Справа № 715/1365/22
Провадження № 3/715/790/22
31.05.2022 смт. Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Маковійчук Ю.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділу прикордонної служби «Порубне» Західного регіонального управління 31 прикордонного загону імені генерал-хорунжого Олександра Пилькевича Державної прикордонної Служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в АДРЕСА_1 громадянина України, за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 27.05.2022 року о 01 год. 10 хв. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне», що розташований на території Тереблеченської об'єднаної територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області на ділянці відповідальності впс «Порубне», здійснив спробу незаконного перетину державного кордону з Румунії в Україну по документу, який не дає право на перетин державного кордону, а саме: на паспортний контроль пред'явив закордонний паспорт громадянина Румунії № НОМЕР_1 , виданий 17 березня 2020 року.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав, вказав на те, що він виїхав із країни у лютому місяці ще до початку війни. Вказав, що 27.05.2022 року паспорта громадянина України для виїзду за кордон при перетині кордону у нього не було, а тому в пункті пропуску він пред'явив паспорт громадянина Румунії, аби мати можливість в подальшому безперешкодно виїжджати з території України.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Боднарюк Г.В. просив про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , його представника Боднарюка Г.В. та дослідивши письмові матеріали вищевказаної адміністративної справи, суд приходить до наступних висновків.
Об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон країни або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , є громадянином України.
Згідно ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну згідно ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України» є: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) посвідчення особи моряка; 5) посвідчення члена екіпажу; 6) посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).
Аналогічні норми закріплені у Постанові Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995 року «Про порядок перетину Державного кордону України громадянами України».
Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про громадянство» в Україні діє принцип єдиного громадянства згідно якого, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Виходячи з вищевказаних норм, з огляду на принцип єдиного громадянства (п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про громадянство») ОСОБА_1 , будучи громадянином України, вступивши у вказані правові відносини, а саме при в'їзді на територію України у пункті пропуску на паспортний контроль мав би пред'явити один з документів, який передбачений ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України», який відповідно дає право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Проте, при спробі перетину кордону ОСОБА_1 не пред'явив відповідний документ, який надає право на перетин Державного кордону України, громадянам України. При цьому він при в'їзді в Україну в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне» пред'явив власний закордонний паспорт громадянина Румунії № НОМЕР_1 , виданий 17 березня 2020 року, який в даному випадку, йому як громадянину України, не дає право на перетин Державного кордону України.
З огляду на викладені обставини, в судовому засіданні достовірно встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , здійснив спробу перетину Державного кордону України без відповідних документів, які надають право на перетин кордону громадянами України, які передбачені ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України», а тому у діях останнього є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.204-1 КУпАП.
Слід значити, що незважаючи на принцип єдиного громадянства (п.1 ч.1 Закону України «Про громадянство»), законодавством України не передбачено відповідальність за отримання громадянином України - громадянства (підданства) іншої держави та правових наслідків в такому випадку для громадянина України чинним законодавством не передбачено.
І в даному випадку ОСОБА_1 , як громадянин України, притягується до відповідальності не за наявність у нього громадянства іншої держави, а саме за спробу перетину Державного кордону України, без відповідних документів, які надають громадянину України право на перетин такого кордону.
З огляду на викладене, суд відхиляє посилання захисника Боднарюка Г.В. про те, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Аналізуючи зібрані у справі про адміністративне правопорушення докази, а саме: рапорти інспектора прикордонної служби та заступника начальника відділення інспекторів прикордонної служби «Порубне», скріншот мобільного застосунку «Дія» з оновленими даними станом на 27.05.2022 року, відповідно до якого на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 видано закордонний паспорт громадянина України для виїзду за кордон номер НОМЕР_2 , витяг з підсистеми «Ризик» КАІС ПК «Гарт-1» у впс «Порубне», повідомлення №Т/5/2775-20 від 27.05.2022 року, акт приймання-передавання №5/2773-20 від 27.05.2022 року та рішення про відмову в перетинанні державного кордону України від 27.05.2022 року.
При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення суд відповідно до вимог ст. 33 КУпАП враховує всі обставини справи, особу яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь вини, характер вчиненого адміністративного правопорушення, вважаю, можливим призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу, який передбачений за даний вид адміністративного правопорушення.
На підставі ч.1 ст.204-1 КУпАП та керуючись ст.ст.22, 252, 283-285, 287 КУпАП суд та ст.4 Закону України «Про судовий збір»,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривні 20 копійок в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд протягом 10-ти діб з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: