Кропивницький апеляційний суд
№ провадження 33/4809/29/22 Головуючий у суді І-ї інстанції Шевченко І. М.
Категорія - 130 Доповідач у суді ІІ-ї інстанції Кабанова В. В.
20.05.2022 року.Суддя судової палати у кримінальних справах Кропивницького апеляційного суду Кабанова В.В., розглянувши апеляційну скаргу представника правопорушника - адвоката Холоденка Р.В. в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду Кіровоградської області від 25.11.2021, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКППФО НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого
визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП
Постановою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 04.02.2022 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік. Також стягнуто на користь держави судовий збір у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Згідно постанови суду першої інстанції ОСОБА_1 визнаний винуватим в тому, що 22.05.2021 року о 06 год. 02 хв. в м. Кропивницький по вул. Пашутінській, 71, керував транспортним засобом марки ВАЗ 21061, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження відповідно до встановленого законодавством порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я в присутності свідків відмовився. Від проходження відповідно до встановленого законодавством порядку огляду на стан сп'яніння із застосуванням спеціального технічного засобу Draqer Alcotest 6820 на місці зупинки транспортного засобу водій ОСОБА_1 відмовився в присутності свідків. Зазначеними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції представник правопорушника - адвокат Холоденка Р.В. в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить поновити строк на апеляційне оскарження, постанову суду скасувати, провадження у справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Зазначає, що Ленінським районним судом не було повідомлено ОСОБА_1 про місце та час розгляду справи, що є порушенням права на захист особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_1 був зупинений поліцейським безпідставно, в протоколі не вказано причина зупинки.
З відеозапису, долученого до справи, вбачається, що ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки автомобіля в присутності двох свідків. Після чого, перебуваючи в автомобілі, ОСОБА_1 , поліцейські не пропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння в спеціалізованому медичному закладі. На відео зафіксовано, як поліцейський в присутності двох свідків, пропонує йому проїхати до медичного закладу, для проходження огляду вже після складання та підписання протоколу.
При цьому, ОСОБА_1 , взагалі не відмовлявся пройти огляд у закладі охорони здоров'я, відео файли додані до протоколу не містять доказів категоричної відмови останнього від проходження огляду.
Стосовно відео доданого до протоколу, зазначає, що відеофайли додані до протоколу, не відображають безперервної фіксації всього, що відбувається, а тільки того, що вважає за потрібне поліцейський, складаються з кількох відео-файлів і є очевидним, що дані відео-докази піддавались монтажу, вони є фрагментарними, тобто нарізкою із різних кадрів, що відображають упереджену позицію щодо людини, порушуючи презумпцію невинуватості. Відеозйомка велась в темну пору доби, на відео не видно присутності понятих, нечітко чути вимоги поліцейського та відповіді ОСОБА_1 .. На відео доданому до протоколу (20210522070936000632) вбачається, що поліцейська пропонує ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я, не відображено факту відмови останнього, свідки цього не бачать та не чують, а поліцейська самостійно повідомляє свідків про відмову ОСОБА_1 .
При цьому, відповідно до доданих до матеріалів справи пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , вони були присутні за адресою м. Кропивницький, вул.. Пашутинська, при складанні протоколу відносно ОСОБА_1 , та в їх присутності водій відмовився пройти перевірку для визначення стану сп'яніння за допомогою приладу «Драгер» на місці зупинки ТЗ та у закладі охорони здоров'я відмовився.
Надані поліцейським пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 складені ними не власноручно, а одним почерком іншою особою. Пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 явно суперечать відео доказам доданих протоколу ААБ №115028 від 22.05.2021 року та не відповідають фактичним обставинам справи.
У матеріалах справи відсутнє направлення ОСОБА_1 на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння до закладу охорони здоров'я.
Вказує на порушення процедури складання протоколу працівниками поліції.
З'ясувавши обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, а також перевіривши матеріали справи, апеляційний суд дійшов до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Кропивницьким апеляційним судом матеріали даного адміністративного провадження призначалися на 04.01.2022, 04.02.2022, 18.03.2022, 29.04.2022, 20.05. 2022 повідомлення ОСОБА_1 направлялося поштовим повідомленням на адресу зазначену в протоколі про вчинення адміністративне правопорушення та вказану в апеляційній скарзі стороною захисту, та телефонограмою захиснику Рябченку О.М.
За таких обставин та враховуючи, що судом, з достатньою мірою, вжито всіх заходів для того, щоб ОСОБА_1 мав можливість надати свої аргументи під час слухання цієї справи у суді, і оскільки він викликався до суду шляхом направлення йому судової повістки, через свого представника, телефонограмою та достеменно знав про час та місце розгляду поданої апеляційної скарги, проте до суду не з'явився, про поважність неявки до суду не повідомив, суд приходить до висновку, що по справі маються всі дані про своєчасне його сповіщення про місце і час розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглядати апеляційну скаргу за відсутності ОСОБА_1 .
Висновки суду першої інстанції про притягнення ОСОБА_1 до адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП є законними та обґрунтованими.
У відповідності до ст. ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Районний суд дотримався вказаних вимог закону при розгляді справи.
У відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 115028 від 22.05.2021 року, ОСОБА_1 22.05.2021 року о 06 год. 02 хв. в м. Кропивницький по вул. Пашутінській, 71, керував транспортним засобом марки ВАЗ 21061, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження відповідно до встановленого законодавством порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я в присутності свідків відмовився. Від проходження відповідно до встановленого законодавством порядку огляду на стан сп'яніння із застосуванням спеціального технічного засобу Draqer Alcotest 6820 на місці зупинки транспортного засобу водій ОСОБА_1 відмовився в присутності свідків. Зазначеними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.(а.с.1).
Висновок суду про доведеність винуватості ОСОБА_1 обґрунтований наявними у справі доказами, а саме - протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 115028 від 22.05.2021 року, яким підтверджується, що 22.05.2021 року о 06 год. 02 хв. в м. Кропивницький по вул. Пашутінській, 71; відеозаписами, які містяться на цифровому носії інформації DVD-R диск, оглянутому судом; письмовими пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, в яких останні, кожен окремо, підтвердили, що вони були присутніми при відмові ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення, згідно положень ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Судом на виконання вимог ст.ст. 245,252,280 КУпАП всебічно, повно і об'єктивно з'ясовано обставини вчинення адміністративного правопорушення, надано належну оцінку доказам.
за змістом ч.1 ст.130 КУпАП України, підставою для притягнення до адміністративної відповідальності є, зокрема, відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння (п.2.5 ПДР України).
Відповідно до вимог п.2.5. ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проходження такого огляду регламентовано Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735
Як передбачено п.12 Розділу ІІ Інструкції від 09.11.2015 року №1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п.4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння.
Згідно з вимогами, передбаченими п.6 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС України від 07.11.2015 року №1395 , у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Суд обґрунтовано поклав в основу рішення протокол про адміністративне правопорушення серії серії ААБ № 115028 від 22.05.2021 року, яким підтверджується, що 22.05.2021 року о 06 год. 02 хв. в м. Кропивницький по вул. Пашутінській, 71, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ 21061, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження відповідно до встановленого законодавством порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я в присутності свідків відмовився. Від проходження відповідно до встановленого законодавством порядку огляду на стан сп'яніння із застосуванням спеціального технічного засобу Draqer Alcotest 6820 на місці зупинки транспортного засобу водій ОСОБА_1 відмовився в присутності свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Протокол складено уповноваженою службовою особою, він містить відомості щодо особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, дату, місце вчинення і суть адміністративного правопорушення, підпис поліцейського, що склав протокол, що цілком відповідає положенням ст. 255, 256 КУпАП.
Слід визнати безпідставними посилання представника ОСОБА_4 про те, що відсутність у матеріалах справи направлення на медичний огляд у закладі охорони здоров'я свідчить про порушення процедури направлення водія на огляд з метою встановлення стану сп'яніння.
Направлення водія на медичний огляд складається у тому випадку, коли особа погоджується на його проходження, а безпосередньо сам акт огляду, складається уповноваженою особою за результатами проведення медичного огляду водія на стан алкогольного сп'яніння.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 відмовилася від проходження огляду на стан сп'яніння, відсутність направлення для його проведення не має правового значення.
Відповідно до підпункту 9 частини 1 статті 31 Закону України "Про Національну поліцію", поліція може застосовувати такі превентивні заходи як застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 40 Закону України "Про Національну поліцію", поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати, розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою забезпечення дотримання правил дорожнього руху, а також з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб.
Надані поліцейськими відеозаписи можуть слугувати доказом у справі про адміністративне правопорушення в розумінні норм КУпАП, а відтак зафіксовані на технічному носії інформації відомості підставно враховані судом при винесенні рішення.
Те, що відеозапис, який було надано до суду не є безперервним, саме по собі не може слугувати підставою для визнання цього доказу недопустимим, як про те вказує представник, оскільки КУпАП не містить застережень щодо об'єму відеозапису, який може бути доказом у справі про адміністративне правопорушення. З переглянутого запису просліджується чітка послідовність подій, які відбувались 22.05.2021 на місці зупинки водія ОСОБА_1 .
Те, що пояснення написані не власноручно свідками, не ставить під сумнів їх достовірність, оскільки свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як видно з відеозапису власноручно підписали ці пояснення та зазначили, що з їх слів записано вірно і ними прочитано.
Пояснення свідків в цілому узгоджуються з іншими доказами у справі і ставити під сумнів їх достовірність підстав не має.
Зазначені захисником обставини не спростовують факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
За наслідками апеляційного розгляду не встановлено істотних процесуальних порушень, як з боку працівників поліції під час складання адміністративного матеріалу, так і судом першої інстанції під час судового розгляду, які були б підставою для скасування постанови суду та звільнення особи від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 була надана можливість як судом першої інстанції так і апеляційним судом надати свої покази у справі, проте він ним не скористався, до суду не з'явився.
За результатами апеляційного розгляду підстав для скасування постанови суду та закриття справи щодо ОСОБА_1 на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП не встановлено, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
При призначенні адміністративного стягнення, судом першої інстанції було в повній мірі дотримано вимоги ст. 33 КУпАП та призначено справедливе стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, яке за своєю суттю та розміром в повному обсязі буде сприяти вихованню ОСОБА_1 та запобігати в подальшому вчинення останнім нових правопорушень.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Апеляційну скаргу представника правопорушника - адвоката Холоденка Р.В. в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду Кіровоградської області від 25.11.2021, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили негайно, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя: ( підпис )
Згідно з оригіналом:
Суддя Кропивницького
апеляційного суду В.В. Кабанова