Постанова від 31.05.2022 по справі 308/5488/22

308/5488/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.05.2022 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Хамник М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділу прикордонної служби «Ужгород» 94 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, закордонний паспорт громадянина Угорщини № НОМЕР_1 , виданий 10.05.2019 року, дійсний до 14.02.2029 року; паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий 10.12.2019 року, дійсний до 10.12.2029 року; місце проживання вказане у протоколі про адміністративне правопорушення: АДРЕСА_1 , місце роботи, посада: тимчасово не працює, до адміністративної відповідальності не притягався,

- за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 06.05.2022 ЗхРУ №012113, о 04 год 50 хвилин 06 травня 2022 року в пункті пропуску «Ужгород» прибув гр. Угорщини, який на паспортний контроль надав закордонний паспорт громадянина Угорщини № НОМЕР_1 , виданий 10.05,2019 року на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . У ході занесення інформації п/н «Перевірка документів до БД відбулося спрацювання БД 1-2 за індексом «В», проінформовано ініціатора доручення ГОРВ 94 прикз. У ході проведення фільтраційних заходів офіцерами ПОРВ та ВВБ вказаний громадянин зізнався в тому, що дійсно являється громадянином України та надав фотографію в мобільному телефоні паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий 10.12.2019 року на ім'я ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Тобто, вищевказаний громадянин намагався виїхати з України по вищевказаному документу з метою ухилення від мобілізації та вчинив спробу незаконного перетину ДКУ. Своїми діями порушив вимоги cт. 9,12 Закону України «Про державний кордон» від 04.11.1991 року, cт. 2 Закону України «Про громадянство», cт. 4 Конституції України.

Дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ч.1 ст.204-1 КУпАП.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Разом з тим, його захисник адвокат Семенов Ю.О. подав клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю у діях гр. ОСОБА_5 / ОСОБА_6 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, виходячи з наступного.

В розглядуваному протоколі не вказано жодної дії, вчиненої ОСОБА_5 / ОСОБА_6 , що підпадає під ознаки об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204- 1 КУпАП, а матеріали справи про адміністративне правопорушення, оформлені за результатами вчиненого правопорушення, не містять жодних доказів, що подані ОСОБА_5 / ОСОБА_6 документи при спробі перетину державного кордону в міжнародному пункті пропуску «Ужгород» на виїзді з України 06.05.2022 о 04 год. 50 хв. містять недостовірні відомості про особу та є підробленими чи не дійсними, і такими, що не дають право перетнути кордон України.

Так, при здійсненні прикордонного контролю особа пред'явила паспорт громадянина Угорщини № НОМЕР_1 , виданий 10.05.2019 року на ім'я ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і такі його дії кваліфіковано як спроба незаконного перетинання державного кордону, так як в ході проведення фільтраційних заходів офіцерами ПОРВ та ВВБ встановлено існування паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий 10.12.2019 року на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Сторона захисту просить суд врахувати, що матеріали даної справи про адміністративне правопорушення не містять жодного доказу того, що паспорт громадянина Угорщини, пред'явлений гр. ОСОБА_5 / ОСОБА_6 є підроблений, або містить недостовірні відомості, а тому сам факт пред'явлення документу, який є дійсним (строк чинності до 14 лютого 2029 року) не може вважатися порушенням законодавства та не вважається порушенням правил та порядку перетинання державного кордону України.

У судовому засіданні адвокат Семенов Ю.О. просив закрити провадження у справі з мотивів наведених у клопотанні.

Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов наступного висновку.

У підтвердження вчинення ОСОБА_5 інкримінованого йому правопорушення до протоколу додано рапорт інспектора прикордонної служби Анни СКУРІДІНОЇ від 06.05.2022, закордонний паспорт громадянина Угорщини № НОМЕР_1 , виданий 10.05,2019 року на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Санкція ч.1 ст.204-1 КУпАП передбачає відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Об'єктивна сторона правопорушення виражається у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону.

Зазначена норма закону встановлює порядок перетину державного кордону України громадянами України.

Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 при перетині кордону на паспортний контроль пред'явив паспорт громадянина Угорщини для виїзду за кордон, при цьому встановлено, що особа є громадянином України. Дослідженими доказами лише констатовано факт наявності у ОСОБА_1 подвійного громадянства, при цьому відсутні відомості про перетинання ним державного кордону поза межами пункту пропуску чи відомостей про підробку пред'явленого ним документу, його недійсність чи інші протиправні ознаки, а відповідальність за наявність в особи подвійного громадянства не передбачена диспозицією ч.1 ст.204-1 КУпАП. Сам же по собі факт наявності подвійного громадянства не вказує і про наявність умислу на незаконне перетинання або спробу перетинання державного кордону України.

Згідно із вимогами ст.ст. 245, 252, 280 КУпАП під час провадження у справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Аналогічного роду положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.

В той же час, у справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» від 06.12.1998 (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.

Згідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Враховуючи вищевикладене, у суду відсутні підстави для притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що достатніх доказів вчинення ним адміністративного правопорушення, визначеного ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, під час розгляду адміністративної справи в суді не здобуто, а ті, що надані в якості підтвердження вчинення правопорушення, суд оцінює критично з наведених вище обставин.

Згідно із п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

У зв'язку із встановленими фактичними обставинами провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ознаками ч.1 ст.204-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, потерпілим, прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду

Закарпатської області М.М.Хамник