Рішення від 02.06.2022 по справі 320/339/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2022 року Київ справа №320/339/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі також - Позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі також - Відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру основної пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення у вересні 1986 року відповідно довідок від 16.12.1992 за №33/1466 та від 16.12.1992 за №33/1465 обчисленого відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IVвід 09.07.2003 та частини 2, 3 статті 57 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з підвищенням розміру пенсії позивача відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", в порядку, передбаченому частиною 2 статті 42 Закону України №1058-IVвід 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.08.2021 та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок розміру основної пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення у вересні 1986 року відповідно довідок від 16.12.1992 за №33/1466 та від 16.12.1992 за №33/1465 обчисленого відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IVвід 09.07.2003 та частини 2, 3 статті 57Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з підвищенням розміру пенсії позивача відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", в порядку, передбаченому частиною 2 статті 42 Закону України №1058-IVвід 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.08.2021 та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у здійсненні перерахунку додаткової пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно частини 2 статті 56 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, з підвищенням розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", в порядку передбаченому частиною 2 статті 42 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.08.2021та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок розміру додаткової пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно частини 2 статті 56 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, з підвищенням розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", в порядку передбаченому частиною 2 статті 42 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.08.2021 та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.01.2022 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування своїх позовних вимог Позивач зазначив, що незважаючи на наданням ним необхідних документів та відомостей, Відповідачем було безпідставно протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку раніше призначеної Позивачу пенсії, чим порушено його конституційне право на належний рівень пенсійного забезпечення, яке має бути поновлено у заявлений в позові спосіб. Також Позивач наголосив, що Відповідач не може на власний розсуд втручатись у реалізацією особою свого права на пенсійне забезпечення та впливати на його волевиявлення приймаючи рішення про відмову на підставі оціночних суджень або гіпотетичних розрахунків, викладаючи свої висновки у формі умовного роз'яснення чи рекомендацій.

Представник Відповідача подав суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах Відповідач дія виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тож заявлені вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню в силу своєї безпідставності.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши докази наявні в матеріалах справи та оцінивши їх у сукупності, суд встановив наступне.

Позивач 1957 року народження, зокрема, працював: з 17.10.1984 по 25.01.1991 на Дніпропетровській ремонтно-експлуатаційній базі флота на посадах моториста-кермового т/х "Краматорськ", моториста-матроса т/х "Бахмач" (21.03.1986-06.01.1988), моториста-кермового, моториста-матроса, старшого моториста-матроса т/х "Токмак" (том 1 а.с. 26-38).

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 12.01.1994 (том 1 а.с. 39).

Довідкою від 16.12.1992 №33/1466 підтверджено, що Позивач працював у Дніпропетровській ремонтно-експлуатаційній базі флота на посаді моториста-кермового т/х "Бахмач" та приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі екіпажу теплохода доставляв госпвантажі у 30-км зону ЧАЕС, порт Чорнобиль 9 робочих днів та 4 години (том 1 а.с. 40).

Довідкою від 16.12.1992 №33/1465 підтверджено, що Позивач працював у Дніпропетровській ремонтно-експлуатаційній базі т/х "Бахмач" та його середній заробіток складає у вересні 1986 році - 438,83 (доплата за ЧАЕС 56,72), доплата за Чорнобиль здійснювалась у двократному розмірі (том 1 а.с. 40).

Позивач перебуває на обліку Відповідача з 31.01.2007 та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 та відповідно до статті 55 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач звернувся до Відповідача із заявою від 05.08.2021, в якій просив: 1. провести перерахунок додаткового пенсійного забезпечення за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.08.2021 та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного розрахунку; провести перерахунок додаткового пенсійного забезпечення за понаднормовий стаж у відповідності до частини 2статті 56 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 01.08.2021 та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного розрахунку; провести перерахунок розміру основної пенсії за віком, з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення, обчисленого відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 та частини 2, 3 статті 57 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.08.2021 та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку (том 1 а.с. 42).

Розглянувши вказану заяву від 05.08.2021 Відповідач листом від 02.09.2021 №9769-14580/Ф-02/8-1000/21 повідомив Позивача, що провівши умовний розрахунок на доцільність обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону №1058-IV з'ясувалось, що такий перерахунок робити недоцільно, оскільки розмір пенсії буде становити 2200,00 грн. (том 1 а.с. 52-53).

Враховуючи зазначену відповідь Відповідача, Позивач повторно звернувся із заявою від 17.09.2021, в якій просив: 1. провести перерахунок розміру основної пенсії за віком, з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення та індивідуального коефіцієнту по заробітній платі 2,44693 відповідно до довідки від 16.12.1992 №33/1465 та довідки від 16.12.1992 №33/1466, обчисленого відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 та частини 2, 3 статті 57 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.08.2021; 2. провести перерахунок додаткового пенсійного забезпечення за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.08.2021; провести перерахунок додаткового пенсійного забезпечення за понаднормовий стаж у відповідності до частини 2статті 56 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 01.08.2021 (том 1 а.с. 54-55).

Розглянувши вказану заяву від 17.09.2021 Відповідач листом від 13.10.2021 №11199-17747/Ф-02/8-1000/21 повідомив Позивача, що до довідок від 16.12.1992 №33/1465 та довідки від 16.12.1992 №33/1466 не додано первинних документів про розмір виплаченої заробітної плати за роботу в зоні відчуження, як того вимагає стаття 15 Закону №796-ХІІ, у зв'язку з чим для перерахунку пенсії необхідно надати копії первинних документів на підставі яких виплачена заробітна плата за роботу в зоні відчуження (том 1 а.с. 56-57).

Враховуючи зазначену відповідь Відповідача, Позивач подав Відповідачу 30.11.2021 первинні документи про роботу у зоні відчуження та про розмір виплаченої заробітної плати за роботу в зоні відчуження (том 1 а.с.60-74), та просив: 1. провести перерахунок розміру основної пенсії за віком, з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення у вересні 1986 року обчисленого відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 та частини 2, 3 статті 57 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.08.2021 та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку; 2. провести перерахунок пенсії за віком з урахуванням частини 2статті 56 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 01.08.2021та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку (том 1 а.с. 58-59).

Розглянувши подані Позивачем 30.11.2021 документи, Відповідач листом від 21.12.2021 №14122-23026/Ф-02/8-1000/21 повідомив, що відділом перерахунку пенсій №3 проведено умовний розрахунок на доцільність обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону №1058-IV та встановлено, що такий перерахунок робити недоцільно (том 1 а.с. 88-90).

Також Позивач звертався до Відповідача з заявою від 08.12.2021, в якій просив: 1. провести перерахунок розміру основної пенсії за віком, з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення у вересні 1986 року обчисленого відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 та частини 2, 3 статті 57 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.08.2021 та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку; 2. провести перерахунок пенсії за віком з урахуванням частини 2статті 56 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 01.08.2021та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку (том 1 а.с. 75-76).

На заяву Позивача від 08.12.2021 Відповідач листом від 06.01.2022 №217-23549/Ф-02/8-1000/22 повідомив, що відділом перерахунку пенсій №3 проведено умовний розрахунок на доцільність обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону №1058-IV та встановлено, що такий перерахунок робити недоцільно, оскільки розмір пенсії зменшується (том 1 а.с. 91-93).

Не погоджуючись з відмовою Відповідача щодо перерахунку пенсії, Позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

За приписами статі 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування розроблений Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі також - Закон №1058-IV), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (частина перша статті 5 Закону №1058-IV).

Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу); фінансування видатків на виплату пенсій, надання соціальних послуг за рахунок страхових внесків, бюджетних коштів і коштів цільових фондів; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом; обов'язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом (частина перша статті 7 Закону №1058-IV).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 9 Закону №1058-IV пенсія за віком є різновидом пенсійних виплат в солідарній системі.

Згідно зі статтею 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

За приписами частини першої, четвертої статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 27 Закону №1058-IVрозмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Відповідно до частин першої, другої статті 44 Закону №1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІІ статтю 42 було викладено у наступній редакції.

Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Тим часово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму / мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

З наведених норм випливає, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Також особа, яка має право на пенсію, має право на її перерахунок (у тому числі у зв'язку з індексацією), а також має право на визначення розміру пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV. Відповідно, й Позивач наділений зазначеними правами та не може бути обмежений в їх реалізації.

При цьому, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі також - Закон №796-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №796-ХІІучасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами (частина перша статті 15 Закону №796-ХІІ).

Відповідно до статті 49 Закону №796-ХІІпенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (стаття 51 Закону №796-ХІІ).

Згідно зі статтею 55 Закону №796-ХІІособам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, окрім іншого, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - на 5 років (зменшення віку).

Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (частина друга статті 56 Закону №796-ХІІ).

Згідно з частинами першою-третьою статті 57 Закону №796-ХІІвизначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення, зокрема, менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Таким чином, Закон №796-ХІІ наділив особу, яка звернулася за пенсією за цим законом обрати період виплати заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

При цьому, відповідно до розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11. 2005 №22-1 (у редакції постанови від 07.07.2014 №13-1)до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу, зокрема: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637; для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам; документи про місце проживання (реєстрації) особи.

При призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень відповідно надаються такі документи, окрім іншого, документи про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для призначення додаткової пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") (пункт 2.6.).

Згідно з пунктом 2.10. розділу ІІ Порядку №22-1,довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

У свою чергу Відповідач, в силу положень статті 58 Закону №1058-IVє органом, який, зокрема, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Згідно з пунктом 3.3. розділу ІІІ Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

За приписами пунктів 4.2., 4.3. розділу IV Порядку №22-1, при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність до оформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Таким чином, орган, що призначає пенсію, має сприяти та надавати допомогу особам в оформленні документів, у тому числі, щодо одержання відсутніх документів для призначення (перерахунку) пенсії.

Виходячи з наведеного, суд зазначає, оскільки Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 2) та з 31.01.2007 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Законів №1058-IV та №796-ХІІ, то він має відповідні права, згідно з положеннями статті 27 Закону №1058-IV та статті 57 Закону №796-ХІІ, а також перерахунку призначеної йому пенсії, у тому числі відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ.

При цьому, з матеріалів справи випливає, що Позивач неодноразово звертався до Відповідача з проханням здійснити перерахунок раніше призначених пенсії починаючи з 01.08.2021 у відповідності до статті 51 Закону №796-ХІІ від 28.02.1991 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, до частини 2статті 56 Закону №796-ХІІ із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, та у відповідності до частини 2 статті 27 Закону №1058-IV та частини 2, 3 статті 57 Закону України №796-ХІІ, надаючи Відповідачу уточнюючі довідки та наявні у нього первинні документи для підтвердження періоду роботи у зоні відчуження та розміру виплаченої заробітної плати за роботу в зоні відчуження.

Натомість Відповідач, надаючи Позивачу відповіді на його заяви у формі листів, лише повідомляв про недоцільність перерахунку пенсії Позивача відповідно до частини 2 статті 27 Закону №1058-IV.

Разом з тим, Відповідачем не наведені обґрунтовані доводи відхилення наданих Позивачем для перерахунку раніше призначеної пенсії документів (довідок, наказів, листів) для підтвердження періоду роботи у зоні відчуження та розміру виплаченої заробітної плати за роботу в зоні відчуження, а також не зазначено, чи здійснювався перерахунок пенсії Позивача на підставі та умовах, визначених відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".

Тож, розглядаючи заяву Позивача про перерахунок пенсії, Відповідач віддав перевагу найменш сприятливому для нього тлумаченню законодавства, у зв'язку з чим дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії, що не підтверджується належними та допустимими доказами.

Таким чином, суд вважає протиправними дії Відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру основної пенсії за віком Позивачу з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення у вересні 1986 року відповідно довідок від 16.12.1992 за №33/1466 та від 16.12.1992 за №33/1465 обчисленого відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IVвід 09.07.2003 та частини 2, 3 статті 57 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Окрім того, як випливає з матеріалів справи, вимоги Позивача щодо здійснення, починаючи з 01.08.2021, перерахунку раніше призначених: додаткової пенсії у відповідності до статті 51 Закону №796-ХІІ від 28.02.1991 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, до частини 2статті 56 Закону №796-ХІІ із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, та додаткової пенсії за понаднормовий стаж у відповідності до частини 2 статті 56 Закону України №796-ХІІ із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, - Відповідачем фактично взагалі не розглянуті, рішення не прийнято, що свідчить про порушення Відповідачем вимог Порядку №22-1.

Зважаючи на зазначене, суд вважає протиправною бездіяльність Відповідача щодо не розгляду заяви Позивача про перерахунок пенсії в частині здійснення перерахунку додаткової пенсії за віком Позивачу відповідно частини 2 статті 56 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, з підвищенням розміру пенсії відповідно Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", в порядку передбаченому частиною 2 статті 42 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Водночас, відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, Відповідачем не подано до суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх дій (бездіяльності), а саме доказів об'єктивного та всебічного розгляду документів пенсійної справи Позивача після отриманої заяви від 05.08.2021.

Таким чином, зважаючи на встановлені обставини та наведені норми, суд дійшов висновку, що Відповідачем без повного з'ясування обставин справи та інших документів наданих Позивачем, допущено протиправні дії та бездіяльність щодо розгляду заяви Позивача про перерахунок пенсії від 05.08.2021 та прийняття рішення за результатами її розгляду.

Відповідно до частини першої, пунктів 3, 4 частини другої, частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Разом з тим, вимоги зобов'язального характеру у заявлений Позивачем спосіб задоволенню не підлягає, оскільки суд, по-перше, не наділений повноваженнями перевіряти повноту, достовірність та належність документів, поданих для перерахунку відповідної пенсії, а також обрахунку стажу і заробітку для перерахунку пенсії залежно від умов праці заявника; по-друге, суд не може перебирати на себе повноваження по прийняттю рішень за Відповідача за результатом розгляду заяви Позивача про перерахунок пенсії. У свою чергу, такими повноваженнями наділений Відповідач.

При цьому, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина друга статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, оскільки всупереч положень Законів №1058-IV, №796-XII та Порядку №22-1, Відповідач не в повній мірі розглянув подану заяву Позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Відповідача повторно розглянути заяву Позивача від 05.08.2021, з урахуванням висновків, наведених у цьому рішенні.

У підсумку, з урахування вищезазначеного у сукупності, з метою ефективного захисту прав Позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру основної пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення у вересні 1986 року відповідно довідок від 16.12.1992 за №33/1466 та від 16.12.1992 за №33/1465 обчисленого відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 та частини 2, 3 статті 57 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 05.08.2021 в частині здійснення перерахунку додаткової пенсії за віком Позивачу відповідно частини 2 статті 56 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, з підвищенням розміру пенсії відповідно Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", в порядку передбаченому частиною 2 статті 42 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) від 05.08.2021 (про перерахунок пенсії), з урахуванням висновків, наведених у цьому рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.