Справа № 163/1403/21
Провадження № 3/163/132/22
19 травня 2022 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Шеремети С.А.
з участю секретаря Голядинець О.В.,
представника Волинської митниці Федчишина Р.А.,
особи, що притягується до відповідальності, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в режимі відеоконференції,
захисника Рахильчука О.В. в режимі відеоконференції,
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом № 0110/20500/21 про притягнення до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина ФРН, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , волонтера німецької громадської організації "Друзі Канева" (" Freunde von Kanew e.V.", Venloerstrasse 17, 41751 Viersen, Deutschland ), РНОКПП невідомий, паспорт НОМЕР_1 ,
Інспектор Волинської митниці Держмитслужби склав протокол про те, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) як працівник німецької громадської організації "Друзі Канева" вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, при таких обставинах.
08 березня 2021 року в зону митного контролю митного поста "Ягодин" Волинської митниці на в'їзд в Україну з Республіки Польща прибув вантажний транспортний засіб з номерними знаками НОМЕР_2 / НОМЕР_3 .
Водій транспортного засобу ОСОБА_4 до митного контролю подав CMR № 0046239, накладну без номера, дарчий лист та список гуманітарної допомоги разом з митною декларацією типу ТР81АА № UA205020/2021/000711.
Згідно з цими товарно-супровідними документами від німецької громадської організації "Друзі Канева" в адресу Благодійного фонду "Німеччина-Канів" перевозився вантаж гуманітарної допомоги в асортименті загальною вагою 11 610 кг брутто та вартістю 2944 євро.
Під час повного митного огляду серед переміщуваного вантажу виявлено невказані в товарно-супровідних документах косметичні засоби в 111 коробках: 5593 штуки бальзаму для відновлення волосся, 1976 штук гелю для вкладання волосся, 2976 штук денного крему проти зморшок, 5291 штук нічного крему проти зморшок, 2229 штук шампуню для відновлення волосся загальною вартістю 2 014 057,37 гривні.
Таким чином, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) як працівник німецької громадської організації "Друзі Канева" вчинив дії, спрямовані на переміщення цих товарів з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу документів, що в частині цих товарів містили неправдиві відомості про їх найменування та кількість, а також неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару, тобто правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в судовому засіданні пояснив, що умислу порушувати митні правила у нього не було. Товар є благодійною пожертвою та не призначений для продажу. Під час оформлення товарно-супровідних документів всі вилучені за протоколом косметичні засоби були віднесені до позиції «засоби гігієни», оскільки обсяги гуманітарної допомоги та різноманітний її характер унеможливлюють перелік усіх позицій окремо. Таке непорозуміння виникло лише у назві позиції товару та різному трактуванні віднесення таких товарів до засобів гігієни. Умислу приховувати будь-які тавари та уникатисплати митних платежів не мав. Багато років займається благодійністю та така ситуація виникла вперше. Просив провадження в справі закрити, а вилучені товари повернути.
Його захисник адвокат Рихальський О.В. висловив свою правову позицію про відсутність в діях його підзахисного складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.Повністю підтримав свої письмові пояснення, з наведених у них підстав, просив провадження в справі закрити.
Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявив, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні порушення митних правил, просив накласти стягнення в межах санкції ч.1 ст.483 МК України, стягнути витрати митниці і судовий збір.
Дослідженням доказів по справі встановлено таке.
Факт переміщення товарів від німецької громадської організації "Друзі Канева" в адресу Благодійного фонду "Німеччина-Канів" стверджено протоколом про порушення митних правил, актом про проведення митного огляду транспортного засобу, товарно-супровідними документами (CMR № 0046239, накладною без номера, дарчим листом та списком гуманітарної допомоги) та по справі не оспорюється.
Підставою для складання протоколу став акт про проведення митного огляду товарів, транспортного засобу, ручної поклажі та багажу № UA205020/2021/600136, який приєднано до протоколу як важливий доказ винуватості ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ).
Під час розгляду справи та дослідження вищевказаного акту встановлено наступне.
Так, в графі 8.1 акту вказано про вид упаковки товару - без пакування, коробка, ящик, піддон, мішок та інше.
В графі 8.2 "загальна кількість вантажних місць/з них відкритих (розпакованих)" проставлено числа "1/1". З огляду на назву графи можна зробити висновок про виявлені в транспортному засобі 1 вантажного місця, з яких розкрито 1 місце.
Така кількість виявлених під час огляду вантажних місць відповідає даним зазначених в товарно-супровідних документах.
Актом про проведення митного огляду транспортного засобу стверджено, що переміщуваний товар частково не відповідає кількісним показникам, опису та маркуванню. В той же час в графі 8.3.3 акту зазначено про відповідність вантажу товарно-супровідним документам за вагою брутто та кількістю вантажних місць.
В товарно-супровідних документах в позиції «засоби гігієни» зазначено, що про переміщення 104 пакети таких засобів.
Разом з цим, враховуючи значну кількість таких товарів та їх різноманітність, не деталізовано, які саме товари переміщувались та відносились до цієї позиції.
В судовому засіданні ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) пояснив, що виявлені косметичні засоби є благодійною допомогою та під час оформлення документів, які подавались митному органу, були віднесена до позиції «засоби гігієни». Крім цього, зазначив, що він є добровільним учасником і не отримує жодних коштів від громадської організації «Друзі Канева», не має трудових відносин та службових обов'язків з даною організацією, а у вільний від основної роботи час приходить на допомогу, як волонтер.
Такі пояснення ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підтверджуються і наявними в матеріалах справи документами, зокрема листами та зверненнями керівника громадської організації "Друзі Канева", статутом та реєстраціними документами асоціації "Друзі Канева".
Сукупність цих доказів не дає підстав для обгрунтованих сумнівів в поясненнях ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) щодо причин, за яких в транспортному засобі виявлено товари найменування яких окремо не зазначено в товарно-супровідних документах та які по справі митним органом не спростовані.
Згідно з ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 487 МК України визначено, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
В рішенні "Надточій проти України" Європейський Суд з прав людини у справі зазначив, що "положення Митного кодексу безпосередньо поширюються на всіх громадян, які перетинають кордон та регулюють їх поведінку шляхом застосування стягнень (штраф та конфіскація), які є як покаранням, так і стримуванням від порушення. Таким чином, митні правопорушення, які розглядаються, мають ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції".
Згідно з рішенням Європейського Суду з прав людини у справі "Авшар проти Туреччини" в оцінці доказів Суд встановив стандарт доказування "поза розумним сумнівом". Таке доказування передбачає співіснування досить вагомих, чітких та узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій факту, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Отже, в справі про порушення митних правил винуватість особи має бути також доведена поза розумним сумнівом.
Частиною 1 ст.483 МК України встановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, в тому числі, з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Аналіз вказаної норми свідчить, що таке порушення митних правил вчиняється лише з прямим умислом.
Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно із ч.2 ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути ... при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Пунктом 43 ст.4 МК України визначено, що посадовими особами підприємств є керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Отже, за доведеності вини (прямого умислу) на приховування товарів, які переміщуються від підприємств або підприємствами-перевізниками, або в адресу підприємств, може наставати відповідальність цих підприємств (залежно від вчинення конкретних дій для приховування товарів), а від імені підприємств таку відповідальність може нести і керівник, якщо він в тій чи іншій мірі причетний до приховування.
В цій справі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в провину ставиться вчинення дій, спрямованих на переміщення товарів з приховуванням від митного контролю.
За кількістю вантажних місць та вагою сукупність переміщуваних товарів відповідала товарно-супровідним документам, про що свідчить акт про проведення митного огляду транспортного засобу.
Наведене дає підстави для висновку про недоведеність стосовно ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) такої ознаки як приховування предметів порушення митних правил серед товарів, вказаних в товарно-супровідних документах.
Щодо невідповідності відомостей товарно-супровідних документі фактично переміщуваній кількості товарів та їх найменування встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) як волонтер громадської організації "Друзі Канева" заявив, що вилучені косметичні засоби, вказані в товарно-супровідних документах та відносяться до позиції «засоби гігієни».
Така інформація по справі не спростована і, в той же час, підтверджує ненавмисні дії громадської організації "Друзі Канева".
У зв'язку з цим хоча факт відсутності такої позиції як «косметичні засоби» в товарно-супровідних документах і є доведеним, однак він не свідчить про умисні дії посадових осіб громадської організації "Друзі Канева" і, в тому числі, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) як волонтера, спрямовані на переміщення товарів з приховуванням від митного контролю.
Суд, аналізуючи досліджені письмові матеріали справи та пояснення особи, що притягується до відповідальності, в їх сукупності, вважає прийнятними пояснення ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) щодо віднесення товару «косметичні засоби» до категорії «засоби гігієни», що в свою чергу підтверджує відповідність фактично переміщуваного товару заявленому в товарно-супровідних документах.
Крім цього, митним органом не приєднано до справи доказів належності ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до посадових осіб відправника товару, які за обставинами справи можуть нести відповідальність за порушення митних правил відповідно до ч.2 ст.459 МК України.
За таких обставин підстави для висновку про достатність доказів, які б поза розумним сумнівом доводили вину ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, відсутні.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з наведеним провадження в справі підлягає закриттю.
Вилучені в порядку ст.511 МК України предмети підлягають поверненню їх власнику/володільцю для проведення митного оформлення згідно з чинним законодавством.
Понесені по справі витрати на зберігання товарів відшкодуванню не підлягають згідно із ст.520 МК України, судовий збір не справляється на підставі ст.401КУпАП.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
Провадження в справі за протоколом про порушення митних правил № 0110/20500/21 щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) за ознаками ч.1 ст.483 МК України закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Тимчасово вилучені за цим протоколом товари 7 найменувань, загальною кількістю 1932 штук, повернути власнику/володільцю для проведення митного оформлення згідно з чинним законодавством.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Повний текст постанови виготовлено 24 травня 2022 року.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області С.А.Шеремета