Постанова від 30.05.2022 по справі 308/17/22

308/17/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2022 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи про притягнення до відповідальності за порушення митних правил громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 : місце народження - України, м. Чоп, місце роботи - тимчасово не працює: місце проживання - АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), (згідно бази даних АСМО «Інспектор» місце проживання АДРЕСА_2 ), закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 14.12.2018 року: орган, що видав - BELUGYMINISZTERIUN, за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про порушення митних правил №2280/30500/21 від 21.12.2021, згідно з яким 09.12.2021 року о 12 год. 40 хв. в зону митного контролю на ділянку “В'їзд” митного поста «Тиса» Закарпатської митниці заїхав легковий автомобіль «AUDI», моделі "А6", реєстраційний номерний знак Словацької Республіки НОМЕР_2 , де в якості пасажира слідував громадянин Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який прямував у приватних справах з Угорщини до України. Формою проходження митного контролю гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”. Під час проведення аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України, було встановлено, що 15.11.2020 року через пункт пропуску "Чоп - Захонь" митного поста "Тиса” Закарпатської митниці громадянин Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) ввезено легковий автомобіль марки «AUDI», моделі «А6», номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_4 , у митному режимі «тимчасове ввезення до 1 року» та станом на 09.12.2021 року транспортний засіб не було вивезено за межі митної території України.

З метою з'ясування обставин невивезення за межі митної території України транспортного засобу, а саме: легкового автомобіля марки «AUDI», моделі «А6», номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_4 , 09.12.2021 під час переміщення гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) через митний кордон України було відібрано пояснення, в якому громадянин Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підтвердив факт ввезення зазначеного транспортного засобу 15.11.2020 на митну територію України в режимі «тимчасове ввезення до 1 року» через митний пост "Тиса", Закарпатської митниці. Також, громадянин Угорщини ОСОБА_1 повідомив, що станом на 09.12.2021 року легковий автомобіль «AUDI», моделі «А6», номер кузова НОМЕР_5 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_6 знаходиться на ремонті знайомого автомеханіка. До митного органу із заявою про продовження терміну перебування вказаного транспортного засобу на митній території України, громадянин іУгорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не звертався. Також у письмовому поясненні від 09.12.2021 року, гр.Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) заявив, що він повідомлений про настання відповідальності за частиною 6 статті 481 Митного кодексу України, і дає згоду на складання протоколу про ПМП без його присутності, та без попереднього його повідомлення листом Закарпатської митниці і просить направити вказаний протокол про ПМП за місцем проживання, а саме - АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ).

У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянаминерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш, як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Згідно ч. 2 ст. 380 МКУ транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.

Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Згідно з ч.5 ст. 255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується органом доходів і зборів шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).

Згідно з інформацією, отриманої з мережі Інтернет (сайт «mobile.de»), вартість аналогічного/подібного (легкового автомобіля марки «AUDI», моделі «А6», становить 2199 евро, що згідно з курсор НБУ станом на 21.12.2021 складає 67 654 грн. 65 коп. (шістдесят сім тисячі шістсот п'ятдесят чотири грн. 65 коп.).

Таким чином, гр. Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України легкового автомобіля марки «AUDI», моделі «А6», номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_4 , більше ніж на тридцять діб. Зазначені дії і мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні підтримав протокол про порушення митних правил, просив притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України.

ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, про розгляд справи судом особі повідомлявся належним чином.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07 липня 1989 року, виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було зневільовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, якщо таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.

Рішенням Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 року у справі «Пономарьов проти України» (п.14) наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого щодо них судового провадження.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу без участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.

Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

22.08.2019 року набрали чинності зміни до ст. 481 МК України згідно із Законами України від 08.11.2018 року № 2612-VІІІ «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» та від 16.05.2019 року № 2725-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Згідно з диспозицією ч. 6 ст. 481 МК України адміністративна відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше, ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Відповідно до п. 33 ст. 4 МКУ нерезиденти: юридичні особи, утворені відповідно до законодавства інших держав, які здійснюють свою діяльність за межами України, а також їх відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України, які не здійснюють господарську діяльність відповідно до законодавства України; розташовані на території України дипломатичні представництва, консульські установи, інші офіційні представництва іноземних держав та міжнародних організацій, які мають дипломатичні привілеї та імунітет; фізичні особи: іноземці та особи без громадянства, громадяни України, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України.

Частиною 1 ст. 380 МК України передбачено, що тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

Згідно з ч. 2 ст. 380 МК України, транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом Х цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.

Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД, можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Згідно ч. 6 ст. 380 МК України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно з ч.5 ст.255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).

За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Вина ОСОБА_3 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, стверджується зібраними у справі доказами: протоколом про порушення митних правил № 2280/30500/21 від 21.12.2021 року; письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 09.12.2021 року, згідно з якими підтвердив невивезення транспортного засобу, оскільки такий на ремонті; копією контрольного талону, даними диспетчера ЗМК та пасажирського пункту пропуску та іншими матеріалами у їх сукупності.

При розгляді справи судом не встановлено обставин непереборної сили та особистих обставин за умови документального підтвердження цих обставин.

Суд вважає, що в діях ОСОБА_3 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, у вигляді перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше, ніж на тридцять діб.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При призначенні адміністративного стягнення суд виходить із змісту ст.33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та вважає, що на ОСОБА_3 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 6 статті 481 МК України у виді конфіскації ввезеного на територію України легкового автомобіля марки «AUDI», моделі «А6», номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_4 , вартістю 67 654 грн. 65 коп. (шістдесят сім тисяч шістсот п'ятдесят чотири грн. 65 коп.).

Відповідно вимог ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_3 слід стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 496, 20 грн.

Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, ст. ст. 481 ч. 6, 527-529, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 : місце народження - України, м. Чоп, місце роботи - тимчасово не працює: місце проживання - АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), (згідно бази даних АСМО «Інспектор» місце проживання АДРЕСА_2 ), закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 14.12.2018 року: орган, що видав - BELUGYMINISZTERIUN, визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації ввезеного на територію України легкового автомобіля марки «AUDI», моделі «А6», номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Угорщини НОМЕР_4 , вартістю 67 654 грн. 65 коп. (шістдесят сім тисяч шістсот п'ятдесят чотири грн. 65 коп.).

Стягнути з громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 : місце народження - України, м. Чоп, місце роботи - тимчасово не працює: місце проживання - АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), (згідно бази даних АСМО «Інспектор» місце проживання АДРЕСА_2 ), закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 14.12.2018 року: орган, що видав - BELUGYMINISZTERIUN, на користь держави судовий збір в розмірі 496, 20 грн. (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок).

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області І.В. Логойда