Іменем України
Справа № 133/276/22
провадження № 3/133/597/22
30.05.22 м. Козятин
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Пєтухова Н.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення № 2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , не працює, за ч. 3 ст. 130 КУпАП,
09.02.2022 до Козятинського міськрайонного суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП: справа №133/276/22, справа №133/277/22, які постановою суду від 10.02.2022 на підставі ст. 36 КУпАП було об'єднано в одне провадження.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №084391 від 20.01.2022, водій ОСОБА_1 20.01.2022 о 12 год. 00 хв. в с. Широка Гребля Хмільницького району по вул. Центральна, керував автомобілем ВАЗ 2103, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме - порушення координації рухів, виражене тремтіння пальців рук, зіниці очей не реагують на світло. Від проходження медичного огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у мед. закладі КМП ЦТЗ «Соціотерапія» в м. Вінниця відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР.
Дії ОСОБА_1 посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковані за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №084407 від 20.01.2022, водій ОСОБА_1 20.01.2022 о 13 год. 20 хв. на а/д Т0227 Білопілля-Вівсяники 42 км, керував автомобілем ВАЗ 2103, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме - порушення мови, координації рухів, зіниці очей не реагують на світло. Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР.
Дії ОСОБА_1 посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковані за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 , не з'явився, хоч був належним чином повідомлений про дату та час розгляд справи, що підтверджується трекінгом з офіційного сайту АТ «Укрпошта» за №2210003064273, де відображено, що поштова кореспонденція вручена особисто 10.05.2022. Причини неявки в судове засідання ОСОБА_1 не повідомив, та будь-яких заяв до суду не подавав.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зазначена обставина вказує на належне повідомлення ОСОБА_1 про розгляд справи про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП. Його участь у судовому засіданні при розгляді цієї категорії справ не є обов'язковою (у разі його належного повідомлення), а тому розгляд справи здійснюється у відсутність ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до вимог ст. ст.245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
У відповідності зі ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, Конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 130 КУпАП складом адміністративного правопорушення є дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність як за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, так і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху України, передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В пункті 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до вимог п. 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Пункт 2.5 ПДР України зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначеної вимоги ПДР України передбачена ст.130 КУпАП.
Згідно п. 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п. 4 розділу І Інструкції ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
За змістом п. 12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Пунктом 7 розділу ІІІ Інструкції передбачено, що проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Пункт 6 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, передбачає, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Пункт 8 ПОРЯДКУ направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду передбачає, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
За змістом ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Як видно зі змісту протоколів про адміністративне правопорушення серії ААБ №084391 від 20.01.2022 (складений о 12 год 40 хв) та ААБ №084407 від 20.01.2022 (складений о 13 год. 20 хв.), ОСОБА_1 керував автомобілем з явними ознаками наркотичного сп'яніння; від проходження медичного огляду на визначення стану наркотичного відмовився. Із наданих пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, які містяться в протоколах, вбачається, що ОСОБА_1 свою вину визнав. Так, у протоколі серії ААБ № 08491 ОСОБА_1 вказав, що нещодавно курив канабіс, керував автомобілем, відмовляється пройти огляд на стан сп'яніння; у протоколі серії ААБ № 084407 - що більше не буде вживати наркотичні засоби та не буде їздити у такому стані за кермом.
До протоколу про адміністративне правопорушення, в якості доказу надано диски із відеозаписом щодо обставин, які мали місце 20.01.2022; зокрема із відеозаписів вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на визначення стану сп'яніння.
Із наявного в матеріалах справи направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу і швидкість реакції від 20.01.2022 (12 год. 35 хв.) та 21.01.2022 (13 год. 36 хв.), а також актів огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, вбачається, що водій ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Крім того, до протоколів про адміністративне правопорушення надано пояснення свідків. Так, із пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які додано до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №084391 від 20.01.2022, а також пояснень свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , наданих до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №084407, вбачається, що ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2103 д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, однак від проходження медичного огляду на стан сп'яніня відмовився.
20.01.2022 винесено постанову серії БАБ №152722 відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 125 КупАП за порушення п.9.5 ПДР України, а саме за те, що подав звуковий сигнал в населеному пункті без необхідності, якою до останнього застосовано адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 протягом року двічі притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення ним правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, та піддавався адміністративному стягненню, що підтверджується копіями постанов Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 24.09.2021 у справі № 149/2364/21, та від 17.11.2021 у справі №149/2253/21, що свідчить про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Отже, матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом та відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП. Таким чином, доведеними є подія адміністративного правопорушення та вина ОСОБА_1 .
В розумінні ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до приписів ст. 284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених ст. 241 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, суд враховує дані про особу правопорушника, тяжкість вчиненого правопорушення та обставини його скоєння, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, стан його здоров'я.
Так, адміністративні стягнення має на меті покарання порушника, запобігання скоєнню нових правопорушень.
Враховуючи зазначене, суд вважає доцільним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років.
Також санкція статті передбачає конфіскацію транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, у разі визнання його винним. Однак матеріали справи не містять відомостей щодо належності ОСОБА_1 автомобіля ВАЗ 2103, д.н.з. НОМЕР_1 . тому суд не застосовує додаткове стягнення у виді компенсації, що також узгоджується з вимогами ст. 29 КУпАП (конфіскація можлива лише щодо предмета, який знаходиться у приватній власності порушника).
За змістом ст. 40-1 КУпАП України передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлена Законом України «Про судовий збір», Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» .
Керуючись ст. ст. 33, 130, 221, 245, 251, 255, 268, 280, 284, 294 КУпАП, суддя-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень 00 копійок, в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років.
Стягнути з ОСОБА_1 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 коп. судового збору на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити особі, на яку накладено адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня винесення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Н.О. ПЄТУХОВА
30.05.22