Рішення від 31.05.2022 по справі 620/18215/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2022 року Чернігів Справа № 620/18215/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Північного Міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Північного Міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.11.2021 №318409.

Обґрунтовуючи вимоги позивачем зазначено, що постанова винесена протиправно, оскільки автомобіль, власником якого є позивач, перебував в суборенді.

Суд ухвалою від 11.02.2022 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позов не подав.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

17.10.2021 посадовими особами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на а/д М-05, 210км + 450м, Київ-Одеса, Уманський район, була проведена перевірка транспортного засобу DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 . Згідно свідоцтва про реєстрацію, транспортний засіб є власністю позивача - ОСОБА_1 . За кермом зазначеного траснопортного засобу був громадянин ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Під час перевірки було встановлено відсутніть у водія документів передбачених ст.48 Закону України від 05.04.2001 №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутність тахометра та тахокарти, а також відсутність товарно-транспортної накладної (а.с.30).

В зв'язку з виявленням вищезазначеного порушення, виконуючи функції покладені на них державою, державними інспекторами було складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 17.10.2021 №319053 (а.с.30), який відповідно до п.21 Порядку №1567, складається в одному примірнику. Надавати будь-які пояснення та підписувати акт водій відмовився.

В подальшому, позивачу було направлено повідомлення від 25.10.2021 №89530/3.1/24-21 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт із зазначенням часу (16.11.2021 з 10 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв.) і місця розгляду справи (а.с. 13).

16.11.2021 позивач з'явився на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, проте справа вже була розглянута та винесена постанова від 16.11.2021 №318409 про застосування адміністративно-господарського штрафу на суму 17000,00 грн (а.с.12). У звязку з чим позивачу було запропановано розписатися у журналі про отримання постанови. Таким чином, справа була розглянута за відсутності позивача.

Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що порушують його права, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до ст.48 Закону України від 05.04.2001 №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (зі змінами та доповненнями, станом на момент виникнення спірних правовідносин) автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

В той же час, згідно ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт»: «автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами».

Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (податковий номер НОМЕР_2 ) укладений договір найму (оренди) транспортного засобу від 08.11.2017, де визначено, що ОСОБА_1 (Наймодавець) передає, а фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (Наймач) приймає в строкове платне користування на умовах передбачених цим договором транспортний засіб: марки DAF, модель СF 85.340, 2005 року випуску, тип СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ ВАНТАЖНИЙ ФУРГОН ІЗОТЕРМІЧНИЙ -С, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , який посвідчений приватним нотаріусом Коноваловою О.О. та зареєстрований в реєстрі за №2710. Цей договір укладений строком на 5 років з 08.11.2017 по 08.11.2022 (а.с.15).

В подальшому фізична особа-підприємець ОСОБА_3 уклав договір суборенди від 01.01.2019 №3 (а.с.16-19), відповідно до якого фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (Орендодавець) передає, а Товариство з обмеженою відповідальністю «ШИКТРАНС» (Орендар) приймає у строкове платне корисутвання транспортний засіб марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 . Договір укладений строком на 11 місяців та неодноразово пролонговувався шляхом укладення додакових угод. Відповідно до додаткової угоди від 30.09.2021 №3 до договору суборенди від 01.01.2019 №3 він діє до 31.08.2022 (а.с.23).

Також, згідно подорожнього листа від 17.10.2021 №17/2109, де зазначено реєстраційний номер транспортного засобу позивача - НОМЕР_1 , автомобільним перевізником вказано ТОВ «ШИКТРАНС» (а.с.25).

Статтею 48 Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Даний перелік документів не є вичерпним.

Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 встановлюється особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку та вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами. Водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (п.6.3).

Відповідно до п.3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті», затвердженої наказом Міністерства транспорту від 24.06.2010 №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для. найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боні- аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких, записів.

В той же час, згідно пп.4 п.5 цього наказу №340 визначено, що здійснення перевірок щодо наявності встановлених тахографів провадиться виключно на транспортних засобах, якими здійснюються міжнародні автомобільні перевезення.

При цьому суд зазначає, що ТОВ «ШИКТРАНС», а не позивач - ОСОБА_1 , здійснював внутрішнє перевезення вантажу, що підтверджено наявним в матеріалах справи подорожнім листом від 17.10.2021 №0007-046524 (а.с.26-27), підстави для здійснення перевірки щодо наявності встановленого тахографу були відсутні. Вказана обставина опосередковано доводить протиправність постанови в цій частині.

Отже, позивач - ОСОБА_1 не підпадає під визначення ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» і на нього не розповсюджуються вимоги ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, зважаючи на встановлений факт відсутності у позивача - ОСОБА_1 статусу перевізника, суд вважає за необхідне задовольнити позов шляхом визнання протиправною та скасування постанови.

Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Північного Міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.11.2021 №318409.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_4 ).

Відповідач: Державна служа з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м.Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845), в особі - Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул..П'ятницька, 39, м.Чернігів, 14000).

Повне рішення суду складено 31.05.2022.

Суддя Л.О. Житняк