Справа № 484/1560/22
Провадження № 3/484/790/22
02 червня 2022 року м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Маржина Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли до суду 02.06.2022 року з Первомайського відділу Миколаївської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-19 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Воркута, громадянина України, військовослужбовця військової служби, призваного за мобілізацією, обіймаючого посаду стрільця відділення охорони 3 взводу охорони 1 роти охорони 3 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , освіта середня-спеціальна, мешканця АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 19.11.2013 року Синельніковським РС ГУ ДМС України в Дніпропетровській області, РНОКПП НОМЕР_3 ; раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, -
У період часу з 14:15 до 15:10 години 05.05.2022 року ОСОБА_2 , будучи військовослужбовцем військової служби, призваним за мобілізацією, на посаді стрільця відділення охорони 3 взводу охорони 1 роти охорони 3 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , яка тимчасово дислокується в АДРЕСА_2 , діючи протиправно, в умовах особливого періоду, не забезпечив належний контроль за військовим майном - отриманими боєприпасами, зокрема, трьома магазинами до АКМ з набоями 90 од., які не тримав постійно при собі та в момент загоряння залишив їх без нагляду, що в результаті спричинило їх знищення вогнем (вигорання), тобто знищення військового майна.
Своїми діями ОСОБА_2 порушив вимоги ст. ст. 9, 11, 16, 17, 26, 144 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, ст. ст. 1-4, 6 Дисциплінарного Статуту ЗСУ, п.3 розділу Х "Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у ЗСУ", затвердженої наказом Міністра Оброни України від 20.10.2015 року за № 569, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-19 КУпАП - порушення правил поводження зі зброєю, вчинене в умовах особливого періоду.
ОСОБА_2 надав заяву про розгляд справи в його відсутність; вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю, фактичні обставини справи не оспорював.
Ознайомившись із протоколом про вчинення адміністративного правопорушення ВП № 19 від 30.05.2022 року та дослідивши додані до нього письмові докази, приходжу до висновку про те, що викладені у протоколі обставини адміністративного правопорушення знайшли своє повне підтвердження під час судового розгляду.
Судом встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 26.03.2022 року № 24 ОСОБА_2 зараховано до списків особового складу вказаної частини, як такого, що призваний по мобілізації з 26.03.2022 року та призначено на посаду стрільця відділення охорони 3 взводу охорони 1 роти охорони 3 батальйону охорони вказаної військової частини.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Таким чином, з 17.03.2014 року по теперішній час в Україні діє особливий період.
Також, у ст. 1 Закону України "Про оборону України" надається визначення терміну особливий період як періоду, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/320 (затверджений Законом України від 17.03.2014 року за № 1126-У11 "Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізації"), на території України почав діяти особливий період, який триває до теперішнього часу.
Будучи військовослужбовцем, солдат ОСОБА_2 , відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16, 17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою визначеними статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця бездоганно та неухильно додержуватися всіх порядків і статутами та іншим законодавством України.
Відповідно до ст. 144 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України у підрозділах (на кораблях) стрілецька зброя, в тому числі навчальна, та боєприпаси до неї зберігаються у кімнаті для зберігання зброї з металевими гратами на вікнах, з чарунками не більше ніж 150 х 150 мм і з діаметром грат не менше ніж 10 міліметрів.
Разом з тим, згідно п. 2 розділу X "Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра Оборони України від 20.10.2015 року за № 569, в разі відсутності у військовій частині спеціальних умов для зберігання зброї, військовослужбовці отриману стрілецьку зброю та боєприпаси повинні постійно тримати при собі.
Відповідно до п. 52 "Настанови зі стрілецької справи по 5,45 мм автомату Калашникова (АК74, АКС74. АК74Н, НОМЕР_4 ) та 5,45 мм кулемету Калашникова (РПК74, РПКС74, РПК74Н, РПКС74Н)", введеного в дію наказом Командувача Сухопутними військами від 24.06.1975 року № 34, солдат зобов'язаний, зокрема, досконало володіти зброєю і технікою, тримати їх завжди справними, чистими, готовими до бою, неухильно виконувати правила безпеки під час використання зброї, в роботі з технікою та в інших випадках, а також додержувати правил пожежної безпеки.
Статтею 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Проте, солдат ОСОБА_2 , діючи протиправно, всупереч наведеним статутним обов'язкам та інтересам служби, вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-19 КУпАП.
Так, відповідно до відомості закріплення зброї за особовим складом відділення охорони 3 взводу охорони 1 роти охорони 3 батальйону охорони зброї та боєприпасів військовій частині НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 отримав для службового користування закріплений за ним автомат Калашнікова АКМ калібру 7,62 серії НОМЕР_5 та 4 магазина до нього з набоями 120 од.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 29/ДСК від 29.03.2022 року солдат ОСОБА_3 відряджений до м. Первомайська Миколаївської області з метою охорони та оборони важливих державних об'єктів.
На виконання розпорядження Головнокомандувача Збройних сил України, з метою збереження особового складу та маскування місць дислокації підрозділів, особовий склад 3 взводу 1 роти 3 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 був тимчасово розміщений на території Дитячої юнацької спортивної школи по АДРЕСА_2 .
Приблизно 05.05.2022 року о 14:15 годині патрульні солдат ОСОБА_4 та солдат ОСОБА_5 помітили, як з вікна на другому поверсі спального приміщення будівлі, де проживає особовий склад, йде чорний дим, в той час, як особовий склад перебував на першому поверсі приміщення де проводились навчання.
Особовий склад підрозділу за командою "Пожежа" негайно приступив до тушіння пожежі. Після того, як почав детонувати боєкомплект зброї, солдат ОСОБА_2 вибіг із спального приміщення, залишивши у ньому боєкомплект, а саме три магазини до АКМ з набоями 90 од., які внаслідок пожежі були пошкоджені та стали непридатними до використання.
05.05.2022 року за фактом пожежі СВ Первомайського РВП ГУ НП в Миколаївській області зареєстроване кримінальне провадження № 12022152110000295 за ч.1 ст. 270 КК України.
Відповідно до Звіту про причини виникнення пожежі Первомайського РУ ГУ ДСНС України в Миколаївській області найбільш ймовірною причиною пожежі в кімнаті двоповерхової будівлі спортивного комплексу є перенавантаження електромережі.
11.05.2022 року кримінальне провадження було закрито на підставі п.2 ч.1 ст. 284 КПК України, у зв'язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 2 ст. 251 КУпАП встановлює, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як зазначено в ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Сукупність встановлених обставин, підтверджених належними і допустимими доказами, переконує у тому, що вина ОСОБА_2 у пред'явленому обвинуваченні знайшла своє повне підтвердження під час розгляду справи.
При накладенні стягнення відповідно до ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, характер вчиненого правопорушення, наявні дані про особу правопорушника, ставлення його до вчиненого, вважаю за необхідне призначити йому стягнення, передбачене ч.2 ст. 172-19 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 2 465 грн.
Крім того, на підставі ст. 40-1 КУпАП, п.5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_2 на користь держави слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст. ст. 33, 283, п.1 ч.1 ст. 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-19 КУпАП та призначити йому стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 2 465 (дві тисяч чотириста шістдесят п'ять) грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , судовий збір на користь держави в сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп.
Постанову може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Миколаївського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.