Рішення від 31.05.2022 по справі 140/13468/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/13468/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширської міської ради про визнання протиправним рішення в частині та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Камінь-Каширської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 24.09.2021 №8/13-21 в частині відмови в наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради та зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом Держгеокадастру у Волинській області від 27.11.2020 №3-7704/15-20-СГ позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки розташованої за межами населених пунктів Клітицької сільської ради (Камінь-Каширська об'єднана територіальна громада) Камінь-Каширського району. Проект землеустрою щодо відведення позивачу у власність земельної ділянки площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Клітицької сільської ради (Камінь-Каширська об'єднана територіальна громада) Камінь-Каширського району, отримав позитивний висновок за №201/82-21 від 05.01.2021.

28.08.2021 позивач звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради.

Пунктом 1.8 рішення Камінь-Каширської міської ради від 24.09.2021 №8/13-21 «Про відмову у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради» позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради через невідповідність місця розташування земельної ділянки та прийнятих відповідно до неї нормативно-правових актів.

Вказане рішення Камінь-Каширської міської ради від 24.09.2021 №8/13-21 «Про відмову у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради» позивач вважає протиправним і таким, що не ґрунтується на законі та порушує його право на набуття земельної ділянки у власність.

Позивач зауважив, що відповідно до частини шостої статті 79-1 ЗК України формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Формування земельної ділянки з частини вже сформованого земельного масиву, що має кадастровий номер, її відведення відбувається на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки. Земельна ділянка, на яку позивач бажає отримати дозвіл на розробку документації, є сформованою, а тому у своєму клопотанні він просив надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.17).

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву (а.с.21-23) позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що рішення Камінь-Каширської міської ради від 24.09.2021 №8/13-42 «Про відмову у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради» прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства та у межах повноважень міської ради. Позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради, оскільки земельна ділянка орієнтовною площею 2,0 га, на яку претендує позивач, увійшла до сформованої земельної ділянки за кадастровим номером 0721484800:03:000:0388 розміром 38,5391 га та відповідно до рішення Камінь-Каширської міської ради від 21.05.2021 №8/9-32 включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами. Камінь-Каширською міською радою укладено договір з ТзОВ «КФ Сервіс» про підготовку лотів та проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності. Відповідно до ч. 5 ст. 136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що наказом Держгеокадастру у Волинській області №3-7704/15-20-СГ від 27.11.2020 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, площею 2,00 га за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Клітицької сільської ради (Камінь-Каширська об'єднана територіальна громада) Камінь-Каширського району (а.с.10).

Відповідно до висновку про розгляд документації із землеустрою від 05.01.2021 №2015/82-21, підготовленого експертом державної експертизи ГУ Держгеокадастру у Рівненській області, розроблений проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Клітицької сільської ради (Камінь-Каширська об'єднана територіальна громада) Камінь-Каширського району, відповідає вимогам земельного законодавства та погоджений (а.с.11).

28.08.2021 позивач звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Клітицької сільської ради (Камінь-Каширська об'єднана територіальна громада) Камінь-Каширського району (а.с.12).

Пунктом 1.8 рішення Камінь-Каширської міської ради від 24.09.2021 №8/13-42 «Про відмову у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради» ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Камінь-Каширської міської ради через невідповідність вимогам статті 118 Земельного кодексу України, а саме невідповідність місця розташування земельної ділянки та прийнятих відповідно до неї нормативно-правових актів (а.с.13).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Частиною першою статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту «б» частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

За змістом частин першої, другої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з підпунктом «в» частини третьої статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За правилами пункту «б» частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Стаття 118 ЗК України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Частинами шостою, сьомою статті 118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Згідно частини дев'ятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до частини десятої статті 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що ЗК України визначено перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

За приписами частин шостої, сьомої статті 79-1 ЗК України формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.

Разом з тим, частиною п'ятою статті 136 ЗК України передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Відповідно до частини першої статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно з положеннями частин першої та другої статті 136 ЗК України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Один лот складається виключно з однієї земельної ділянки або прав на неї.

Також частиною п'ятою статті 136 ЗК України визначено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Таким чином, приписи статті 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 03.04.2018 у справі №815/3059/1, від 17.10.2019 у справі №823/1120/16, від 08.11.2019 у справі №420/914/19. Ця правова позиція була підтримана в інших постановах Верховного Суду, зокрема, від 23.01.2020 у справі № 620/1058/19, від 28.10.2020 у справі №819/1976/17, від 22.10.2020 у справі №815/7279/16.

Як встановлено судом, на момент розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок та прийняття відповідачем рішення з цього питання, земельна ділянка, якої стосувалася заява, увійшла до сформованої земельної ділянки за кадастровим номером 0721484800:03:000:0388 розміром 38,5391 га, яка відповідно до рішення Камінь-Каширської міської ради від 21.05.2021 №8/9-32 включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав оренди на земельних торгах.

Ця обставина підтверджується копією рішення Камінь-Каширської міської ради від 21.05.2021 №8/9-32, відповідно до якого земельна ділянка сільськогосподарського призначення комунальної власності з кадастровим номером 0721484800:03:000:0388 розміром 38,5391 га включена до переліку земельних ділянок, право оренди на які пропонується для продажу на земельних торгах згідно додатку 1 (а.с.24-25).

Таким чином судом встановлено, що земельна ділянка, стосовно якої звернувся позивач, знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 0721484800:03:000:0388, яка була виставлена на земельні торги.

Віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах в силу приписів частини 5 статті 136 ЗК України є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на виготовлення технічної документації.

Правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах також викладена Верховним Судом у постановах від 30.03.2021 у справі №2040/6485/18, від 13.04.2021 у справі №818/1470/18, від 29.07.2021 у справі №120/1317/19, від 29.10.2021 у справі № 340/1039/20, від 29.11.2021 у справі №340/1037/20.

При цьому, приписи статті 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що включення до переліку і виставлення земельної ділянки на торги не є тотожним, проте віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах вже є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Відтак, рішення відповідача від 24.09.2021 №8/13-42 «Про відмову у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок на території Камінь-Каширської міської ради» (пункт 1.8) прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами ЗК України.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Дослідивши письмові докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, належними та допустимими доказами довів правомірність оскаржуваного рішення, при його прийнятті діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Земельного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій