Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 червня 2022 року Справа№200/1757/22
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
31 січня 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить суд:
- визнати неправомірним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в призначенні пенсії від 15.09.2021, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з чим скасувати відповідне Рішення.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням до пільгового стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи:
1) з 01.06.1995 по 04.08.1995 учнем електрослюсаря підземного;
2) з 04.08.1995 по 08.08.1996 електрослюсарем підземним робочим днем в шахті;
3) з 09.08.1996 по 15.09.2001 заступником начальника підземний;
16.09.1998 по 11.01.2001електрослюсарем підземним з робочим днем під землею;
5) з 27.03.2001 по 16.09.2001 електрослюсарем підземним дільниці ПР 1, дільниці ПРЗ;
6) з 02.10.2001 по 22.09.2008 електрослюсарем підземним 4 розряду підземний з повним робочим днем в шахті;
7) з 02.10.2008 по 05.10.2017 на ТОВ «Донуглепоставка» виконував гірничі роботи з проходження гірничих виробок на шахті «ДП «ВК «Краснолиманська», ПАТ «ШУ «Покровське», ВСП «ШУ «Добропільське», Калініна» ДП «Артевугілля»:
з 01.10.2008 по 15.10.2009;
з 10.09.2010 по 17.11.2011;
з 14.01.2013 по 05.10.2017 за професією підземний УПР-2;
з 15.10.2009 по 10.09.2010;
з 17.11.2011 по 14.01.2013 за професією заступ.механіка дільниці підземний УПР-2;
з 02.10.2008 по 05.10.2017 за професіями електрослюсаря підземного 4 розряду з повним днем в шахті, заступника механіка підземного з повним робочим днем в шахті; електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті;
8) з 11.10.2017 по день звернення із заявою до органів пенсійного фонду працював електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 24.02.2021 року звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою № 1258 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1258 від 02.03.2021 йому відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із вимогами визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1258 від 02.03.2021 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 по ст. 14-25, шо дає право на призначенні пенсії період роботи на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка» з 08.04.2009 по 30.04.2009; з 01.05.2009 по 11.05.2009; з 08.06.201з'по 31.12.2013; з 01.02.2014 по 28.02.2014; з 05.04.2015 по 31.05.2015; з 01.06.2015 по 16.06.2015; зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка» з 12.05.2009 по 31.05.2009; з 10.01.2014 по 31.01.2014; з 01.03.2014 по 31.03.2014; з 17.06.2015 по 31.07.2015. Також у позовній заяві ставилось питання про зарахування по пільгового стажу періоди роботи на ШУ «Покровське», шахта «Центральна», шахта «Краснолиманська», ТОВ «Донуглепоставка».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/4898/21 від 26.05.2021 позов задоволено частково: зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути його заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», застосувавши при розрахунку стажу пенсії роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок зарахування трудового стажу, шо дає право на пенсію незалежно від року працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням висновків суду та зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1, шо дає право на призначення пенсії періоди його роботи на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка»: 08.04.2009 по 30.04.2009; з 01.05.2009 по 11.05.2009; з 08.06.2013 по 31.12.2013; з 01.02.2014 по 28.02.2014; з 05.04.2015 по 31.05.2015; з 01.06.2015 по 16.06.2015; зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка» з 12.05.2009 по 31.05.2009; з 10.01.2014 по 31.01.2014; з 01.03.2014 по 31.03.2014; з 17.06.2015 по 31.07.2015.
За результатами повторного розгляду заяви позивача, 15.09.2021 року прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії через відсутність необхідного спеціального стажу роботи.
За таких обставин позивач звернувся за захистом свого порушеного права до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
23 травня 2022 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Свою позицію відповідач вмотивовував наступним. 24.02.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою №1258 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.03.2021 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу - 25 років.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26.05.2021 року у справі №200/4898/21, яке набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 30.08.2021 року справи 200/4898/21, повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком згідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За результатами повторного розгляду заяви, рішенням управління від 15.09.2021 року Позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах - 25 років.
На момент повторного розгляду заяви управлінням встановлено:
Страховий стаж становить - 29 років 10 місяців 25 днів.
Пільговий стаж - 25 роки 01 місяців 19 днів: - на підземних роботах (постанова 202) - 23роки 10 місяців 03 дні;
- за списком №1 -1 рік 03 місяця 16 днів.
30 травня 2022 року відповідач надав доповнення до відзиву, в обґрунтування своїх тверджень пояснює наступне.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26.05.2021 року та ухвала Першого апеляційного адміністативного суду від 30.08.2021 року у справі № 200/4898/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління виконані Відповідачем у повному обсязі та згідно приписів їх резолютивної частини.
За результатами повторного розгляду заяви позивача 15.09.2021 року прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії через відсутність необхідного спеціального стажу роботи.
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок).
Відповідно до п.20 Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємства, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи: розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Форма довідки затверджена додатком 5 до Порядку.
Таким чином, оскільки записи в трудовій книжці не завжди відображають характер роботи з особливо шкідливими умовами праці, то органами Пенсійного фонду приймаються уточнюючі довідки, в яких зазначається характер такої роботи.
Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або № 2.
Відсутність підтвердження цих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах.
На підставі вищевикладеного, просить суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Відповідно до вимог ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, 3 та є суб'єктом владних повноважень.
24.02.2021 року позивач звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою № 1258 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. З ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1258 від 02.03.2021 йому відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із вимогами визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1258 від 02.03.2021 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 по ст. 14-25, шо дає право на призначенні пенсії період роботи на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка» з 08.04.2009 по 30.04.2009; з 01.05.2009 по 11.05.2009; з 08.06.201з'по 31.12.2013; з 01.02.2014 по 28.02.2014; з 05.04.2015 по 31.05.2015; з 01.06.2015 по 16.06.2015; зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка» з 12.05.2009 по 31.05.2009; з 10.01.2014 по 31.01.2014; з 01.03.2014 по 31.03.2014; з 17.06.2015 по 31.07.2015. Також у позовній заяві ставилось питання про зарахування по пільгового стажу періоди роботи на ШУ «Покровське», шахта «Центральна», шахта «Краснолиманська», ТОВ «Донуглепоставка».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/4898/21 від 26.05.2021 позов задоволено частково: зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. З ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», застосувавши при розрахунку стажу пенсії роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок зарахування трудового стажу, шо дає право на пенсію незалежно від року працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням висновків суду та зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1, шо дає право на призначення пенсії періоди його роботи на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка»: 08.04.2009 по 30.04.2009; з 01.05.2009 по 11.05.2009; з 08.06.2013 по 31.12.2013; з 01.02.2014 по 28.02.2014; з 05.04.2015 по 31.05.2015; з 01.06.2015 по 16.06.2015; зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на підприємстві ТОВ «Донуглепоставка» з 12.05.2009 по 31.05.2009; з 10.01.2014 по 31.01.2014; з 01.03.2014 по 31.03.2014; з 17.06.2015 по 31.07.2015.
За результатами повторного розгляду заяви Позивача 15.09.2021 року прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії через відсутність необхідного спеціального стажу роботи.
Страховий стаж становить - 29 років 10 місяців 25 днів.
Пільговий стаж - 25 роки 01 місяців 19 днів: - на підземних роботах (постанова 202) - 23роки 10 місяців 03 дні;
- за списком №1 -1 рік 03 місяця 16 днів.
Згідно відомостей трудової книжки серії НОМЕР_2 зазначено:
з 01.06.1995 по 04.08.1995 учень електрослюсаря підземного (Шахта «Красноармійська-Західна» №1 в/о «Красноармійськвугілля»);
з 04.08.1995 по 08.08.1996-електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті;
з 09.08.1996 по 15.09.2001 заступник начальника підземний;
з 16.09.1998 по 11.01.2001-електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею;
з 27.03.2001 по 16.09.2001-електрослюсар підземний дільниці ПР 1, дільниці ПРЗ;
з 02.10.2001 по 22.09.2008-електрослсар підземний 4 розряду підземний з повним робочим днем в шахті;
02.10.2008 по 05.10.2017 на ТОВ «Донуглепоставка» виконував гірничі роботи з проходження гірничих виробок на шахті «Краснолоиманська», ПАТ «ШУ «Покровське», ВСП «ШУ «Добропільське, ш.Алмазна, шахта Калініна» ДП «Артемвугілля»:
з 01.10.2008 по 15.10.2009;
з 10.09.2010 по 17.11.2011;
з 14.01.2013 по 05.10.2017 - за професією підземний УПР-2;
з 15.10.2009 по 10.09.2010;
17.11.2011 по 14.01.2013-за професією заступ.механіка дільниці підземний УПР-2;
з 02.10.2008 по 05.10.2017-за професіями електрослюсаря підземного 4 розряду з повним днем в шахті, заступника механіка підземного з повним робочим дне.м в шахті; електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті;
з 11.10.2017 по день звернення із заявою до органів пенсійного фонду (24.02.2021)-працював електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті.
Вказані періоди роботи підтверджуються довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній: № 794 від 30.12.2020; № 5 від 12.01.2021; № 5 арх. від 13.01.2021; № 02/254 від 17.02.2021; №25 від 15.03.2019.
Спірні правовідносини виникли з приводу відмови в призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.
На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України “Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон 1058-IV).
Частиною 1 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року N 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
На виконання вимог статті 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення” Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 31.03.1994 року № 202, якою затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (додається).
Згідно до п. I вищезазначеного Списку підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Суд зазначає, що з метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів “а”, “б” статті 13 та статті 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що у разі вперше проведеної до 21.08.1997 року атестації робочого місця до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками.
Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 4 (який набрав чинності 21 серпня 1992 року) встановлено, що атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно із зазначеним нормативним актами основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Отже, з аналізу норм Закону України “Про пенсійне забезпечення” та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах незалежно від віку є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку за умови безпосередньої зайнятості повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
За приписами статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 48 КЗпП України встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12 серпня 1993 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Так, з трудової книжки позивача вбачається наступні записи:
з 01.06.1995 по 04.08.1995 учень електрослюсаря підземного (Шахта «Красноармійська-Західна» №1 в/о «Красноармійськвугілля»);
з 04.08.1995 по 08.08.1996-електрослюсар підземний з повним робочим днем в шахті;
з 09.08.1996 по 15.09.2001 заступник начальника підземний;
з 16.09.1998 по 11.01.2001-електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею;
з 27.03.2001 по 16.09.2001-електрослюсар підземний дільниці ПР 1, дільниці ПРЗ;
з 02.10.2001 по 22.09.2008-електрослсар підземний 4 розряду підземний з повним робочим днем в шахті;
02.10.2008 по 05.10.2017 на ТОВ «Донуглепоставка» виконував гірничі роботи з проходження гірничих виробок на шахті «Краснолоиманська», ПАТ «ШУ «Покровське», ВСП «ШУ «Добропільське, ш.Алмазна, шахта Калініна» ДП «Артемвугілля»:
з 01.10.2008 по 15.10.2009;
з 10.09.2010 по 17.11.2011;
з 14.01.2013 по 05.10.2017 - за професією підземний УПР-2;
з 15.10.2009 по 10.09.2010;
17.11.2011 по 14.01.2013-за професією заступ. механіка дільниці підземний УПР-2;
з 02.10.2008 по 05.10.2017-за професіями електрослюсаря підземного 4 розряду з повним днем в шахті, заступника механіка підземного з повним робочим дне.м в шахті; електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті;
з 11.10.2017 по день звернення із заявою до органів пенсійного фонду (24.02.2021)-працював електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті.
Зазначене кореспондується з даними в довідках про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній: № 794 від 30.12.2020; № 5 від 12.01.2021; № 5 арх. від 13.01.2021; № 02/254 від 17.02.2021; №25 від 154.03.2019.
Разом з цим, відповідач, зробивши висновок щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії на пільгових умовах з раніш зазначених підстав, не надав оцінки та не зазначив підстав відхилення записів наявних в трудовій книжці позивача, у якій, зокрема, зазначено про повний робочий день позивача.
З урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов до висновку, що рішення ГУ ПФУ у Донецькій області від 15.09.2021 прийнято не обґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в призначенні пенсії від 15.09.2021.
Щодо позивних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням до пільгового стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи:
1) з 01.06.1995 по 04.08.1995 учнем електрослюсаря підземного;
2) з 04.08.1995 по 08.08.1996 електрослюсарем підземним робочим днем в шахті;
3) з 09.08.1996 по 15.09.2001 заступником начальника підземний;
16.09.1998 по 11.01.2001електрослюсарем підземним з робочим днем під землею;
5) з 27.03.2001 по 16.09.2001 електрослюсарем підземним дільниці ПР 1, дільниці ПРЗ;
6) з 02.10.2001 по 22.09.2008 електрослюсарем підземним 4 розряду підземний з повним робочим днем в шахті;
7) з 02.10.2008 по 05.10.2017 на ТОВ «Донуглепоставка» виконував гірничі роботи з проходження гірничих виробок на шахті «ДП «ВК «Краснолиманська», ПАТ «ШУ «Покровське», ВСП «ШУ «Добропільське», Калініна» ДП «Артевугілля»:
- 3 01.10.2008 по 15.10.2009;
- з 10.09.2010 по 17.11.2011;
з 14.01.2013 по 05.10.2017 за професією підземний УПР-2;
- з 15.10.2009 по 10.09.2010;
з 17.11.2011 по 14.01.2013 за професією заступника механіка дільниці підземний УПР-2;
з 02.10.2008 по 05.10.2017 за професіями електрослюсаря підземного 4 розряду з повним днем в шахті, заступника механіка підземного з повним робочим днем в шахті; електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті;
8) з 11.10.2017 по день звернення із заявою до органів пенсійного фонду працював електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тобто, законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Як слідує зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».
Натомість, у даному випадку суд не вважає повноваження відповідача, як дискреційні, оскільки відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.
Згідно судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі «Олссон проти Швеції» від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Також, суд враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 р. у справі «Рисовський проти України», в якому суд зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» практика ЄСПЛ підлягає застосуванню судами як джерело права.
Разом з тим, відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача призначити пенсію ОСОБА_1 згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24 лютого 2021 року.
В даному випадку, задоволення позовної вимоги шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити пенсію, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що при поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн., судові витрати зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19 вересня 2021 року про відмову у призначенні пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) розглянути повторно заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), з урахуванням висновків суду у даному рішенні, та призначити йому пенсію згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24 лютого 2021 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 03 червня 2022 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Зінченко