Справа № 703/557/22
3/703/334/22
30 травня 2022 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Биченко І.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючу,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП,
До Смілянського міськрайонного суду Черкаської області надійшов для розгляду адміністративний протокол серії ВАБ №843791 від 11 лютого 2022 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП, відповідно до якого, ОСОБА_1 11 лютого 2022 року близько 14 години 00 хвилин перебувала в приміщенні вокзалу ст.ім.Т.Шевченка по вул. Я.Водяного в м. Сміла без документів, що посвідчують особу, чим порушив вимоги постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09 грудня 2020 року.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судове засідання 30 травня 2022 року не з'явилася.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).
Положення ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справа про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду ( судді) стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушення - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, який складено відносно ОСОБА_1 , остання вчинила дії, які працівником поліції кваліфіковані за ч.1 ст.44-3 КУпАП, 11 лютого 2022 року.
Справа про адміністративне правопорушення надійшла до суду 16 лютого 2022 року.
Відповідно до вимог ст.277 КУпАП та з метою недопущення порушення прав особи, справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було призначено до судового розгляду на 16 березня 2022 року та в подальшому відкладено в зв'язку з її неявкою на 15 квітня 2022 року.
В зв'язку з неявкою особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 15 квітня 2022 року, 29 квітня 2022 року та 10 травня 2022 року розгляд справи було відкладено.
За вказаних обставин, суддя був позбавлений об'єктивної можливості розглянути справу в термін, у який ОСОБА_1 може бути притягнута до адміністративної відповідальності, після вчинення зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення дій.
Згідно ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Стаття 247 КУпАП передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії. Після виключення провадження втрачається можливість здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності та, відповідно, встановлення або не встановлення вини.
Отже, приписи 247 статті КУпАП є імперативними і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження не вирішуючи при цьому жодних інших питань.
Таким чином, оскільки на день розгляду справи закінчився визначений законом строк накладення адміністративного стягнення, провадження в справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення. Оскільки адміністративне стягнення на ОСОБА_1 не накладається, то судовий збір не підлягає стягненню.
На підставі наведеного, керуючись ч.2 ст.38, ст.247, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП, закрити у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст.38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.
Суддя І.Я. Биченко