Постанова від 31.05.2022 по справі 420/15364/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2022 р.м. ОдесаСправа № 420/15364/21

Суддя в суді І інстанції Глуханчук О.В.

Рішення суду І інстанції прийнято у м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Яковлєва О.В.,

суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року, у справі за позовом за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Військовій частині НОМЕР_1 , а саме: визнання протиправною бездіяльності щодо виплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивача за період проходження військової служби з 01 лютого 2008 року по 31 липня 2020 року; стягнення недонарахованої індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 лютого 2008 року по 30 червня 2020 року, у сумі 178 418,05 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року частково задоволено позовні вимоги, а саме: визнано протиправною бездіяльність щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року; зобов'язано нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року; зобов'язано здійснити перерахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з лютого 2008 року по грудень 2015 року, із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, з урахуванням вже виплачених сум.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про необхідність задоволення позовних вимог, так як індексація грошового забезпечення позивача за період з 2008 року по 2015 року виплачена у повному обсязі та з урахуванням фінансових можливостей апелянта.

При цьому, на переконання апелянта, для обрахунку розміру індексації грошового забезпечення позивача після січня 2016 року має застосовуватись січень 2016 року у якості місяць у якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців.

В свою чергу, позивачем подано відзив на отриману апеляційну скаргу у якому зазначено, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог, так як січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 28 липня 2020 року № 37-РС (по особовому складу), ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом «б» (станом здоров'я) п. 2 ч. 5 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (а.с. 23).

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 31 липня 2020 року № 165 (по стройовій частині), ОСОБА_1 з 31 липня 2020 року виключено зі списків особового складу частини та знято зі всіх видів забезпечення (а.с. 28-29).

В свою чергу, 01 червня 2021 року позивач звернувся до командира Військової частини НОМЕР_1 із заявою про надання інформації щодо розмірів посадових окладів у січні 2008 року, лютому 2018 року, березні 2018 року та квітні 2018 року за займаною посадою у Військовій частині НОМЕР_1 , а також довідки про виплату або невиплату індексації грошового забезпечення за період проходження служби у Військовій частині НОМЕР_1 , починаючи з січня 2008 року (а.с. 24-26).

У відповідь на вказане звернення, листом від 29 червня 2021 року № 350/304/6/1495/пс Військової частини НОМЕР_1 позивачу повідомлено обставини нарахування індексації грошового забезпечення за період з січня 2008 року по 28 липня 2020 року.

В свою чергу, не погоджуючись з розміром виплаченої індексації з 01 лютого 2008 року, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлення зазначених обставин у справі, судом першої інстанції зроблено висновок про часткове задоволення позовних вимог, так як у період з лютого 2008 року по лютий 2018 року позивачу здійснено невірний розрахунок розміру його індексації грошового забезпечення, з чим часткового погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно ч. 6 ст. 5 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Згідно п. 5 Порядку (у первинній редакції), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної допомоги сім'ям з дітьми, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Згідно п. 5 Порядку (у редакції постановою КМУ N 690 від 17 травня 2006 року), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної допомоги сім'ям з дітьми, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Згідно п. 5 Порядку (у редакції постановою КМУ № 170 від 12 березня 2008 року), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Згідно п. 5 Порядку (у редакції постановою КМУ № 36 від 29 січня 2014 року), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Згідно п. 5 Порядку (у редакції постанови КМУ № 1013 від 09 грудня 2015 року, який застосовується з 01 грудня 2015 року), у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Колегією суддів встановлено, що у межах спірних правовідносин судом апеляційної інстанції перевіряється правомірність бездіяльності ВЧ НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення військовослужбовців в повному обсязі за період з 01 лютого 2008 року по 28 лютого 2018 року.

Між тим, колегія суддів зазначає, що згідно вищевикладеного нормативного регулювання спірних правовідносин вбачається, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі грошове забезпечення військовослужбовців.

В даному випадку, позивач, який проходив військову службу, мав право на проведення індексації свого грошового забезпечення у спірному періоді.

Між тим, щодо позовних вимог позивача за період з 01 лютого 2008 року по 30 листопада 2015 року, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, судом першої інстанції зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 перерахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з лютого 2008 року по грудень 2015 року, з урахуванням січня 2008 року у якості базового місяця.

В даному випадку, в позовній заяві позивач просив здійснити перерахунок вже виплачених йому сум індексації із застосуванням інших базових місяців для вірного визначення належних йому сум.

Між тим, колегія суддів зазначає, що з приписів п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення вбачається чіткий механізм визначення базового місяця для нарахування індексації грошового забезпечення.

При цьому, у позовній заяві позивача не оскаржувалась кожна конкретна зміна базового місяця при нарахуванні йому індексації грошового забезпечення, з посиланням на порушення приписів п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, у відповідному періоді.

В свою чергу, як зазначено вище, механізм обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення наростаючим підсумком з останнього підвищення посадового окладу позивача за посадою, затверджено лише з грудня 2015 року.

Тобто, до грудня 2015 року законодавцем передбачався інший механізм нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, що викладено вище та який не передбачав визначення базового місяця для нарахування індексації місяцем останнього підвищення посадового окладу.

Тому, колегія суддів вважає, що обґрунтування позивача його позовних вимог за період з лютого 2008 року по грудень 2015 року, з якими погодився суд першої інстанції, базується на невірному застосуванні норм матеріального права, а як наслідок такі позовні вимоги не можуть бути задоволені.

В свою чергу, щодо нарахуванню позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

В даному випадку, як зазначено вище, з 01 грудня 2015 року змінилась нормативне регулювання спірних правовідносин.

Тобто, з 01 грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Між тим, пунктом 3 постанови КМУ від 07 листопада 2007 року № 1294 затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців (тарифних сіток), яка набрала чинності 01 січня 2008 року.

При цьому, вказана схема посадових окладів військовослужбовців діяла до вступу в дію постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців (підвищення посадових окладів військовослужбовців відбулось 01 березня 2018 року).

Тому, колегія суддів вважає, що у межах спірних правовідносин обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення позивача з 01 грудня 2015 року має здійснюватись наростаючим підсумком з останнього підвищення посадового окладу позивача за посадою, а саме з січня 2008 року.

З іншого боку, у зв'язку з підвищенням з березня 2018 року посадового окладу позивача, колегія суддів вважає, що з відповідного місяця змінився базовий місяць для нарахування індексації.

В свою чергу, сторонами у справі не заперечується того, що у період з 01 грудня 2015 по 28 лютого 2018 року, позивачу нараховувалась індексація грошового забезпечення без застосування у якості базового місяця січня 2008 року.

При цьому, колегія суддів не приймає доводів апеляційної скарги відповідача про те, що позивачу у відповідному періоді виплачувались інші складові грошового забезпечення, які впливали на визначення базового місяця для нарахування індексації грошового забезпечення, так як для визначення базового місяця має застосуватись місяць у якому відбулось підвищення посадового окладу.

Також, колегія суддів не приймає посилань відповідача на відсутність належного фінансування у відповідному періоді для виплати індексації грошового забезпечення позивача, так як суб'єкт владних повноважень не має права посилатись на відсутність коштів при обґрунтуванні правомірності своєї бездіяльності з виплати військовослужбовцю обов'язкових складових його грошового забезпечення.

Між тим, колегія суддів зазначає, що у межах спірних правовідносинах суд не визначає конкретний розмір індексації на виплату якого мав право позивач, так як індексація позивача ще не перерахована та не виплачена у встановленому порядку, а як наслідок суд позбавлений можливості перевірити правильність майбутніх розрахунків відповідача.

В свою чергу, повноваження щодо нарахування індексації грошового забезпечення позивача є дискреційними повноваженнями військової частини, які на даному етапі спірних правовідносин не можуть бути самостійно реалізовані судом.

Тому, з метою належного захисту прав позивача, колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати військову частину провести перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 по 28 лютого 2018 року, ураховуючи січень 2008 року як базовий місяць.

В даному випадку, вказаний висновок узгоджується з правовими висновками, викладеними в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 травня 2022 року (справа № 580/3335/21).

При цьому, колегія суддів зазначає, що позивачем не оскаржено висновок суду першої інстанції про залишення без задоволення його позовних вимог щодо здійснення перерахунку розміру його індексації з 01 березня 2018 року, а тому колегія суддів не надає правову оцінку нарахованим позивачу сумам індексації грошового забезпечення за відповідний період.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийнято помилкове рішення про часткове задоволення позовних вимог, а як наслідок судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваного рішення суду.

Керуючись ст.ст.308, 311, 317, 321, 322, 325,329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року - скасувати, прийнявши у справі нове рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року у повному обсязі.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року у якості базового місяця.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя Яковлєв О.В.

Судді Єщенко О.В. Крусян А.В.