м. Вінниця
03 червня 2022 р. Справа № 120/3089/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Немирівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Немирівської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся Керівник Немирівської місцевої прокуратури (далі - позивач) в інтересах держави з адміністративним позовом до Немирівської міської ради (далі - відповідач) про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що під час проведення вивчення дотримання вимог чинного законодавства з питань збереження майна інженерної інфраструктури водних об'єктів на території Немирівської ОТГ Вінницької області було встановлено протиправну бездіяльність Немирівської міської ради, що полягає у не набутті права власності на внутрішньогосподарські меліоративні мережі, які розташовані на територіях колишніх Никифоровецької, Стрільчинської та Медвежанської сільських рад.
Ухвалою від 04.04.2022 відкрито провадження у адміністративний справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Крім, того відповідачеві встановлено 15 - ти денний строк з дня вручення копії ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Копію ухвали про відкриття провадження стороною відповідача отримано 08.04.2022, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення. Разом з тим, відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступні обставини.
Як вбачається з матеріалів справи, у 2004 році комісією, утвореною на підставі розпорядження голови Немирівської районної державної адміністрації № 454 від 25.12.2003, проведено обстеження та передано на баланс Никифоровецької сільської ради Немирівського району внутрішньогосподарську меліоративну систему, що підтверджується актом приймання-передачі (а.с. 17-18).
Згідно вищезазначеного акту на баланс сільської ради передано внутрішньогосподарську мережу:
- відкрита регулююча та провідна мережа довжиною 2 км;
- споруди на відкритій мережі (трубчасті переїзди) - 1 шт.;
- закриту осушувальну мережу, а саме: закриті збирачі (колектори) довжиною 1,5 км, осушувальні (дрени) довжиною 6,7 км;
- споруди на закритій осушувальній мережі (гирла) - 3 шт.
Відповідно до пункту 4 акту приймання-передачі вартість переданих Никифоровецькій сільській раді основних фондів становить 69,9 тис. грн (відновна вартість) та 18,00 тис. грн. (залишкова вартість).
Також, у 2004 році комісією, утвореною на підставі розпорядження голови Немирівської районної державної адміністрації № 454 від 25.12.2003, проведено обстеження та передано на баланс Медвежанської сільської ради Немирівського району внутрішньогосподарську меліоративну систему, що підтверджується актом приймання-передачі (а.с. 19-20).
Згідно вищезазначеного акту на баланс сільської ради передано внутрішньогосподарську мережу з об'єктами інженерної інфраструктури:
- відкрита регулююча та провідна мережа довжиною 8,7 км;
- споруди на відкритій мережі (трубчасті переїзди) - 2 шт.
Відповідно до пункту 4 акту приймання-передачі вартість переданих Медвежанській сільській раді основних фондів становить 85,3 тис. грн (відновна вартість) та 24,00 тис. грн. (залишкова вартість).
Також, у 2004 році комісією, утвореною на підставі розпорядження голови Немирівської районної державної адміністрації № 454 від 25.12.2003, проведено обстеження та передано на баланс Стрільчинецької сільської ради Немирівського району внутрішньогосподарську меліоративну систему, що підтверджується актом приймання-передачі (а.с. 21-22).
Згідно вищезазначеного акту на баланс сільської ради передано внутрішньогосподарську мережу з об'єктами інженерної інфраструктури:
- відкрита регулююча та провідна мережа довжиною 6,3 км;
- споруди на відкритій мережі (трубчасті переїзди) - 2 шт.;
- закриту осушувальну мережу, а саме: закриті збирачі (колектори) довжиною 19,1 км, осушувальні (дрени) довжиною 121,5 км;
- споруди на закритій осушувальній мережі (колодязі, гирла) колодязі - 38 шт., устья - 50 шт.
Відповідно до пункту 4 акту приймання-передачі вартість переданих Медвежанській сільській раді основних фондів становить 208,6 тис. грн (відновна вартість) та 60,00 тис. грн. (залишкова вартість).
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 за №707-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області" до складу Немирівської територіальної громади увійшла територія Никифоровецької, Стрільчинецької та Медвежанської сільських рад Немирівського району Вінницької області.
Таким чином Немирівська сільська рада е правонаступником усіх прав та обов'язків Никифоровецької, Стрільчинецької та Медвежанськоїї сільських рад колишнього Немирївського району.
Відповідно до інформації Немирівської міської ради від 28.12.2021 №02-17-3129 Никифоровецьккю, Стршьчинецькою та Медвежанською сільськими радами внутрішньогосподарські меліоративні мережі та відповідні об'єкти інфраструктури Немирівській міській раді як правонаступнику на баланс не передавались, тобто на даний час міською радою не оформлено та не зареєстровано право власності на указані об'єкти.
Таким чином, на переконання прокурора, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом користування осушної внутрішньогосподарської мережі без державної реєстрації права власності та правовстановлюючих документів (свідоцтва про право власності).
В зв'язку з бездіяльністю органу місцевого самоврядування, яка полягає у невжитті заходів по оформленню права власності на вищенаведені об'єкти осушної внутрішньогосподарської мережі, що знаходяться на території Немирівської об'єднаної територіальної громади Вінницької області та відсутністю органу, уповноваженого державою звертатися до суду з позовами з цього питання, керівник Немирівської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України "Про прокуратуру" та статтею 53 КАС України.
Відповідно до частини п'ятої статті 53 КАС України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно з ч. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до ч. 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Враховуючи вищенаведене, органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території колишніх Никифоровецької, Стрільчинецької та Медвежанської сільських рад на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи в суді є Немирівська міська рада.
Відповідно до ч. 8 ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 року № 1253 (далі - Порядок) об'єктами передачі згідно з цим Порядком, зокрема, є: внутрішньогосподарські меліоративні системи - внутрішньогосподарська меліоративна мережа з об'єктами інженерної інфраструктури, що не підлягали паюванню в процесі реформування колективних сільськогосподарських підприємств.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що ініціаторами передачі об'єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти.
Згідно з положеннями пункту 9 Порядку орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня підписання акта приймання-передачі повідомляє про приймання-передачу об'єктів органи державної статистики, державної податкової служби, фінансові органи. У цей же строк орган місцевого самоврядування зобов'язаний закріпити своїм рішенням зазначені об'єкти за відповідним підприємством (організацією) на праві повного господарського відання (оперативного управління).
В той же час, Немирівською міською радою, як правонаступником Никифоровецької, Стрільчинецької та Медвежанської сільських рад право власності на внутрішньогосподарську меліоративну систему не реєструвалося.
Крім того, органом місцевого самоврядування не виконані вимоги Порядку щодо повідомлення про приймання-передачу об'єкта відповідних органів, а також його закріплення за відповідним підприємством (організацією) на праві повного господарського відання (оперативного управління).
Суд зазначає, що статтями 316, 317, 319 ЦК України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно зі ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Статтями 328, 331 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Враховуючи вищенаведені норми законодавства, та оскільки Немирівська міська рада є органом уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, то саме на неї покладено обов'язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на осушувальну внутрішньогосподарську мережу на території колишніх Никифоровецької, Стрільчинецької та Медвежанської сільських рад (правонаступником яких є відповідач).
В той же час, Немирівська міська рада, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не здійснювала жодних дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на гідротехнічну споруду. Вищевказане свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яку слід визнати протиправною.
В контексті вищенаведеного суд враховує, що здійснення обстеження інженерної інфраструктури внутрішньогосподарської меліоративної системи на території колишніх Никифоровецької, Стрільчинецької та Медвежанської сільських рад та оформлення обстеження у вигляді актів приймання-передачі, не спростовують обов'язку відповідача, у відповідності до вимог законодавства вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на вищевказані об'єкти.
При цьому, суд зазначає, що взяття у комунальну власність територіальної громади внутрішньогосподарської сітки осушувальної системи на території колишніх Никифоровецької, Стрільчинецької та Медвежанської сільських рад у вигляді відкритих регулюючих та провідних мереж, споруд на відкритій мережі (трубчасті переїзди), закритих осушувальних мереж, споруд на закритій осушувальній мережі (гирла) дасть можливість ефективного вирішення питань збереження водного об'єкта для загального та спеціального водокористування, передачі в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та належну її експлуатацію, забезпечити безаварійний пропуск льодоходу, повені та паводків на водних об'єктах.
Відповідно до ч.2 ст.245 КАС України, яка визначає повноваження суду при вирішенні справи, суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати Немирівську міську раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на внутрішньогосподарську осушну мережу на локальних системах колишніх Никифоровецької, Стрільчинецької та Медвежанської сільських рад у вигляді відкритої регулюючої та провідної мережі довжиною 2 км, споруд на каналах - 1 шт. трубчастого переїзду, а також закритої регулюючої мережі, а саме закритих збирачів (колекторів) довжиною 1,5 км та осушувальних дрен довжиною 6,7 км, споруд на закритій мережі (гирла) - 3 шт. (с. Никифорівці), відкритої регулюючої та провідної мережі довжиною 8,7 км, споруд на каналах - 2 шт. трубчастих переїздів (с. Гостинне колишньої Медвежанської сільської ради), відкритої регулюючої та провідної мережі довжиною 6,3 км, споруд на каналах - 2 шт. трубчастих переїздів, а також закритої регулюючої мережі, а саме закритих збирачів (колекторів) довжиною 19,1 км та осушувальних (дрен) довжиною 121,5 км, споруд на закритій мережі колодязів - 38 шт., гирл - 50 шт. (с. Стрільчинці).
У відповідності до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Позивачем доведено правомірність звернення до суду з позовом та наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Немирівської міської ради щодо набуття права власності на вищенаведені об'єкти, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. З огляду на вищенаведене положення ч. 2 ст. 139 КАС України, судовий збір у даній справі з відповідача стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Немирівської міської ради щодо ненабуття права власності на внутрішньогосподарську осушну мережу на локальних системах колишніх Никифоровецької, Стрільчинецької та Медвежанської сільських рад у вигляді відкритої регулюючої та провідної мережі довжиною 2 км, споруд на каналах - 1 шт. трубчастого переїзду, а також закритої регулюючої мережі, а саме закритих збирачів (колекторів) довжиною 1,5 км та осушувальних дрен довжиною 6,7 км, споруд на закритій мережі (гирла) - 3 шт. (с. Никифорівці), відкритої регулюючої та провідної мережі довжиною 8,7 км, споруд на каналах - 2 шт. трубчастих переїздів (с. Гостинне колишньої Медвежанської сільської ради), відкритої регулюючої та провідної мережі довжиною 6,3 км, споруд на каналах - 2 шт. трубчастих переїздів, а також закритої регулюючої мережі, а саме закритих збирачів (колекторів) довжиною 19,1 км та осушувальних (дрен) довжиною 121,5 км, споруд на закритій мережі колодязів - 38 шт., гирл - 50 шт. (с. Стрільчинці).
Зобов'язати Немирівську міську раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на внутрішньогосподарську осушну мережу на локальних системах колишніх Никифоровецької, Стрільчинецької та Медвежанської сільських рад у вигляді відкритої регулюючої та провідної мережі довжиною 2 км, споруд на каналах - 1 шт. трубчастого переїзду, а також закритої регулюючої мережі, а саме закритих збирачів (колекторів) довжиною 1,5 км та осушувальних дрен довжиною 6,7 км, споруд на закритій мережі (гирла) - 3 шт. (с. Никифорівці), відкритої регулюючої та провідної мережі довжиною 8,7 км, споруд на каналах - 2 шт. трубчастих переїздів (с. Гостинне колишньої Медвежанської сільської ради), відкритої регулюючої та провідної мережі довжиною 6,3 км, споруд на каналах - 2 шт. трубчастих переїздів, а також закритої регулюючої мережі, а саме закритих збирачів (колекторів) довжиною 19,1 км та осушувальних (дрен) довжиною 121,5 км, споруд на закритій мережі колодязів - 38 шт., гирл - 50 шт. (с. Стрільчинці).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Керівник Немирівської місцевої прокуратури (вул. Шевченка, 23, м. Немирів, Вінницька область, 22800, код ЄДРПОУ 02909909)
Немирівська міська рада (вул. Соборна, 26, м. Немирів, Вінницька область, код ЄДРПОУ 03772619)
Повний текст рішення суду складено 03.06.2022
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна