Справа № 158/3606/21
Провадження № 2/0158/144/22
/ЗАОЧНЕ/
30 травня 2022 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суду Волинської області у складі:
головуючого судді Польової М.М.,
з участю секретаря судового засідання Сороки І.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ківерці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Луцького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,
Луцький міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 13 423,14 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04.03.2020 до Луцького міського центру зайнятості звернулася ОСОБА_1 з метою пошуку роботи та на підставі поданих заяв їй було надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю з 11.03.2020. Однак працівниками Луцького міського центру зайнятості встановлено, що під час перебування на обліку як безробітної в Луцькому міському центрі зайнятості ОСОБА_1 приховала факт перебування у трудових відносинах цивільно-правового характеру з ТзОВ «ЕУЛАЙФ ГРУП» з 10.03.2020.
Відповідно до наказу Луцького міського центру зайнятості №НТ200722 від 22.07.2020 прийнято рішення щодо повернення ОСОБА_1 отриманої допомоги по безробіттю за період з 11.03.2020 по 20.07.2020 в розмірі 28 423,14 грн. Відповідачу було вручено повідомлення від 13.08.2020 №3055/08/20 про повернення коштів в добровільному порядку, однак у встановлений у повідомленні термін ОСОБА_1 повернула лише частину заборгованості в сумі 15 000 грн. Залишок заборгованості, який підлягає поверненню, становить 13 423,14 грн. Враховуючи наведене, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 13 423,14 грн.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 11.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 08.02.2022 постановлено здійснювати розгляд справи з повідомлення (викликом) сторін.
Представник позивача у судове засідання не прибула, подала до суду заяву, у якій просила проводити розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, проти винесення заочного рішення не заперечила.
Відповідач в судове засідання не прибула, хоча була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, про причини неприбуття суд не повідомила, відзиву на позовну заяву не подала.
Відтак, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до статті 280 ЦПК України.
Крім того, оскільки розгляд справи здійснювався за відсутності всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов наступних висновків.
Так, судом встановлено, що 04.03.2020 ОСОБА_1 звернулася до Луцького міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітної відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», оскільки через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно (а.с.4, 5). У заяві відповідач також вказала, що із правами та обов'язками безробітного ознайомлена та несе відповідальність за достовірність поданих нею даних та відомостей.
Статтею 44 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що зареєстровані безробітні серед іншого мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.
ОСОБА_1 надано статус безробітної з 04.03.2020 та призначено допомогу по безробіттю з 11.03.2020 по 05.03.2021, що підтверджується витягами із наказів Луцького міського центру зайнятості від 06.03.2020 №НТ200306 та від 11.03.2020 №НТ200311 (а.с.6-7).
Так, відповідно до п. п. 2, 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зареєстрований безробітний - це особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.
До зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення»).
Пунктом 9 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).
Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно із актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» від 20.07.2020 №78 встановлено, що ОСОБА_1 у період перебування на обліку як безробітної у Луцькому міському центрі зайнятості перебувала у відносинах цивільно-правового характеру із ТзОВ «ЕУЛАЙФ ГРУП» з 10.03.2020 (а.с.14).
Зазначене також підтверджується листом ТзОВ «ЕУЛАЙФ ГРУП» від 02.06.2020 №301, договором про співробітництво з ТзОВ «ЕУЛАЙФ ГРУП» від 10.03.2020 (а.с.8-12).
Відповідно до наказу Луцького міського центру зайнятості від 22.07.2020 №НТ200722 прийнято рішення щодо повернення ОСОБА_1 отриманої допомоги по безробіттю за період з 11.03.2020 по 20.07.2020 (а.с.15).
Луцьким міським центром зайнятості надіслано відповідачу повідомлення від 13.08.2020 №3055/08/20 про повернення коштів в розмірі 28 423,14 грн. (а.с.16).
Відповідно до розрахунку Луцького міського центру зайнятості від 23.12.2021 відповідач повернула кошти в розмірі 15 000 грн.; сума коштів, яка підлягає поверненню станом на 23.12.2021, складає 13 423,14 грн. (а.с.17).
Частина 2 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачає, що фонд має право, зокрема, стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що оскільки під час перебування на обліку як безробітної в Луцькому міському центрі зайнятості ОСОБА_1 не повідомила про укладення договору цивільно-правового характеру, чим порушила вимоги ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», тому вона зобов'язана повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю за період з 11.03.2020 по 20.07.2020 в розмірі 13 423,14 грн., відтак позов підлягає задоволенню повністю.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача на користь позивача також слід стягнути судовий збір в розмірі 2270,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення від 23.12.2021 №1784 (а.с.1).
Керуючись статтями 10, 12, 77, 78, 81, 141, 247, 263-265, 274-279, 280 ЦПК України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Луцького міського центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю у розмірі 13 423 (тринадцять тисяч чотириста двадцять три) гривні 14 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Луцького міського центру зайнятості судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте Ківерцівським районним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивачем заочне рішення може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Луцький міський центр зайнятості (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Ярощука, 2; ЄДРПОУ 13352315).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Суддя Ківерцівського районного суду М.М. Польова