Справа № 159/1449/22
Провадження № 3/159/1031/22
30 травня 2022 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Волкова Ю.Ф.,
розглянувши матеріали, що надійшли від Ковельського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс),
встановила:
26 квітня 2022 року до Ковельського міськрайонного суду Волинської області від Ковельського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №900292 від 20.04.2022 ОСОБА_1 ставиться у провину те, що він 20.04.2022 о 13:00 годині за місцем проживання, по АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї колишньої дружини ОСОБА_2 , в ході якого виражався в її адресу нецензурною лайкою, шарпався.
У судовому засіданні ОСОБА_1 надав усні пояснення, відповідно до яких вину свою визнав частково та пояснив, що того дня між ним та дружиною мав місце сімейний конфлік через гроші, який на даний час вже вирішено. Заперечив вчинення домашнього насильства та будь-яких протиправних дій по відношенню до дружини та дітей.
Суддя, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи дійшла таких висновків.
Відповідно до вимог статей 245, 280 Кодексу завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Згідно з вище вказаним протоколом про адміністративне правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковані поліцейським за частиною другою статті 173-2 Кодексу.
Разом з тим, дана норма Закону передбачає адміністративну відповідальність за вчинення особою, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Відповідно до п.п. 3, 4, 14 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашнього насильства», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до статті 251 Кодексу доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Матеріали справи не містять доказів наявності в діях ОСОБА_1 ознак домашнього насильства.
Домашнє насильство передбачає домінування кривдника над постраждалою особою.
В судовому засіданні встановлено, що в данному випадку мав місце взаємний сімейний конфлікт, який виник раптово та на даний час вичерпаний.
Окрім цього, об'єктивна сторона статті 173-2 Кодексу передбачає існування обов'язкової ознаки - можливість настання чи настання фізичної чи психічної шкоди, яка булла чи могла бути завдана потерпілому.
Суду не надано жодних доказів настання фізичної чи психічної шкоди здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 ..
За матеріалами справи (формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства), в даному випадку мав місце взаємний сімейний конфлікт, який виник 20.04.2022 на ґрунті взаємних неприязних відносин, а саме недовіри один одному.
Окрім цього, об'єктивна сторона частини першої статті 173-2 Кодексу передбачає існувння обов'язкової ознаки - можливість настання чи настання фізичної чи психічної шкоди, яка була чи могла бути завдана потерпілому. Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, яка шкода психічному здоров'ю була завдана потерпілій , які наслідки настали чи могли настати здоров'ю потерпілої внаслідок дій ОСОБА_1 та наявність причинно-наслідкового зв'язку між цими діями. Тобто, не вказані усі обов'язкові ознаки об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, яке ставиться у провину ОСОБА_1 , що виключає підстави для притягнення особи до відповідальності.
Крім цього, будь-яких доказів того, що дії ОСОБА_1 були спрямовані на застосування дій психологічного характеру у матеріалах справи відсутні, оскільки такими доказами є лише пояснення її колишньої дружини ОСОБА_2 , на противагу яких є пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні.
Таким чином, пояснення ОСОБА_2 не можуть бути єдиним доказом вчинення особою даного правопорушення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з роз'ясненнями, які містяться в частині другій пункту 19 постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 року №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.
За відсутності належних та допустимих доказів провини особи, суд доходить висновку про відсутність складу правопорушення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 Кодексу провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 173-2, 247, 251-252, 256, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення суддя
постановила:
Провадження у справі № 159/1449/22 (провадження № 3/159/1031/22) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за правопорушення, передбачене частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, через відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Ю. Ф. Волкова