Постанова від 31.05.2022 по справі 400/5544/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2022 р. Категорія 106030000м.ОдесаСправа № 400/5544/21

Головуючий в 1 інстанції: Лісовська Н. В.

час і місце ухвалення: спрощене провадження,

м. Миколаїв

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Семенюка Г.В.

суддів: Домусчі С.Д. , Шляхтицького О.І.

при секретаріВишневській А.В.

за участю сторін:

представник позивачаХароїм О.В. (адвокат; ордер)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиВ:

Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи його тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). 07.05.2021 р. відповідачем надано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, в якій вказано надбавку за особливості проходження служби та премію - 0%. Позивач зазначає, що при призначенні пенсії йому встановлено надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (яку перейменовано на надбавку за особливості проходження служби) у розмірі 50%. Саме такий розмір надбавки має бути збережено при подальших перерахунках пенсії. Розмір премії в оновленій довідці має бути встановлено не менше 10%.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо не включення до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 07.05.2021 р. № 26/14-97-08-35 надбавки за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з

урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а також премії в розмірі не менше 10% посадового окладу. Зобов'язано Головне управління ДФС у Миколаївській області підготувати та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. із обов'язковим зазначенням щомісячного додаткового виду грошового забезпечення у вигляді надбавки за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а також премії в розмірі не менше 10% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДФС у Миколаївській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи частково позов, суд першої інстанції не врахував, що преміювання осіб рядового та начальницького складу податкової міліції керівником ГУ ДФС у Миколаївській області здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи та в межах фонду преміювання або ж за рахунок створеної економії фонду грошового забезпечення після нарахування обов'язкових виплат. Враховуючи зазначене, після 05.03.2019 року відсоткові розміри премій були різними за кожний місяць, їх розмір коливався в залежності від виконання своїх посадових обов'язків кожним працівником на аналогічній ( прирівняній) посаді або взагалі не нараховувався та не виплачувався в зв'язку з відсутністю коштів.

ОСОБА_1 було надано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що доводи, викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року винесено законно та обґрунтовано, а тому підстави для його скасування відсутні. Крім того, позивач вказує, що не може бути звужено право позивача на отримання вказаної надбавки та премії у меншому розмірі під час перерахунку пенсії.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне:

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в податковій міліції та з 2012 року отримує пенсію за вислугу років.

При призначенні пенсії враховано такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 1118,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (35%) - 435,05 грн.; надбавка за високі досягнення або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 839,03 грн.; премія - 1690,47 грн. (а. с. 15-16).

07.05.2021 року відповідачем видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, в якій зазначено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5360,00 грн.; оклад за військове звання (майор) - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 3015,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (0%); надбавка за особливості проходження служби (0%); премія (0%) (а. с. 18 зворот).

Позивач вважає, що у вказаній довідці протиправно не зазначено розмір надбавки за особливості проходження служби, яка має бути не менше 50%, а премія має бути не менше 10% у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими лише в частині не включення до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 07.05.2021 р. № 26/14-97-08-35 премії у розмірі не менше 10% посадового окладу.

П'ятий апеляційний адміністративний суд частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на службі в податковій міліції, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09 квітня 1992оку (далі - Закон №2262-XII).

Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частинами першою, третьою статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно зі статтею 357 Податкового кодексу України форми та розмір матеріального забезпечення осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Постановою №704 зокрема затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Пунктом 6 постанови №704 передбачено виплату надбавок і доплат, зокрема надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.

На виконання Постанови №704 наказом Міністерства фінансів України від 17 липня 2018 року №616, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за №928/32380, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції (надалі - Порядок №616), який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції ДФС, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів.

Згідно з пунктом 3 Порядку №616 грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з: 1) посадового окладу; 2) окладу за спеціальним званням; 3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук; доплати за вчене звання; премій; 4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; допомоги для оздоровлення.

Кабінетом Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII прийнято постанову №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктами 4, 7 Постанови №103 постановлено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Також, постановлено уповноваженим органам, у тому числі Державній фіскальній службі, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Крім того, Постановою №103 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №45 (у редакції постанови №103) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Додатком 2 до Порядку №45 установлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Відповідно до цієї форми (у редакції Постанови №103) до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, включаються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №3-1).

Пунктом 1 Порядку №3-1 передбачено, що міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Згідно з пунктом 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону №2262-XII, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють органи Пенсійного фонду. Визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій особам начальницького складу, звільненим зі служби в податковій міліції, а також оформлення документів для перерахунку таких пенсій здійснюються уповноваженими органами ДФС. Органи Пенсійного фонду призначають/перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі документів, виданих відповідними уповноваженими органами.

Набрання чинності 01 березня 2018 року Постановою №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року, виходячи із грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, визначеного станом на 01 березня 2018 року Постановою №704.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 Порядку №45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними. Ці судові рішення набрали законної сили 05.03.2019 року.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 діє редакція Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, які повинні вчинити органи Пенсійного фонду та уповноважені державні органи, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

До такого висновку дійшов Верховний Суд у судових рішеннях у зразковій справі № 160/8324/19 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 5 до Порядку № 45 (у попередній редакції, яка діяла до змін, внесених Постановою № 103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до форми додатку 2 до Порядку №45 (у редакції, яка діяла до змін, внесених № 103) до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, включаються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Згідно з приміткою до додатку 2 у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.

У зразковій справі №160/8324/19 Верховний Суд сформулював правовий висновок, що з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно зі статтею 51 Закону №2262-ХІІ такий перерахунок основного розміру пенсії має бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 квітня 2019 року.

Висновки, наведені у цій зразковій справі, є застосовними щодо правовідносин, пов'язаних з перерахунком пенсій особам начальницького складу податкової міліції, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, оскільки грошове забезпечення цих осіб також регулюється Постановою №704, а порядок проведення перерахунку таких пенсій унормований Порядком №45.

На думку колегії суддів, оскільки з 05 березня 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, призначеної за Законом №2262-ХІІ, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначених згідно з постановою №704 та Порядком №616, тому види та розміри грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, повинні бути визначені за нормами, чинними саме станом на 05 березня 2019 року, а перерахунок пенсії має бути проведений з 01 квітня 2019 року.

Як убачається із матеріалів справи, позивач оскаржує дії відповідача щодо відмови у виготовленні та надані оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії.

Встановлено, що ГУ ДФС у Миколаївській області виготовило 07 травня 2021 року № 26/14-97-08-35 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачки станом на 05 березня 2019 року, у якій зазначені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5360,00 грн.; оклад за військове звання (майор) - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 3015,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (0%); надбавка за особливості проходження служби (0%); премія (0%).

Позивач з вказаною довідкою не погодився, оскільки вказана довідка не містить всіх складових додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавка за особливості проходження служби не містить - 50% та премії.

Так, відповідно до абзаців 2, 3, 5, 7 пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, відновленій у зв'язку з набранням чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18) посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років повинні бути включені до грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірах, установлених Постановою №704 та Порядком №616 за відповідною посадою та військовим званням станом на 05 березня 2019 року надбавка за особливості проходження служби, регламентована Постановою №704 та Порядком №616 та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою в ГУ ДФС у Миколаївській області за березень 2019 року.

Пунктами 2, 3, 5, 6, 7 розділу 4 Порядку №616 передбачена надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення.

Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Таким чином, встановлення надбавки за особливості проходження служби є правом керівника державного органу, її розмір не є сталим та залежить як від асигнувань державного органу, так і від особистих якостей та характеру служби особи.

Окрім того, премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії також має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі для грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою.

Грошове забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії, має бути визначено уповноваженим державним органом за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року, оскільки саме з цієї дати у зв'язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 та внесених нею змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 позивач набув право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), розрахованих згідно з Постановою №704 та Порядком №616. Тож такі складові грошового забезпечення повинні бути визначені у розмірах, установлених законодавством за відповідною посадою за березень 2019 року.

Тобто, оскільки позивач вийшов на пенсію у 2012 року та не отримував жодного грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, тому керуючись вищевказаною нормою довідка видана за аналогічною посадою станом на 05 березня 2019 року із такими видами грошового забезпечення та в таких розмірах, як отримали посадові особи за аналогічною/прирівняною посадою та званням.

При цьому, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, скасовані чи такі, що не виплачуються особам начальницького складу податкової міліції на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, тобто станом на 05 березня 2019 року, для перерахунку пенсії не враховуються.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією щодо застосування норм абзаців 5, 7 пункту 5 Порядку № 45, наведеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що позивач не звертався до відповідача із заявою про включення в таку довідку конкретних видів додаткового грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби - 50%, надбавки за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10%, премія, про що просить у позовній заяві) та податковий орган у включенні до грошового забезпечення інших видів аніж ті, які зазначені у довідці від 07 травня 2021 року (надбавка за особливості проходження служби - 50% та премія) не відмовляв.

Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішенням було неправильно застосовано норми матеріального права, а відтак, відповідно до ст.ст. 315, ст. 317 КАС України, - оскаржуване Рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Миколаївській області, - задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року по справі № 400/5544/21, - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 , - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено - 01 червня 2022 року.

суддя-доповідач Семенюк Г.В.

судді Домусчі С.Д. Шляхтицький О.І.