Постанова від 31.05.2022 по справі 360/5603/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2022 року справа №360/5603/21

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Рубіжанської міської ради Луганської області та ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2021 року (повне судове рішення складено 26 листопада 2021 року у м. Сєвєродонецьку) у справі № 360/5603/21 (суддя в І інстанції Басова Н.М.) за позовом ОСОБА_2 до Рубіжанської міської ради Луганської області, Міського голови м. Рубіжне Хортіва Сергія Івановича, третя особа ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

У жовтні 2021 року представник позивача Іващенко Олексій Сергійович, який діє в інтересах ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом до Рубіжанської міської ради Луганської області (далі - відповідач-1), Рубіжанського міського голови Хортіва Сергія Івановича (далі - відповідач-2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 (далі - третя особа), в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати п.2 рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 29.07.2021 №14/1 «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_1 » (а.с.1-17).

В обґрунтування позову зазначено, що позивача було обрано депутатом Рубіжанської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області відповідно до рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 13 листопада 2020 року №1/1 «Інформування голови Рубіжанської міської виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області М. Бєлуха про підсумки виборів депутатів Рубіжанської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області».

Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2020 №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання голів постійних комісій» було створено чотири постійні комісії Рубіжанської міської ради Луганської області, в тому числі комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин.

Пунктом 2 вказаного рішення позивача було обрано головою постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин.

14.07.2021 на офіційному веб-сайті Рубіжанської міської ради Луганської області в мережі Інтернет було оприлюднено проект рішення «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_1 ».

Резолютивна частина вказаного проекту рішення містила один абзац у наступній редакції: «Обрати до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, персональний склад якої затверджений рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 №2/4, депутата міської ради - ОСОБА_1 ».

16.07.2021 відповідно до Розпорядження Рубіжанського міського голови №135 «Про скликання чергової чотирнадцятої сесії Рубіжанської міської ради Луганської області» було скликано чергову чотирнадцяту сесію Рубіжанської міської ради Луганської області. Згідно протоколу № 22 від 21.07.2021 засідання постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання мандатної, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності розглянуте питання під номером 5 «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_1 ». Питання було розглянуто без зауважень та доповнень, проголосовано за рекомендацію «винести на сесію» за - «5», проти - «0», утримались - «0». Будь-які пропозиції про внесення доповнень або змін до проекту рішення не вносилось.

29.07.2021 під час проведення 14-ї сесії Рубіжанської міської ради Луганської області та розгляду питання порядку денного під номером 1 «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_1 » депутатом ОСОБА_3 було внесено пропозицію про внесення змін до проекту рішення та доповнення його п. 2 у наступній редакції: «внести до частини 2 рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 року №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання голів комісій» наступні зміни: відкликати ОСОБА_2 голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин; обрати Конова Дмитра Володимировича - головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин».

Депутатами Рубіжанської міської ради Луганської області було проголосовано за рішення у зазначеній редакції у кількості 21 особа.

Позивач вважав, що Рубіжанською міською радою Луганської області та Рубіжанським міським головою Хортівим Сергієм Івановичем було грубо порушено ч.2 ст.19 Конституції України, вимоги від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР), Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області, внаслідок чого прийнято незаконне рішення, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2021 року позов задоволено.

Не погодившись з таким рішенням, Рубіжанська міська рада Луганської області подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просила рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування зазначено, що відповідно до частин першої, другої, чотирнадцятої та п'ятнадцятої ст. 47 Закону № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією. Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею комісій протягом строку своїх повноважень. Відповідна рада, вирішуючи питання утворення чи ліквідації постійних комісій, виходить з обсягу повноважень органів місцевого самоврядування, особливостей певної території, актуальних для конкретної територіальної громади питань тощо. За строк повноважень сільської, селищної, міської ради певного скликання може зникнути потреба у функціонуванні постійної комісії з того чи іншого питання, виникнути необхідність утворення нової постійної комісії чи об'єднання кількох постійних комісій.

Відповідач також зазначив, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Крім того, згідно з пунктами 1, 3, 4, 6, 7, 9, 12 ч.2 ст.19, ч.2 ст. 20, п.1, 2 ст.28 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради має право обирати і бути обраним до органів відповідної ради; пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою; брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні; виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки.

Депутат місцевої ради повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою. Депутатські групи, фракції мають право на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради, попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.

Таким чином, виходячи із вищенаведеного та з огляду на зміст частини чотирнадцятої статті 46 Закону, відповідно до якої регламентом ради визначаються порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії, вважаємо, що в разі необхідності детальний порядок формування складу постійних комісій сільської, селищної, міської ради, який, зокрема, передбачає спосіб отримання згоди депутата місцевої ради на входження до складу тієї чи іншої постійної комісії, може регулюватися регламентом відповідної ради з урахуванням законодавчих положень.

При цьому, право депутата місцевої ради висловлюватися щодо складу постійних комісій та кандидатури на посади їх голів передбачено вищенаведеними положеннями Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» і не може бути обмежено.

Місцева рада приймає рішення щодо зазначеного питання більшістю голосів.

Таким чином, як вказує апелянт, Рубіжанська міська рада при внесенні змін в рішення ради від 02.12.2-20 №2/3 в частині обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань-житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування, та земельних відносин, депутата міської ради ОСОБА_1 відкликати ОСОБА_2 голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин; обрати ОСОБА_1 головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, діяла в межах повноважень.

ОСОБА_1 також не погодився з рішенням місцевого суду, подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

З посиланням, між іншого, на Роз'яснення Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, стосовно деяких питань здійснення повноважень сільських, селищних, міських голів та формування постійних комісій місцевих рад (19 червня 2013 року, Протокол засідання № 11), неповне з'ясування місцевим судом фактичних обставин, ОСОБА_1 наполягав на наявності підстав для скасування оскарженого рішення.

Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено таке.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , є депутатом Рубіжанської міської ради Луганської області (а.с.19-21,22,25,26-31).

Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання від 02.12.2020 №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання постійних комісій вирішено утворити чотири постійні комісії Рубіжанської міської ради Луганської області та обрати головами постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання депутатів, зокрема, ОСОБА_2 - головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин (а.с.32).

Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання від 02.12.2020 №2/1 затверджено Регламент Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання (а.с.55,56-64).

Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання від 02.12.2020 №2/2 затверджено Положення про постійні комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання (а.с.65,66-68).

Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання від 02.12.2020 № 2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання голів комісій» утворено чотири постійні комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання, в тому числі комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності містобудування та земельних відносин, головою якої обрано ОСОБА_2 (а.с.32).

Також, рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання від 02.12.2020 №2/4 «Про персональний склад постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання» вирішено обрати до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин наступних депутатів, зокрема, ОСОБА_2 (а.с.33-34).

Також судами встановлено, що ОСОБА_1 також є депутатом Рубіжанської міської ради та 14.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до міського голови Хортів С.І. з заявою, в якій просив обрати його до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин (а.с.26-31, 102).

Проект рішення «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_1 » був оприлюднений на офіційному сайті міської ради 14.07.2021 (а.с.44).

З тексту проекту вбачається, що рішення складається з одного пункту лише про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, персональний склад якої затверджений рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 №2/4, депутата міської ради - ОСОБА_1 (а.с.45). Проект рішення був розглянутий на засіданні постійної комісії мандатної, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності 21.07.2021 та за результатами розгляду рекомендовано винести на сесію. Питання щодо відкликання ОСОБА_2 голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин та обрання ОСОБА_1 - головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин на засіданні вказаної комісії не розглядалось (а.с.53-54).

Розпорядженням міського голови Сергія Хортіва від 16.07.2021 № 135 скликано чергову чотирнадцяту сесії Рубіжанської міської ради Луганської області на 29 липня 2021 року о 15-00 годині. В додатку до розпорядження двічі відображено питання про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_1 (а.с.35-37).

Як вбачається з протоколу 14 сесії Рубіжанської міської ради від 29.07.2020 (а.с.104-121), при обговоренні порядку денного сесії депутат ОСОБА_1 запропонував депутатам міської ради поміняти порядок розгляду питань порядку денного сесії та спочатку розглянути питання, першим з яких є про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_1 вказана пропозиція була поставлена на голосування та прийнята (а.с.104-105).

В подальшому міський голова Хортів С.І. поставив на обговорення проект рішення про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_1 . Доповідачем по цьому питанню виступив секретар міської ради Арцев Ю.М. , який клопотав перед депутатами про обрання депутата ОСОБА_1 до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин. Під час обговорення проекту рішення депутат ОСОБА_3 запропонувала депутатам доповнити проект рішення новим пунктом, а саме: внести до частини 2 рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання голів комісій» наступні зміни: відкликати ОСОБА_2 голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин; обрати ОСОБА_1 - головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин) (а.с.106).

Зауважень щодо цієї пропозиції від депутатів не надійшло. Проект рішення був прийнятий за основу. За пропозицію депутата ОСОБА_3 проголосувала більшість. Проект рішення прийнятий в цілому (зворотній бік а.с.106).

Отже, за результатами розгляду Рубіжанською міською радою Луганської області восьмого скликання прийнято рішення від 29.07.2021 №14/1 «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_1 » (а.с.38).

Як вбачається з вищевказаного рішення, розглянувши заяву депутата міської ради ОСОБА_1 від 14.07.2021 про обрання його до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, керуючись розділом XX Регламенту Рубіжанської міської ради восьмого скликання, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2020 №2/1, розділом І Положення про постійні комісії Рубіжанської міської ради восьмого скликання, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2020 №2/2, відповідно до п.2 ч.1 ст.26, п.3 ч.4 ст.42, ч.2 ст.47, ч.2 ст.49, ч.1 ст. 59 Закону № 280/97-ВР, Рубіжанська міська рада Луганської області вирішила:

1.Обрати до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, персональний склад якої затверджений рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 №2/4, депутата міської ради - ОСОБА_1

2. Внести до частини 2 рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання голів комісій» наступні зміни: «відкликати ОСОБА_2 голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин; обрати ОСОБА_1 - головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин» (а.с.38).

Позивач не погодився з пунктом 2 вказаного рішення, яким його відкликано як голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, а тому за захистом порушених прав звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 144 Конституції України закріплено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною другою статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка підписана від імені України 06 листопада 1996 року в м. Страсбурзі, ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР «Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування» та відповідно до частин першої, п'ятої статті 6 КАС України є міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Закон № 280/97-ВР відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (частина перша статті 10 Закону № 280/97-ВР).

Згідно зі статтею 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з пунктами 2, 3, 8 частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Відповідно до частини першої статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина десята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина дванадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради (частина чотирнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні (частина п'ятнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні (частина шістнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» (частина сімнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя статті 59 Закону № 280/97-ВР).

За приписами статті 49 Закону № 280/97-ВР депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

Депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді.

Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим Законом, законом про статус депутата, іншими законами.

За приписами статті 47 Закону № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації.

Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.

Розділ ХІХ Регламенту Рубіжанської міської ради регулює порядок утворення і діяльності постійних комісій ради.

Так відповідно до вказаного розділу:

1. Постійні комісії ради утворюються радою і наділені повноваженнями в порядку,

визначеному законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

2. Рада утворює такі постійні комісії:

- комісію мандатну, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності;

- комісію з питань економічного розвитку, бюджету та фінансів;

- комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності,

містобудування та земельних відносин;

- комісію з соціальних питань.

3. Постійні комісії утворюються на другій сесії ради на термін повноважень ради.

У разі необхідності рада може змінити перелік, кількісний склад, переобрати персональний склад постійних комісій.

Чисельний склад постійних комісій визначається рішенням ради, але не менше ніж 5 осіб.

Персональний склад постійних комісій затверджується рішенням ради після обрання голів постійних комісій.

Пропозиції щодо кандидатур голів постійних комісій можуть вносити в пріоритетному порядку міський голова, депутатські фракції і групи, а також депутати. Кандидатури заступника і секретаря постійної комісії вносить голова постійної комісії за згодою більшості членів комісії.

Члени постійних комісій обираються за списком всіх постійних комісій без обговорення.

Голосування з усіх питань утворення постійних комісій проводиться відкрито.

Голова постійної комісії може бути відкликаний за рішенням ради:

- за його власним проханням;

- у зв'язку з незадовільною роботою на цій посаді;

- з інших обставин, які унеможливлюють виконання ним своїх обов'язків;

- з інших причин.

4. Пропозиції щодо відкликання голови постійної комісії вносяться:

- міським головою;

- самим головою комісії за його письмовою заявою;

- за рішенням відповідної постійної комісії, прийнятим на її засіданні під головуванням

обраного на цей час члена цієї комісії;

- не менш як однієї третини від загального складу депутатів Ради за їх письмовою заявою.

Рішення ради про відкликання голови постійної комісії повинно містити відомості про причини відкликання.

У разі відкликання голови постійної комісії, він залишається членом цієї комісії, якщо радою не прийнято іншого рішення. […]

Отже, аналізуючи у сукупності вказані вище норми права в контексті спірних правовідносин, суд дійшов висновку про те, що міська рада має право змінювати перелік, кількісний склад, переобирати склад постійних комісій; окремий депутат може бути ініціатором пропозиції щодо обрання голови постійної комісії, однак щодо відкликання голови постійної комісії таке право йому не надано.

При цьому регламент Рубіжанської міської ради чітко передбачає суб'єктів відкликання голови постійної комісії (міський голова; сам голова комісії за його письмовою заявою; рішення відповідної постійної комісії, прийнятого на її засіданні під головуванням обраного на цей час члена цієї комісії; не менш як однієї третини від загального складу депутатів Ради за їх письмовою заявою); підстави відкликання (за власним проханням голови постійної комісії; у зв'язку з незадовільною роботою голови на цій посаді; з інших обставин, які унеможливлюють виконання головою своїх обов'язків; з інших причин) та обов'язкову вимогу до рішення ради про відкликання голови постійної комісії - воно повинно містити відомості про причини відкликання.

На підставі доказів, наявних у справі, судом першої інстанції встановлено, що жоден із суб'єктів, які наділені правом вносити пропозицію щодо відкликання голови постійної комісії, до міської ради не звертався, а також взагалі не обговорювались підстави та причини необхідності відкликання голови постійної комісії ОСОБА_2 .

Отже, оскільки пропозицію щодо відкликання ОСОБА_2 головою постійної комісії внесла на розгляд депутат ОСОБА_3 одноособово, яка не має такого права, на сесії не обговорювались підстави та причини необхідності відкликання голови постійної комісії ОСОБА_2, в рішенні не зазначено жодної причини та підстави щодо відкликання ОСОБА_2 , тому місцевий суд задовольнив позов.

Відповідачем та третьою особою до своїх апеляційних скарг додано письмову пропозицію 19 депутатів Рубіжанської міської ради щодо відкликання голови постійної комісії ОСОБА_2, проте в апеляційних скаргах не спростовано інших висновків місцевого суду про те, що на сесії не обговорювались підстави та причини необхідності відкликання голови постійної комісії ОСОБА_2, в рішенні не зазначено жодної причини та підстави щодо відкликання ОСОБА_2 , тому пункт 2 рішення Рубіжанської міської ради від 29.07.2021 №14/1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

З урахуванням зазначеного суди не надають оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів приходить до висновку, що місцевий суд прийняв рішення з дотриманням як матеріального так і процесуального права, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Рубіжанської міської ради Луганської області та ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2021 року у справі № 360/5603/21 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 31 травня 2022 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук