Справа № 420/6036/22
31 травня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції відносно ОСОБА_1 , в період з 07.11.2015 р. по 24.10.2017 р. включно, зобов'язання Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції ОСОБА_1 , в період з 07.11.2015 р. по 24.10.2017 р. включно, зобов'язання Головне управління Національної поліції в Одеській області виплатити індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції ОСОБА_1 , в період з 07.11.2015 р. по 24.10.2017 р. включно.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що ОСОБА_1 протиправно не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення під час служби в поліції в період з 07.11.2015 р. по 24.10.2017 р. включно, виплата якої передбачена нормами законодавства України. Позивач, посилаючись на положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку №1078 та практики Європейського Суду з прав людини, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
20.05.2022р. до суду від представника Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідно до абз. 2 п. 6 розділу III «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року № 260 підставою для нарахування та виплати грошового забезпечення є наказ керівника органу поліції про поновлення особи на службі або скасування наказу про його звільнення. Відповідно до абз. 2 п. 6 розділу III «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 р. № 260 підставою для нарахування та виплати грошового забезпечення є наказ керівника органу поліції про поновлення особи на службі або скасування наказу про його звільнення. Стосовно позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність ГУНП в Одеській області щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції, відповідач вказав, що відповідачем було здійснено повний розрахунок грошового забезпечення з позивачем, у відповідності до чинного на той час законодавства України. Поряд з цим, як вказав відповідач, відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону. Частиною 1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» до об'єктів індексації грошових доходів населення віднесено оплату праці (грошове забезпечення). У ст. 6 цього Закону зазначено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з чим Постановою від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 внесено зміни до п. 2 вказаного Порядку та доповнено абзац 5 після слова «військовослужбовці» словом «поліцейських». За таких обставин, як вказав відповідач, індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться після набрання чинності вказаною постановою, тобто з 24.10.2017 р. та за весь період, що оскаржується ОСОБА_1 індексація грошового забезпечення поліцейським не здійснювалась, а тому права на виплату коштів по індексації позивач не мав.
25.05.2022р. до суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив у якій позивач, посилаючись на обґрунтування викладені у адміністративному позові та зазначивши, що надані відповідачем документи підтверджують не нарахування індексації у порядку, визначеному Законом, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , з 07.11.2015р. по 31 січня 2022р. проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Одеській області.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області із зверненням від 11.02.2022р. про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення у період з 07.11.2015р. по 01.11.2017р.
Листом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 22.02.2022р. №14/С-155/кц надано заявнику відповідь, що частиною 5 статті 94 Закону України від 02.07.2015 р. № 580-VIII «Про Національну поліцію» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до Закону України від 03.07.1991 р. №1282-ХП «Про індексацію грошових доходів населення». Статтею 5 даного Закону про індексацію, порядок провадження індексації грошових доходів громадян визначається Кабінетом Міністрів України, згідно із законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078). Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 р. № 782 внесено зміни до пункту вищевказаного Порядку та доповнено абзац 5 після слова «військослужбовців» словом «поліцейських». Таким чином, індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться після набрання чинності вищевказаної постанови, тобто з 24.10.2017р. з базовим місяцем - листопад 2015 року. Порядок проведення індексації грошового забезпечення поліцейських до 24.10.2017р. відсутній та індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 , за період служби в поліції з 07.11.2015 року по 24.10.2017р. не проводилася та провести нарахування та виплату на даний час не має підстав.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України регулюється Законом України “Про Національну поліцію” від 02 липня 2015 року № 580-VIII.
Згідно п.4 ч.10 ст.62 Закону України “Про Національну поліцію” поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.94 Закону України “Про Національну поліцію” поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Частиною 5 цієї ж статті Закону України “Про Національну поліцію” передбачено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
В свою чергу, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України “Про індексацію грошових доходів населення”.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно ст. 5 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Згідно ст. 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” (в редакції до внесення змін Законом № 911-VIII від 24.12.2015) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до ст. 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” (в редакції після внесення змін Законом № 911-VIII від 24.12.2015р.) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Відповідно до п. 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (у редакції від 15.12.2015р. в розмірі 101 відсотка). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 р. №491-IV “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення).
Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
За таких підстав, суд приходить до висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Крім того на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
Згідно п.2 Порядку №1078 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 внесено зміни до пункту Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, доповнивши абзац п'ятий після слова “військовослужбовців” словом “поліцейських”.
Як вбачається з наданих до суду витягів з особової картки ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 р. по 24.10.2017 р. включно, індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась та не виплачувалась.
При цьому, згідно листа Головного управління Національної поліції в Одеської області від 22.02.2022р., на заяву позивача про нарахування та виплату індексації від 11.02.2022р., індексація не виплачувалась, оскільки до 18.10.2017р. в Порядку № 1078 була відсутня категорія осіб як поліцейські (а.с. 37).
В той же час, суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність у позивача права на індексацію, оскільки до 18.10.2017 р. в Порядку № 1078 була відсутня категорія осіб як поліцейські, оскільки індексація грошового забезпечення прямо передбачена положеннями Закону України “Про Національну поліцію” та Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”.
Аналогічна правова позиція викладено Верховним Судом в постанові від 16 липня 2020 року по справі № 2140/1763/18 (адміністративне провадження № К/9901/12469/19).
При цьому, під час прийняття рішення суд враховує, що нарахування відповідних сум індексації грошового забезпечення та встановлення місяця підвищення (базового місяця) у відповідності до положень Порядку №1078 та Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та нарахування відповідних сум індексації грошового забезпечення належить до повноважень відповідача.
Поряд з цим, при прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в даному випадку вказана бездіяльність стосується саме нарахування та виплати індексації, яку суб'єкт владних повноважень повинен був вчинити здійснити.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на встановлену під час розгляду справи протиправну бездіяльність відповідача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції відносно ОСОБА_1 , в період з 07.11.2015 р. по 24.10.2017 р. включно, зобов'язання Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції ОСОБА_1 , в період з 07.11.2015 р. по 24.10.2017 р. включно
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення під час служби в поліції відносно ОСОБА_1 , в період з 07.11.2015 р. по 24.10.2017 р. включно.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740, м.Одеса, вул. Єврейська 12) нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення під час служби в поліції ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), в період з 07.11.2015 р. по 24.10.2017 р. включно.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра