Провадження № 2/742/542/22
Єдиний унікальний № 742/486/22
19 травня 2022 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Бездідька В.М., за участю секретаря судових засідань Голушко А.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Прилуки справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу,
встановив:
Позивач звертаючись до суду з позовною заявою, просить суд стягнути ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 44 059,42 грн., солідарно та судовий збір в сумі 2481 грн. 00 коп. Аргументує свої вимоги тим, що він є оператором газорозподільної системи, що на підставі ліцензії здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу в межах території м.Чернігів та Чернігівської області. 27.05.2021 року при перевірці вузла обліку газу відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ), про що було складено акт про порушення №782 від 27.05.2021, з яким відповідач ознайомився під підпис. 03.06.2021 року лічильник газу був відправлений на експертизу. За наслідками проведення експертизи від 03.06.2021 року експертна комісія зробила висновок: підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ; відсутнє повір очне тавро на склі лічильного механізму ЗВТ/лічильника газу; механічне пошкодження елементів вихідного патрубка (отвір у внутрішній частині) ЗВТ/лічильника газу. 23.06.2021 року відбулось засідання комісії АТ «Чернігівгаз» з розгляду Акту про порушення №782 від 21.05.20127.05.2021, за наслідками якого було розраховано спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу з 18.12.2020 по 26.05.2021. Таким чином вартість не облікованого об'єму та обсягу природного газу становить 44059 грн. 42 коп. Відповідачу направлено рахунок на оплату. Таким чином невідшкодована сума завданих збитків становить 44059 грн. 42 коп., які відповідач в добровільному порядку не сплачує, тому позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою судді Прилуцького міськрайонного суду від 07.02.2022 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в спрощеному провадженні на 10 год. 00 хв. 15.04.2022 року.
В судове засідання представник позивача не з'явився, але надав заяву в якій підтримує позовні вимоги та просить розглядати справу без його участі, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, хоча повідомлені про час та місце розгляду справи належним чином.
Зі згоди позивача, суд на підставі наявних в справі доказів, ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенню ст.280 ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Обставини викладені позивачем в позовній заяві підтверджуються наявними у справі доказами, а саме: копія розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, копія заяви-приєднання, копія довідки про склад сім'ї, копія акту про порушення від 27.05.2021, копія протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 27.05.2021, копія акту про демонтаж ЗВТ, копія заяви відповідача про проведення експертизи від 27.05.2021, копія акту експертизи від 03.06.2021, копія довідки про непридатність від 03.06.2021, копія протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 23.06.2021, акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, копія рахунку на оплату від 23.06.2021 з супровідним листом, описом та підтвердженням рекомендованого поштового направлення, копія довідки про реєстрацію відповідача (а.с.7-26).
Відповідно до частини першої статті 714 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу", суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.
Порядок періодичної повірки засобів вимірювальної техніки по об'єктах побутових споживачів (населенню), вузлів обліку та їх складових врегульовано главою 8, 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619 (далі - Положення № 619 від 27 грудня 2005 року), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2498.
За змістом п. 1 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, оператор ГРМ має право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку лічильника та його складових щодо:
1)відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;
2)працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;
3)відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;
4)відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;
5)перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання;
6)відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Пунктом 4 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право:
- оглядати комерційний вузол обліку природного газу та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження засобу вимірювальної техніки, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в засіб вимірювальної техніки, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу);
- здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу (за їх наявності);
- перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку засобів вимірювальної техніки (відміток про повірку в паспортах засобів вимірювальної техніки), що входять до складу комерційного вузла обліку природного газу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання у засіб вимірювальної техніки, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою оператора газорозподільної системи чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза, порядок проведення якої передбачено Кодексом газорозподільних систем та пунктом 3.3. Положення № 619 від 27 грудня 2005 року.
Відповідно до пунктів 3.1.3, 3.2.2 Положення "Про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики №619 від 27 грудня 2005 року (далі-Положення), у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак таких порушень, як: невідповідності показів лічильника об'ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі несправності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного зниження показів лічильника газу, - складається акт про виявлені порушення.
Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.
При наявності акта про виявлені порушення газопостачальна (газотранспортна) організація зобов'язана протягом трьох робочих днів (у містах) від дати його реєстрації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу. Про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи складається акт (п.3.2.3, 3.2.2 Положення).
У відповідності до п.3.3.1 Положення, експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортній) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
За результатами проведення експертизи складається акт, який підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.
Відповідно до абз. 38 п.4 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Так, за змістом пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора газорозподільної системи, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) з об'ємом та/або вартістю необлікованого (донарахованого) природного газу, він може оскаржити їх у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Таким чином, зазначеним нормативно-правовим актом прямо передбачено, що споживач у разі незгоди з об'ємом та/або вартістю необлікованого (донарахованого) природного газу, має право оскаржити такий акт (вимогу) в судовому порядку, і тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Пунктом 3.4. Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 № 619, визначено, що у разі незгоди будь-якої сторони з висновками комісії по газопостачальній (газотранспортній) організації спірні питання вирішуються у судовому порядку.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 17 квітня 2019 року по справі № 311/2314/16.
Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Аналіз викладених вище положень Кодексу газорозподільних систем свідчить про те, що власник будинку має відшкодувати вартість не облікованого природного газу за умови встановлення факт несанкціонованого відбору та витрати природного газу через самовільно під'єднаний газопровід в обхід газового лічильника.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 08 квітня 2019 року в справі № 646/3027/17-ц, провадження № 61-31888св18
В судовому засіданні встановлено, що відповідачі проживають та зареєстровані в житловому будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , та є споживачами послуг з газопостачання, які надає Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз».
Під час перевірки вузла обліку газу за цією адресою було виявлено несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ), про що в присутності відповідача було складено акт про порушення №782 від 27.05.2021 та ознайомлено її під підпис, після чого знято лічильник та відправлено на експертизу.
За результатами проведення експертизи було встановлено: підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ; відсутнє повір очне тавро на склі лічильного механізму ЗВТ/лічильника газу; механічне пошкодження елементів вихідного патрубка (отвір у внутрішній частині) ЗВТ/лічильника газу. У зв'язку з чим експертна комісія зробила висновок про несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу/пломб.
Відповідно до розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, що за період з 18.12.2020 по 26.05.2021 року становить 44059 грн. 42 коп.
Враховуючи вище викладене, борг у сумі 44059 грн. 42 коп. підлягає стягненню в примусовому порядку з відповідачів на користь позивача.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, то суд вважає необхідним стягнути з відповідачів на користь позивача 2481,00грн. в рахунок відшкодування витрат понесених на сплату судового збору при подачі позовної заяви до суду.
Керуючись ст.ст.263-265,273,279,280-281,354 ЦПК України, суд
постановив:
Позов акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , 1946 р.н., РНОКПП НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , 1992 р.н., проживаючих за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» (р/р НОМЕР_2 АТ «Ощадбанк», код 03358104) вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 44 059,42 грн., солідарно.
Стягнути з ОСОБА_1 , 1946 р.н., РНОКПП НОМЕР_1 , та ОСОБА_2 , 1992 р.н., проживаючих за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» (р/р НОМЕР_2 АТ «Ощадбанк», код 03358104) понесені судові витрати по оплаті судового збору у розмірі по 1240,50 грн. з кожного.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційної скарги, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення виготовлено 01.06.2022.
Суддя Володимир БЕЗДІДЬКО