Справа № 3/714/196/22
ЄУН:714/355/22
"31" травня 2022 р. м. Герца
Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Єфтемій С.М., розглянувши матеріали адміністративної справи які надійшли з відділення поліції № 4 (м. Герца) Чернівецького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
мешканця
АДРЕСА_1 ,
приватний підприємець,
за ч.1 ст.156 Кодексу про адміністративні правопорушення України ,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 06 квітня 2022 року, ОСОБА_1 , як приватний підприємець, у належному йому магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який розташований в м.Герца Чернівецького району, здійснював роздрібну торгівлю спиртними напоями, без наявності марок акцизного податку. Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 156 КпАП України.
Допитаний в судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав і суду пояснив, що обставини наведені у протоколі не відповідають дійсності так як в той день нікому не продавав спиртні напої, та взагалі спиртні не продає. На той час, коли працівники поліції прийшли до магазину з перевіркою, в магазині відвідувачів не було. Тому вважає, що працівники поліції безпідставно склали щодо нього даний протокол. Крім цього, зі змістом протоколу його не було ознайомлено.
Заслухавши пояснення особи що притягується до адміністративної відповідальності та дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, за необхідне зазначити про таке.
Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності та дослідивши письмові докази, слід зазначити про наступне.
Відповідно до вимог ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 156 КпАП України настає за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовується в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Отже, об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ч. 1 ст.156 КпАП України полягає у здійсненні роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями без марок акцизного податку, а суб'єктом вказаного правопорушення можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
У разі якщо йдеться про торгівлю алкогольними напоями без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, то визначальним є саме те, що продукт належить до категорії алкогольних.
Відповідно до положень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольними напоями є продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2% об'ємних одиниць, які належать до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08.
Згідно положень ст. 280 КпАП України суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в даному випадку, передбаченого ч.1 ст.156 КпАП України, у числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КпАП України; чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, в даному випадку працівників поліції.
Разом із тим, доказів на підтвердження того, що продукт якій продав ОСОБА_1 за своїми властивостями є алкогольним напоям не додано.
Також не додано до протоколу відповідні докази, що доводять той факт, що ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення за ч.1ст.156 КУпАП.
Окрім того, санкція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає обов'язкову конфіскацію товарів та виручки від продажу, однак у матеріалах справи відсутня інформація про вилучення вищевказаних алкогольних виробів.
Також суд звертає увагу на те, що ч. 1 ст. 156 КУпАП є бланкетною нормою, і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно зазначати, яка саме норма Закону було порушена, про що відсутнє посилання у складеному щодо ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Аналізуючи фактичні дані, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що відсутні достатні дані, які б поза розумним сумнівом доводили наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 38, п.7 ст. 247, ст. 284 КпАП України,-
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КпАП України закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Герцаївський районний суд шляхом подачі в 10-и денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя: