Рішення від 02.06.2022 по справі 620/15837/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2022 року Чернігів Справа № 620/15837/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до третя особаКомандувача об'єднаних сил (Військова частина НОМЕР_1 ) Військова частина НОМЕР_2

провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Командувача об'єднаних сил (Військова частина НОМЕР_1 ) (далі - відповідач), в якому (з урахуванням уточнених позовних вимог) просить:

визнати протиправним та скасувати пункт 2.1.1.1.9 наказу Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 № 239/дск (по стройовій частині) в частині щодо вибуття майора ОСОБА_1 05.08.2021 до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 у АДРЕСА_1 , оскільки із зони проведення операції об'єднаних сил до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 в період з 05.08.2021 по 14.08.2021 позивач не вибував, а проходив лікування у військовому шпиталі, військовій частині НОМЕР_3 м. Часів Яр Донецької області;

визнати протиправним та скасувати пункт 2.1.1.1.9 наказу Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 № 239/дск (по стройовій частині) в частині щодо вибуття майора ОСОБА_1 14.08.2021 до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 у АДРЕСА_1 , оскільки 14.08.2021 позивач знаходився в шпиталі військовій частині НОМЕР_3 , а день виписки зі стаціонарного лікування є лікувальним днем.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані пункти наказу Командувача об'єднаних сил № 239/дск (по стройовій частині) від 23.09.2021 стосовно нього є протиправними і такими, що не відповідають дійсності, а саме про те, що 05.08.2021 позивач вибув до пункту постійної дислокації - до В/ч НОМЕР_2 (сел. Гончарівське, Чернігівського району, Чернігівської області), а 14.08.2021 він повернувся з пункту постійної дислокації. В дійсності у період з 05.08.2021 по 14.08.2021 позивач перебував на стаціонарному лікуванні у В/ч НОМЕР_3 (м. Часів Яр, Донецька область). При цьому, позивач зазначає, що під час лікування у військовому шпиталі НОМЕР_4 , розташованому в зоні проведення операції об'єднаних сил, він відповідно порядку і правил встановлених командиром В/ч НОМЕР_4 виконував накази і розпорядження командування В/ч НОМЕР_4 , встановлений розпорядок дня, дотримувався режиму таємності, не покидав межі В/ч НОМЕР_4 , виконував приписи командування частини щодо поведінки в зоні бойових дій, розпорядження і приписи військових лікарів, своєчасно прибув та вчасно вибув з В/ч НОМЕР_4 . Вказана Військова частина знаходилась в зоні досяжності зенітного обстрілу російської артилерії. Також зазначає про те, що з лікування, з В/ч НОМЕР_3 до В/ч НОМЕР_2 позивач вибув не 14.08.2021, як зазначено в оскаржуваному наказі, а 15.08.2021. Вказана позиція, як зазначає позивач, підтверджується доданими до позовної заяви доказами.

Відповідач, у поданому до суду відзиві, у задоволенні позовних вимог просив відмовити, оскільки про лікування позивача з 05.08.2021 по 14.08.2021 Командувачу об'єднаних сил не було відомо. Позивач не входив до складу об'єднаного командного пункту об'єднаних сил, яким здійснює керівництво Командувач об'єднаних сил. А входить до складу В/ч НОМЕР_2 . Тобто, тільки В/ч НОМЕР_2 було відомо про факт перебування позивача на лікуванні у В/ч НОМЕР_3 . Тобто, позивач мав доповісти про своє захворювання своєму безпосередньому командиру (командиру В/ч НОМЕР_2 ), а командир В/ч НОМЕР_2 , у свою чергу, мав доповісти Командувачу об'єднаних сил, як старшому командиру про те, що ОСОБА_1 перебуває на лікуванню і не може вибути до пункту постійної дислокації. Оскільки, не відбулося жодної доповіді про те, що позивач захворів, оскаржуваний наказ про вибуття ОСОБА_1 до пункту постійної дислокації з 05.08.2021 не реалізувався. А був реалізований 14.08.2021 після закінчення його лікування у В/ч НОМЕР_3 . Оскільки, військовослужбовці під час лікування звільняються від виконання службових і функціональних обов'язків, у зв'язку із чим під час лікування в період 05.08.2021 по 14.08.2021 у В/ч НОМЕР_3 позивач жодних службових та функціональних обов'язків не виконував. Також наголошує, що Інструкція від 10.02.2016 № 67 на момент виникнення спірних правовідносин втратила чинність.

У відповіді на відзив позивач, посилаючись на аргументи, викладені у позовній заяві, та заперечуючи проти аргументів відповідача, позовні вимоги просив задовольнити. Додатково зазначає, що відповідач порушив його законне право на правильне обчислення строку служби в районі проведення операції об'єднаних сил, право на отримання винагороди за участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, яким і є операція об'єднаних сил та право на отримання статусу учасника бойових дій.

У запереченнях відповідач, посилаючись на аргументи, викладені у відзиві, та заперечуючи проти аргументів позивача, у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

У строк, встановлений судом, позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 06.12.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 14.02.2022 Військову частину НОМЕР_2 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Відповідачем подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, обґрунтоване тим, що жодних підтверджуючих доказів стосовно того, що про оскаржуваний наказ від 23.09.2021 № 239/дск позивач дізнався 12.10.2021 ним до суду не надано. Вважає, що реальною датою дізнання про наказ Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 за № 239/дск (по стройовій частині) є дата 14.08.2021. Оскільки, саме із цієї дати позивачу оформлено посвідчення про відрядження за № 193/ООС, підставою якого став наказ командира В/ч НОМЕР_2 , мета - службова необхідність. Наступною датою дізнання про наказ Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 за № 239/дск (по стройовій частині) можна вважати дату 15.08.2021 (залізничний квиток Слов'янськ - Київ). Таким чином, звернувшись до суду з позовною заявою 07.11.2021, позивач звернувся з пропуском місячного строку, встановленого частиною 5 статті 122 КАС України.

Позивач, з цього приводу, у поданій до суду відповіді на відзив, зазначив, що документи, на які посилається відповідач, не містять посилань на оскаржуваний наказ. Крім того, наказ від 23.09.2021 № 239/дск був виданий більш, ніж як на місяць пізніше, ніж вказані документи. Про даний наказ він дізнався 12.10.2021, при отриманні ним Довідки від 07.10.2021 № 1234 «Про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях».

Розглянувши вказане вище клопотання відповідача та надаючи правову оцінку аргументам сторін, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині 2 статті 122 цього Кодексу.

З огляду на зміст позовних вимог, суд зауважує, що предмет даного спору стосується питання проходження позивачем публічної служби.

Спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною 5 статті 122 КАС України.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Так, згідно з частинами 3, 4 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Суд зауважує, що предметом даного спору є правомірність прийнятого Командувачем об'єднаних сил наказу № 239/дск, датованого 23.09.2021 в частині, що стосується позивача. Аргументи відповідача щодо того, що про даний наказ позивач дізнався 14.08.2021 та 15.08.2021, суд оцінює критично і вважає їх необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності.

Водночас, беручи до уваги: те, що як зазначає відповідач у запереченнях, що оскаржуваний наказ ним до відома позивача не доводився; те, що на момент прийняття оскаржуваного наказу - станом на 23.09.2021, позивач вибув з території операції Об'єднаних сил до пункту постійної дислокації - до В/ч НОМЕР_2 ; те, що Довідка № 1234, на яку посилається позивач, видана 07.10.2021, та зважаючи на її зміст (вказана Довідка видана позивачу про те, що він в період з 14.07.2021 по 05.08.2021 та з 14.08.2021 по 14.08.2021 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях); Довідку про тимчасову непрацездатність позивача № 219 у період з 03.11.2021 - 13.11.2021 (а.с. 56), суд дійшов висновку, що звернувшись із даним позовом до суду 08.11.2021 позивач звернувся в межах місячного строку, передбаченого частиною 5 статті 122 КАС України, а отже підстави для задоволення клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Відповідно до копії Довідки В/ч НОМЕР_2 від 05.11.2021 № 1641 (а.с. 9) майор ОСОБА_1 дійсно проходить військову службу у В/ч НОМЕР_2 , с. Гончарівське Чернігівської області з 12.02.2020 по теперішній час.

Проїзним документом (залізничним квитком) ВО № 218637 підтверджується проїзд позивача за маршрутом Київ-Слов'янськ. Дата відправлення - 14.07.2021 (а.с. 51).

Відповідно до копії витягу з наказу Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) від 23.09.2021 № 239/дск: «1. Вважати такими, що прибули: 1.1. До сил та засобів, та беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань: 1.1.1. Нижчепойменованих військовослужбовців (працівників) Збройних Сил України: 1.1.1.5. З Військової частини НОМЕР_2 : з 14 липня 2021 року: майора ОСОБА_1 , заступника командира реактивного артилерійського дивізіону з морально-психологічного забезпечення бригадної артилерійської групи військової частини НОМЕР_2 » (а.с. 16-18).

Відповідно до копії Виписного з медичної карти стаціонарного хворого № 1432 ОСОБА_1 у період з 05.08.2021 по 14.08.2021 перебував на лікуванні у В/ч НОМЕР_3 , м. Часів Яр (а.с. 25).

Відповідно до листа В/ч НОМЕР_3 від 18.12.2021 № 589/412 військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 майор ОСОБА_1 , перебував на стаціонарному лікуванні в хірургічному відділенні військової частини НОМЕР_3 в період з 05.08.2021 по 14.08.2021, з діагнозом: Гострий гнійний лівобічний середній отит. Військовослужбовець 14.08.2021 в задовільному стані був виписаний до військової частини НОМЕР_2 . Військова частина НОМЕР_3 залучена до складу сил та засобів операції об'єднаних сил з 30.04.2018 (а.с. 84).

Проїзним документом (залізничним квитком) ЛН № 435174 підтверджується проїзд позивача за маршрутом Слов'янськ-Київ. Дата та час відправлення - 15.08.2021 22:44 год.; прибуття - 16.08.2021 09:44 год. (а.с. 51).

16.08.2021 позивачем написано рапорт про те, що він прибув із зони ООС та приступив до виконання службових обов'язків (а.с. 32).

14.08.2021 В/ч НОМЕР_2 видано Посвідчення про відрядження № 193/ООС. Вказане посвідчення видане майору ОСОБА_1 , відрядженому до В/ч НОМЕР_2 , с. Гончарівськ, Чернігівської обл. Термін відрядження: «-» днів, з 14.08.2021 по «--» 2021 р. Також значиться, що позивач 14.08.2021 вибув з В/ч НОМЕР_2 . Прибув до 1-го відділу Краматорського РТЦК та СП - 15.08.2021. Вибув із 1-го відділу Краматорського РТЦК та СП - 15.08.2021 (а.с. 26).

У листі першого відділу Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (м. Слов'янськ) від 20.12.2021 № 1982 зазначено про те, що: у журналі обліку військовослужбовців, які перебувають у відпустці або у відрядженні першого відділу Краматорського РТЦК та СП дійсно є запис під номером 509 щодо реєстрації майора ОСОБА_1 , який прибув з в/ч НОМЕР_2 (посвідчення про відрядження № 193/ООС від 14.08.2021) з позначкою про зняття з обліку 15.08.2021; згідно наказу Генерального штабу Збройних Сил України № 112/ДСК від 27.07.2021 та наказу Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) № 197/дск від 05.08.2021 особовий склад першого відділу Краматорського районного територіального центру з 14 липня 2021 року залучений до сил і засобів, та бере безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань (а.с. 82).

Відповідно до копії витягу з наказу Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) від 23.09.2021 № 239/дск: «2. Вважати такими, що вибули: 2.1. Зі складу сил та засобів, та беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях: 2.1.1. До пункту постійної дислокації: 2.1.1.1. Нижчепойменованих військовослужбовців (працівників) Збройних Сил України: 2.1.1.1.9. З Військової частини НОМЕР_2 : з 05 серпня 2021 року: майора ОСОБА_1 , заступника командира реактивного артилерійського дивізіону з морально-психологічного забезпечення бригадної артилерійської групи військової частини НОМЕР_2 » (а.с. 19-21).

Відповідно до копії витягу з наказу Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) від 23.09.2021 № 239/дск: «2. Вважати такими, що вибули: 2.1. Зі складу сил та засобів, та беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях: 2.1.1. До пункту постійної дислокації: 2.1.1.1. Нижчепойменованих військовослужбовців (працівників) Збройних Сил України: 2.1.1.1.9. З Військової частини НОМЕР_2 : з 14 серпня 2021 року: майора ОСОБА_1 , заступника командира реактивного артилерійського дивізіону з морально-психологічного забезпечення бригадної артилерійської групи військової частини НОМЕР_2 » (а.с. 22-24).

На підставі витягів з наказу Командувача операцій об'єднаних сил від 23.09.2021 № 239 В/ч НОМЕР_2 позивачу 07.10.2021 видано Довідку № 1234 про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (а.с. 50). У Довідці зазначено про те, що майор ОСОБА_1 в період з 14.07.2021 по 05.08.2021 та з 14.08.2021 по 14.08.2021 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Із змісту копії наказу командира В/ч НОМЕР_2 «Про результати службового розслідування по факту травмування старшого солдата ОСОБА_2 » від 17.08.2021 № 605 вбачається, що службовим розслідуванням встановлено, що 08.08.2021 два військовослужбовця реактивної артилерійської батареї солдат ОСОБА_3 , старший солдата ОСОБА_4 з дозволу командира батареї, знаходились на риболовлі біля базового табору. В подальшому після вживання певної кількості спиртних напоїв, в одного з них, а саме старшого солдата ОСОБА_4 з'явилась неадекватна поведінка та безрозсудні дії, в слід чого він отримав множинні травми. З метою недопущення подібних випадків в майбутньому, зокрема, наказано: 5. За недостатнє забезпечення проведення конкретних заходів щодо зміцнення військової дисципліни та правопорядку серед особового складу на заступника командира реактивного артилерійського дивізіону з морально - психологічного забезпечення майора ОСОБА_1 накласти дисциплінарне стягнення у вигляді «Догана» (а.с. 77-81).

У листі Оперативно-тактичного угруповання «Північ» від 23.05.2018 № 961/ОТУП/дск вказано, що враховуючи доручення Міністра оборони України від 21.05.2018 № 549/у/29, в якому зазначено, що до внесення відповідних змін до Інструкції від 10.02.2016 № 67, керуватися її вимогами в діючій редакції слід прийти до висновку, що військовослужбовці, які залучаються та беруть безпосередню участь в операції об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань при перебуванні на лікуванні у закладі охорони здоров'я, розміщеному в районі проведення операції об'єднаних сил, вважаються такими, що із складу сил та засобів не вибувають, а отже мають право на отримання винагороди за участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (а.с. 27).

Вважаючи оскаржувані пункти наказу відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (частина 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Відповідно до частин 1-3 статті 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.

З'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України відповідно до закону можуть залучатися, зокрема, до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Аналогічні правові положення закріплені і в статті 16 Закону України «Про Національну безпеку України», яка передбачає, що Збройні Сили України є військовим формуванням, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності.

Збройні Сили України забезпечують стримування та відсіч збройної агресії проти України, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України, у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.

Положеннями статті 9 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» передбачено, що керівництво силами та засобами Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації безпосередньо у Донецькій та Луганській областях, здійснює Командувач об'єднаних сил, який призначається Президентом України за поданням начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України.

Командувач об'єднаних сил реалізує свої повноваження через Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України. Повноваження Командувача об'єднаних сил визначаються положенням про Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України, яке розробляється Генеральним штабом Збройних Сил України та затверджується Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Міністра оборони України.

Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України через відповідні органи військового управління здійснює планування, організацію та контроль виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, спрямування, координацію і контроль за діяльністю військово-цивільних чи військових адміністрацій (у разі їх утворення) у Донецькій та Луганській областях з питань національної безпеки і оборони.

Військовослужбовці, працівники правоохоронних органів та інші особи, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час проведення таких заходів підпорядковуються Командувачу об'єднаних сил, рішення якого є обов'язковими до виконання.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби:

1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);

2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;

3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);

4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою;

5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (частина 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).

Суд зауважує, що предметом розгляду даної справи є питання правомірності пункту 2.1.1.1.9 наказу Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 № 239/дск (по стройовій частині) в частині щодо вибуття майора ОСОБА_1 05.08.2021 до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 у селище Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області та пункт 2.1.1.1.9 наказу Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 № 239/дск (по стройовій частині) в частині щодо вибуття майора ОСОБА_1 14.08.2021 до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 у селище Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що з 14.07.2021 позивач прибув з В/ч НОМЕР_2 до сил та засобів, що беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань у підпорядкування Командувача об'єднаних сил.

23.09.2021 Командувачем об'єднаних сил прийнято наказ № 239/дск (по стройовій частині), відповідно до пункту 2.1.1.1.9 якого наказано вважати такими, що вибув зі складу сил та засобів, та беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях до пункту постійної дислокації з 05 серпня 2021 року майора ОСОБА_1 (а.с. 19-21).

Також 23.09.2021 Командувачем об'єднаних сил прийнято наказ № 239/дск (по стройовій частині), відповідно до пункту 2.1.1.1.9 якого наказано вважати такими, що вибув зі складу сил та засобів, та беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях до пункту постійної дислокації з 14 серпня 2021 року майора ОСОБА_1 (а.с. 22-24).

Суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що постійним місцем дислокації позивача є В/ч НОМЕР_2 , яка знаходиться в сел. Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області.

Разом з тим, наявними в матеріалах справи документами, спростовується ті факти, що майор ОСОБА_1 з 05.08.2021 та з 14.08.2021 вибував до пункту постійної дислокації - до В/ч НОМЕР_2 .

Так, відповідно до копії Виписного з медичної карти стаціонарного хворого № 1432 ОСОБА_1 у період з 05.08.2021 по 14.08.2021 перебував на лікуванні у В/ч НОМЕР_3 , м. Часів Яр, Донецька область (а.с. 25). Зазначене також підтверджується листом В/ч НОМЕР_3 від 18.12.2021 № 589/412 (а.с. 84), в якому, з-поміж іншого, зазначено про те, що Військова частина НОМЕР_3 залучена до складу сил та засобів операції об'єднаних сил з 30.04.2018.

Листом від 20.12.2021 № 1982 перший відділ Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (м. Слов'янськ) повідомив суд, зокрема, про те, що у журналі обліку військовослужбовців, які перебувають у відпустці або у відрядженні першого відділу Краматорського РТЦК та СП дійсно є запис під номером 509 щодо реєстрації майора ОСОБА_1 , який прибув з в/ч НОМЕР_2 (посвідчення про відрядження № 193/ООС від 14.08.2021) з позначкою про зняття з обліку 15.08.2021 (а.с. 82).

Вказане узгоджується із тим, що проїзним документом (залізничним квитком) ЛН № 435174 підтверджується проїзд позивача за маршрутом Слов'янськ-Київ. Дата та час відправлення - 15.08.2021 о 22:44 год.; прибуття - 16.08.2021 о 09:44 год. (а.с. 51).

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Зважаючи на те, що дата вибуття зі складу сил та засобів, та беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, створює для позивача правові наслідки і те, що дати, зазначені в оскаржуваних пунктах наказів Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 № 239/дск (по стройовій частині), не відповідають встановленим судом обставинам та можуть мати для нього негативні наслідки щодо можливості реалізації ним прав та інтересів щодо: обчислення строку служби в районі проведення операції об'єднаних сил; отримання винагороди за участь в операції об'єднаних сил; отримання статусу учасника бойових дій, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування обраного позивачем юрисдикційного способу захисту та задоволення позовних вимог шляхом: визнання протиправним та скасування пункту 2.1.1.1.9 наказу Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 № 239/дск (по стройовій частині) в частині щодо вибуття майора ОСОБА_1 05.08.2021 до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 у селище Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області; визнання протиправним та скасування пункту 2.1.1.1.9 наказу Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 № 239/дск (по стройовій частині) в частині щодо вибуття майора ОСОБА_1 14.08.2021 до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 у селище Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області.

При розгляді даної справи судом враховано вимоги частин 1, 2 статті 77 КАС України, які закріплюють, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги чинного законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 5, 9, 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Командувача об'єднаних сил (Військова частина НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача: Військова частина НОМЕР_2 про визнання протиправними та скасування пунктів наказу - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2.1.1.1.9 наказу Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 № 239/дск (по стройовій частині) в частині щодо вибуття майора ОСОБА_1 05.08.2021 до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 у селище Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2.1.1.1.9 наказу Командувача об'єднаних сил від 23.09.2021 № 239/дск (по стройовій частині) в частині щодо вибуття майора ОСОБА_1 14.08.2021 до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_2 у селище Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Командувача об'єднаних сил (Військової частини НОМЕР_5 ІІ) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Командувач об'єднаних сил (Військової частини НОМЕР_5 ІІ), вул. Поштова, 5, м. Часів Яр, Бахмутський район, Донецька область, 84551, код ЄДРПОУ 14302466.

Третя особа: Військова частина НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 .

Дата складення повного рішення суду - 02.06.2022.

Суддя Ю. О. Скалозуб