02 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/10472/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Кіровоградській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Петрол Маркет» про застосування заходів реагування,
Управління Держпраці у Кіровоградській області (далі - Управління) звернулося з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Петрол Маркет» (далі - ТОВ «Вест Петрол Маркет», відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду та зобов'язання відповідача на виробничому об'єкті АЗС 25-01 за адресою: вул. Холодноярська, буд. 171, м. Кропивницький, Кіровоградська обл. повністю зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: використання, зберігання, застосування вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних, та експлуатацію устатковання, пов'язане з використанням, застосуванням, вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, до усунення зазначених в позовній заяві порушень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до доручення Прем'єр-Міністра України від 11 березня 2021 року №10033/1/1-21, наказу Управління від 12 липня 2021 року №709 та направлення на проведення перевірки від 27 травня 2021 року №227, з 17 червня 2021 року по 18 червня 2021 року посадовою особою Управління проведено позапланову перевірку на ТОВ «Вест Петрол Маркет» виробничого об'єкту АЗС №25-01 (юридична адреса: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Холодноярська, 171, на предмет дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки.
За результатами перевірки складено акт від 18 червня 2021 року № КР6224/07.2, яким встановлено 17 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення, визначені у рядках №1, №№3, 4, 5 таблиці Опису виявлених порушень можуть створювати загрозу життю та здоров'ю людей.
У зв'язку із виникненням умов, які можуть спричинити шкоду життю і здоров'ю людей та за яких подальше виконання ТОВ «Вест Петрол Маркет» на виробничому об'єкті АЗС №25-01 робіт підвищеної небезпеки становить небезпеку, тому наявні підстави для зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та зупинення експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач ТОВ «Вест Петрол Маркет» позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні, з огляду на таке.
Так, щодо неотримання дозволу на виконання робіт згідно із пунктом 1, 17 групи А додатку 2 Постанови №1107 відповідач вказує, що сумарна маса небезпечних речовин на АЗС 25-01 є меншою, ніж визначений Порядком ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №956 (далі - Порядок №956) норматив порогових мас, тому пункт 1 групи А додатку 2 Постанови №1107 на виконання робіт на вказаній АЗС не поширюється, відповідно у відповідача відсутній обов'язок отримувати дозвіл на такі роботи. Додатково звертає увагу про наявність у відповідача діючого дозволу №268.19.07 від 25 квітня 2019 року на виконання робіт підвищеної небезпеки при роздрібній торгівлі паливом на АЗС 25-01 (діє до 25 квітня 2024 року).
Роботи згідно з пунктом 17 групи А додатку 2 Постанови №1107 здійснюються за потреби та не є постійними роботами на АЗС, проводяться залученою сервісною організацією ТзОВ «Еколайнсервіс1» на підставі договору № Ц02-2112/2020 від 21 грудня 2020 року. У зв'язку із тим, що відповідачем не проводяться зазначені роботи на АЗС 25-01, відповідно обов'язок отримувати такий дозвіл у товариства відсутній.
Крім того, оскільки сумарна маса небезпечних речовин на АЗС 25-01 є меншою встановлених порогових мас, відповідно пункт 1 групи А Постанови № 77 на відповідача не поширюється, у відповідача наявний діючий дозвіл №269.19.07 від 25 квітня 2019 року на експлуатацію устатковання підвищеної небезпеки при роздрібній торгівлі паливом на АЗС 25-04 (діє до 25 квітня 2024 року).
Щодо неподання товариством декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки зазначає, що ним проведено ідентифікацію та декларування безпеки АЗС 25-01 як об'єкта підвищеної небезпеки, та отримано дозволи
Станом на дату проведення перевірки посадова особа та працівники АЗС 25-04 пройшли відповідне навчання та перевірку знань з охорони праці.
В поданій до суду відповіді на відзив Управління не погодилося з доводами відповідача про те, що сумарна маса небезпечних речовин на АЗС 25-01 є меншою, ніж визначений Порядком №956 норматив порогових мас, тому пункт 1 групи А додатку 2 Постанови №1107, пункт 1 групи А Постанови №77 на виконання робіт та експлуатацію машин не поширюється та у відповідача відсутній обов'язок отримувати дозвіл. Стосовно отримання дозволу на виконання робіт згідно з пунктом 17 групи А додатку 2 Постанови № 1107 позивач зазначив, що відповідач під час проведення позапланової перевірки не повідомляв про виконання робіт підрядною організацією ТзОВ «Еколайнсервіс1» на підставі договору №Ц02-2112/2020 від 21 грудня 2020 року. Крім того, під час проведення перевірки не було у наявності жодного документу (або копій), які б засвідчили пройдене працівниками (посадовими особами) АЗС 25-01 навчання та перевірку знань з питань охорони праці або спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
ТОВ «Вест Петрол Маркет» подало заперечення, у яких вказало, що висновок позивача про те, що відповідач зобов'язаний отримати дозволи на роботи та на експлуатацію устатковання на АЗС 25-01 не відповідає дійсним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, оскільки на даній АЗС маса небезпечних речовин не дорівнює і не перевищує нормативи порогових мас, у такому випадку обов'язок отримувати дозвіл у товариства відсутній. Акт перевірки не містить посилання на докази (наприклад, розрахунки мас небезпечних речовин на АЗС, їх порівняння з нормативними значенням тощо), які б підтверджували доводи Управління про те, що на АЗС 25-01 маса небезпечних речовин дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас.
Крім того, ТОВ «Вест Петрол Маркет» додатково подало дозвіл №266.21.07, виданий терміном дії з 16 листопада 2021 року по 16 листопада 2026 року, на виконання робіт підвищеної небезпеки: злив резервуарів та інших ємностей з-під нафтопродуктів (пункт 17 групи А додатку № 2 Порядку видачі дозволів).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що відповідно до доручення Прем'єр-Міністра України від 11 березня 2021 року №10033/1/1-21, наказу Управління від 27 травня 2021 року №517 «Про проведення позапланової перевірки в товаристві з обмеженою відповідальністю «Вест Петрол Маркет» та направлення на проведення перевірки від 27 травня 2021 року №227, з 17 червня 2021 року по 18 червня 2021 року посадовою особою Управління проведено позапланову перевірку на ТОВ «Вест Петрол Маркет» виробничого об'єкту АЗК № 25-01 (юридична адреса: 43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, 38; місцезнаходження: Кіровоградська область, місто Кропивницький, вулиця Холодноярська, 171), про що складено акт від 18 червня 2021 року №КР6224/07.2.
Перевіркою встановлено ряд порушень вимог законодавства, в т. ч. порушення, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом (визначені у рядках №1, №№3, 4, 5 таблиці Опису виявлених порушень акту перевірки, які можуть створювати загрозу життю та здоров'ю людей), а саме:
1) відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки, а саме:
- на використання, зберігання, застосування, вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас;
- на експлуатацію устатковання, пов'язане з використанням, застосуванням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас;
- злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних;
2) суб'єктом господарської діяльності не подано на розгляд до Управління Держпраці у Кіровоградській області декларації безпеки об'єктів підвищеної небезпеки разом з позитивними висновками експертизи, що є порушенням вимог статті 10 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» від 18 січня 2001 року №2245-111; пункту 3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №956;
3) посадова особа (менеджер (начальник) АЗС 25-01 не пройшла навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці, що є порушенням вимог статті 18 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року №2694-ХІІ, пункту 3.16 глави З НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26 січня 2005 року №15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за №231/10511;
4) посадова особа та працівники підприємства (оператори АЗС 25-01), безпосередньо зайняті на роботах підвищеною небезпекою, не пройшли спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, що є порушенням вимог статті 18 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року №2694-ХІІ; пункту 4.1 глави 4 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26 січня 2005 року №15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за №231/10511; пункту 3.6 розділу III НПАОП 0.00-1.76-15 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року №285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за №674/27119; підпункту 6 пункту 1 глави 1 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05 березня 2018 року №333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10 квітня 2018 року за №433/31885; пункту 1.2 розділу II НПАОП 0.00-1.73-14 Правил охорони праці та безпечної експлуатації технологічних трубопроводів, затверджених наказом Міністерства енергетик та вугільної промисловості України від 24 жовтня 2014 року №755, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 листопада 2014 року за №1438/26215.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V) визначено, що у цьому Законі нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні: державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
За приписами частини першої статті 6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є: доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Згідно із частиною шостою статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
За правилами частини сьомої статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (частина п'ята статті 4 Закону №877-V).
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону №2694-ХІІ роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно із частиною четвертою статті 21 Закону № 2694-ХІІ Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку №1107 передбачено, що цей Порядок визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1107 (в редакції Постанови №77, яка набрала чинності 10 березня 2021 року) дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77.
За приписами пунктів 7, 9 Порядку № 1107 (в редакції Постанови № 77) дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця. Для одержання дозволу роботодавець, виробник або постачальник подає особисто, через уповноважену ним особу або надсилає поштою до територіального органу Держпраці чи адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці, заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додається:
на виконання робіт підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки;
на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання під час експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки;
на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо відповідності машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.
Пунктами 1, 17 групи А (Види робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу) Переліку видів робіт підвищеної небезпеки Додатку 2 Порядку №1107 (в редакції Постанови № 77) передбачені такі види робіт:
виробництво (виготовлення), використання, переробка, зберігання, транспортування, застосування, утилізація та знешкодження вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» (Офіційний вісник України, 2002 р., № 29, ст. 1357);
злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних.
Пунктом 1 групи А Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою № 77, визначено: устатковання, пов'язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. №956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» (Офіційний вісник України, 2002 р., № 29, ст. 1357).
На думку суду, отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів та устатковання (пункт 1 групи А Додатку 2 Порядку № 1107 та пункт 1 групи А Постанови № 77) є необхідним лише для здійснення робіт з вибухопожежонебезпечними і небезпечними речовинами 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені Постановою № 956.
Згідно із пунктом 6 Порядку № 956 під час проведення ідентифікації для кожного потенційно небезпечного об'єкта розраховується сумарна маса кожної небезпечної речовини із зазначених у нормативах порогових мас індивідуальних небезпечних речовин або кожної небезпечної речовини, яка за своїми властивостями може бути віднесена до будь-якої категорії або до декількох категорій небезпечних речовин згідно із зазначеними нормативами.
Відповідно до нормативів порогових мас небезпечних речовин за категоріями (додаток 2 до Постанови №956) порогова маса горючих рідин становить: для 1 класу - 50000 тон, для 2 класу - 5000 тон.
З повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки (форма ОПН-1) від 12 квітня 2019 року вбачається, що АЗК ТОВ «Вест Петрол Маркет» (Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Холодноярська, 171) належить до об'єктів підвищеної небезпеки 2 класу, сумарна маса небезпечних речовин становить 78,95 тон.
Відтак, суд погоджується із доводами відповідача про те, що оскільки сумарна маса небезпечних речовин на АЗС 25-01 є меншою, ніж визначений Порядком №956 норматив порогових мас, тому пункт 1 групи А додатку 2 Постанови № 1107 та пункт 1 групи А Постанови № 77 на виконання робіт та експлуатацію машин на вказаній АЗС не поширюється, відповідно у відповідача відсутній обов'язок отримувати дозволи на такі роботи та експлуатацію машин.
Суд відхиляє доводи, викладені у відповіді на відзив про те, що маси порогових мас небезпечних речовин, які зберігаються та реалізуються на вказаній АЗС, перевищують нормативи порогових мас 2-го класу, оскільки такі доводи жодним чином документально не підтверджені та суперечать відомостям, зазначеним у повідомленні про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки (форма ОПН-1).
Крім того, при вирішенні даної справи суд враховує, що 10 березня 2021 року набрала чинності Постанова №77, якою внесені зміни до Порядку №1107. В той же час, Постановою №77 не передбачено, що із набранням нею чинності достроково припиняють свою дію раніше видані згідно із Порядком №1107 дозволи на експлуатування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, та на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Суд бере до уваги, що 25 квітня 2019 року Управлінням Держпраці у Волинській області було видано ТОВ «Вест Петрол Маркет» дозвіл №268.19.07 на виконання робіт підвищеної небезпеки при роздрібній торгівлі паливом на АЗС 25-01 (Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Холодноярська, 171) (діє до 25 квітня 2024 року) та дозвіл №269.19.07 на експлуатацію устатковання підвищеної небезпеки при роздрібній торгівлі паливом на АЗС 25-01 (діє до 25 квітня 2024 року).
Вказані дозволи були видані відповідно до Порядку №1107 (в редакції, чинній на момент видачі дозволів), станом на момент проведення позапланової перевірки вказані дозволи є чинними.
Крім того, суд бере до уваги доводи відповідача про те, що роботи згідно з пунктом 17 групи А додатку 2 Постанови № 1107 здійснюються за потреби та не є постійними роботами на АЗС, а проводяться залученою сервісною організацією ТзОВ «Еколайнсервіс1» на підставі договору №Ц02-2112/2020 від 21 грудня 2020 року, факт проведення таких робіт підтверджено актом готовності резервуару РГС-25 №3 до зачисних робіт від 19 липня 2021 року №103В1-2021.
При цьому, листом повідомленням «Про реєстрацію декларації» №15-20-07/1198-20 від 12 березня 2020 року Управління повідомило позивача про те, що декларація безпеки АЗС 25-01 зареєстрована у Державному реєстрі об'єктів підвищеної небезпеки за номером 35.42663493.01.2 від 12 березня 2020 року. Також товариством проведено ідентифікацію АЗС 25-01, що підтверджується листом Управління Держпраці у Кіровоградській області від 12 квітня 2019 року №01-20-07/208619.
Разом з тим, згідно з наказом №12738-К від 29 вересня 2020 року ОСОБА_1 переведено на посаду начальника АЗС 25-01, згідно наказу №16792-К від 31 грудня 2020 року - на посаду менеджера АЗС 25-01. На виконання вимог п.п. 6.3., 6.10 наказу №15 проведено інструктаж з охорони праці ОСОБА_1 та інших працівників АЗС, що підтверджується Журналом реєстрації вступного інструктажу. Менеджеру (начальнику) та працівникам АЗС 25-01 (операторам та помічникам операторів) за наслідками проведення навчання з вивчення нормативно-правових актів з охорони праці, виробничих інструкцій з безпечних методів і прийомів виконання робіт на АЗС та АГЗП було видано посвідчення №92-99 від 20 квітня 2021 року протоколом №5-ОП засідання комісії по перевірці знань з питань охорони праці здійснено перевірку знань працівників АЗС 25-01 з питань охорони праці, що відповідає вимогам наказу №15 та Закону України «Про охорону праці».
Також менеджер АЗС 25-01 ОСОБА_1 пройшла перевірку знань з питань охорони праці, що підтверджується протоколом ДП «Кіровоградський експертно-технічний центр Держпраці» №301 від 08 жовтня 2021 року, про що видано посвідчення №21301-01.
Тобто, зазначене позивачем порушення відсутнє, оскільки менеджер (начальник) та працівники АЗС 25-01 пройшли відповідне навчання та перевірку знань з охорони праці, підтвердженням чого є посвідчення та протоколи.
Суд також звертає увагу, що в подальшому, Управління Держпраці у Волинській області видало ТОВ «Вест Петрол Маркет» дозвіл №266.21.07, терміном дії з 16 листопада 2021 року по 16 листопада 2026 року, на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: злив резервуарів та інших ємностей з-під нафтопродуктів (пункт 17 групи А додатку № 2 Порядку видачі дозволів).
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позивачем не доведено факт вчинення відповідачем порушень, зазначених у рядку № 1 Опису виявлених порушень акту від 18 червня 2021 року №КР6224/07.2.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що позивач належними та допустимими доказами не довів наявності в діях відповідача порушень, що стали підставою для звернення до суду з цим позовом (рядки № 1, №№3, 4, 5 Опису виявлених порушень акту від 18 червня 2021 року №КР6224/07.2), а відповідач надав докази, які спростовують виявлені перевіркою порушення, тому правові та фактичні підстави для задоволення позовних вимог у даній справі відсутні.
Відтак, з наведених підстав у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволені позову Управління Держпраці у Кіровоградській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Петрол Маркет» про застосування заходів реагування відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ф. А. Волдінер