 Постанови №103, Позивач має право на пенсію, виходячи зі складових грошового забезпечення, розрахованих відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Відповідач своїм правом на подання заперечень на відповідь на відзив не скористався.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши докази наявні в матеріалах справи та оцінивши їх у сукупності, суд встановив наступне.

Позивач 13.04.2021 звернувся до Відповідача з проханням надати йому: довідку про дату призначення пенсії, розмір пенсії у відсотках та її складові на день призначення; роздруківку про пенсію та її складові станом на 01.01.2017; роздруківку про пенсію та її складові станом на 01.01.2018; роздруківки про пенсію та її складові станом на 01.01.2019, 01.01.2020, 01.01.2021 (том 1 а.с. 38).

Листом від 20.05.2021 №1000-0203-8/48885 Відповідач надав Позивачу замовлені ним розрахунки (том 1 а.с. 39-43).

Згідно з протоколом за пенсійною справою 1002010677 (СБУ) від 01.11.2013, Позивачу з 01.11.2013 (довічно), відповідно до Закону України №2262-ХІІ, було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 80% розміру грошового забезпечення, до якого враховано наступні складові: посадовий оклад - 1990,00 грн, оклад за військовим званням - 140,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 852,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового зобов'язання за 24 місяці - 10513,99 грн, у т.ч.: робота з таємними виробами, носіями, документами 20%, надбавка за стаж шифрувальної роботи від 3 до 5 років 7,5%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавка за спеціальні завдання чи державну охорону 70%, доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20%, премія 175% (том 1 а.с.40).

Відповідно до автоматизованої системи Розрахунку пенсій станом на 01.12.2017, розмір пенсії Позивача (з надбавками) становив 10910,67 грн, виходячи із 80% суми грошового забезпечення (зі складових, наведених у вищезазначеному протоколі) -13495,99 грн та надбавки до пенсії - 3 категорія ЧАЕС - 113,88 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 10740,00 грн (том 1 а.с. 41).

Згідно з автоматизованою системою Розрахунку пенсій станом на 01.01.2018, розмір пенсії Позивача становив 11360,78 грн, виходячи із 70% суми грошового забезпечення - 11697,00 грн (посадовий оклад - 9590,00 грн, оклад за військовим званням - 1550,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 5570,00 грн), надбавки до пенсії - 3 категорія ЧАЕС - 113,88 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 10910,67 грн та підвищення 450,11 грн (50% від 900,21 грн), відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018, що виплачується поступово: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 450,11 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 675,16 грн; з 01.01.2020щомісячно 100% від підвищення - 900,21 грн (том 1 а.с. 41).

Відповідно до автоматизованої системи Розрахунку пенсій станом на 01.01.2019 розмір пенсії Позивача становив 11585,83 грн, виходячи із 70% суми грошового забезпечення - 11697,00 грн (посадовий оклад - 9590,00 грн, оклад за військовим званням - 1550,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 5570,00 грн), надбавки до пенсії - 3 категорія ЧАЕС - 113,88 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 10910,67 грн та підвищення 675,16 грн (75% від 900,21 грн), відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018 (том 1 а.с. 42).

Згідно з автоматизованою системою Розрахунку пенсій станом на 01.01.2020, розмір пенсії Позивача становив 11810,88 грн, виходячи із 70% суми грошового забезпечення - 11697,00 грн (посадовий оклад - 9590,00 грн, оклад за військовим званням - 1550,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 5570,00 грн), надбавки до пенсії - 3 категорія ЧАЕС - 113,88 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 10910,67 грн та підвищення 900,21 грн. (100% від 900,21 грн), відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018 (том 1 а.с. 42).

Відповідно до автоматизованої системи Розрахунку пенсій станом на 01.01.2021 розмір пенсії Позивача становив 11810,88 грн, виходячи із 70% суми грошового забезпечення - 11697,00 грн (посадовий оклад - 9590,00 грн, оклад за військовим званням - 1550,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 5570,00 грн), надбавки до пенсії - 3 категорія ЧАЕС - 113,88 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 10910,67 грн та підвищення 900,21 грн (100% від 900,21 грн), відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018 (том 1 а.с. 43).

Також, головним управлінням Служби безпеки України у м. Києві та Київській області, на підставі звернення Позивача, було видано довідку від 09.09.2020 №321про розмір грошового забезпечення Позивача, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) начальника управління СБ України в Сумській області станом на 05.03.2019, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою визначено наступні види та розміри грошового забезпечення: посадовий оклад - 9590,00, оклад за військовим званням (генерал-майор) - 1550,00 грн; надбавка за вислугу років 50% - 5570,00 грн; надбавка за особливості проходження служби 71% - 11864,10 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1918,00 грн, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особам, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі 20% - 1918,00 грн, преміювання 10% - 959,00 грн, всього 33369,10 грн (том 1 а.с.37).

Отримавши вищезазначені розрахунки та довідку про розмір грошового забезпечення Позивач 10.06.2021 подав Відповідачу звернення (том 1 а.с. 44-45), в якому просив:

1. провести з 01.01.2018 перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

2. провести перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначного станом на 01.03.2018;

3. здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі наданої Головним управлінням Служби безпеки України у м. Києві та Київській області довідки про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, із розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

За результатом розгляду зазначеного звернення Позивача, Відповідач листом від 16.07.2021 №1000-0901-8/71610 повідомив, окрім іншого, що на сьогодні рішення Кабінету Міністрів України про проведення перерахунку пенсій призначених згідно з Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не приймалось, тож підстави для проведення перерахунку за довідкою, наданою Головним управлінням Служби безпеки України у м. Києві та Київській області довідки про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, відсутні (том 1 а.с.46-47).

Не погоджуючись з наведеною позицією Відповідача, Позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

За приписами статі 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі також - Закон №2262-ХІІ).

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів (стаття 1-1 Закону №2262-ХІІ).

За приписами статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції від 01.07.2013)пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011№3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011, визначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати 10740 гривень.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII, який набрав чинності з 01.04.2014, зокрема, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІу частині другій статті 13 цифри " 80" замінено цифрами " 70". Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, яка діяла станом на 01.01.2018)перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 (далі також - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018, установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі також - Постанова №103), установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017№704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (пункт 1).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт 2).

При цьому, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону№2262-ХІІ визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі також - Порядок №45).

Відповідно до пунктів 1-4 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З матеріалів справи судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивачу з 01.11.2013 (довічно) призначено пенсію за вислугу років у розмірі 80% розміру грошового забезпечення, відповідно до Закону України №2262-ХІІ.

Натомість, з 01.01.2018 Відповідачем, здійснюючи перерахунок пенсії Позивача відповідно до Постанови №103, одночасно самостійно було зменшено відсоток розміру грошового забезпечення, з якого Позивачу нараховується пенсія з 80% на 70%. Таке зменшення Відповідач обґрунтовує прийняттям Закону України від 27.03.2014 №1166-VII.

Водночас, виходячи з наведених норм у взаємозв'язку з обставинами справ, суд зазначає наступне.

Стаття 63 Закону №2262-ХІІвизначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 01.03.2018 змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у Позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІумови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 01.03.2018 на підставі вказаного Закону пенсій з 01.01.2018.

Разом з тим, стаття 13 закону №2262-ХІІрегулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VIIу частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова КМУ №45 і Постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Таким чином, системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законому разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Законів №3668-VІ та №1166-VIIне зазнала.

Таким чином, при перерахунку пенсії Позивача з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови №103 у Відповідача були відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону від 27.03.2014 №1166-VII, яка застосовується саме при призначенні пенсії.

У свою чергу, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/58/18).

За приписами частин п'ятої, шостої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016№1402-VIII, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Окрім того, відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, оскільки Закон №1166-VII набрав чинності з 01.04.2014, тобто вже після призначення Позивачу пенсії з 01.11.2013, то він не може застосовуватися до Позивача.

Виходячи з вищенаведеного та враховуючи висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних дій Відповідача щодо зменшення при перерахунку пенсії Позивача з 01.01.2018 відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% грошового забезпечення. Відповідно, належним способом відновлення порушених прав Позивача є зобов'язання Відповідача провести з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років Позивачу виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Щодо інших вимог Позивача, суд зазначає наступне.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої, другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі також - Закон №2011-XII), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Як вже зазначалося, згідно з частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Безпосередній словесний, логіко-граматичний та юридичний аналіз конструкцій та змісту вказаних правових норм дає підстави вважати, що перерахунок раніше призначених пенсій визначений статтею 63 Закону №2262-XII.

Натомість Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених вказаною статтею.

При цьому, обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону №2262, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсії, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону.

Отже, законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. Так, "умовами" слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії. Під "порядком" розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методу здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення, як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення "розміру" перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону №2262-XII.

Окрім того, абзац 3 статті 1-1 Закону України №2262-XII містить безумовне застереження, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 №4-рп/2015 наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Отже, зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Зважаючи на приписи частин п'ятої, шостої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII, частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при розгляді даної справи застосовує норми права у наведений Верховним Судом спосіб.

За приписами статті 51 Закону №2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Так, Постановою №704 було збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, а також установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас, Постановою №103 було установлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 №704 (пункт 1).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 - 75 відсотків; з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт 2).

При цьому, відповідно до пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4 Порядку №45).

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (пункт 5 Порядку №45).

Судом встановлено, що відповідно до Постанови №103 та Порядку №45, Відповідачем здійснювався перерахунок пенсії Позивача, поступово, з 01.01.2018 -50 відсотків суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Також, на підставі положень пунктів 1, 2 Постанови №103 та пункту 5 Порядку №45, Відповідачем не було прийнято для здійснення перерахунку пенсії Позивача, довідку ГУСБ України у м. Києві та Київській області від 09.09.2020 №321про розмір грошового забезпечення Позивача, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) начальника управління СБ України в Сумській області станом 05.03.2019, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою до грошового забезпечення для перерахунку пенсії були включені наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особам, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, преміювання.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

При цьому, згідно із приписами частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Конституційний Суд України у своєму рішенні №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі №1-7/99 зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд звертає увагу, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені постановою №103 до Порядку №45 визнані судом протиправними та нечинними, та, як наслідок, з 05.03.2019 дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився та визначений пунктом 3 Порядку №45.

Таким чином, з огляду на наведене в сукупності, суд дійшов висновку, що з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у Позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. При цьому, скасування в судовому порядку пункту 1 Постанови №103 не впливає на вказані підстави.

Водночас, у зв'язку зі скасуванням пункту 2 Постанови №103, яким встановлювалась поступова виплата перерахованих підвищених пенсій, такі обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, тож з 05.03.2019 пенсія Позивача підлягала виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19.

Тож, зважаючи на приписи частин п'ятої, шостої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII, частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при розгляді даної справи застосовує норми права у наведений Верховним Судом спосіб.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Відповідача щодо зменшення розміру пенсії Позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018є протиправними. Відповідно, належним способом відновлення порушених прав Позивача є зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум, з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, виходячи з основного розміру пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Окрім того, виходячи з положень статті 43 Закону №2262-ХІІ,статті 9 Закону №2011-XII, пункту 2 Постанови №704 та висновків Верховного Суду, суд вважає, що особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, з 05.03.2019 (дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсії Позивачу, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, встановлених Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.

Натомість, суд вважає, що Позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, виходячи зі складових грошового забезпечення, визначених у статті 43 Закону №2262-ХІІ та частини другої статті 9 Закону №2011-XII, у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців Постановою №704, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 09.09.2020 №321.

Окрім того, суд вважає, що право Позивача на перерахунок пенсії із врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячних додаткових його видів, є "законними сподіваннями" на отримання пенсії в належно обчисленому розмірі, та підпадає під дію статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно із положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини (далі також - Суд) та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Виходячи з наведених норм Закону №2262 та Закону №2011-XII, встановлених у даній справі фактичних обставин та враховуючи обставини, встановлені згаданими судовими рішеннями, суд вважає протиправними дії Відповідача щодо відмови прийняти довідку ГУ СБ України у м. Києві та Київській області про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, перерахувати та виплачувати Позивачу з 01.04.2019 пенсію відповідно до вказаної довідки, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704, з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно, належним способом відновлення порушених прав Позивача є зобов'язання Відповідача прийняти довідку ГУ СБ України у м. Києві та Київській області про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, перерахувати та виплачувати Позивачу з 01.04.2019пенсію відповідно до вказаної довідки, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704, з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до частини першої, пункту 3 частини другої, частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Водночас, відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом встановлено, що Відповідач не виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування. Натомість, Позивачем надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не спростовані Відповідачем.

У підсумку, з урахування вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку про протиправність дій Відповідача у спірних правовідносинах, а відтак вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як випливає з матеріалів справи, при зверненні до суду Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 5448,00 грн, що підтверджується квитанцією №12 від 04.10.2021, тож зазначена сума судового збору підлягає відшкодуванню Позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення з 01 січня 2018 року при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область) провести з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 років 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), із врахуванням раніше виплачених сум, з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, які полягають у відмові прийняти довідку Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсію відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область) прийняти довідку Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з 01 квітня 2019 року пенсію відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про розмір грошового забезпечення від 09.09.2020 №321, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 9590,00, окладу за військовим званням - 1550,00 грн; надбавки за вислугу років 50% - 5570,00 грн; надбавки за особливості проходження служби 71% - 11864,10 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1918,00 грн, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особам, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі 20% - 1918,00 грн, преміювання 10% - 959,00 грн, всього 33369,10 грн у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область) судовий збір у розмірі 5448 (п'ять тисяч чотириста сорок вісім) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.