Справа № 640/30469/20 Суддя (судді) першої інстанції: Кузьменко А.І.
31 травня 2022 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Губської Л.В., Кузьменка В.В., розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 вересня 2021 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
Історія справи.
04.12.2020 ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо застосування показника середньої заробітної плати по країні за 2014-2016 роки при призначенні йому пенсії за віком у 2020 році - протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсію за віком у відповідності до частини 1 статті 27 та частин 1,2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2017-2019 роки (7763,17 грн.) з дня призначення пенсії за віком - з 06 серпня 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що він отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В подальшому, позивачем подано заяву від 22 жовтня 2020 року про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при розрахунку пенсії якої відповідачем застосовано середню заробітну плату 2014-2016 роки. Проте, як вказує позивач, в даному випадку підлягає застосуванню розмір середньої заробітної плати за 2017-2019 роки, оскільки має місце призначення пенсії, а не перехід з одного виду пенсії на інший.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.09.2021 позов задоволено: визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014-2016 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком у 2020 році - протиправними; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити обчислення, нарахування та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 у відповідності до частин 1,2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2017-2019 роки з 06 серпня 2020 року
Приймаючи вказане рішення суд першої інстанції зазначив, що отримуючи пенсію за вислугою років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ), позивач не користувався жодним із видів пенсій, встановлених Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV, тому звернувшись до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком, позивач використав право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV вперше.
Відповідач, не погоджуючись з таким рішенням суду, подав апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що з 12 червня 2020 року позивач переведений на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії; при переведенні позивача на пенсію за віком відповідачем взято до розрахунку показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнта збільшення (у розмірі 4 888,83 грн.).
Позивачем відзиву на апеляційну скаргу не подано.
Справу розглянуто у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Обставини справи.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та до 06.08.2020 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
06.08.2020 позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві заяву про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV.
З 06.08.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV.
22.10.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести обчислення пенсії за віком, призначеної відповідно до Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки.
Відповідач листом від 20.11.2020 року № 26407-27316/С-02/8-2600/20 повідомив позивача, що згідно вимог статті 45 Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, тому 01.05.2020 року показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсій, призначених до 31 грудня 2019 року, становить 4888,83 грн., отже, відмовлено у задоволені заяви позивача від 22.10.2020.
Вказані обставини підтверджені належним, достатніми та допустимими доказами, і не є спірними.
Нормативно-правове обґрунтування.
Відповідно до положень ч.1-4 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначений Законом.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV.
Згідно статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із статтею 10 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Крім того, відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 40 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Згідно частини 3 статті 45 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Висновки суду.
Отже, системний аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що частиною 3 статті 45 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач отримуючи пенсію за вислугою років за Законом № 2262-ХІІ, не користувався жодним із видів пенсій, встановлених Законом №1058-IV, тому звернувшись 06.08.2020 до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком за Законом №1058-IV використав право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону № 1058-IV вперше.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року у справі №428/450/17, особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV у зв'язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV як вперше призначена.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом у постановах від 06 березня 2018 року у справі №520/6664/17, від 05 липня 2018 року у справі №565/645/17, від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17.
За загальним правилом, передбаченим частиною 2 статті 40 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV, при обчисленні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховується, серед іншого середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Крім того, судом першої інстанції правильно враховано правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 14 лютого 2018 року у справі №К/9901/1071/17, стосовно того, що при переведенні з пенсії, призначеної згідно Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, на пенсію згідно Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати по країні за 2014-2016 роки при призначенні позивачу пенсії за віком за Законом№ 1058-IV.
Все вищенаведене апелянтом не спростовано.
Таким чином, правильними є висновки суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог, які підтверджені належними, достатніми та допустимими доказами, про те позиція апелянта ґрунтується на вільному трактуванні норм законів.
Відповідно до ч.1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Проте, в адміністративних справах про протиправність рішення обов'язок доказування правомірності свого рішення покладено на відповідача.
Колегія суддів вважає, що всі доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.
Крім того, надаючи оцінку всім іншим доводам сторін, судова колегія наголошує що приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Отже, судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України.
Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 139, 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 вересня 2021 р. - залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 вересня 2021 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Л.В. Губська
В.В. Кузьменко