Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/162/22
Номер провадження: 3/511/150/22
"25" травня 2022 р. Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Бобровської І.В.,
секретаря судового засідання - Захарової О.В.,
за участю:
прокурора - Пантась О.В., Пояцика Я.О., Шивцова О.М.,
захисника - Магери Р.Ю.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна матеріали, які надійшли з Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Кучурган Роздільнянського району Одеської області, громадянина України, місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , не працюючого, не одруженого,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , перебуваючи з вересня 2020 року на службі в Національній поліції України, з 01.05.2021 року згідно наказу начальника ГУНП в Одеській області від 01.05.2021 року № 760 о/с на посаді поліцейського сектору реагування патрульної поліції Роздільнянського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, маючи спеціальне звання - капрал поліції, спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0041331 та являючись суб'єктом, на якого поширюються дія Закону України « Про запобігання корупції» відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, будучі звільненим згідно наказу начальника ГУНП в Одеській області від 03.06.2021 року № 890 о/с за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону Украйни «Про національну поліцію» зі служби в поліції з 03.06.2021 року, перед звільненням зі служби в поліції та припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функції держави або місцевого самоврядування, в порушення абзацу першого ч.2 ст.45 Закону несвоєчасно, без поважних причин 19.08.2021 року, о 19 годин 40 хвилин подав електронну декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями. З інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» вбачається, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, типу « перед звільненням» 19.08.2021 року о 19.40 год. Між тим, останнім днем подачі декларації було 30.06.2021 року.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє виконувати функції держави, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1. ст. 172-6 КУпАП.
Постановою суду від 17.02.2022 року провадження у справі було зупинено до одужання ОСОБА_1 .
Постановою суду від 12.04.2022 року провадження у справі було поновлено.
Постановою суду від 18.04.2022 року за клопотанням захисника від ГУНП в Одеській області витребувано інформацію про дату повного розрахунку з ОСОБА_1 у зв'язку зі звільненням.
03.05.2022 року до суду надійшла витребувана інформація від ГУНП в Одеській області.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинені вказаного адміністративного правопорушення не визнав. Суду пояснив, що звільнений з посади він був 03.06.2022 року, повний розрахунок отримав на банківську картку тільки 29.06.2022 року, трудову книжку отримав 30.06.2022 року, він був не обізнаний з правилами подачі декларацій типу «перед звільненням», на той час вважав, що він не зобов'язаний її подавати. Після повідомлення від НАЗК про не подачу декларації виявив, що втратив електронний ключ для підписання декларації, 19.08.2022 року отримав новий ключ та подав декларацію, передбачену чинним законодавством. Ніяких заходів щодо отримання трудової книжки та інформації про належну до виплати суму, пов'язану зі звільненням, самостійно не вживав. Просив закрити провадження у зв'язку зі спливом строків притягнення до відповідальності.
Захисник Магера Р.Ю. подав суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, вважаючи, що датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення згідно протоколу є 30.06.2021 року, датою його виявлення є 21.07.2021 року - повідомлення НАЗК про не подачу ОСОБА_1 декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, типу « перед звільненням». Отже, на думку захисника, строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення сплинув 21.01.2022 року.
Прокурор Шивцов О.М. вважав, що протокол складений з дотриманням вимог КУпАП, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, строк притягнення до відповідальності не сплинув, просив призначити мінімальний розмір штрафу.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення та вивчивши надані докази, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно ч. 1 ст. 61 Закону України «Про національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України "Про запобігання корупції", цим та іншими законами України.
Відповідності до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
У відповідності до п. 15 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов'язані подавати декларацію та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
У відповідності до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089 (зі змінами), яке діяло на час звільнення ОСОБА_1 з посади, декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону;
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 вересня 2016 року № 19 «Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 листопада 2016 року за № 1479/29609 (зі змінами), яке діяло на час звільнення ОСОБА_1 з посади, припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є останній день виконання суб'єктом декларування зазначених функцій.
Не дивлячись на не визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена та підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом № 2/2022 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 12.01.2022 року, безпосередньо наказами про прийняття та звільнення ОСОБА_1 з посади поліцейського Роздільнянського РВ ГУНП в Одеській області, котрі, в свою чергу, підтверджують належність останнього до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та виникнення в нього обов'язку для подання відповідних декларацій.
Крім того, відповідно до листа НАЗК від 19.10.2021 року № 47-03/75946-21, витягу з інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», послідовності дій ОСОБА_1 , останній з 19.08.2021 року у персональному електронному кабінеті здійснював заходи щодо заповнення декларації перед звільненням за 2021 рік, яку він 19.08.2021 року в 19 год. 40 хв. 52 сек. несвоєчасно подав до НАЗК.
02.12.2021 року в ІТС Реєстр виявлено наявні декларації ОСОБА_1 :
- дата публікації: 15.07.2020 року 21:27 Декларація (кандидата на посаду) посада: поліцейський підрозділу (полк, батальйон, рота) поліції особливого призначення;
- дата публікації: 14.03.2021 року 21:23 Декларація (щорічна) посада: поліцейський;
- дата публікації: 19.08.2021 року 19:40 Декларація (перед звільненням) посада: поліцейський.
Також встановлено, що ОСОБА_1 31.05.2021 року власноручно підписано пам'ятку - застереження для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільнені зі служби/роботи, відповідно до якої він зобов'язалася подати декларацію перед звільненням у термін не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення такої діяльності до 30.06.2021 року.
Відповідно до п. 5 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 3 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089), ОСОБА_1 , будучи поліцейським, повинен був подати декларацію перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» і «г» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в», «г» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Однак ОСОБА_1 подав декларацію «перед звільненням» несвоєчасно 19.08.2021 року та фактично не здійснивши свій обов'язок.
Судом поважних причин для несвоєчасного подання перед звільненням зі служби в поліції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, не встановлено.
Капрал поліції ОСОБА_1 не виконав вимоги Закону України «Про запобігання корупції», які виникли у нього, як у поліцейського сектору реагування патрульної поліції Роздільнянського РВ ГУНП в Одеській області, декларації, типу - «перед звільненням».
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено, що відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, своїми діями капрал поліції ОСОБА_1 , будучи особою, на яку розповсюджується вимоги Закону України «Про запобігання корупції», яка звільняється та припинила виконувати функції держави, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за несвоєчасне подання декларації типу - «перед звільненням».
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказане правопорушення настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктивна сторона вказаного адміністративного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи не прямого умислу.
При цьому склад адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-6 КУпАП, є формальним, характеризується недодержанням різноманітних правил, коли діяння становить склад проступку незалежно від настання шкідливих наслідків.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виражається у бездіяльності суб'єктів декларування, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Доводи ОСОБА_1 про те, що йому не було відомо про необхідність подання декларації, суд визнає неспроможними та такими, що спростовуються матеріалами справи: власноручно підписаною пам'яткою- застереженням для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільнені зі служби/роботи від 31.05.2021 року. Крім того, факт обізнаності ОСОБА_1 щодо обов'язку і способу подачі декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та терміни її подачі, підтверджується раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 .
Стосовно доводів ОСОБА_1 відносно втрати ключа його електронного цифрового підпису, суд звертає увагу, що відповідно до п. 3 розділу ІІ «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», суб'єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та посиленого сертифіката відкритого ключа електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП).
Таким чином, відсутність ЕЦП, не звільняє суб'єктів декларування від обов'язку подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу - «перед звільненням» за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, матеріали справи не містять будь-яких доказів щодо неможливості подання ОСОБА_1 декларації у період з 03.06.2021 року по 30.06.2021 року, що свідчить про невжиття останнім усіх можливих заходів, спрямованих на своєчасне подання декларації.
Щодо доводів захисника, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Окрім того, згідно постанови Пленуму Верховного Суду України від 25 травня 1998 року № 13 «Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов'язані з корупцією», а саме п. 3, судам роз'яснено, що у справах даної категорії суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 247 та 280 КУпАП. Також слід звертати особливу уваги на з'ясування в конкретному окремому випадку чи не закінчилися встановлення ч. 4 ст. 38 КУпАП на момент розгляду справ строки накладення адміністративного стягнення.
Особливу роль для визначення строків притягнення особи до відповідальності за адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією відіграють день вчинення правопорушення та день виявлення відповідного правопорушення.
В матеріалах справи наявний запит Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 02.11.2021 року, направлений до начальника управління кадрового забезпечення ГУНП в Одеській області, згідно якого було витребувано документи, які містять інформацію стосовно поліцейського сектору реагування патрульної поліції Роздільнянського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області ОСОБА_1 . У вказаному запиті зазначаються відомості щодо можливого порушення останнім вимог фінансового контролю.
Таким чином, слід вважати, що днем виявлення правопорушення є дата направлення такого запиту, а саме: 02.11.2021 року. Тобто саме із зазначеної дати слід починати відрахування відповідного строку для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 спливав 02.05.2022 року.
Враховуючи, що постановою Роздільнянського райнного суду Одеської області від 17.02.2022 року провадження у справі було зупинено до одужання ОСОБА_1 до 12.04.2022 року, тобто на 54 дні, суд вважає, що на момент розгляду вказаної справи строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 не сплинув.
Суд при накладенні стягнення враховує: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особистість правопорушника, той факт, що він раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, ступінь його провини, майновий стан.
Обставин, яка відповідно до ст. 34 КУпАП, пом'якшують відповідальність, а також обставин, що обтяжують відповідальність, передбачених ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене та вирішуючи питання про адміністративне стягнення, яке слід застосувати до особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає, що воно має бути визначене у вигляді штрафу згідно санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст.172-6 ч.1, 283-285 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації:АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий територіальним підрозділом № 5141 від 12.01.2017 року, судовий збір у розмірі 496,20 грн. на користь держави.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області.
Повний тест постанови складено 30.05.2022 року.
Суддя: І. В. Бобровська
Постанова набрала законної сили "______" ____________20___р.
Строк пред'явлення до виконання постанови 3 місяці.