2/130/82/2022
130/1827/21
"31" травня 2022 р.
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Верніка В.М.,
за участі - секретаря Лавріненко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жмеринка за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної допомоги одиноким матерям,
08.07.2021 року до Жмеринського міськрайонного суду надійшов позов Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної допомоги одиноким матерям в сумі 3991,84 грн. У позовній заяві стороною позивача викладена така позиція. Відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради як одержувач державної допомоги одиноким матерям. 13.01.2020 року відповідач зверталась до відповідача із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям (залежно від доходу сім'ї) на дітей ОСОБА_2 , 2015 року народження, та ОСОБА_3 , 2006 року народження. Відповідачу ОСОБА_1 була призначена державна допомога на дитину одинокій матері на період з 01.01.2020 року до 30.06.2020 року, залежно від доходу сім'ї в розмірі 3991,84 грн на місяць на двох дітей. Відповідно до розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради від 19.06.2020 року відповідачу ОСОБА_1 було продовжено виплату державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.07.2020 року до 31.07.2020 року в розмірі 3991,84 грн на двох дітей. Відповідач ОСОБА_1 повторно до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради із заявою про призначення державної допомоги на дітей та декларацією про доходи та майновий стан осіб для підтвердження права на отримання допомоги з 01.07.2020 року не зверталась. Таким чином, були надмірно виплачені кошти у розмірі 3991,84 грн за період з 01.07.2020 року до 31.07.2020 року. Відповідно до повідомлення про припинення надання державної допомоги на дітей одиноким матерям №227 від 26.01.2021 року сума переплати складає 3991,84 грн за період з 01.07.2020 року до 31.07.2020 року. Дане повідомлення було направлено поштовим відправленням на адресу відповідача ОСОБА_1 . Однак, відповідач припинила контактування та відверто ігнорувала неодноразово отримані повідомлення про зобов'язання повернути переплачену суму допомоги на рахунки управління, тому позивач змушений звернутися до суду за захистом порушених прав.
Ухвалою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 26.07.2021 року відкрито провадження в даній справі. Визначено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Заперечень сторони позивача проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надійшло.
Відповідачу ОСОБА_1 у відповідності до вимог ч.7,8 ст.128 ЦПК України належно вручена за зареєстрованою у встановленому порядку адресою її проживання копія ухвали про відкриття провадження в справі разом з копією позовної заяви та копіями доданих документів, за наслідком чого відзиву на позовну заяву чи інших клопотань відповідачем суду не представлено.
Відтак суд згідно ч.5 ст.279 ЦПК України розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 та повідомлення виконкому Жмеринської міської ради від 20.07.2021 року, відповідач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6, 21).
З копій свідоцтв про народження серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_3 (а.с.7,8) встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.7,8).
Згідно заяви від 13.01.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради щодо призначення допомоги на дітей одиноким матерям, з одночасним поданням декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.9-10,11-12).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради міської ради Вінницької області від 14.01.2020 № 161 ОСОБА_1 призначено допомогу на утримання дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01.01.2020 року до 30.06.2020 року в розмірі 3991,84 грн на обох дітей (а.с.13).
Розпорядженням на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області від 19.06.2020 року ОСОБА_1 встановлено розмір допомоги з 01.07.2020 року до 31.07.2020 року в сумі 3991,84 грн (а.с.14).
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради від 07.12.2020 року №2291 на підставі уточнюючого перерахунку визначено, що утворилась переплата відповідачу ОСОБА_1 по допомозі на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 року до 31.07.2020 року в оспорюваній сумі 3991,84 грн (а.с.20).
На адресу відповідача ОСОБА_1 направлено повідомлення позивача від 17.12.2020 року № 232 про припинення соціальної допомоги з визначених законом підстстав, у якому викладено також зобов'язання повернути переплачену суму допомоги в розмірі 3991,84 грн за період з 01.07.2020 року до 31.07.2020 року, термін сплати боргу до 18.01.2021 року (а.с.16).
Відповідно до ст.1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, мають право на державну допомогу нарівні з громадянами України на умовах, передбачених цим Законом, іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно положень ст.18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".
Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Відповідно до ст.18-3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
У відповідності до п.34 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" (надалі - Постанова) попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року №632 (надалі - Порядок).
Згідно п.46 Постанови особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Відповідно до вимог п.49 Постанови особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення:
визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
У відповідності до п.5 Порядку до складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються. Права члена сім'ї має одинока особа.
Згідно п.п.1 п.10 Порядку державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у п.11 цього Порядку).
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року №264 "Деякі питання надання державної соціальної допомоги" на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин): строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - державна соціальна допомога), яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).
Орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.
Якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
Згідно ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Положеннями ч.1 ст.1215 ЦК України встановлено, що не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ст.12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, на підставі представлених доказів в судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_1 будучи працездатною повнолітньою особою, яка не здійснювала догляду та не працювала три місяці упродовж періоду з 01.01.2020 року до 30.06.2020 року, на який їй первісно позивачем було призначено допомогу одиноким матерям, тобто у шестимісячний строк, за який враховується дохід для призначення такої допомоги, продовження строку виплати якої позивачу на наступний строк, у тому числі без її звернення, визначалось тривалістю карантину, однак, протягом десяти днів не повідомила позивача заздалегідь про виникнення вказаних обставин, які за законом становлять підстави припинення допомоги на дітей одиноким матерям, чим порушила п.46 Постанови, внаслідок чого утворилась переплата їй допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 до 31.07.2020 у розмірі 3991,84 грн, сума якої позивачем визначена до поверненню, про що відповідач повідомлялась листом-повідомленням. На таке повідомлення позивача про припинення надання допомоги на дітей одиноким матерям від 17.12.2020 року №232 відповідач в добровільному порядку не відреагувала та не повернула оспорювану суму переплаченої державної допомоги в розмірі 3991,84 грн на рахунок позивача за його вимогою.
З урахуванням наведеного, факти, викладені позивачем у позовній заяві в обґрунтування позовних вимог про стягнення суми надміру виплачених відповідачу коштів на дітей одиноким матерям знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені належними письмовими доказами, сумніву у суду не викликають та вважаються судом доведеними, у зв'язку з чим суд визначає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати із сплати судового збору в розмірі 2270 грн (а.с.17).
На підставі викладеного, керуючись ст.1212, 1215 ЦК України, ст.3-13, 76-83, 89, 141, 259, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд, -
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , мешканки АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради (м.Жмеринка Вінницької області, вул. Доватора, 49, код ЄДРПОУ 03190751) заборгованість з надмірно виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 3991 (три тисячі дев'ятсот дев'яносто одна) гривня 84 копійки, а також 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень судового збору.
Рішення суду набуває законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подано апеляційну скаргу.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення, Вінницькому апеляційному суду через Жмеринський міськрайонний суд.
Суддя Вернік В.М.