Справа № 826/17591/18
30 травня 2022 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача - Степанюка А.Г.,
суддів - Епель О.В., Кобаля М.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про відвід суддів Степанюка А.Г., Епель О.В. та Кобаля М.І. від розгляду клопотання про повернення судового збору за подання заяви про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністра закордонних справ України Клімкіна Павла Анатолійовича, треті особи - Міністерство закордонних справ України, Держана казначейська служба України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
У жовтні 2018 року ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністра закордонних справ України Клімкіна Павла Анатолійовича (далі - Відповідач, Міністр закордонних справ) про:
- визнання протиправною бездіяльності Міністра закордонних справ щодо не здійснення особистого прийому з ОСОБА_1 у дні, визначені графіком прийому громадян МЗС України;
- зобов'язання Міністра закордонних справ провести особистий прийом з ОСОБА_1 у зручний для обох сторін час та день;
- компенсацію з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 матеріальної шкоди на суму 963,50 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства закордонних справ України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.03.2019 залучено до участі у справі Міністерство закордонних справ України (далі - Третя особа-1, МЗС України) та Державну казначейську службу України (далі - Третя особа-2, ДКС України) в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.07.2019 позов задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Міністра закордонних справ щодо не здійснення особистого прийому ОСОБА_1 24.04.2018;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань МЗС України на користь ОСОБА_1 понесену ним матеріальну шкоду в розмірі 956,20 грн.
У задоволенні іншої частини позовних відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 апеляційну скаргу Міністра закордонних справ задоволено повністю, апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково - рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.07.2019 скасовано в частині задоволених позовних вимог та прийнято в указаній частині нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено. В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.07.2019 залишено без змін.
На адресу Шостого апеляційного адміністративного суду 17.03.2020 надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, в якій останній просить:
« 1. Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 скасувати.
2. Подану апеляційну скаргу відповідача залишити без розгляду.
3. Рішення Окружного адміністративного суду імені Клімкіна від 08.07.2019 року змінити, яким
3/1 Зобов'язати Міністра закордонних справ України провести особистий прийом з ОСОБА_1 у зручний для обох сторін час та день.
3/2 Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ін.. НОМЕР_1 ідентифікаційний код НОМЕР_4 (Відповідно до стандарту №13616 Міжнародної організації зі стандартизації ISO і Європейського комітету з банківських стандартів ECBS мої банківські реквізити є наступні Одержувач ОСОБА_1 НОМЕР_3 IBAN НОМЕР_2 понесені мною витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства закордонних справ України.».
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2020 повернуто заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністра закордонних справ, треті особи - МЗС України, ДКС України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Крім того, на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду 18.12.2020 надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, в якій останній просив:
« 1. Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 скасувати.
2. Ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.08.2019 року про задоволення клопотання відповідача про поновлення відповідачу терміну на апеляційне оскарження судового рішення скасувати.
3. Ухвалу про відкриття апеляційного провадження від 23.09.2019 року скасувати.
4. Відмовити відповідачу у відкритті апеляційного провадження на підставі частини 1 пункту 4 статті 299 КАС України.
5. Рішення окружного адміністративного суду імені Клімкіна від 08.07.2019 року змінити, яким
5/1 Зобов'язати Міністра закордонних справ України провести особистий прийом з ОСОБА_1 у зручний для обох сторін час та день.
5/2 Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ін.. НОМЕР_1 ідентифікаційний код НОМЕР_4 (Відповідано до стандарту №13616 Міжнародної організації зі стандартизації ISO і Європейського комітету з банківських стандартів ECBS мої банківські реквізити є наступні Одержувач ОСОБА_1 НОМЕР_3 IBAN НОМЕР_2 понесені мною витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства закордонних справ України.».
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.01.2021 заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністра закордонних справ України Клімкіна Павла Анатолійовича, треті особи - Міністерство закордонних справ України, Держана казначейська служба України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - повернуто без розгляду.
Крім іншого, на адресу суду апеляційної інстанції 23.06.2021 надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, в якій останній просив:
« 1. Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 скасувати.
2. Ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.08.2019 року про задоволення клопотання відповідача про поновлення відповідачу терміну на апеляційне оскарження судового рішення скасувати.
3. Ухвалу про відкриття апеляційного провадження від 23.09.2019 року скасувати.
4. Відмовити відповідачу у відкритті апеляційного провадження на підставі частини 1 пункту 4 статті 299 КАС України.
5. Рішення окружного адміністративного суду імені Клімкіна від 08.07.2019 року змінити, яким
5/1 Зобов'язати Міністра закордонних справ України провести особистий прийом з ОСОБА_1 у зручний для обох сторін час та день.
5/2 Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ін.. НОМЕР_1 ідентифікаційний код НОМЕР_4 (Відповідно до стандарту №13616 Міжнародної організації зі стандартизації ISO і Європейського комітету з банківських стандартів ECBS мої банківські реквізити є наступні Одержувач ОСОБА_1 НОМЕР_3 IBAN НОМЕР_2 понесені мною витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства закордонних справ України.».
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2021 заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністра закордонних справ України Клімкіна Павла Анатолійовича, треті особи - Міністерство закордонних справ України, Держана казначейська служба України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - повернуто без розгляду.
На адресу суду 17.01.2022 від ОСОБА_1 надійшло клопотання, в якому останній просив: «… негайно ухвалити ухвалу про повернення мені судового побору за квитанцію про сплату судових поборів від 22 квітня 2020 року №0.0.1684489907.1 у розмірі 1 057,20 грн.». Крім того, у цьому клопотанні містилася заява про відвід суддям Степанюку А.Г., Епель О.В. і Кобалю М.І., оскільки, на переконання Позивача, останні своїми ухвалами саботують повернення коштів ОСОБА_1 .
Розглянувши вказану заяву та перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно усталеної практики Європейського Суду з прав людини наявність безсторонності повинна визначатися за суб'єктивним та об'єктивним критеріями. Відповідно до суб'єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об'єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності.
Щодо суб'єктивного критерію, особиста безсторонність судді презюмується, поки не надано доказів протилежного. При цьому судова колегія не переконана, що у цій справі достатньо ознак, які б давали підстави вважати, що судді Степанюк А.Г., Епель О.В. та Кобаль М.І. проявляють особисту упередженість.
Стосовно об'єктивного критерію слід визначити, чи існували переконливі факти, які б могли свідчити про безсторонність судді.
У справі «Газета Україна-Центр проти України» (заява № 16695/04), рішення від 15.07.2010 Європейський суд з прав людини зазначив, що відповідно до усталеної практики суду існування безсторонності для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції повинно визначатися на підставі суб'єктивного критерію, в контексті якого слід враховувати особисті переконання та поведінку певного судді, що означає необхідність встановити, чи мав суддя у певній справі будь-яку особисту зацікавленість або упередженість, а також на підставі об'єктивного критерію, в контексті якого необхідно встановити, чи забезпечував суд і, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії аби виключити будь-які обґрунтовані сумніви щодо його безсторонності».
Так, у своїй заяві ОСОБА_1 наголошує на тому, що судді Степанюк А.Г., Епель О.В. та Кобаль М.І. не можуть розглядати клопотання останнього про повернення судового збору, оскільки, на думку Позивача, згадані судді своїми ухвалами саботують повернення заявнику коштів.
Разом з тим, наведені доводи, на переконання суду апеляційної інстанції, не можуть бути свідченням існування об'єктивних обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності суддів з огляду на те, що відповідно до ч. 4 ст. 36 КАС України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Будь-яких доказів, які б підтверджували пряму чи опосередковану заінтересованість суддів Степанюка А.Г., Епель О.В. та Кобаля М.І. у результатах розгляду заявленого клопотання, або наявність обставин, які обґрунтовано викликають сумнів в їх неупередженості, із змісту доводів заяви про відвід не вбачається.
Отже, на думку судова колегії, оскільки інших обставин, які б, на переконання Заявника, свідчили про упередженість або необ'єктивність суддів Степанюка А.Г., Епель О.В. та Кобаля М.І. не зазначено, а викладені у заяві доводи не дають підстав для висновку про необхідність відводу указаних суддів від розгляду цього клопотання, суд приходить до висновку, що подана заява про відвід не може вважатися обґрунтованою.
Відповідно до абз. 1 ч. 4 ст. 40 КАС України якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
При цьому, за правилами ч. 11 ст. 40 КАС України питання про відвід вирішується невідкладно. Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження.
Керуючись ст.ст. 38-40, 248, 325 КАС України, колегія суддів, -
Визнати необґрунтованим відвід суддів Степанюка А.Г., Епель О.В. та Кобаля М.І. у цій справі.
Передати справу №826/17591/18 для визначення за допомогою автоматизованої системи документообігу суду судді, що вирішуватиме питання про відвід.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач А.Г. Степанюк
Судді О.В. Епель
М.І. Кобаль
Повний текст ухвали складений та підписаний 30 травня 2022 року.